Skocz do zawartości

Dobór kolumn do yamaha n803d


Piotr66

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

Niedawno zakupiłem zestaw yamaha 803d wraz z podstawkami elac Uni Fi BS U5. Choć odsłuchiwałem zestaw przed kupnem, to chyba nie te kolumny których są właściwymi. W pokoju odsłuchowym brzmiały inaczej. Chyba są zbyt "małe" do mojego pokoju tj. ok. 27 m2 otwartego na dość duży przedpokój. Nie wypełniają pomieszczenia oczekiwaną mocą i detalicznością dźwięku.  Postanowiłem więc wymienić prawie nowe kolumny na coś bardziej spełniającego moje oczekiwania. Jestem starej daty i chcę słyszeć "cykanie" wysokich oraz głębię basu. Słucham każdej muzyki od Yello, poprzez  Pink Floyd , Cohen,  starej muzyki elektronicznej,   do gitarowych wirtuozów. Szukam detaliczności w skrajnych pasmach.

Choć wielu je krytykuje to może ze względu na spokojny charakter y.803d Klipsche?  One są wręcz metaliczne... Bardzo mi tego szelestu brakuje, talerze perkusji i takie tam...

Proszę więc o pomoc w wyborze odpowiedniego modelu w przyzwoitej cenie powiedzmy 4-6 tys. zł. Nie bez znaczenia jest design. Elac są naprawdę świetnie wykonane a ja szukam kolumn  w kolorze biały piano. 

Gybym miał cofnąć czas to może nie kupiłbym Yamahy AMP.  tylko dobry, osobny  wzmacniacz i coś do odtwarzania w steamingu... ale cóż jest jak jest. Nie zbyt dobrze byłem przygotowany teoretycznie do tego zakupu.  Teraz wiem dużo więcej i trochę martwi mnie że mój zestaw nie gra tak jak tego oczekiwałem.

Pozdrawiam

Piotr

Edytowano przez Piotr66
Błąd w nazwie kolumn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

No i o tym piszę każdego dnia. Dlatego my sprzęt wypożyczamy.

Postaraj się zwrócić sprzęt do salonu gdzie kupiłeś. Bo jednak kupowanie kolejnego jest bez sensu. Będziesz mocno stratny.

Faktycznie elac uni fi świetne kolumny ale nie do takiego salonu. Powinni ci to powiedzieć przy zakupie. 

Nie będę cię oszukiwał jeśli chcesz monitory to muszą one być spore. Kef r300, monitor audio silver 100.

Bardziej obstawial bym kierunek podłogowych. Pamiętaj że do monitorów i tak musisz mieć standy!!

Z podłogowych w tej cenie świetnie sprawdza się silver 300, dali opticon 6.

Oczywiście nic na siłę. Wcześniej testy u ciebie w domu.

Zapraszam 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno monitory Elac są zbyt małe i na pewno nie będą w stanie dobrze nagłośnić Twojego salonu. Zresztą brzmienie Elac kompletnie nie pasuje do Twoich preferencji. 

Nigdzie nie wspomniałeś, że mają to być monitorkiem, dlatego zaproponuję Ci kilka konstrukcji podłogowych. Na pewno warto spojrzeć na Monitor Audio Silver 300, Focal Chorus 716 oraz Dali Opticon 6. Wszystkie wymienione modele zapewnia Ci szczegółowy, wyraźny i dynamiczny dźwięk. Z podanych przeze mnie modeli najbardziej szczególnie sopran wyeksponują Dali. Nadal jednak możesz liczyć na spójny, równy i przede wszystkim nie męczący dźwięk. Jeśli natomiast z jakiś względów muszą to być monitory, dobrze sprawdzą się Focal Aria 906.

Zapraszam na odsłuchy i porównanie poszczególnych modeli do salonu a następnie do wypożyczenia i testu we własnym salonie w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, te Elac są zdecydowanie za małe do twojego pomieszczenia. 

Patrząc na twoje preferencje idealne wydają się B&W 683 s2

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/683-s2.html

ps. gdzie kupowałeś zestaw i kiedy to było? Jeśli w jednym z naszych salonów pomogę w załatwieniu sprawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten temat. Tygodniami.  Oczekiwania miałem podobne, muzyka- powiedzmy, że podobna, wiek- chyba też, salon, trochę - większy (ok.32m2)- też otwarty. Wypowiadałem się w tym temacie na forum, teraz nie chcę wszystkiego powtarzać. W moim wypadku, po wypożyczeniu Opticon6, Opticon 8, Kef Q750, Q950, Elac Uni Fi5, Kef R300, PMC twenty.22, 16 Hz Canto New SE zakończyło się na zakupie Kef R300. Długo wahałem się czy nie kupić 16Hz Canto New SE. Poległy jednak przy głośniejszym graniu- grały już mało selektywnie. Już po zamówieniu R300, cały czas słuchając 16 HZ miałem wątpliwości, czy dobrze zrobiłem. Jak podłączyłem bezpośrednio po nich R300 (już swoje, nówki, nie wygrzane) to już wiedziałem, że dobrze!

