Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w doborze sprzętu


JakubŁ

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Po kilku wizytach w salonach audio nadal nie potrafię się zdecydować na konkretny sprzęt...czuję, że zazwyczaj każdy sprzedawca chce mi coś wkręcić żeby szybko zarobić. Autentycznie nie spotkałem się jeszcze z porządnym doradztwem. Wczoraj kolega mi doradził żeby opisać swój dylemat na jednym z głównym for poświęconych tematyce audio. Stwierdził, że oprócz sprzedawców, których tu pewnie nie brakuje, również trafię na porady dobrych ludzi, którzy na tematyce się znają i chętnie podzielą się swoją wiedzą. Kazał mi również się przygotować - dlatego też zamieszczę tutaj rzut mieszkania, lokalizację kanapy, kolumn oraz wzmacniacza, budżet oraz preferencje muzyczne/filmowe.

Informacje:

- zakupiłem z małżonką mieszkanie w stanie deweloperskim, w salonie chciałbym zrobić sobie strefę audio - rzut mieszkania zamieszczam w załączniku, po lewej kanapa, po prawej stolik na wzmacniacz oraz kolumny po bokach - wszystkie wymiary pomieszczenia są na rysunku - wysokość pomieszczenia to 2,75m; dodam, że siedząc na kanapie mamy po lewej okna 3x100cm, po prawej zaś będzie otwarta kuchnia

- jestem laikiem, który dotychczas słuchał muzyki i filmów na zestawie 2.1 Logitech. Mam ten zestaw od czasu studiów, zawsze chciałem zainwestować w dobry sprzęt audio na lata, jak tylko będę miał swoje 4 kąty. Nareszcie! :)

- słucham głównie ostrej muzyki rockowej, death metalu, czasem natomiast również z chęcią słucham bluesa, hip-hopu czy elektro (nie zamykam się na jakiś konkretny rodzaj muzyki) - z wyjątkiem disco polo :)

- bardzo często oglądamy z żoną filmy czy seriale - ale zazwyczaj są to streamy online w HD - np. na takim cda.pl - dlatego też wydaje mi się, że najlepszą dla nas opcją będzie dobry zestaw stereo - tutaj proszę również o wasze opinie. Dobry kolega mi powiedział, że jak nie ściągmy plików po 13GB filmów czy też nie mam odtwarzacza blueray - to zestaw 5.1 nie ma sensu.

- budżet - chciałbym się zmieścić z zakupem wzmacniacza, kolumn oraz okablowania w kwocie 10 tysięcy złotych - ma to być faktycznie sprzęt na lata

- dodam jako ciekawostkę, że nad kanapą będzie mocowany już zakupiony projektor, zaś na ścianie przeciwległej będzie montowany ekran do projekcji obrazu - płachta wysuwana automatycznie, skrzynia montowana w ścianie lub suficie

 

Bardzo was proszę o pomoc, o doradztwo. Byłoby super, jakby mi ktoś mógł opisać idealną lokalizację kolumn oraz ich kąt nachylenia wobec kanapy.

Pozdrawiam!

 

 

Screenshot_2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Rzeczywiscie moim zdaniem najlepszą opcja będzie klasyczny zestaw stereofoniczny. Tutaj jednak wybór jest bardzo duży, kwestia na pewno odsłuchów i wybrania najbardziej pasującej Ci brzmieniowo konfiguracji.

Na pewno warto posłuchać wzmacniacze Hegel H90, Naim Nait 5si, może Audiolab 8300A. Każdy z powyższych modeli sprawdzi się dobrze w Twoich gatunkach muzycznych. Co do kolumn to na pewno warto posłuchać Kef serii R, model R500, Dynaudio Emit M30, Focal Chorus 716. Jeśli wchodzą w rachubę monitory, dobrą opcją będzie Buchardt Audio S300 MK. 

Co do lokalizacji kolumn to po prostu należy kolumny postawić po bokach szafki, odsuwając 30-50cm kolumny od ściany. Kąt i dokładne ustawienie kolumn zależy od konkretnych kolumn i akustyki, najlepiej jak już będzie system poeksperymentować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

To normalne. Tak samo jak idziesz do salonu samochodowego , komputerowego, z rowerami i audio. Sprzedawca swoje, a klient swoje. Życzę ci abyś w najbliższym czasie jednak trafił na dobry odsłuch i porady. 

