Skocz do zawartości

Amplituner + kolumny, czy monitory aktywne bliskiego pola do 7000 zł


Cloud

Recommended Posts

Witam Wszystkich!

Chciałem Was prosić o pomoc w kwestii wyboru pomiędzy amplitunerem z kolumnami podłogowymi, a kupnem monitorów aktywnych bliskiego pola. Do przeznaczenia na to mam około 6-7k zł. Z polecanych zestawów, podczas odsłuchu w salonie, spodobało mi się połączenie Yamahy R-N803D z Heco Aurora 700 i w takie brzmienie zapewne chciałbym celować.

Początkowo byłem nastawiony na kupno kolumn, jednak z krótkiej wymiany zdań z Piotrkiem z S4Home wyszło, że być może lepszym rozwiązaniem byłby zakup monitorów bliskiego pola. Cały problem polega na tym, że miejscem odsłuchowym nie byłaby wyłącznie zaznaczona na planie salonu sofa, ale również biurko z komputerem, przy którym dużo słucham muzyki (na całej szerokości biurka mam ustawione ekrany, więc nie mógłbym też postawić głośników na samym blacie). Aktualnie mam koło biurka ustawione dwie kolumny Microlab Solo7C, jednak chciałem po wielu latach zainwestować w coś lepszego.

Czy w takim przypadku jakimś kompromisem byłoby np. odsunięcie biurka od ściany, co spowodowałoby, że siedziałbym dalej od kolumn? Poniżej wrzucam układ pokoju w którym będzie ustawiony cały zestaw (salon z kuchnią, łacznie około 30m2).

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Pozdrawiam,

Cloud

plan_pokoju.thumb.png.958c4c2605fa34c5a552640cc449df53.png

Edytowano przez Cloud
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłka jest krótka. Nie ma co dymac nad tym. 

Przy biurku monitory za 3k zagrają dużo lepiej. Na sofie zestaw RN 803 z aurora. Monitory bliskiego pola służą do nagłaśniania bliskiego pola. Zestaw stereo ma mieć prawidłowo rozstawiony wymiar. Według trójkąta. 

Inne systemy. 

Chcesz je pogodzić. Kup dwa. Niższy model ampli kosztem dodatkowych monitorów  aktywnych. 

Druga sprawa zakładasz wątek na forum. Kiedy ją proponuje ci wypożyczenie do domu i sprawdzenie tego. Wiesz że kto by tu czego nie napisał to tylko teoria. 

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Zestaw oparty o aktywne monitory (w dodatku  bliskiego pola) to inna charakterystyka i inne przeznaczenie w stosunku do klasycznego zestawu stereo z podłogowymi kolumnami. Musisz mieć tego świadomość. Jeżeli słuchałeś Yamahy RN-803 + Heco Aurora 700 i to brzmienie Ci odpowiadało nie wiem czy dobrym pomysłem jest aż taka zmiana kierunku. Monitory bliskiego pola tak jak już wskazał mój przedmówca muszą spełnić kilka warunków aby uzyskać pożądany efekt. Muszą stać blisko (jak sama nazwa wskazuje) i powinna być zachowana między nimi symetria.  To tak w skrócie. Taki zestaw sprawdzi się podczas odsłuchu przy biurku, nie nagłośni on z odpowiednią skalą całego pomieszczenia. Również sugerujemy odsłuch, teoretyzowanie na temat Twoich preferencji brzmieniowych na odległość nie przyniesie konstruktywnego rozwiązania.

 

Pozdrawiam,

Rafał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...