Skocz do zawartości

Zestaw stereo na początek


Dead-Universe

Recommended Posts

Obudowy kolumn uważam ze niema sensu remontować przed wymianą głośników. Czy średnica zewnętrzna głośników SS jest identyczna z tym w który tam jest obecnie ? Tu pewnie oklejanie folią imitującą carbon z klejem pewnie było by najłatwiejsze. Wybór materiałów na oklejenie kolumn, myślę że to raczej kwestia własnych upodobań.

Wydaje mi się że ta płytka z dwoma wyjściami XLR to płytka DAC-a i wtedy z jednej strony musiałbyś mieć wejścia zbalansowane we wzmacniaczu. Z drugiej strony podejrzewam ze DAC X-Sabre który masz jest lepszej jakości.

Potrzebował byś raczej płytki z wyjściem cyfrowym AES/EBU które się realizuje zwykle na złączu XLR.

Nie jestem pewien czy nie lepiej użyć konwertera USB/SPDiF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc MobyDick :) 

Oczywiscie obudowy po wymianie .Jasna sprawa .Chodzilo mi o to czy lepiej uzyc ze wzgledow technicznych tej folii (tutaj odpada problem wypuklosci bo jest termoplastyczna ) oraz problem krawędzi (nie strzępi sie ) 

ekoskora wizualnie moze byla by fajniejsza ale nie wiem jak sie zachowa przy oklejaniu dachu kolumn (Nie jest plaski) oraz zapewnie trudniej bedzie opanowac obrzeza no a z drugiej strony tez nie wiem jak sie zachowuje ta folia czy nie bedzie odlazic czy tek klej w niej złapie na tych wstawkach gumowych .Stad pytania i wątpliwosci niejako na przyszłosc bo dopiero po wymianie glosnikow (czy wpasuja sie idealnie  w otwory nie wiem ale spytam) 

Co do tych plytek to wlasnie nie rozumiem czy moge polaczyc plytke z Xsabre poprzez XLR i bedzie to lepiej niz polaczenie poprzez Coaxial .To ma byc tylko do polaczenia Xsabre z maliną poprzez plytke do maliny wlasnie te z XLR lub Z Coaxial (chcialbym ominac usb jako najslabsze w Xsabre) 

Reasumujac : chcalbym podlaczyc Xsabre pod maline omijajac USB czyli mam do wyboru dwie plytki do maliny ,tę z XLR i tę z coaxial .Na jakim polaczeniu sygnal bedzie lepszy? 

A streamer Yamahy jest  rozwiazaniem gorszym od maliny? 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy  streamer Yamahy jest  rozwiązaniem gorszym od maliny.

Tyle ze Yamaha to gotowiec, a malina może wymagać jakiejś wiedzy i może mieć więcej opcji rozwojowych.

Ta płytka z 2 x XLR z tego co widzę już jest DAC-iem i niema wyjść cyfrowych. Ma 2 wyjścia analogowe dla 2 kanałów L i R , tyle że zbalansowane.

AES/EBU to złącze cyfrowe które rożni się tym od coaxial że ma dodatkowy pin do synchronizacji zegara łączonych urządzeń. Używa sie do niego zwykle złącze XLR. Podobieństwo jest tu takie jak to ze zwykłe wyjścia analogowe niezbalansowane robi się na 2 x RCA a coaxial na jednym RCA. To jedyna analogia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ze ci sie chce mi tlumaczyc ale ja nadal za malo z tego rozumiem . Slyszalem ze XLR jest lepsze jakosciowo ale moze to sie odnosi tylko do polaczen typu DAC > Wzmacniacz a tutaj usiluje ominać laczenie daca poprzez usb i stad pomysly z tymi plytkami do Maliny (chyba obie te plytki z coaxial i z xlr to DACi do maliny ) 

Czyli jak to twom zdaniem najlepiej polaczyc zeby miec jak najlepszej jakosci sygnal?  Na ktorej plytce do malin?y  tej z Coaxial czy tej z XLR  połaczyc Xsabre? 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam szczegółów, ale widziałem Toppinga D10 na YouTube podłączanego do raspberry pi . 

DAC to urządzenie zamieniające sygnał cyfrowy na analogowy i masz do tego X-Sabre.

Karty dźwiękowe z zasady zawierają DAC-i do wyprowadzeia sygnału analogowego.

Konwertery to szersza dziedzina. Raspberry pi z tego co wiem ma wyjście w postaci hdmi.

