Skocz do zawartości

Aranżacja pokoju ze skosem - od gołych ścian


Aramil

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum.

Szykuję sobie własną jaskinię i chciałbym ją umeblować z naciskiem na stronę audio. Aktualnie pokój jest w stanie surowym, więc mam pełną dowolność w kwestii wyboru materiałów i lokalizacji (poza lokalizacją biurka - musi być przy tej konkretnej ścianie z racji słońca). Pokój jest lekko pochyły, zaczyna się od wysokości niecałych 3 metrów, kończy na nieco powyżej 3,5. Moja znajomość akustyki kończy się na paru sztuczkach i wiedzy że dobrze wstawiony kawałek pianki potrafi czynić cuda, więc potrzebuję pomocy osób znających się lepiej ;-) W załączniku wrzucam też plik svg, jakby ktoś wolał narysować zamiast opisywać.

Opis oznaczeń na mapie:

1. Biurko z komputerem, oznaczony przy nim punkt odsłuchu to ten na którym najbardziej mi zależy.
2. Perkusja akustyczna, zależy mi na tym aby uzyskać możliwie przyjemny dźwięk dla mnie samego w trakcie grania (oznaczony punkt odsłuchu), nagrywania nie planuję.
3. Półka z książkami figurkami itp. duperelami, część może być zamknięta (zwłaszcza pod sufitem), ale ogólnie zakładam że będą to otwarte półki. Element będzie na pewno, w grę wchodzi przełożenie całości pod ścianę z oknem.
4. Kanapa, z założenia punkt odsłuchu gdy będę siedział ze znajomymi, mniejszy priorytet ale to drugie miejsce w którym dzwięk nie powinien być zniekształcony.

Źródło: Nie planuję inwestycji w zaawansowane nagłośnienie, na początek będzie to stary komputerowy zestaw 5.1, w międzyczasie planuję zakup wzmacniacza do którego prawdopodobnie podepnę 4 głośniki z miniwież (mam parę starych sztuk o przyjemnym brzmieniu) lub po prostu zestaw wzmacniacz+głośniki ze średniej półki. Źródłem będzie karta dźwiękowa w PC ze średniej pólki (w stylu SB Audigy)

Pytania:
- Co robić z pochyłym sufitem? Inwestować w podwieszany sufit albo piankę która to wyrówna czy problemy nie powinny być wyraźnie słyszalne?
- Gdzie umieścić piankę, pułapki akustyczne i ewentualne inne akcesoria? Aktualnie echo jest zabójcze i jestem pewien że same półki tego efektu nie usuną.

pokój.svg

pokój.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajne wysokości, które wcale nie muszą zwiastować tragedii. Podaj proszę wymiary pokoju oraz co masz na podłodze. Natomiast co do skosów, można je wręcz wykorzystać. Zdecydowanie zrezygnuj z pianek (piramidki nie są też takie tanie), a zastosuj coś bardziej szerokopasmowego o dwóch powierzchniach aktywnych - np. ustroje podwieszane. Nie musisz robić sufitu podwieszanego - wykorzystaj to, że jest w stanie zróżnicować pole akustyczne. Kilka dziur i podwieszenie ustrojów o dwóch powierzchniach aktywnych załatwi sprawę. No i przede wszystkim połowę taniej, niż sufit i profile.

Możesz ewentualnie obrócić zestaw o 90 stopni, by nie desymetryzował Ci się obraz akustyczny, ale przy zejściu o 0.5 w skali całego pokoju to jeszcze nie taka tragedia (zależy też jaka długość pokoju). Piramidki natomiast jedynie w niektórych miejscach (jeśli w ogóle).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...