Skocz do zawartości

Typowo - nietypowy zestaw STEREO uniwersalny


Mateusz Dr

Recommended Posts

Witam!

Post wydaje się podobny do setki innych, które na różnych forach HIFI i Audio
nudzą tymi samymi, wadliwie zadawanymi pytaniami - gdzie laicy zastanawiają się,
czy lepiej tradycyjne (2-głośnikowe z zasady) STEREO czy jednak zestaw kina domowego,
bo przecież nie tylko słuchają muzyki ale chcą mieć i świetny przestrzenny dźwięk do telewizji,
a zestawy 5,7 i więcej głośnikowo od razu kojarzą się z "czymś lepszym".

Postaram się, mimo tego, że jestem zupełnym laikiem w sprawie sprzętu a także
na pewno nie melomanem i nie audiofilem, ustrzec takich słusznie denerwujących
- wiele razy już rozstrzyganych - pytań i kwestii, jednak jeśli coś sformułuję idiotycznie,
połączę jakieś, nie dające się połączyć, pragnienia czy też walnę ewidentną bzdurę - z góry
przepraszam!

Moja sytuacja jest o tyle typowa co nietypowa.
Postaram się jednak sprecyzować jak najlepiej potrafię, o co mi chodzi.

Proszę Każdego Życzliwego Komentującego
o opatrzenie swojego komentarza także jakimiś konkretnymi propozycjami
sprzętu - zestawów czy poszczególnych jego elementów (lub sprecyzowania
choć jakimi właściwościami i cechami, liniami produktów czy grupami modeli
lub markami się kierować..)  - sam wymieniam w różnych miejscach postu pewne konkretne modele
- z którymi się podczas mojej, najzupełniej amatorskiej, dotychczasowej
kwerendy - głównie przeglądając oferty sklepów i artykuły w Internecie - zetknąłem
i które wydały mi się ciekawe.
Prosze też o polecenie miejsc, sklepów, najlepiej w KRAKOWIE.

Na koniec jeszcze tego wstępu: wiem, że najlepiej konkretne rozwiązana przesłuchać..
i tutaj jestem trochę skonfundowany, bo często można znaleźć taką radę - by dobierać
zawsze finalnie wg gustu przy odłuchu..Ale sam nie zbyt lubię się "naprzykrzać" sprzedawcom
itd. - a przykładowo - w salonie Denona w Krakowie, przy nieśmiałym pytaniu o możliwość
przetestowania (odłuchania), dowiedziałem się, że:
- trzeba o tym zawiadomić z odpowiednim (zrozumiałem, że conajmniej kilka dni) -
który to wymóg wydaje mi się jak najbardziej zrozumiały..
- że mogą mi "puścić" - jeden wybrany zestaw..
I tutaj jestem onieśmielony..- bowiem chciałbym minimum, jeśli w jednym sklepie,
to jednak posłuchać - porównać przynajmniej 2, a fajnie byłoby i 3 czy 4 różne modele/
zestawy.
Dlatego może też proszę o radę gdzie, najlepiej na terenie Krakowa, można
takie szersze liczbowe porównanie, słuchając przygotowanego dla nas wcześniej
zestawu itp. - przeprowadzić, bez zbytniego irytowania Obsługi..
A jeśli jest miejsce, gdzie można nawet bez specjalnego zapowiadania się wcześniej
posłuchać na bieżąco jakichś rozwiązań - też prosiłbym o cynk :)!


OGÓLNA SPECYFIKA UŻYWANIA - Zapotrzebowania

Przewiduję, że w 80 % będzie to słuchanie muzyki, a w 20 % przydałby się fajny dźwięk
do telewizji i filmów (w zasadzie tych drugich, ale raczej dramatów itp. - mniej filmy,
gdzie ważne są realistyczne efekty spektakularno - odsłuchowe..).

Tak więc wybór raczej pada na zestaw Stereo klasycznie - tylko, że
z pewnych względów wzmaniacze AV mnie kuszą.
Z całokształtu postu wyjdzie dlaczego. Ale chodzi o to, że sa bardzo
elastyczne - mają możliwość podpięcia i przez HDMI, i przez USB i inne..