To sprawia ze można użyć konwertera hdmi/spdif lub kartę rozszerzenia z wyjściem sdif taka jak ta z linku z wyjściem RCA i BNC .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Mkk :) 

Dobra ;) prosze nie krzyczec i nie kopac od razu ale najpierw tlumaczyc do skutku  :D 

OK to XLR sie nie nadaje .W takim razie czy warto omijac łączenie Xsabre przez USB i polaczyc je poprzez plytke do Maliny majacą coaxial? 

No jeszcze Toppig do maliny to juz sie pogubilem w ogole . Topping do maliny a do toppinga Xsabre? A Topping ma coaxial? Bo RCA musze miec wolne z Xsabre zeby go podlaczyc do wzmacniacza . 

 

A czy Malina i Topping to nie wyjdzie tyle prawie kasy co za Streamer Yamahy? Tylko pytanie na czym bedzie lepiej 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze warto wiedzieć czy wogóle uda się podłączyć x-sabre do maliny po USB i czy ma to sens. Bo może się okazać że tryb w jakim będzie działać będzie bardzo ograniczał możliwości tego DAC-a. Druga sprawa czy z wejścia USB tego DAC-a jakość będzie gorsza. Pozostaje to chyba tylko sprawdzić.

Warto to sprawdzić na kolumnach w wersji ostatecznej. Czasem DAC-i dają nieco złagodzony dźwięk po USB w stosunku do SPDiF. Oznacza to zwykle nieco mniej detaliczne brzmienie i na tym polega utrata jakości. Jeśli szukasz  takiego brzmienie, może to być poprawą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenna informacja .Bardzo ci dziękuje MobyDick :) w Xsabre najsłabszym ogniwem jest wlasnie USB ale moze to byc tak jak wlasnie napisales ze utrata polega na mniejszej detalicznosci (czyli teoretycznie u mnie moze byc ostrzej skoro juz tak troche jest ) 

A czy przy podlaczeniu do streamera yamaha tez moze byc taka sytuacja ze zwiekszy sie detalicznosc ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz po SPDiF może dźwięk się wyostrzyć lub nie :) . Pozostaje sprawdzić.

Tu znalazłem maline z aes/ebu

3c37f61026500d450147bf59d8a0054f.jpg

http://www.audiostereo.pl/raspberry-pi-malinka-z-daciem-hifi-swietny-odtwarzacz-sieciowy_121319.html/page__st__5370

Potencjalnie takie złącze powinno najlepiej współpracować z X-Sabre który masz.

Tylko podejrzane jest trochę to że sygnalizacja obejmuje tylko częstotliwości próbkowania 44,1 i 48 kHz.

To by świadczyło ze niekoniecznie ta płytka była by dobra w dzisiejszych czasach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja sobie kupie chyba gotowca czyli streamera tylko czy ta sytuacja podlaczenia tak jak pisales ze po usb moze byc łagodniej to w przypadku podlaczenia pod streamer yamaha wxc50  tez moze wystapic wieksza detalicznosc ?  Bo tam jakby to polączyc z xsabre najlepiej? I czy w ogole apka yamahy do sterowania Tidalem z fonu bedzie dobrze wspolpracowac?  

To moze bym wypozyczyl tę Yamahe ale dopiero po tuningu kolumn bo moze ta detalicznosc po wymianie glosnikow bedzie pozytywna 

Ponizej tył Yamahy wxc50 . Przez co wpiac Xsabre? 

170118.Yamaha3.jpg

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzieki . Czyli juz powinno byc lepiej bo omine usb w xsabre tylko czy przez coax out moze byc to o czym pisales ze wystapic moze  większa rozdzielczosc? 

A jak z dzialaniem apki yamahy na android do sterownia Tidalem? 

Moze ktos wie 

PS Czy w ogole ta Yamaha jest dobra? 

MobyDick ja ci musze w ogole podziekowac jeszcze raz :) bo szukalem rozwiązania zeby ominąc usb w xsabre i znalazles mi rozwiazanie niedrogie i wydaje sie bardzo dobre :) takze masz pokłony ode mnie w ramach podziekowania (bez  ironii) :) 

Z tym ze moje pomysly sie szybko zmieniaja czasami i o ile ten pomysl z Topping D10 sobie zapamietalem to po przemysleniu sprawy jednak wolal bym cos wygodniejszego do Tidal czyli sterowane ze androida jakąs sprawną aplikacją do Tidala . Przy okazji chcialbym w tym streamerze polaczenia z netem kablowego no i rzecz jasna podlaczyc go pod xsabre(nie przez usb) zeby to on przetwarzal sygnal do wzmacniacza .

