Skocz do zawartości

Zmiana kolumn do Yamaha rn 602


Suchy 79

Recommended Posts

Witam.

Jestem tu nowy ale od dłuższego czasu czytam wasze forum. Proszę szanownych kolegów o pomoc w dobraniu możliwie jak najlepszych kolumn. Obecnie posiadam zestaw stereo Yamaha rn 602 i kolumny Stx electrino 150.

Amplituner zostaje, jestem zadowolony z jego funkcji (spotify, deezer hi fi ,radio net). Chciałem zamienić kolumny na coś lepszego. Kwota na kolumny to max. 3000 zł.

Muzyka jaką słucham to głównie szybsze i mocniejsze granie : rock, heavy, power, symphonic metal bez (black,doom, death) Pozostałe gatunki to pop, disco lata 80, trochę muzyki filmowej i elektronicznej. Jestem zwykłym melomanem i nie znam się na audiofilskim języku, ale postaram się opisać czego oczekuję. Muzyka leci w domu przez większość dnia więc kolumny nie mogą męczyć przy dłuższych odsłuchach. Chciałbym większej stereofonii,  szczegółów, detali, wyraźnych wokali, większej dynamiki. Kolumny powinny pokazać pazura wtedy kiedy trzeba. Wysokie tony nie mogą być za ostre i natarczywe a bas pełny, punktowy schodzący nisko. Nie lubię dudnienia, buczenia typu umc umc umc rodem z wiejskich zabaw :D Stx electrino 150 nie są złe w stosunku jakość cena ale przy szybszych kawałkach muzyka zaczyna się zlewać i bas nie wyrabia przy szybszej stopie perkusisty.

 Zdaję sobie sprawę że za takie pieniądze nie dostanę wybitnie grających kolumn, ale chciałbym poprawy dźwięku w każdym zakresie. Wybrałem kilka pozycji kolumn z podobnych wątków. Proszę doświadczonych kolegów o pomoc i wybranie z poniższych kolumn 3 - 4 zestawy. Jeżeli są jakieś inne warte uwagi i lepiej pasujące pod moje preferencje i gatunki muzyczne proszę o modele. Czytałem że jest możliwość wypożyczenia i odsłuchu w domu. Będę chciał z tego skorzystać.

Kolumny podłogowe , tylko nowe do 3000 zł

tannoy mercury 7.4

indiana line tesi 561

melodika bl40 mkii

magnat quantum 677

dynavoice definition df-5

elac debut f5

i lekko poza budżet

dali zensor 5

heco aurora 700 czesto chwalone i zestawiane z yamahą

Poniżej rysunek pomieszczenia z zachowaniem proporcji mebli. Kolumny mogą stać oddalone max 30cm od ściany, pokój 19m2

IMG_20180518_092744.thumb.jpg.0063d7febb6f5b93f11da2ae3db4c71a.jpgIMG_20180518_092043_BURST1.thumb.jpg.0a97067d80a2f69eb4082629e270b394.jpgIMG_20180518_092659_BURST1.thumb.jpg.11c3c1a7749519affe9e8ac79d915e6a.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Lekko ponad budżet, ale warto - proponuje Heco Aurora 700. To zestaw, który świetnie współpracuje z elektroniką Yamaha, to połączenie optymalne, które powinno Cię w pełni usatysfakcjonować. Jako alternatywa spójrz proszę na Indiana Line Tesi 561. To trochę spokojniejszy, bardziej ciepły, gęsty dźwięk.

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, w podobnym budżecie do wyboru będziesz miał mnóstwo modeli i komfortowe warunki odsłuchu. Oczywiście istnieje także możliwość wypożyczenia i przetestowania we własnym systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elac F6 raz jest za duży do tego pomieszczenia, a dwa R-N602 nie wysteruje dobrze tych kolumn. Idąc dalej wszystkie debuty strasznie dmuchają z bas refleksów i trzeba odstawiać je sporo od ściany. Seria Debut jest świetna ale niestety potrzebuje mnóstwo prądu żeby pokazać pełnie swoich możliwości. Wszystkie Debuty mają niską skuteczność np. 85.5 w Debutach F5 i z budżetową elektronika grają trochę jakby były przykryte kocem. Za to z porządnym piecykiem np. rotel a12 wchodzą na zupełnie inny pułap. 