W tym punkcie dodaję to, co czyni cąłość zapotrzebowania trochę nietypowym
(ale może jedynym rozwiązaniem jest to, że trzeba całość oddzielić i nie da się
- kupując pierwszy - zestaw - kupić takiego, który może posłyżyć do wszystkich
celi, które mamy na uwadze. Tego nie wiem, dlatego na początku próbuję
zapytać, czy możliwe jest dobranie takiego zestawu maksymalnie uniwersalnie,
ze względu na moje potrzeby).
Otóż: planuję rozkręcić (już się tym zajmowałem, ale w czasach innej jeszcze technologii,
więc tego rodzaju bardziej profesjonalne studio buduję od zera) domowe studio
filmowo-fotograficzne. Nie chodzi o działalność zarobkową, tylko o hobby, więc
nie muszę spinać pewnych rzeczy pod kątem czysto profesjonalnym..
Jednak, od czasu do czasu, chciałbym też coś nagrać (wokal, akompaniament do gitary itd.).
Dodatkowo: dobrze byłoby mieć takie możliwości zestawu audio, by dźwięk
oglądanych, przesłuchiwanych - będących w montażu filmów - można było
dość naturalnie (neutralnie) przesłuchać.
I tutaj zastanawiam się, czy podstawowy domowy zestaw AUDIO można
tak dobrać, żeby był jak najbardziej przyjazny tym dodatkowym zastosowaniom..
Choćby, dobrze byłoby, gdyby była możliwość podpięcia pod niego niektórych
instrumentów muzycznych (pod wzmocnienie, ale także aby nagrać: choć wielośladowy
rekorder oczywiście chcę kupić niezależnie od tego: jeden przenośny, jeden stacjonarny),
a także podpięcia mikrofonu..
I tutaj naprawdę jestem laikiem: nie wiem czy mieszanie tych kwestii do wyboru
podstawowego domowego zestawu AUDIO w ogóle ma sens: i np. jeśli chcę
użyć mikrofonu (by przykładowo nagrać wokal), ale także chcę, by można było,
czasami, wzmocnić wokal tak, aby uzyskać odpowiednie brzmienie bezpośrednio
w pomieszczeniu...
Tutaj wdzięczny byłby także za poradę jaką kartę dźwiękową nabyć do
stacjonarnego PC?
Jak piszę - muzyką, tylko w ograniczonym zakresie, bez ambicji uzyskania
brzmienia prawdziwie studyjnego, zajmowałbym się tylko od czasu do czasu,
dlatego jeśli chodzi o konkretny sprzęt proszę o sugestie raczej z dolnej
półki cenowej (np. karta dźwiękowa za ok. 1500 zł to wydaje mi się max.)

- Zestaw (taki wydaje mi się optymalny na dziś..)
Po różnych przemyśleniach doszedłem do wniosku że na początek chce kupić następujący zestaw:
1. Wzmacniacz (raczej zintegrowany..ale tak naprawdę nie znam się na zaletach posiadania oddzielnie tzw. końcówki mocy i odpowiednich
przedwzmacniaczy..nawet nie wiem czy prawidłowo nazywam tutaj rzeczy).
2. Odtwarzacz tzw. sieciowy z tego co zorientowałem się co do współczesnego nazewnictwa.
Jak wspomniałem źródła muzyki to będzie glownie:
- usb,  pendrive,  dysk
- może przez wifi sieciowy jesli się do tego przekonam
- Internet (korzystałem z Deezer na telefonie,  wydawał się ok..majac z3staw chce przetestować inne..),
radia internetowe ze wzgl na zróżnicowanyrepertuar tez mogą mnie wciągnąć..
- czasem z karty dźwiękowej pc lub laptopa (to drugie to wyjście tylko raczej mini-jack..oczywiscie są przejściówki.. )
- od czasu możliwość podpięcie mikrofonu (nagranie np wokalu), niekoniecznie XLR..czy ewentualnie innego sprzętu muzycznego
(chyba, że po prostu nie ma sensu kupując podstawowy zestaw rozważać to i do tego typu zawsze myśleć o czymś
oddzielnym tj. np. piecyk do gitary itd.)
3. Oczywiście głośniki.