 

Co do twoich potrzeb. Moim zdaniem także tylko system stereo. Budżet spory i do zbudowania fajne stereo. 

 

Do twoich typów muzyki porzucił bym kolumny jasne czy ostre. Będzie to męczarnia w mocnym rocku i starszych utworach. Kolumny ciepłe wskazane. 

Propozycje ale uwierz luźne:

Elac uni fi, kef q750, studio 16 Hz Minas anor, heco aleva GT 602 może model wyższy. Polk audio rti a9

To tylko luźne propozycje. Musisz je odsłuchać. Ba! Przy tej kwocie w domu. Salonowy odsłuch wiele ci nie powie.

Do konkretnych kolumn później wybrał bym elektronikę. Raczej czysty wzmacniacz. Nad, roksan, Cambridge, Marantz to zależy ewentualnie sieciowy rn803 na pewno do odsłuchu powinien być.

Jeśli czysty wzmacniacz bez wejść cyfrowych to nic się nie przejmuj do kompletu zastosowany byłby później także dac.

Skąd jesteście? Ile macie do nas? Podjechać , pogadać i zobaczyć czy jesteśmy jak inni.

 

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi.

Po napisaniu tego tematu zacząłem czytać różne wątki w dziale stereo. Zainteresowały mnie dwie kwestie:

1. W temacie "Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo" kolega Sympatyk opisał rodzaje wzmacniaczy. Mocno mnie zainteresował punkt 4. Wzmacniacz + DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) +BT (Amplituner sieciowy np. Yamahy RN I ONKYO TX). Nie ukrywam, chciałbym mieć możliwość sterowania komórką, mieć podpięty internet oraz też puszczać muzykę poprzez TIDAL lub Dizera - nie posiadam TV, także będę chciał robić absolutnie wszystko poprzez zestaw stereo oraz projektor (podpięcie laptopa, konsola, może kiedyś odtwarzacz bluray). Dodatkowo pisałem wcześniej o 3x100cm oknach po lewej od kanapy, jest to wyjście na taras. Otrzymałem informację, że można obecnie już poprzez jeden wzmacniacz puszczać muzykę dwutorowo i np. puścić na taras muzykę dla żony do opalania, podczas gdy ja gram sobie na konsoli PS4 lub oglądam film. Pytanie moje - czy da się znaleźć taki wzmacniacz, który:

a) będzie miał powyższe opcje DAC + STREAMING (WIFI. LAN) + Tuner (FM, DAB, Internet) +BT

b) będzie miał możliwość rozbudowy zestawu do 5.1 w przyszłości - w takim sensie, że dokupię 3 dodatkowe głośniki plus subwoofer z niższej półki cenowej, które będą tylko odpalane na filmy - pytanie to jest bardzo ważne, ponieważ tak jak pisałem mamy stan deweloperski, jestem w stanie przewidzieć pewne rzeczy i na przykład od razu przygotować kable na przyszłość

c) będzie to wzmacniacz, który należycie obsłuży opisane powyżej kolumny ciepłe - nacisk główny nadal na muzykę rockową w stereo

2. Kwestia kolumn - tutaj też grzebałem dość sporo. Kolega mi wysłał linka do B&W 684 S2, zaś ja znalazłem wątek Klipsch Reference Premiere RP-280F - tutaj pewien człowiek opisał te kolumny jako bardzo fajne połączenie możliwości pod kątem słuchania muzyki rockowej oraz oglądania filmów. Niestety fakty są takie - najprawdopodobniej na odsłuchu w salonie ze względu na moje obecne 2.1 Logitech KAŻDY zestaw audio, który mi zostanie przedstawiony, w mojej głowie spowoduje fajerwerki... Nie jestem idiotą, przesiadając się z malucha na peugeota 508 będę w niebowzięty, ale przecież nie o to chodzi. 

