Skocz do zawartości

Moje pierwsze, poważne stereo (do 3500 PLN)


enak

Recommended Posts

Witajcie,
to mój pierwszy post więc jeśli coś robię nie tak to proszę o wyrozumiałość (i informację).

Chciałbym Was, szanowni forumowicze, prosić o pomoc w skompletowaniu zestawu audio. Będzie to mój pierwszy, poważny zestaw, stawiam na klasyczne stereo: wzmacniacz i kolumny podłogowe, ewentualnie dodatkowo (w przyszłości) subwoofer (aktywny).

Muzyka będzie odtwarzana w saloniku 17m2, dodaję rysunek sytuacyjny.

Gatunki muzyczne jakie preferuję to:

Metal (głównie Heavy, Progressive, Nu): Iron Maiden, Judas Preist, Tool, Dream Theater, Slipknot, Korn,
Rock: Pink Floyd (wynoszę Ciemną Stronę ponad Ścianę, choć oba albumy są genialne), Marillion (z Fishem), Queen, Marilyn Manson, Republika, Kult,
Pop/Sytntpop: Michael Jackson, Madonna, Roxette, Sia, Pet Shop Boys, 
Muzyka elektroniczna: The Prodigy, Massive Attack, The Chemical Brothers, Apollo440, Daft Punk,

Spektrum dosyć rozległe, ale najbardziej zależy mi na dobrym brzmieniu muzyki gitarowo-perkusyjnej, pozostałe gatunki mogą zejść na drugi plan (zwłaszcza muzyka elektroniczna).

Do tej pory używałem starej mini-wieży Pioneer SX730 z kolumnami CS775 - strasznie toto dudni, dźwięk jest płaski i nijaki, muzyka nie wciąga.
Źródłem zazwyczaj jest komputer (głównie pliki flaac lub wav i foobar2000 z asio/wasapi), ale też często klipy youtube odtwarzane ze smart-tv XE90 (tv rewelacja ale wbudowane głośniki są... niedobre).
Aby nieco polepszyć  sytuację kupiłem 2 lata temu NOS DAC Muse oparty o 4 kości TDA1543, źródła są podpięte przez toslink- jest lepiej niż na początku (chyba cieplej i bardziej poukładanie - tak sobie wyobrażam różnicę ), ale bas bywa nadal dudniąco nieznośny a dźwięk płaski i bez wyrazu.

Budżet? No właśnie - budżet...
Wg żony 1k wystarczy, jak dla mnie pewnie 5k będzie za mało, ale chciałbym się zamknąć w kwocie 3500 PLN.

Mimo wszystko chciałbym na początek kupić nowy sprzęt, ewentualnie z outletu/ekspozycji/po testach i od dystrybutora (a na używki pewnie jeszcze przyjdzie pora).
Po długim rekonesansie (niestety bez odsłuchów - nie ma w moim miasteczku żadnego salonu audio) oraz solidnej lekturze testów i porównań wybrałem kolumny STX (trzeba wspierać polski przemysł!) model Electrino 250. Ale nie mam pojęcia czym je najlepiej napędzić.
Producent robił prezentacje korzystając ze wzmacniaczy Denon, sklepy internetowe proponują zestawy z klockami Marantza i Pioneera (w niezłych cenach), podobno sprzęt dobrze się zgrywa z elektroniką NAD, ale do metalu ponoć lepszy jest Rotel...
Nie zależy mi na streamingu/wifi/bt (do tego są przystawki), choć wzmacniacz mógłby posiadać wejście/a optyczne i wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy (Marantz PM6006?) a DAC Muse poszedłby wtedy "pod młotek". Zależy mi zaś na zdalnym sterowaniu (wystarczy włącz-wyłącz i głośniej-ciszej, ewentualnie wybór źródła).

