Skocz do zawartości

Zestaw stereo do niedużego salonu


kwantyl_1979

Recommended Posts

Witam

Chcę kupić zestaw do niedużego (ok. 14-15 m) salonu w kształcie zbliżonym do kwadratu. Trochę już poczytałem, ale doszedłem do punktu, gdzie stwierdziłem, że może jednak podpytam (mam wrażenie, że dalsza lektura powoduje powstawanie coraz większych wątpliwości). A więc konkrety: Muzyka, której słucham, to rock i pop - powiedzmy, że lata 80-90 (lub około), dla uściślenia podam kilku ulubionych artystów/zespołów (kolejność powiedzmy, że losowa): Chris Rea, Dire Straits, Pink Floyd, U2, Cranberries, The Cure, Tina Turner, Simple Minds, Adele (tak, wiem, to jest ciut świeższe, ale to wyjątek), z polskich - Maanam, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Varius Manx. Wydaje mi się, że to, czego potrzebuję, to amplituner sieciowy + kolumny podstawkowe - podłogowe w grę nie wchodzą, a z tego co doczytałem/przeanalizowałem, to subwoofer nie ma zbytniego sensu w tak małym pomieszczeniu. Dodatkowo układ mebli powoduje, że kolumny nie mogą być wyższe niż 34 cm (nad miejscem, gdzie będą stały - z jednej strony wiszą szafki). Niestety (jeżeli poczytałem ze zrozumieniem) głośniki będą stały dość blisko ściany  -zarówno z boku jak i z tyłu - szafka, na której mają stać ma ok 50 cm głębokości.

Po lekturze podobnych tematów uwagę moją zwróciły: amplituner Yamaha R-N602 (lub R-N803) oraz kolumny Monitor Audio silver 50 (lub gold 50). Wiem, że rozpiętość cenowa wymienionego sprzętu jest spora, na pewno chciałbym odsłuchać jaka jest różnica (czy jest warta ceny - napiszę, że nie miałem w domu nigdy sprzętu stereo - do tej pory muzyki słuchałem głównie w samochodzie lub na słuchawkach z komputera). Wątpliwość jaką mam czy do odpowiednie kolumny do moich warunków lokalowych, czy może powinienem zwrócić uwagę na coś innego (na pewno nie będę kupował w ciemno i będę chciał posłuchać najpierw, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć czego spróbować...). Źródło - głównie pliki w formacie FLAC, serwisy streamingowe, radio

Aha, sprzęt, który chcę kupić, ma być docelowy (nie mam w planach zmiany mieszkania, nie mam zamiaru budować kina domowego) i dobrej jakości (generalnie wyznaję zasadę, że nie stać mnie na kupowanie rzeczy tanich...)

Z góry dziękuję ze wszelkie porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zacznę od elektroniki - masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym jest amplituner sieciowy, w tym przypadku Yamaha R-N803D wydaje się zdecydowanie najlepszą opcją. Drugim jest dobry wzmacniacz i zewnętrzny odtwarzacz sieciowy. Dobrym przykładem takiego zestawu będzie NAD C356 BEE z odtwarzaczem Yamaha WXAD-10. Jest jeszcze opcja trzecia, zestaw zbudowany na bazie dobrej klasy wzmacniacza sieciowego. To rozwiązanie droższe, ale nieporównywalnie lepsze. W tym przypadku wybierałbym pomiędzy NAD C368 z modułem BluOS oraz Hegel H90. 

Kolumny - w tym przypadku na pewno trzeba poszczególne modele odsłuchać i porównać, Monitor Audio to bardzo swobodny, dynamiczny, ale raczej jaśniejszy przekaz. Różnica na korzyść modelu Gold jest wyraźna. Jest jednak jeszcze kilka ciekawych alternatyw. Na pewno warto posłuchać kolumny Dynaudio. Spójrz na model Emit M20 lub znacznie lepsze Excite X18. To trochę spokojniejsze w górze granie, za to świetnie dociążone, gęste, bardzo dynamiczne. Powinny spodobać Ci się także kolumny Kef LS50, chociaż to bardziej łagodny, ciepły dźwięk. 

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, oczywiście jest u nas możliwość wypożyczenia sprzętu i testu we własnym domu, jednak na początek warto w jednym czasie i jednych warunkach akustycznych porównać poszczególne modele elektroniki i kolumn i z dziesiątek produktów wybrać konfigurację, która najbardziej będzie pasowała do Twoich preferencji. Taka konfigurację następnie można sprawdzić u Ciebie. W naszym salonie masz ogromny asortyment sprzętu i kolumn, wszystko gotowe do odsłuchów, tak więc jest w czym wybierać. Oczywiście w przypadku pytań i indywidualnej wyceny dla forumowicza służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Raz że rozpiętość spora. A dwa że to różne produkty. Silver 50 nie nadają sięjako stereo. Dopiero 100tki.

Jak chcesz małe kolumny które sprawdzą się w takiej muzyce to polecam Studio 16 Hz Canto One. Mogę ci je pożyczyć to zobaczysz. Jeśli mogły by być nieco większe to KEFy R300 albo wspomniane tańsze Silver ale 100.

Do wszystkich konstrukcji jednak RN602 bedzie za słaba. Tutaj RN803 to minimum. A bardziej obstawiał bym NADA 326 BEE lub Atoll IN100 a sieć rozwiązać przez chromecasta, Yamahe WXAD 10 itp.

 

Pozostaje do dyspozycji.

Piotrek

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym segmencie najczęściej wybieranym (u nas) przez klientów zestawem jest

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n803d-bw-706-s2.html

B&W 706S2 to kolumny które zaskakują trójwymiarowością sceny, seria 700 gra łagodniej od poprzednich serii B&W i fajnie zgrywa się z 803'ką. 

 

Edytowano przez Top Hi-Fi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...