Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze gramofonu.


Recommended Posts

Witam wszystkich,
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w technice gramofonowej, choć używam gramofonu od kilkunastu lat. Niestety mój stary gramofon jest już na tyle wyekspoatowany, że czas dać mu już odpocząć. Mam do Was prośbę o poradę. Przeczytałem troszkę na temat gramofonów i moje zainteresowanie krązą wokół trzech modeli: Debut SE II, 1 Xpression III i RPM5. Gramofon na razie podłączę do amplitunera Technicsa SA-GX100 (ma wejscie phono), może jak "załapię bakcyla" to zakupię jakiś typowy wzmacniacz do gramofonu.
Moje pytania są nastęujące:
- jaka jest różnica między DEBUT SE II a 1 Xpression III, chodzi mi o róznice ogólne, odsłuch, możliwości rozbudowy.
- czy warto jednak wydać ok. 2000 i zdecydować się na RPM5, czy bedzie zdecydowana różnica w stosunku z w/w wymienionymi?
Słucham płyt raczej z muzyką rockowa, lubię dobry bass.

Z góry dzięki za porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 1 Xpression III i RPM5 są całkiem przyzwoitymi gramofonami w tej kategorii cenowej. Oba egzemplarze wyposażone zostały w węglowe ramiona. Jeśli chodzi o RPM5 ma niezłe recenzje w prasie i dobrze oceniany jest przez użytkowników dlatego ja osobiście wybrałbym RPM5. Chociaż najlepiej byłoby abyś posłuchał obu gramofonów i na tej podstawie podjął decyzję.
Od wielu lat jestem użytkownikiem gramofonów firmy Pro-Ject i jestem zadowolony. Podstawa to dobra wkładka i preamp. Na dzień dzisiejszy używam gramofonu Pro-Ject 2Xperience z wkładką Sumiko Blue Point No.2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Barcichwiel!
Tym razem pozwolę sobie nie zgodzić się z twierdzeniami kolegi Belfra i złożyć zdanie odrębne!
Oczywiście mój przedmówca niewątpliwie ma rację twierdząc, że gramofon RPM 5 jest prawdopodobnie najlepiej brzmiącym wyborem, z trzech Twoich propozycji!
Niemniej już z Twojego postu wynikało, iż odsłuch będzie prowadzony poprzez amplituner Technics SA-GX100!
Umówmy się - ten amlituner nie jest sprzętem wysokiej klasy. Dlatego, moim skromnym zdaniem, nawet po zakupie dedykowanego - wysokiej klasy przedwzmacniacza gramofonowego najprawdopodobniej nie będziesz w stanie docenić różnic w brzmieniu tych gramofonów.
Zgaduję, że reszta toru - kolumny - także nie są hi-endowe (rzadko się zdarza, by wysokiej klasy kolumny były napędzane przez amplituner)!
Dlatego wydaje mi się, że w Twoim przypadku zakup już najtańszego z trzech gramofonów w pełni zaspokoiłby Twoje potrzeby! A na dodatek trochę grosza zostanie w portfelu!
Jeżeli się mylę, to oczywiście proszę o wybaczenie!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha!
Bo ja się, Marku, tylko pozornie z Tobą spieram! icon_biggrin.gif
Masz w pełni rację!
Mając w planie zakup dobrego gramofonu z pewnością ja też zainwestowałbym w RPM 5 oraz świetną wkładkę chociażby taką jak Sumiko Blue Point!
I pewnie również w jakiś dobry preamp MC!
Dlatego chyba wspólna rada dla naszego kolegi Barcichwiela - P-J RPM 5 - tak, ale pod warunkiem, że w niedalekiej przyszłości zamierza zmienić zarówno wzmacniacz, jak i resztę toru, o ile nie dorównują w chwili obecnej klasie Pro-Jecta, bo to świetny gramofon - potrafi naprawdę wiele i żal byłoby nie wykorzystać wszytkich jego możliwości sonicznych!
Jeżeli nie - tańsze opcje będę bardziej wskazane!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zakupiłem Pro-Ject Debut III Phono USB z wkładką Ortofon OM 5E icon_smile.gif . No a po sugestiach (dot. Technics SA-GX100) za zaoszczędzoną kasę plus mały dodatek dokupiłem wzmacniacz NAD 3020. Powiem szczerze, że pierwsze odsłuchy zrobiły na mnie duże wrażenie. Dynamika jest niesamowita, no ale tego po gramofonie należało się spodziewać ( w porównaniu do CD). Jak dla mnie separacja kanałów wystarczająca, a dżwięk jest przyjemny, bass soczysty, góra nie drażniąca. Tylko teraz po waszych stwierdzeniach, patrzę na te swoje Mildtony70 i zastanawiam się na co by je tu wymienić. icon_rolleyes.gif
icon_question.gif Tak przy okazji, nie wiecie może gdzie można znaleźć instrukcję najlepiej po polsku do NAD 3020, bo jest tam kilka tajemnic dla mnie. icon_question.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barcichwiel
No to wpadłeś w wir wymian sprzętu icon_cool.gif Ale chyba się tego spodziewałeś!
Gratuluję zakupu – a właściwie obu zakupów i że zdecydowałeś się na tańszy gramofon, ale zainwestowanie w stereofoniczny, uznany wzmacniacz!
Teraz już tylko pytanie o powierzchnię Twojego pokoju i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kolumny.
Mają być podłogowe czy podstawkowe? Czy mogą być używane?
Moc Twojego NADa nie jest za wysoka, ale coś się chyba wspólnymi siłami wymyśli - począwszy od małych podstawkowych Tannoy M1, a na czym skończymy? icon_lol.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
na panelu tylnym NAD ma:
gniazda PHONO - wiadomo gramofon,
gniazda TUNER - wiadomo tuner zewnętrzny,
gniazda AUX - tu podłączyłem gramofon
gniazda TAPE: play, play/rec (din), rec - wiadomo deck, ewentualnie poprzez korektor,
gniazda NORMAL IN - ???
gniazda PRE-AMP OUT - wyjście przed-wzmacniacza,
gniazda LAB IN - wejście wzmacniacza mocy,
przełącznik SOFT CLIPPING - z tego co się zorientowałem to jest układ wygładzający mający zabezpieczać przed uszkodzeniami przy pracy wzmacniacza na maksymalnym wzmocnieniu?

W związku z tym, że mój gramofon ma przedwzmaczniacz zastanawiałem czy:
mam być podłączony do gniazda AUX, czy może lepiej do gniazda NORMAL IN? przy podłączeniu do gniazda PHONO dzwięk jest przesterowany.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_mrgreen.gif
Nic dziwnego, że nie grało Ci prawidłowo, gdy dźwięk z przedwzmacniacza gramofonowego podłączyłeś ponownie do przedwzmacniacza gramofonowego znajdującego się we wzmacniaczu - do gniazda "Phono".
Nie miałem nigdy wzmacniacza NADa, dlatego nie spotkałem się z gniazdami "Normal In". Niemniej najbezpieczniej będzie, gdy podłączysz kabelki ze swojego przedwzmacniacza gramofonowego do gniazd "Aux"!
Możesz oczywiście spróbować podłączyć sygnał z preampu gramofonowego również prawdopodobnie do gniazd "Normal In". Posłuchaj, czy dźwięk czymkolwiek się różni (nie sądzę)!
Wybierz najkorzystniejsze brzmienie!
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...