Skocz do zawartości

Quality CD


TooH

Recommended Posts

@TooH
44,1 kHz to częstotliwość próbkowania. Zasada Nyquista-Shannona mówi, że częstotliwość próbkowania musi być większa niż dwukrotność maksymalnej częstotliwości, którą chce się odtworzyć, a że ludzki słuch może sięgać nawet  20 kHz, to i częstotliwość próbkowania musi być większa niż 40 kHz. Poza tym sygnały muszą być filtrowane dolnoprzepustowo przed próbkowaniem, aby uniknąć aliasingu (to efekt, który powoduje, że różne sygnały stają się nierozróżnialne). Idealny filtr dolnoprzepustowy przenosi częstotliwości poniżej 20 kHz (bez tłumienia ich) i jednocześnie odcina częstotliwości powyżej 20 kHz, a że taki idealny filtr jest teoretycznie niemożliwy, więc konieczne jest pasmo przejściowe , gdzie częstotliwości są częściowo tłumione. Im szersze jest to pasmo przejściowe, tym łatwiej wykonać filtr antyaliasingowy. Częstotliwość próbkowania 44,1 kHz daje pasmo przejściowe wystarczające- 2,05 kHz.

A więc, prosto pisząc, to technologia, która ma dać dźwięk satysfakcjonujący w wystarczającym zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, TooH napisał:

Czyli płyty CD taki dzien  dawały ?:D  

Nie rozumiem pytania.... Ale jeśli Ci chodzi o to czy taki standard obowiązuje płyty CD to odpowiadam- TAK. CD jest 16-Bitowe i o częstotliwości próbkowania 44,1kHz

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że udało mi się wyjaśnić, choć to naprawdę trudne do pojęcia zjawiska i niezbyt łatwe do objaśniania. Dopiszę tak- nie wszystkie opisy techniczne czy naukowe wyjaśnienia zjawisk są audiofilom potrzebne do szczęścia (oczywiście rozumiem też i to, że ciekawość człeka zżera), bo najważniejsze jest to, że coś przekuwa się na dźwięk. Zresztą nie wszystko co audiofilskie jest w zainteresowani naukowców, więc czasami po prostu nie doczekamy się wyjaśnień (np dlaczego położenie kabli na podłodze daje inny dźwięk niż ten sam kabel podwieszony lub położony na podstawce? Vide: http://wpszoniak.pl/portfolio/wibracje-i-drgania-2/)

Pozdrawiam Ciebie @TooH, WP

kbl_rogoz.jpg.246995d48283c73927115064fa745ef7.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy że niektóre doświadczenia są wrogie audiofilskim wierzeniom np. tzw. "ślepe testy" (które nie mają nic wspólnego z zakrywaniem oczu- pozwalają jedynie sprawdzić rzetelność audiofilskich opowieści odcinając testowanych od wiedzy co w danej chwili gra) , dzięki którym wiemy jak często opowieści o wybitnych zmianach rozbijają sie o rzeczywistość

Warto poczytać :)

http://www.kblsound.com/pl/listwa-sieciowa

A fragment :

Co istotne, pracochłonnie poprowadzone przewody wychodzą z gniazdka wejściowego do wszystkich gniazd równolegle, a nie szeregowo, tzn. do każdego z nich prąd płynie bezpośrednio z kabla zasilającego.W ten sposób żadne kolejne gniazdo w szeregu nie “podkrada” napięcia poprzedniemu, tak jak to ma miejsce w większości, nawet ekskluzywnych, listew

 

Jest absolutnie bajkowy

 

Ale pomijając bajki z Narnii to zabawa w dobieranie fajnie grających elementów jest fajnym zajęciem :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu bajkowego @Fafniak'u?