Bo z maliną to po pierwsze nie wiem czy sobie dam rade z konfiguracją itd po drugie nie wiem czy moj modem wykryje ją w sieci wifi (mam modem od TV kablowej) 

No i w sumie nie wiem co wymyslec .Jest jeszcze czas bo dopiero bede kombinowal jak kolumny juz beda po wymianie glosnika zeby ewentualnie wypozyczyc juz juz na docelowym brzmieniu 

 

Pozdrawiam 

 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam szanownych forumowiczow :) 

Przedstawiam najnowszy raport z ostatnich zdarzeń i decyzji 

Otoz zdecydawalem sie jednak na wyslanie kolumn do modyfikacji łacznie z wymianą wysokotonówek.Kolumny dzis zostaly odebrane przez kuriera .Planowany powrot do mnie to okolice 30 sierpnia tak wiec dopiero wtedy napisze czy i jak sie udala przerobka i czy ewentualnie odbęda droge jeszcze raz po poprawki brzmienia czy juz nie bedzie trzeba . kabel Kimber PR4 zostal takze dolączony (do konfekcji  cyną z dodatkiem srebra) 

Co jeszcze ? Byl u mnie w odzwiedzinach na weekend Oppo Sonica Dac i zamowilem go fabrycznie nowego (bo ten byl taki testowy tylko) Wszystkich jego funkcji nie zdarzylem sprawdzic (byl bez instrukcji ) troche sie domyslilem ale w sumie sprawdzilem tylko na dzialaniu Tidala . Tidal chodzi b dobrze ,apka tez dziala b dobrze,Oppo laczy po wifi lub kablu wg wyboru . Podczas calego korzystania apka wysypala mi sie 2 razy (moze dlatego ze za duzo krecilem ustawieniami )

Dzwięk z Oppo u mnie jest b dobry jednak nieco bardziej (b delikatnie słyszalne) krzykliwa góra . Mimo to zamowilem go do kupienia (mam w razie czego zawsze czas 14 dni na ewentualny zwrot) Wymyslilem sobie to tak ze przeciagne posiadanie Oppo do czasu powrotu kolumn .Inaczej niestety nie moge sie dogadac ze sklepem  bo nie moze mi on gwarantowac ceny promocyjnej (a jest to sporo mniej) tak wiec zmuszony jestem do dzialania w stylu wezme kupie a 14 dnia wypowiem umowe po czym mam kolejne 14dni na odeslanie Oppo ale ..w miedzy czasie juz beda kolumny u mnie wiec uda mi sie podlaczyc Oppo pod zmodyfikowane kolumny i ocene dzwieku .Sadze ze Oppo zostanie bo jesli juz teraz bylo naprawde b dobrze to moze byc tyllko lepiej przy mniej ostrych wysokotonowkach . Przy okazji powiem ze Matrix X Sabre gra bardzo podobnie w sumie prawie identycznie .Widac ze te dwa sprzety sa na serio wysokiej klasy i trudno mi powiedziec ktory jest lepszy . Oppo z pewnoscia jet wygodniejszy bo to streamer i Dac jednoczesnie a takze mozliwosc odtwarzania prawie z wszystkiego .Jesli tak wyjdzie ze zostawie sobie Oppo to Matrix X Sabre bedzie do sprzedania .

Na koniec zostawiam sobie sprawe poprawy wygladu samych skrzynek od kolumn (kwestia tej wstawki gumowej ktora sie lepi na gorze kolumny) Wymyslilem ze uzyje do oklejenia  folii termoplastycznej samochodowej bo mysle ze efekt bedzie b dobry a i sama aplikacja łatwa i bezporoblemowa na owalne kształty(jak to wyjdzie napisze) 

Na koniec mam prosbe do was : Bo urodzil sie taki praktyczny pomysl zeby usatwic kolumny na komodzie drewnianej pod kolumny dal bym płyty granitowe . Czy rzeczywiscie tak wazne sa standy ze musze je miec? Czy dzwiek bedzie taki sam jak postawie (na odpowiedniej wysokosci czyli wysokotonowy na wys. uszu) je na plytach granitowych a te umieszcze na solidnej komodzie ? (komoda bedzie budowana z litego drewna gr.2 cm) 