Pomimo dużego pomieszczenia nie pakuj się w duże kolumny bo amplituner je tylko pogłaszcze a ich nie napędzi- z tego dobrego dźwięku nie będzie a tak początkowo myślałem. 

Kef R300 z inną elektroniką (wzmacniaczem aka "prawdziwym wzmacniaczem") zagra na pewno jeszcze lepiej w moim pomieszczeniu i jeśli będę kiedyś grzebał przy zestawie (a pewno będę) to zmieniał będę na początku wszytstkomąjący amplituner.

Jeśli miałbym ci doradzać podłogówki to wypróbuj Opticon 6. To był mój pierwszy wybór.

Moja epopeja w temacie "Kolumny do Yamahy R N803D dobiegła końca.

W tym miejscu, wcinając się trochę- przepraszam,  chciałbym podziękować załodze S4Home- za nienachalne doradztwo, cierpliwość, chyba też wyrozumiałość a także wymierną pomoc logistyczną. Dzięki Panowie!

P.S. Gdybyś jednak szukał kolumn specjalnie do cichego słuchania Toma Waitsa w sobotnie wieczory przy szklaneczce czegoś dobrego to nie wahaj się i weź Opticony 8 ;-)

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Top Hi-Fi napisał:

No faktycznie, te Elac są zdecydowanie za małe do twojego pomieszczenia. 

Patrząc na twoje preferencje idealne wydają się B&W 683 s2

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wolnostojace/683-s2.html

ps. gdzie kupowałeś zestaw i kiedy to było? Jeśli w jednym z naszych salonów pomogę w załatwieniu sprawy.

Witaj.

Kupowałem w salonie top hifi w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej. Pod koniec listopada ub.r.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

No to już nie oddasz.

A widzisz jak kolega @badsamaritan wyżej napisał. Testował w domu i wybrał dla siebie.

I u ciebie zrobił bym tak samo. I też testy zaczął od r300.

Piotrek

Dziękuję za sugestie. Wiem że na pewno stracę na elacach ale próbuje je sprzedać. Może znajdzie się ktoś kto potrzebuje właśnie takich, właśnie nowych kolumn. Równolegle przygotowuję się do zakupu nowych. Będzie to o wiele bardziej staranny wybór niż poprzedni...i nie będą to podstawki.

Edytowano przez Piotr66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

@Piotr66

Wypożycz od branży do domu. Posłuchaj dłużej tak około 10 dni na różnych poziomach głośności. Z bardzo różnym repertuarem. Jeżeli nie będzie Cię męczyć przy dłuższych odsłuchach. Poczujesz dreszczyk emocji, radość i będziesz wiedział na 100, że to jest Twoje granie, wówczas zostawisz lub poszukasz tańszych używanych w super stanie. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Slucham 803 na Melodika BL 40.Wersja mk2 obecnie mozna kupic mk3.I uwazam to za bardzo dobre polaczenie.Ale u ciebie przy prawie 30m to nie wiem.U mnie niecale 20m i daje czadu.Brak dudnienia i dobra kontrola.Zarzuca sie 803 wycofana srednice.Ja srednice slysze na swoim miejscu bez wycofania czy wysuwania do przodu.Gora to wiadomo jak u Yamahy dosc wyrazna czasem lekko ostra ale nie klujaca w uszy.Akustyka u mnie troche kuleje ale mimo to brzmienie jest bardzo fajne.Kefy sa czesto polecane do tego amplitunera.Jak mozesz to posluchaj.Jak mi sie znudzi Melodika to pewnie przejde wlasnie na Kef?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2019 o 10:28, Piotr66 napisał:

Co myślicie o kef q750? Słuchałem z ta moją yamaha 803d i dość fajne odczucia miałem. ..

Mam taki zestaw od kilku miesięcy + kable Melodika - słucham tylko Tidala HiFi. Gra w salonie z aneksem kuchennym (ok 30 m2) otwartym na przedpokój. Sprzęt nagłaśnia pomieszczenie bez problemu. Większość repertuaru gra super, potrafi zachwycić - elekronika, pop, jazz, ballady rockowe. Jeśli lubisz Pink Floyd, Yello, Boris Blank, Dead Can Dance itp to będziesz zadowolony. Świetnie wypadają również gitara i smyczki, najsłabiej chyba mocny rock, metalu nie słucham więc nie podpowiem.

U mnie zestaw jest podrasowany kilko ustrojami akustycznymi które bardzo poprawiły dźwięki w pokoju. Może powinieneś zacząć od akustyki? Chociaż podstawowe elementy?

Wypożycz głośniki to najlepsza droga :)

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...