Połączenie w gwiazdę i równolegle to różne połączenia, dające kompletnie inne efekty. W mojej listwie, obecnie używanej, jest połączenie w gwiazdę, a w poprzedniczce AudioAgile było równoległe. W AudioAgile zmiana kolejności wetkniętych kabli różnych urządzeń dawało różny skutek dźwiękowy (miałem ją kilkanaście lat, więc mam wiele doświadczeń za sobą), natomiast listwie Verictum to obojętne, jaką kolejność wpinanych sprzętów obiorę.

A jak myślisz, dlaczego powoływany autorytet KBL'a przez Ciebie w specyfikacji chwali się, że: "przewody o przekroju 5,26 mm2 (10 AWG)  i 3,30 mm2 (12 AWG) z miedzi monokrystalicznej OCC, traktowanej kriogenicznie, użyte w pełnej konfiguracji star-wired: osobny równoległy komplet przewodów dla każdego z gniazd od gniazda wejściowego"?

cogitari_white_1.jpg.d0b25ff59aa0e710b91a98e4ee0167bf.jpg

audioagile_1.jpg.b3447b420f2e86bb299c4b98d71f7a14.jpg.727b535e95b7a0325c2148b7f6a0c479.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam :)

Wpszoniak reprezentuje osłuchanych doświadczonych audiofili którzy wierzą że słyszą zmiany podłoża, pokrycia bolców we wtyczkach a pałeczki akiki są ich wybawieniem albo magiczne tabliczki verictum i inne akcesoria

Ja reprezentuję że tak powiem parweniuszy którzy takowych objawień nie doznali bo przyjmują że jednak fizyka ma swoje znaczenie ;)

 

Co do jakości CD to chciałbym aby wprowadzono ją do spotify ale tylko pod warunkiem że nie wzrośnie abonament :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak, ja jednak wolałbym żebyś odpowiadał na pytania zamiast wypisywać dyrdymały na mój temat, bo przypiswanie mi uwielbienia dla "magicznych tabliczek Verictum" jest co najmniej fałszywe. Dlaczego? Boję, że znowu nie odpowiesz, ale i tak zapytam- o jakch to magicznych tabliczkach piszesz? Bądź proszę precyzyjny, to ułatwi dyskusję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie... nie mam zamiaru kolejny raz dyskutować z Tobą :) To nie ma sensu, próbowaliśmy dyskutować, pokazywać absurdy i jednocześnie ślepe testy (które w większości wykazywały porażki audiofili) a z waszej strony zamiast przykładów jakiś badań, rzetelnych testów dostaliśmy "zlewkę" lub cytowanie producenckich ulotek/stron a w końcu obrażanie forumowicza przez Twojego koleżkę. Po czym zamkneliście niewygodne dla was wątki. Wybacz :) nie widzę sensu dyskusji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że będziesz w stanie odpowiedzieć na konkretne pytania, a nie na dyskusję, którą w tym wątku nie ja rozpocząłem!

Pozdrawiam Ciebie, WP

PS Dla wyjaśnienia- nie mam tu takiej siły sprawczej by wątki zamykać. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej gdyby na spotify wprowadzono podstawki pod przewody zasilające i lepsze gniazda sieciowe zamiast koncentrować się na czymś tak przyziemnym jak CD QUALITY 44 kHz . Może wtedy wszyscy by więcej na tym zyskali ? Kto wie ...

Zakaz używania listew zasilających ze złodziejsko kradnącymi prąd innym gniazdom powinien być obowiązkowy. To czyste bezprawie ...

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Zakaz używania listew zasilających ze złodziejsko kradnącymi prąd innym gniazdom powinien być obowiązkowy. To czyste bezprawie ...

Czy zauważyłeś Moby w jakim dziale piszemy? To jest Twój głos w dyskusji? Hmmm... Jeśli tak, to bardzo dziękuję za bardzo merytoryczną wypowiedź. Pozwolisz, że nie skomentuje tego mocniej i szerzej.

