Skocz do zawartości

Zestaw 5.1 do 10-12k z możliwością dalszej rozbudowy


Michał84

Recommended Posts

Witam :),

Poszukuję porad na temat zakupu systemu 5.1 (z możliwością dalszej rozbudowy do 7.2). Do tej pory miałem "zabawkowy" sprzęt Samsunga (HT-e6500w), który właśnie wyzionął ducha - może to i dobrze, przynajmniej mam argument, żeby kupić coś bardziej sensownego ;). 

Dysponuję budżetem 10-12k. Chciałbym w tej cenie zmieścić się z zakupem głośników i amplitunera. Do nagłośnienia mam przestrzeń ok. 42m - salonu z otwartą kuchnią (zwymiarowany rzut w załączniku, wiem, zaraz mi się dostanie, że dramat akustyczny;)). Zaznaczyłem dwa potencjalne miejsca pod subwoofer i lokalizację głośników. Docelowo, system pojedzie ze mną do nowego domu (wtedy pow. salonu z kuchnią będzie w okolicach 60m). Jestem przed wycieczką po sklepach w celu przesłuchania, jak co gra i co mi najbardziej pasuje, ale ponieważ wybór jest ... przytłaczający, chciałbym wiedzieć, czy idę w mniej więcej dobrym kierunku.

Sprzętu używam mniej więcej 50/50 do filmów i muzyki. Do amplitunera na stałe podpięte muszą być apple TV, dekoder, NAS, PS4, na wyjściach TV i rzutnik.

Jeśli chodzi o głośniki, myślałem o takich opcjach:

1. Monitor Audio Bronze 6/2/Centre.

2. Monitor Audio Bronze 6/monitor audio FX (wtedy zawiesiłbym je na ścianie za kanapą, pytanie, czy ma to sens)/Centre.

3. Dali ZENSOR 7/1/VOKAL.

4. B&W 683 S2 + 686 S2 + HTM62 S2.

Zupełnie nie wiem, co z subwooferem - wszelkie podpowiedzi mile widziane ;). 

 

Zasilić chciałbym to amplitunerem:

1. Yamaha rx‑v683

2. Onkyo TX-NR676E

Jeśli chodzi o sam amplituner, ważne jest dla mnie min. 4 wejścia HDMI 4k, min 2 wyjścia HDMI 4k, łączność bezprzewodowa z telefonami/tabletami, dobrze byłoby, gdyby wspierał już jakąś odmianę multiroom'a i oczywiście wszystkie nowe systemy - dolby atmos etc. 

 

Prośba o radę lub konstruktywną krytykę ;).

 

Pozdrawiam,

Michał

rzut mieszkania.jpg

Edytowano przez Michał84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał84 B&W 683S2 to kolumny, które potrzebują dużo prądu. RX-V683 jest za słaby. Spójrz na modele AVENTAGE, które oprócz wyższej mocy i lepszych przetworników zdecydowanie lepiej zgrywają się z B&W ze względu na łagodniejsze brzmienie.

Spójrz na zestaw RX-A1070 + B&W 683 S2 + 686 S2 + HTM62 S2, oraz na (niestety droższą) ale lepszą brzmieniowo alternatywę opartą o amplituner NAD 

T758 V3 + B&W 683 S2 + 686 S2 + HTM62 S2

jako alternatywne kolumny spróbowałbym 

PSB Imagine X2T, dzwięk bardziej masywny, ale mniej szczegółowy od B&W. Opinie klientów które lepsze są bardzo podzielone.

Masz możliwość wybrania się do jednego z naszych salonów na odsłuch?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to dobra rada słuchaj sprzętu w domu. W salonach audio sprzęt jest odpowiednio przygotowany i rozstawiony. Czego nie ma u ciebie. 

Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na dwa połączenia Marantz Sr 5012 z serem od monitor audio bronze 6 tyły FX ale centralnym klipsch 440c. Który zgrywa się z frontami a jest wybitny jakościowo. Drugie połączenie to Onkyo rz820 z kolumnami heco aurora tu model 700 mógł by dopasować i dwa suby 30. Tu masz porównanie:

O serio zachęcam do testów w domu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home, dzięki za podpowiedzi, na pewno przesłucham te zestawy - wysłałem też wiadomość na priv.

 

Jestem dzisiaj po pierwszych odsłuchach i szczerze mówiąc...nie jest dobrze. Słuchałem:

Klipsch 260f - fajny bas, dynamiczne, niestety zupełnie zlewający się środek przy odkręceniu amplitunera na 2/3 (był to poziom, przy jakim normalnie słuchałbym muzyki).

Polk Audio S60 - bardzo nieprecyzyjne, słabe wysokie tony.

Focal Chorus 716 - fajny środek, ale bardzo płasko, praktycznie bez góry i dołu.

Monitor Audio Silver 6 (podobno inna półka, ale cenowo wypadają podobnie) - bardzo precyzyjne w pełnym zakresie, przyjemna góra, trochę mało basu (chociaż może to kwestia konfiguracji amplitunera). Na razie bez porównania numer jeden.

Wszystkie zestawy kolumn podłączone były do Denona AVR-X4400H.

Generalnie, nie powiem, żeby którakolwiek konfiguracja wgniotła mnie w fotel i wywołała szeroki uśmiech na twarzy - albo ja jestem jakiś skrzywiony i za dużo oczekuję, albo powinienem szukać w innym budżecie, albo wybór głośników i amplitunera nie był najszczęśliwszy.

+ za obsługę (jeśli to czytacie), pan był bardzo sympatyczny i pomocny, tylko nie do końca trafił z propozycjami ;).

 

Coś czuję, że proces wyboru nie będzie najkrótszy...;)

Alternatywą może być też zakup kolumn i amplitunera za całość budżetu (12k), a za 2-3 miesiące dokupienie reszty zestawu.

 

Edytowano przez Michał84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień odsłuchów i kolejna porcja danych do przetworzenia ;).

Wiem już na 100%, że za 10-12k nie kupię pełnego zestawu 5.1 z amplitunerem, którego jakość by mi się podobała.

Pozostaje więc opcja nr 2 - czyli zakup za cały aktualny budżet dobrych kolumn i amplitunera, może z subem jeśli wystarczy funduszy, a potem stopniowe rozbudowywanie systemu (na pewno tylne efektowe i centralny, może jakaś końcówka mocy do samej muzyki - kto wie;)).

Dzisiaj już bardzo zbliżyłem się do tego, czego szukam - przy okazji odsłuchu Monitor Audio Silver 200, z subem (zastrzelcie mnie, zapomniałem zapytać, jaki model, ale ustawiony prawie na minimum fajnie wyrównywał bas, którego trochę dla mnie brakowało tym głośnikom). W sklepie pracowały pod pioneerem SX-N30, mam nadzieję, że przy podłączeniu ich pod Amplituner wielokanałowy z półki np. Marantza SR5012 nie będzie gorzej (kombinowanie z końcówkami mocy to chyba jeszcze nie mój poziom i przede wszystkim budżet).

Zdecydowanie czekam na odsłuch Monitor Audio Silver 300 - w modelu 200 jakość super, trochę brakowało mi przestrzeni, jaką słyszałem w przypadku Bronzów 6 - tak sobie myślę, że 300-tki będą połączeniem wielkości sceny z bronze'ów 6 z jakością i precyzją silver 200 - wtedy jestem w domu.

Słuchając rad @Top Hi-Fi i @S4Home, oprócz wspomnianych MA silver 300, zostały mi na liście do przesłuchania B&W 683 S2, PSB Imagine X2T i Heco Aurora.

Pytanie do bardziej doświadczonych:

1. Czy w ogóle ma sens taki kierunek?

2. Z jakimi amplitunerami warto posłuchać MA Silver 300?

3. Z jakimi subami można je połączyć?

 

Z góry dzięki za pomoc i sugestie ;).

Edytowano przez Michał84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...