UNIWERSALNOŚĆ (analog, audio, wejścia, wyjścia, usb, itd.)
Ważna jest dla mnie różnorodność wejść i wyjść. Tak analogowych jak cyfrowych.
Przewiduję, że 70% muzyki będzie odtwarzane z USB (Pendrive albo dysk).
Być może później proporacja ta przesunęłaby się w kierunku muzyki streamingowanej,
sieciowej. Jednak CD używałbym raczej najrzadziej.
Telewizor 4K (UHD) - ale tutaj - nie wiem: czy możliwość podłączenia przez HDMI
tak naprawdę, poza wygodą, zmienia coś w stosunku do podłaczenia przez normalne
we/wy audio? Nie jestem pewien co daje tzw. upscaling (przecież to dotyczy obrazu,
nie dźwięku) podawany w opisach wzmacniaczy AV..
Dodatkowo: ważna jest możliwość podłączenia/wzmocnienia dźwięku bezpośrednio
z komputera (głównie z programów użytkowych typu montażowe filmowe i podobne),
ale także - rzadziej - z kombajnów muzycznych typu (ten testowałem: ARTURIA z klawiaturką..).

W tym miejscu umieszczam uwagi pt. ESTETYKA (chodzi mi głównie o wskaźniki, przeglądałem
wzmacniacze pod tym kątem..), ten punkt poruszam tutaj, gdyż w nim wymieniam kilka przykładów,
które znalazłem - prosząc o opinie na ten i ich temat..

ESTETYKA (wskaźniki na wzmacniaczu):
Zależy mi na estetycznym elemencie wizualizacyjnym, jak np. analogowe wskaźniki wskazówkowe..ake tez inny rodzaj wizualizacji  (ale nie bardzo

mogę znaleźć takie modele.. ). Zależy tzn. skłonny jestem nawet za to dopłacić ale bez przesady..raczej nie więcej niż 1000-2000 zl.
Tutaj przykładowo znalazłem wzmacniacz TEAC AI-503
- podoba mi się w nim także to że ma wejścia cyfrowe, opcję bluetooth itp. Z drugiej strony tylko 60W ale przy moim pomieszczeniu u ze względu

na tym że bardziej zależy mi na dobrym odsłuchu przy cichej i średniej głośności niż na wielkiej mocy moze wystarczy?
Wydaje się o wiele bardziej uniwersalny niz np. wzmacniacz YAMAHA A-S1100 (czy 2100) (od ok. 6000 zł).
Na pewno wydają się mniej uniwersalne ale może jednak godne polecenia z innych choćby czysto muzycznych względów.. Ten TEŚĆ znalazłem

dopiero dziś i wydaje mi się uniwersalny..ponoc ma też złącza XLR oraz ma te wskazniczki choć brzuszek niz YAMAHA..

-A może w ogóle nie dobierać wzmacniacza uwzględniając te wskaźniki,
bo absolutnie nie jest to jednak dla mnie najważniejsze i ewentualnie
dokupić sobie coś takiego jak np. tutaj:
http://www.modushop.pl/filter/category,195,wskazniki-nissei
Ale tutaj prosiłbym o opinie czy to będzie ze wszystkim o.k. działać
i generalnie czy trzeba fachowca by takie dodatki uruchomić..

Generalnie po wpisaniu w google "wzmacniacz ze wskaźnikami wychyłowymi"
jest trochę wątków i niektóre oczywiście są b. ładne, ale większość należy
do HI-END cenowo itd. albo jest vintage, a dla mnie jednak Najważniejsza
jest nowoczność, uniwersalność i oczywiście brzmienie.

-Rodzaj SŁUCHANEJ MUZYKI.
(jak rozumiem, ma to duży wpływ na dobór głośników, ale też - mniejszy, choć istotny,
wzmacniacza. Spotkałem się np. z opiniami, że YAMAHA bardziej do rocka,
DENON do np. hip-hopu (?), a ONKYO niby bardziej typu trans, rythm'n'bass, techno (?).
Nie mam pojęcia czy takie opinie są czysto subiektywne czy mogą być szerzej podzielane
i brać to pod uwagę przed dobraniem kilku modeli (zawężeniem wyboru) do odsłuchania
(z kolumnami oczywiście..więc tutaj trzeba sprawować - skrzyżować zestawy do testowego
odsłuchania..)
Co do mnie, to słucham każdego rodzaju muzyki, zależałoby mi na:
- dobrym brzmieniu elektronicznej, transowej, i - plastycznie ujmując - możliwości uzyskania:
PULSUJĄCEGO rytmu, energicznych, ładnie oddanych basów (to jednak dla mnie BARDZO WAŻNE,
niezależnie od tego, że wydaje mi się trudnym jakiej muzyki mogę najczęściej słuchać).
Myślę, że inwestując w ten podstawowy zestaw domowy słuchałbym częściej niż teraz tego,
co wyjątkowo zyskuje, jeśli tego słucha na dobrze dobranym sprzęcie, czyli w stylu RYTHM'n'bass,
także spokojniejszego, w stylu Massive Attack itp.
Nie wiem czy to nie sprzeczność, ale gdyby jazz i klasyka też brzmiały fajnie, byłoby super.