Pozdrawiam Ciebie, WP

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja gratuluje poczucia humoru :D

Nawiasem mówiąc to z punktu widzenia elektrycznego gniazda zasilania prądem przemiennym z zasady zawsze łączy się równolegle. Innej opcji niema. Nawet jeśli połączymy pojedyncze złącza kilku gniazd jednym elementem przewodzącym, to zawsze są one połączone równolegle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest inna opcja- połączenie w gwiazdę, jako  modyfikacja połączenia równoległego.  


I ja Tobie gratuluję poczucia humoru, choć akurat ja opacznie odebrałem Twój żart (mam nadzieję, że tylko żart bez skrywania złośliwości).

 

45 minut temu, MobyDick napisał:

Nawiasem mówiąc to z punktu widzenia elektrycznego gniazda zasilania prądem przemiennym z zasady zawsze łączy się równolegle. Innej opcji niema. Nawet jeśli połączymy pojedyncze złącza kilku gniazd jednym elementem przewodzącym, to zawsze są one połączone równolegle.

Tak, ale kto pisał o połączeniu szeregowym gniazd? Ja? Rzeczywiście... Pomyłkowo wpisałem w poście wyżej, ale już poprawiłem.

Zgadzam się, że termin- "połączenie szeregowe" jest nieszczęśliwie użyte, ale zapewne obaj wiemy o co chodzi...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozprowadzać masę gwieździście, czyli z jednego punktu. W gwiazdę lub w trójkąt można połączyć uzwojenia silnika prądu trójfazowego. Można połączyć gniazda na kształt gwiazdy. Czyli równolegle i musiały by byc wtedy rozmieszczone na obwodzie okręgu, a jeśli łączymy kilka gniazd w jednej lini każde osobnymi przewodami, to są one po prostu połączone w taki właśnie sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MobyDick napisał:

Można rozprowadzać masę gwieździście, czyli z jednego punktu.

Dokładnie o takim połączeniu pisałem, choć nie tylko chodzi o rozprowadzanie masy, ale i połączeń pozostałych - z jednego punktu (od zacisków gniazda IEC listwy) do każdego zacisku analogicznego gniazda schuko odrębnym przewodnikiem (najlepiej tej samej długości, choć to podraża i utrudnia zmieszczenie w ciasnej obudowie). Takie połączenie nazwano w gwiazdę dla łatwego rozeznania w odmienności od innego rozwiązania o jakim też piszesz (czyli równoległego). 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak zapytał o jakość plików, a odpowiedzi chyba go nieco zaskoczyły.

Można kwestionować wpływ podstawek pod kable, listwy sieciowej itp. na dźwięk ale chyba zgadzamy się co do tego że jakości CD a jakość podstawowa Spotify to różna muzyka.

(Oczywiście na zestawie HiFi, a nie głośniku smartfona.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pboczek napisał:

Można kwestionować wpływ podstawek pod kable, listwy sieciowej itp. na dźwięk...

Nie można Pboczku! W dzisiejszych czasach? To nic się w świadomości audiofilskiej nie zmieniło od 20 lat? Też kiedyś powątpiewałem w to i owo, ale to mnie nie zniechęcało do podejmowania prób i... Resztę dopisz bo znasz.
Pozdrawiam, Wojtek

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek. oczywiście masz rację. jednak co innego jest krytykowanie kogoś za jego wybory, a co innego omawianie tego co można uzyskiwać starając się usprawniać zasoby sprzętowe. Jeśli ktoś mi dziś (w XXI wieku) próbuje wciskać, że (dla przykładu) kabel zasilający nie ma wpływu na dźwięk systemu to po prostu zawsze będę to krytykował, jednak jeśli ktoś uzna, że wystarcza mu słuchanie na kablach, które otrzymał ze sprzętem to uznam jego wolę za jedyną dobrą w jego przypadku- "skoro woli tak to niech słucha jak woli".
Mam nadzieję, że mój bunt został wyjaśniony.

Pozdrawiam Ciebie, WP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...