Z naszej oferty oprócz wspomnianych wyżej Indiana Line warto zwrócić uwagę na Missiony LX https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/mission-lx-3.html.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Suchy 79 napisał:

Może bardziej osłuchani koledzy w heco 700 się wypowiedzą jak z tym basem jest, czy 30 cm wystarczy.

W zupelnosci. Właśnie dlatego że są 2 wielkie dziury to nie dmucha  tak mocno jakby była jedna (nawet na logikę- większe otwory = mniejsze ciśnienie na wylocie). Hexo 700 grają pięknie z yamaha. Mam i polecam to zestawienie każdemu- nie zawiedzie się. Ps. Wydaje się że masz fajne pomieszczenie pod względem akustyki - symetria z którą u mnie jest gorzej - system wcisniety w róg salonu. Mimo to nie narzekam jak to gra:)

Wzialem od s4home na testy i zostaly.

pozdrawiam 

20180415_115513.jpg

Edytowano przez chemik1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D emocje opadły.

Kolumny kupione.

To jest to czego szukałem. Bardzo podoba mi się ten dźwięk, micha się jara jak tylko odpalę muzykę, no i wizualne świetnie się prezentują (aprobata ukochanej)9_9

Najbardziej obawiałem się bliskości od tylnej ściany ,że bas będzie ch...wy ,ale nic z tych rzeczy, bas jest głęboki ,nisko schodzi i potrafi przyładować. W porównaniu z Stx electrino 150 dźwięk z Aurorek jest głośniejszy, wydaje się być pełniejszy jest go więcej, wysokie i średnie są szczegółowe i tu dla mnie bardzo ważna sprawa ,muzyki słuchałem długimi godzinami niekiedy dość głośno i dźwięk mnie nie męczył. Kolumny były wcześniej wypożyczone i wygrzane.

Aurory są super w gatunkach w których słucham( rock, pop, elektroniczna, filmowa, heavy metal) z Yamahą rn 602 świetnie się zgrywa, na pewno z Yamahą rn 803 bedzie jeszcze lepiej. Śmiało polecam to zestawienie. 

Może w przyszłości jak się wzbogacę  to  zrobię wymianę na jakiś lepszy wzmacniacz i jakiś odtwarzacz sieciowy albo malinkę. Na razie cieszę się tym co mam.

 

Piotrek S4Home, tak testy domowe to jest według mnie najlepsza opcja. Nie ma się czego bać, śmiało wypożyczać.

S4Home to fajni ludzie i można się z nimi dogadać. Najlepiej wybrać kilka zestawów, posłuchać w salonie jak ktoś ma taką możliwość ale finalnie to tylko wypożyczyć do domu.

 

Podsumowując moim zdaniem Aurora 700 to kolumny uniwersalne z dobrym basem nie męczące, zagrają fajnie w wyżej wymienionych gatunkach muzycznych i na pewno trzeba je mieć na uwadze w kwocie  do 3500 zł

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Suchy 79 elegancko jak Ci podeszły w takim razie. Najważniejsze to odkrywać na nowo muzykę. Mam pytanie do Ciebie, słuchasz może takich zespołów jak Running Wild, Helloween, Judas Priest, Accept ? Szczególnie tych starszych płyt, które są nie za dobrze, a wręcz marnie zrealizowane. Jeżeli tak to mógłbyś coś napisać jak to brzmi na tych kolumnach. Nie brzmi to za jasno, za sucho, za ostro? Nie męczy granie? Nie gubią się kolumny przy takiej muzyce?

Swoją drogą z tym wypożyczaniem kolumn od @S4Home to dobry patent. Ja mam tylko takie pytanie, szczególnie do S4Home. Czy jak wypożyczacie kolumny do domu to wysyłacie najpierw wygrzane egzemplarze, a jak się dźwięk spodoba to wtedy przysyłacie nówki? Ile dni na testy? Czy może od razu wysyłacie nówki sztuki?