-Pomieszczenie.
Słuchać będę w stosunkowo małym pokoju, ok. 22 m2, niski sufit.
Że względu na fakt że w pomieszczeniu będę nagrywał dużo np. głosu (nie tyle muzycznie co np do audycji Youtube itp.)  planuje częściowe
opanelowanie akustyczne.
Wydaje mi, że biorąc pod uwagę rozmiary oraz fakt, że bardziej zależy mi na dobrej jakości muzyki słuchanej cicho i średnio głośno moze moc
moze byc bardzo umiarkowane?
Jeśli tak to może jest opcja dobrania głośników o mniejszej mocy ale ciekawszym brzmieniu, biorąc pod uwagę że na wzmacniacz liczę się z
wydaniem większej kwoty. Z drugiej strony dobry wzmacniacz jak np wspomniana przy uwagach o wizualizacji YAMAHA moze straci trochę
swoja rację bytu przy zbyt odstajacych kolumnach?
Dlatego wzmacniacz TEAC (pisze o nim w drugiej części pkt. 2)  mimo 60W zwrócił moja uwagę bo ma i uniwersalność pewną wg mnie i jakas
wizual.
Patrzyłem też na wzmacniacze w cenie ok. 5 - 7 tyś zł - np. Advance Accoustic czy Xindak, ale ten TEAC
dalej wydaje się najbardziej uniwersalny, choć akurat wizualizacja nie najładniejsza.
Oczywiście tutaj jeśli ktoś wie coś więcej o tym jak to działa w praktyce, brzmienie itp. - prosze o wszystkie uwagi!

- DODATKOWE UWAGI I PEWNE PRZEMYŚLENIA O GŁOŚNIKACH

Choć wydawałoby się że przy wspomnianych zastosowaniach dodatkowych
(choćby monitorowanie dźwięku z linii montażowej filmu) zależeć mi powinno na max naturalnym odsłuchu.. Ale niekoniecznie.
Do tego raczej glownie używalbym słuchawek..
Dlatego pociągają mnie głośniki  (oczywiście odpowiednio dogadujące się że wzmacniaczem)
które "robią coś fajnego" z dzwiekiem. Ponoć takie niektóre są..czytalem np. taka opinie o kolumnach Tannoy.
Ale odnośnie głośników nie mam w ogole WIEDZY, doświadczenia ani orientacji. Oczywiście chciałbym przesłuchać,
ale wcześniej wypadałoby zawęzić wybór do kilku modeli, żeby było to możliwe w ciągu kilku dni ewentualnie w kilku miejscach.
Dlatego proszę o wszelkie sugestie..
Z głośników, na które zwróciłem uwagę, ale tylko z wyglądu/opisu, to m.in. KLIPSCH (model z takimi
złotymi membranami, za ok. 5.000 zł - ponoć okazja cenowa). Wcześniej zainteresowałem się (tylko z opisu)
kolumnami TAGA (takimi ze stożkiem - orągłe na górze), mają wielkie pasmo przenoszenia, ale tutaj
nie wiem czy w ogóle się tym kierować - mam wrażenie, że wiele laików właśnie przecenia kwestię
technicznego parametru przenoszenia. Z drugiej strony mam wrażenie, jakby niektórzy producenci
jakoś (może techniką pomariową) traktowali te dane marketingowo i coś naciągali. Przykładowo znane
i cenione z tego co wiem sa głośniki B&W - tymczasem wiele modeli, nawet dość drogich, miało słabiutkie
pasmo przenoszenia, nawet szczególnie w niskich tonach, a od kolegi dawno temu słyszałem właśnie o świetnym
basie nawet w malutkich B&W..Tak więc jestem zdezorientowany..

