Skocz do zawartości

STX Linia transmisyjnia a mój wzmacniacz. Czy to dobrze zagra?


Recommended Posts

Witam,

Noszę się z zamiarem wykonania projektu dabyla - kolumn podłogowych w linii transmisyjnej na STXach. Przemawia za tym projektem dostępność przetworników, gotowa zwrotnica (przy pierwszym projekcie nie chcę się rozdrabniać), wymiary kolumn, dobra dokumentacja i spinający się budrzet. Do tego jestem ciekawy TLek. Z opisów wynika, że może to być " mój dźwięk". Nie lubię brzmienia bas-reflexu, kolumn zamkniętych właściwie też nie. Przez chwilę jako alternatywę miałem Tonsile ZG-40-C (membrana bierna) ale mnie rozczarowały. Za to ładnie pasowały do wzmacniacza bo jest nim amplituner Marantz Model 2216B. I tu pytanie... Czy mój amplituner da radę napędzać takie TLki? Muzyki nie słucham specjalnie głośno, głównie rock ale nie tylko.

I korzystając z okazji, jeśli jest tutaj ktoś ze Śląska, posiadający takie kolumny i pozwoliłby wpaść posłuchać chwilę za piwko to byłbym wdzięczny ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16W przy 8 ohmach i chyba brak możliwości użycia kolumn 4 ohmy to nie wróży zbyt dobrze do głośnego grania. Bardziej chyba istotne jest to jakie chcesz użyć głośniki STX w sekcji basowej.

Jeśli to ma być GDN-18-140-8-AWX, to on ma zbyt niska dobroć do TL. Będzie mało basu i do tego nie będzie on zbyt nisko schodził.

z4ss5ohd6zqi47kwsvl5_1371408731.jpg

Z tej charakterystyki wynika spadek kilkunastu dB przy 60 Hz w stosunku do zakresu pomiędzy 600Hz - 15 kHz 

Do tego warto zauważyć że nie wszystkie kolumny z obudową br jak i obudowy zamknięte grają podobnym basem dla tego typu obudów. Sporo zależy od użytych głośników i ich aplikacji oraz strojenia tuneli br w obudowach w których on jest.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MobyDick za merytoryczna odpowiedź. Myślałem, że już nikt nie odpisze :P

Tak, mój wzmacniacz to 16W i brak możliwości podłączenia kolumn 4 ohm. Jednak nie mogę mu nic zarzucić, nawet go lubię i dlatego on zostaje i pod niego chcę coś dobrać.

Wracając do projektu to nie czuję się na siłach nic modyfikować więc zgodnie z projektem przetworniki to GDN-18-140-8-AWX oraz GDWK-10-250-AWX a zwrotnica MX - 140 STXa. Taki sam zestaw elementów jest wykorzystywany w kolumnach MX-140.

Muzyki nie słucham głośno, mam w końcu wzmacniacz 16W :D Jeśli chodzi o ilość basu to wybierając ten projekt nie liczyłem, że będzie go super dużo ale za to będzie dobrej jakości. Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi.

Całkowicie się z Tobą zgadzam że kolumny jednego typu nie są sobie równe i nie można tak szufladkować, ale wyznaczają według mnie ogólnikową specyfikę brzmienia. W tej chwili mam kolumny BR BOSSE 301 seria I i jeśli chodzi o brzmienie, elegancje basu spowodowały że ZG-40-C wyleciały po trzech dniach słuchania. Tonsile to ogromne kolumny z płaskim brzmieniem. To nie znaczy że z 301 jestem jakoś wybitnie zadowolony i dlatego przymierzam się do ich zmiany.

Jeśli odradzasz zestaw tych TLek poszukam czegoś wśród BR. Szczerze mówiąc po to się pojawił eten watek, miałem trochę wątpliwości co do skuteczności tych kolumn. Stawiając na BR poszukam czegoś gotowego bo jest w czym przebierać, w przeciwieństwie do TLek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, binkool napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam że kolumny jednego typu nie są sobie równe i nie można tak szufladkować, ale wyznaczają według mnie ogólnikową specyfikę brzmienia.

No niestety, nie wyznaczają. Obecnie mam w domu dwie pary kolumn z TL (T+A Criterion TAL130 oraz T+A Criterion TCI3R) i... grają totalnie różnie.

Inne przetworniki, zwrotnice jak również różne konstrukcje i materiał samej skrzynki robią swoje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ten Monacor SP-200X to dość dziwny głośnik z mojego punktu widzenia. Z jego charakterystyki pasma przenoszenia można by wnioskować ze powinien się nadać do obudowy tubowej. Jednak parametry dobroci bardziej wskazywały by ba obudowę labiryntową. Tyle że wtedy będzie podobny problem z basem jak z STX-ami a w obudowie tubowej bas będzie słabo kontrolowany. Ostatecznie powinien się sprawdzić jako dość kiepski głośnik o sporej skuteczności w obudowie BR. Przy użyciu filtrów modelujących jego charakterystykę powinien jakoś zagrać jako pełnopasmowy głośnik. Jednak wskazane było by użycie do niego głośnika wysokotonowego dla uzupełnienia górnego skraju pasma. A to moim zdaniem niema większego sensu. Lepiej użyć głośnik niskośredniotonowy lepiej brzmiący o podobnej skuteczności i wysokotonowy z odpowiednią do nich zwrotnicą. A tak swoją droga to powinien do tego wzmacniacza wystarczyć projekt taki jak monitory STX na głośnikach które planowałeś użyć do tl w obudowie br.

GDN-18-140-8-AWX powinien dać się zaaplikować w obudowie tubowej. Jednak wtedy mogą być większe problemy z równym basem i nisko schodzącym niż w obudowie br.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...