Piotrze jesteśmy z Katowic, już sprawdzałem, mamy do was ok 40 min samochodem. Czy mógłbyś mi dobrać kilka zestawów na podstawie powyższych informacji i przygotować je do odsłuchu u was w salonie w weekend 30-31.06?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wzmacniaczy z radiem (analogowym), jeśli wzmacniacz ma tuner fm wtedy to się nazywa amplituner :) 

Sporo klientów ma podobny problem, że chce mieć wszystko w jednym, a świat kończy się na 803D. Ale jeśli przebolejesz brak tunera fm (masz za to radio internetowe) to warto wziąć pod uwagę nowe NAD'y z serii Classic 368  lub  388 i dołożyć do tego moduł MDC Blu OS

Otrzymujesz wtedy porządny wzmacniacz, a karta MDC rozszerza możliwości wzmacniacza tworząc z niego pełnoprawne all-in-one. Wszystko obsługujesz świetnie działająca aplikacją Bluesound'a. Z ciekawostek Bluesound jako jeden z nielicznych na rynku wspiera TIDALA MASTER w MQA (w praktyce jakość wyższa niż CD z streamingu). Bluetooth w NAD'ie jest dwuzakresowy, możesz więc wysłać dzwięk na zewnętrzny głośnik. Sam system Bluesound to system multiroom, co daje Ci duże możlwości w kwestii np. kupienia żonie mniejszego głośnika z ich oferty, który będzie mógł odtwarzać to samo co w głównym systemie lub puszczanie przez nią zupełnie innej muzyki.

Zwróciłbym uwagę na kolumny B&W 706S2, są to sporych rozmiarów monitory, które spokojnie nagłośnią twoje pomieszczenie, świetnie zgrywają się z NAD'em i generalnie są bardzo ładnymi wizualnie kolumnami.

@JakubŁ byłeś w naszym salonie w Katowicach? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie jestem profesjonalistą ale sam niedawno poszukiwalem zestawu i uklad salonu mam podobny do Twojego

U mnie graja heco 1000 z cambridge 840a - bardzo fajne zestawienie daje dużo szczegolow bardzo dobra glebie i stereofonie a mam porownanie poniewaz w salonie przeprowadzilem odsluchy na w sumie 5 roznych wzmakach w przedziale cenowym do 1 tys do 6 tys oraz 3 zestawow kolumn w cenach 4-6 tys

Jesli masz 10 tys budzet a nie jest to malo to przede wszystkim polecam wypozyczenie sprzetu na odsluchy do domu - min 2,3 par kolumn jednoczesnie i 2 wzmakow

Pozwoli to porownac bezposrednio brzmienie przy roznych konfiguracjach

Polecam chlopaków z s 4 home - niech zaproponuja ci dwa zestawy wypozycz do odsluchu i zobaczysz ci to siedzi. Jesli nie to bedą mogli cie nakierowac dalej

Lepiej poswiec troche czasu na znalezienie odpowiedniego brzmienia bo pozniej moze cie to denerwowac



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4home B&W seria 700 nie jest ostra, wgl jak można je porównywać do Klipsha...  nie powielaj stereotypów. W zeszłą sobotę klient wybierał kolumny pod Yamahe 2100 (którą nabył wcześniej), kolumny wybierane pod metal i wiesz co wybrał? B&W 702S2- w tym gatunku wypadły najlepiej i pokonały wszystko co mamy w ofercie do 30k. 

Dlatego ZDECYDOWANIE seria 700 nadaje się pod taką muzykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplet B&W 702 S2 kosztuje ponad 8 tysięcy złotych...

Ja faktycznie po prostu przyjadę do salonu S4 i przesłucham kilka zestawów kolumny+wzmacniacz. Później po wykończeniu mieszkania wypożyczę te, które mi się najbardziej spodobały, na odsłuch w mieszkaniu.

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc i porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie są tak ostre jak seria cm to prawda. Tu jest dużo lepiej. Ale to nadal granie otwarte. Nie zrozumcie mnie źle. To dobrze, ale nie pod ten styl muzyki. Takie jest moje zdanie. 

No ja z waszej oferty wybrał bym proac a w tej kwocie 30k no to sami przyznacie no mialllll wielki wybór. Pmc fact, dali epicon, czy klipsch palladium. 

No ale dokonał wyboru. Świadomie. I elegancko :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...