Co istotnego:
Jeśli wzmacniacz wydalbym mniej np. 3-4 tyś zł to głośniki mogłoby być droższe..az do max. 10.000, jeśli wzmacniacz droższy- odpowiednio
mniej. Zdaje sobie sprawę że to może tworzy od razu paradoks bo z lepszym wzmacniaczem gorsze kolumny będzie slabo..odwrotnoe także.
Ale można ten paradoks jakos zminimalizować?
Co do moich typów odnośnie głośników to jest taki wybór a mi brak żadnych odniesień ze w całości proszę o rady..
Ostatnie głośnik i hi-fi które używałem to było ponad 20 lat temu chyba to były 90W Samba (Z amplitunerem Tosca). Ale nie mam jakichś dobrych
wspomnień co ich brzmienia (W zasadzie żadnych:-).
Z głośników jakie zwróciły moja uwagę choć to typy w ciemno po prostu po opisie to: Klipsch (takie ze złotymi membranami) , za ok. 5000 zl.
Zauważyłem że można znaleźć dość atrakcyjnie wyglądające przeceny promocje czy wyprzedaże. Ale na ile są sensowne czy glownie
marketingowe nie mam pojęcia.
Jeśli cały zestaw moglbym kupić taniej oczywiście bym to rozważał..

Na koniec jeszcze: DOOKREŚLENIE MOŻLIWOŚCI FINANS.
- Wyżej podwałem co prawda pewne przedziały cen, ale tutaj najkrócej to podsumuję.
Otóż biorąc pod uwagę prowizorycznie taki zestaw, o jakim myślę (może niesłusznie?),
czyli: 1) wzmacniacz, zintegrowany 2) odtwarzacz sieciowy - tutaj nie mam typów żadnych
- proszę o polecenie czegoś, czym się kierować, podałem co potrzebuję głónie..3) głośniki,
to idealnie byłoby zmieścić się w ok. 10.000 zł, ale liczę się, co wynika z rozważanych wyżej
przykładów (ale może taniej można mieć fajnie to, o co mi chodzi?), z wydaniem 15.000,
natomiast nie chciałbym, choć mógłbym..,przekroczyć 20.000 zł.

Przepraszam za długość posta i ilość danych, ale - biorąc pod uwagę to, jak często
Znawcy na forach wytykają początkującym proszącym o doradzenie przy zakupie sprzętu to,
że za mało danych podali i nieokreślili ważnych zmiennych, postarałem się to, choć może lekko
niekonsekwetnie, zrobić. Wynika to na pewno z mojego braku wiedzy i doświadczenia - przepraszam.
Liczę na cenną pomoc i z góry dziekuję!

Mateusz Dr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O chłopie. Ale post. Przepraszam ale czytałem go wybiórczo. Takie tematy prowadzi się przez telefon lub na miejscu w salonie a nie w formie pisanej. Dodatkowo audio za 15000-20000 nie ujmując nikomu tu jest tylko parę osób które miały do czynienia z takim sprzętem. Nie kupisz go o porady na forum. Uważam że to nie poważne. Budżet jest, możliwości są. Fakt faktem trzeba ci wskazać drogę bo widać że czytasz i z każdego miejsca coś wynosisz. Nie koniecznie ważne rzeczy. 

Moim zdaniem i to co ci proponuje zadzwoń do nas. Jeździmy do Krakowa że sprzętem. Dostaniesz kilka propozycji do domu na testy. Spokojnie sprawdzisz, wybierzesz dla siebie a nie przez forumowe porady. 

No tak się nie da. Jeśli faktycznie chciał byś przykłady to zaraz pojawi się tu 30 propozycji. I branża pewnie je zaproponuje a co :P ale ważne kto da swoje unikalne a nie to co tobie pasuje.

Takie realia.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do naszego salonu w Krakowie na ul Chodkiewicza (12 421 38 42), umów się z kolegami na odsłuch i działamy :) (oczywiście jeśli nikogo nie ma na sali możesz słuchac "z marszu", ale jak źle trafisz i sala będzie zajęta to nie da rady). Wbrew pozorom umawianie się na odsłuch nie jest takie głupie- przychodzisz na gotowe i wiesz, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...