 

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mordor12

Szczególnie pod taki gatunek szukałem kolumn na takiej muzyce wyrosłem  helloween ,stratovarius, ac/dc, judas, iron  itp. ale też chciałem żeby kolumny przy innych gatunkach nie kulały. Na pewno są lepsze zestawy tylko do mocnego i szybkiego grania . W mojej ocenie brzmią super i długie odsłuchy nie męczyły. Na pewno nie jest za sucho i za ostro. Basik przy szybszej stopie rządzi, gubić się nie gubią chyba że zapodasz black metal, na marne realizacje płyt to chyba nie ma lekarstwa :)

Ja dostałem już wygrzane gotowe do łojenia. Jak ci pasują to dostajesz nowe a stare zabierają, a jak nie to wymieniasz do bulu na inne aż ci podejdą :D najlepiej napisz do nich  na priv po szczegóły. Mam nadzieję że pomogłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Suchy 79 ;)

Temat rocka i metalu wałkuje już trochę czasu i generalnie ciężko jest złożyć sprzęt, który w pełni by człowieka usatysfakcjonował, szczególnie przy tych starszych płytach z tego gatunku , które właśnie nie są za dobrze zrealizowane , a same w sobie brzmią jasno, bezbarwnie, sucho. Ostatnio pod wpływem impulsu pozbyłem się głównego sprzętu z salonu (a był całkiem dobrej klasy), kiedy to mój drugi system z sypialni (który złożyłem później) go właśnie zdeklasował w takiej muzyce. Teraz salon stoi pusty ( w sensie bez sprzętu ) i tak sobie rozmyślam , co by tu ... ;) 

Słuchałem już trochę kolumn z różnych przedziałów cenowych zarówno nowych jak i używanych i wiem na pewno , że nie zawsze cena gra role. Przede wszystkim liczy się dobranie sprzętu z głową, akustyka. Ale problem polega głównie na tym , że większość obecnych kolumn, a już szczególnie tych droższych jest strojonych bardziej pod "audiofilską" muzykę niż pod metalowy czad, gdzie liczy się wygar perkusji, gorące riffy, dociążenie. Dużo nowych konstrukcji odtwarza tą muzykę za lekko, właśnie za jasno , za analitycznie, co gorsza podkreśla przez to te gorsze realizacje,  a do tego nie mała część się jeszcze gubi przy podwójnej stopie. Dlatego czasem nieraz połączenie tych tańszych konstrukcji , ale z dobrą elektroniką może przynieść całkiem ciekawe efekty w takich gatunkach muzycznych. Oczywiście w takich przypadkach trzeba gdzieś iść na kompromisy, ale zawsze lepsze są jakieś niedociągnięcia niż denerwowanie się przy każdej włożonej płycie do Cd , że sprzęt takiej muzyki wogóle nie gra. Co mi po super sprzęcie, który pięknie oddaje barwę głosów ludzkich, barwę skrzypiec, piękną przestrzeń jak wkładam płytkę z porządnym Heavy Metalem i słyszę jak kolumny coś tam dosłownie cienko popierdują. ale ciężkiego grania to nie przypomina ;)

Są oczywiście starsze konstrukcje, które można zakupić, ale tam też nie ma lekko, wydawałoby się , że takie konstrukcje jak np. Kappa Infinity 8.2 czy też Canton Ergo RC-L coś tam powinny wykrzesać z mocniejszej muzyki, a nie wykrzesały za dużo ;) Można jeszcze trochę przykładów podawać, ale po co.

Tak czy tak ciekawe jest to co piszesz o tych kolumnach w stosunku właśnie do takiej muzyki. Postaram się je gdzieś odsłuchać, bo tych Aurora jeszcze nie miałem okazji poznać na własne "uszy"... ;) Czasem te najłatwiejsze rozwiązania mogą być najlepsze ... 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...