Dla przypomnienia kolumny  to podstawki Pragadigm studio 20v4 (niedlugo mod v Sonus Oliva) Bass reflex z przodu (a komoda bedzie wymiarowo wg moich wytycznych) mniej wiecej gł. to bedzie ok 40 -45cm(nie pametam ile maja gł kolumny)  dł mebla ok 200cm  moze troszke wiecej a wys. ok 50cm lub wiecej 

Narazie pytam czy to ma sens wiec wymiarow jeszcze nie znam dokladnych 

Pozdrawiam 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Zadaniem standów jest nie tylko zapewnić odpowiednią wysokość od podłogi , lecz również zapewnić dystans od powierzchni odbijających jak np. ściany. Stawiając kolumny na komodzie masz blisko powierzchnię na której stoją. Jaka jest różnica ? Najlepiej samemu się o tym przekonać. Nie zawsze może być jednak idealnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MobyDick napisał:

W praktyce gdy kolumna stoi na podstawce to jest ona jakby zawieszona, jednak z pewnym oparciem.

A co to daje wg ciebie to 'Zawieszenie" ? Tzn co bym prawdopodobnie stracic mogl stawiajac je na komodzie a co prawdopobnie zyskam ustawiajac na standach? Poprosze o takie łopatologiczne skrocone wytlumaczenie jesli mozesz :)  (chodzi o dzwiek rzecz jasna )

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że na komodzie masz blisko powierzchnię na której stoją kolumny. Do tego gdy kolumny stoją na podstawkach można je dość łatwo optymalnie ustawić. Do tego zwykle kolumny powinny stać przynajmniej kilkadziesiąt cm oddalone od tylnej ściany i wtedy wymagało by to odsunięcia komody dość daleko. Powstała przestrzeń za komodą również może niekorzystnie działać, bo powstaną w niej warunki do rezonansu. Jednak nie dla wszystkich jakość dźwięku jest priorytetem ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no chcialbym juz zeby o ile mozna  na to wpływac to wplywac pozytywnie a nie negatywnie na dzwiek . Czyli mowisz ze warto miec standy jednak? 

Standy mogą  byc (da sie u mnie)  ale np juz z pozbyciem sie ławostolu miedzy sprzetem a kanapą sie nie da (a tez ponoc byc nic tam nie powinno ) ale u mnie nie ma takiej mozliwosci 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

W końcu mieszkanie służy do mieszkania i trzeba czasem iść na kompromisy. Idealnie jest gdy można sobie urządzić pokój odsłuchowy bezkompromisowo :) .

No pewnie tak ale u mnie sie nie da . Czyli pomysl z komodą odpada .No nic to dzieki w takim razie za rade :) Z reszta bede sie bawil pozniej.Za duzego pola do popisu nie mam ale co sie da poprawie 

 

Dzieki ci :) MobyDick  i milego dnia (wieczoru juz) 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okleiny kolumn możesz zobaczyć coś co się nazywa mata sibu. Są różne rodzaje i wykończenia, od opcji stali aż do skóry. Za jakość rexze. Mam tym wyklejona ścianę w kuchni, codziennie wysoka temperatura, olej, tłuszcz , para i nic się z tym nie dzieje od 10 lat. Samoprzylepne to jest w dodatku. A może fornir ? Są liście, są całe plastry modyfikowane, nawet kamienny fornir- mam trochę tego w domi- wygląda niesamowicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aenneus  dzięki :)  Ta mata to moze w ogole mi sie przyda do czegos innego  ;) Do kolumn moich chyba sie nie nada bo nie jest termoplastyczna (chyba) a u mnie o tyle jest problem ze dachy kolumn nie sa płaskie (Paradigm Studio 20v4) nie dosc ze tam jest półokrągła gora to jeszcze wybrzuszenie i w tym układzie wlasciwie tylko termoplastyczne cos da tu rade idalnie przylegac do tego kształtu .

W kazdym razie dziekuje za pomysl :) jak nie do kolumn to przyda sie do czegos innego bo akurat nie wiedzialem o istnieniu tych mat i ze sa takie łatwe w czyszczeniu i trwałe. Popatrz sobie na samochodowe folie termoplastyczne (jest tez imitacja skóry)  to moze tobie sie tez  do czegos przydadzą 

 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...