Proszę o Wasze opinie i porady (może inne kolumny?) za co z góry serdecznie dziękuję!

enak

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zacznę od elektroniki, będzie prościej. Jestem pewny, że najlepiej sprawdzi się wzmacniacz NAD C326 BEE, którego brzmienie idealnie pasuje do Twoich preferencji. To klasyczny wzmacniacz bez przetwornika, ale tą funkcjonalność możemy zrealizować nawet bardzo niskim budżetem, stosując np. Fiio D003. Optymalną opcją jest połączenie go z kolumnami STX Electrino 250, można jeszcze zwrócić uwagę na Pylon Audio Pearl 27 oraz troszeczkę ponad budżet z Magnat Quantum 725. W budżecie natomiast zmieścimy się z serią Shadow, która także jest dobrą opcją.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi :-)

Krótko mówiąc muszę posłuchać zaproponowanych zestawów. Chętnie odwiedziłbym Was wszystkich , jednak nie pozwala mi na to czas i odległość - jestem z Cieszyna, więc nawet do S4Home mam kawałek drogi. Ale jeżeli się uda, to w który weekend się wybiorę - trzeba się u Was umawiać na odsłuch?

Q21 uważasz, że DAC fiio będzie lepszy niż mój Muse? Przez próbkowanie? Jak kupowałem to brałem go również pod uwagę (nawet specjalnie szukałem starszej wersji D3), ale koniec końców wybrałem NOS i w sumie nie wiem czy dobrze zrobiłem , bo nigdy nie miałem porównania.

Top Hi-Fi dzięki za podpowiedź z kolumnami Mission - nigdy ich nie brałem pod uwagę, a wyglądają ciekawie. Ale czy Indiana Line to nie produkt ChRDL?

 

enak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tylko poza doradztwem bo za malo mam jeszcze doswiadczenia by konkretnie doradzac.Kupilem Audiolaba 8000S i na poczatku strasznie bylem zly bo gral za malo dynamicznie.Teraz po jakims czasie zaczelo to brzmiec zupelnie inaczej.Podkreslam ze kolumny to tylko male Missiony M73i.I wlasnie cos takiego jak Pink Floyd Marillion czy Dire Straits brzmi fantastycznie.Gdybym jeszcze podlaczyl lepsze kolumny pewnie byloby bosko.Warto poprostu kupic uzywany sprzet.Za 3500zl nowy to chyba troszke za malo.A uzywki to juz pole manewru sie rozszerza znacznie.Ale to co najwazniejsze to sluchac sluchac i jeszcze raz sluchac.Szczegolnie gdy jest taka mozliwosc.Ja moge powiedziec ze kupujac w ciemno niemal spadlem jak kot na cztery lapy.Najpierw rozczarowanie a potem dopiero odkrywanie tego co w tym piecyku jest naprawde fajne a jest duzo duzo fajnego.Brak doswiadczenia sprawia ze nie wiesz nawet podstawowych rzeczy.Zauwazylem ze jest troche dobrych komisow ze sprzetem uzywanym gdzie tez mozna posluchac i dowiedziec sie czegos od sprzedawcy audiofila.Mam nawet taki niemal pod nosem a jeszcze niedawno nie wiedzialem nic o jego istnieniu xD.Czytaj ale tez odsluchuj.I nie spiesz sie bo pospiech jest wskazany przy lapaniu much tylkoxDPozdrawiamB|

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

dzięki za radę - mam zamiar słuchać. Jeśli życie pozwoli to może i w najbliższy weekend.

Zastanawiałem się jeszcze nad inna konfiguracją - z kolumnami podstawkowymi. Nie słucham bardzo głośno, często wczesnym rankiem lub późnym wieczorem więc nie zależy mi na również na zestawie który dobrze zagra przy relatywnie niskich poziomach głośności. Czy do tych 17m2 podstawki to dobry pomysł?

A co gdybym podniósł budżet do, powiedzmy, 5k? Znajdę coś lepszego (podłogowe lub podstawkowe), czy znów to samo tylko większej mocy (na której mi nie zależy)?

Myślałem jeszcze o doraźnej zmianie interkonektów - obecnie dac jest podpity przez 2x2rca Hama za parę złotych, więc czy coś za 50 pln (klotz?) zmieni cokolwiek w brzmieniu obecnego toru?

I jak to jest w końcu z tym przetwornikiem Muse - Fiio jest odczuwalnie lepsze?

 

enak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@enak jak najbardziej. Za te same $$$ kupisz lepsze monitory, a 17m2 do nagłosnienia to nie jest wyzwanie dla dużych monitorów.

Co do kabelka- to na połączeniu analogowym (rca-rca) najbardziej słychać różnice. Wypożycz coś z salonu i przetestuj, nie kupuj w ciemno po poradach- droższy kabel wcale nie musi być lepszy, bo może nie pasować do reszty toru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...