Skocz do zawartości
kryz

Zestaw stereo - pomoc w wyborze

Recommended Posts

Witam wszystkich po raz pierwszy,

staje właśnie przed zakupem nowego zestawu stereo (dotychczasowy trudno nazwać zestawem stereo) i chciałbym prosić o poradę.

Cel: chciałbym stworzyć zestaw amplituner AV + 2 głośniki podstawkowe + sub (opcjonalnie). Zestaw z opcją rozbudowy do 5.1, ale jeszcze nie teraz. Niestety kolumny podłogowe nie wchodzą w grę.
Budżet: ~7000.

Kontekst: Zastosowanie głównie muzyczne, filmy/seriale też się dzieją, ale rzadziej (głównie netflix). Całość będzie stała w pomieszczeniu ok. 25-30mkw. Rodzaj muzyki: szerokie gusta - od elektroniki, przez jazz, a kończąc na chilloucie. Generalnie wokal nie jest priorytetem, ale wiadomo jak to chociażby w jazzie. Sporo z tego dzieje się ze spotify'a. Mało jest u mnie rocka, czy metalu.

Amplituner: Ograniczyłem swój dylemat do dwóch. DENON AVR3400H oraz YAMAHA RXV685/683. Nie miałem okazji słuchać tej Yamahy, bo to świeżutki model, ale za to jego poprzednika (683). 

Głośniki: Tutaj mam największy dylemat pod kątem amplitunera i mojej sytuacji. W grze są: Dali Zensor 3, Tesi 262, B&W 685 oraz Elac Debut B6. Co do suba to miałem okazję zapoznać się tylko z Dali E-9 (pod te Zensory 3) oraz z B&W ASW608 (pod B&W 685). Zauważyłem, że Denon + Dali to dość częsty zestaw. Czy słusznie?

No i pytanie brzmi, czy moglibyście mi coś w tej sytuacji doradzić? Który amp będzie "lepszy" i z którymi głośnikami będzie dobrze współpracował? Nie chciałbym szaleć z odsłuchami we wszystkich konfiguracjach i chętnie zawęziłbym, z Waszą pomocą, opcję do najlepiej dwóch :) Chętnie poznam też Waszą opinię nt. HEOS vs. MUSICCAST.

Wielkie dzięki z góry za pomoc!

Witam,

Bardzo wiele osób zadaje podobne pytania i szczerze mówiąc nie znajdziemy na nie prostej odpowiedzi z prostej przyczyny-każdy z nas ma inne potrzeby, słuch czy upodobania.

Najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście odsłuch poszczególnych elementów ale i tak pozwolę podzielić się swoimi odczuciami. Porównując amplitunery Denona AVR-X3400 i Yamahę RXV683 (niestety modelu RXV685 nie miałem jeszcze przyjemności słuchać) odniosłem wrażenie że są to porządnie skrojone kombajny do kina domowego, grające energetycznie i z przytupem. Yamaha pomimo wielu podobieństw proponuje bardziej wysuniętą średnicę przez co wokale i dialogi wydają się doskonale uwypuklone, dodatkowo oferuje większą fantazję muzyczną od konkurenta. Denon jest bardziej przewidywalny, równie dynamiczny ale miałem wrażenie większego spokoju w eksponowaniu dźwięku czy gorszy - nie po prostu inny. Podsumowując oba urządzenia w kinie przynoszą wiele radości, dobry bas oraz przyjemne wysokie tony jedynie w średnicy odczuwalna różnica w brzmieniu na korzyść Yamahy. Warto dodać jeszcze jedną zaletę Yamahy w modelu RXV 685 będzie można stosować bezprzewodowe tylne głośniki MusicCast 20 i MusicCast 50. Co do głośników to rzeczywiście zakup Dali czy kolumn Indiana Line jest bezpiecznym wyjściem- kolumny łatwo wkomponują się w jeden i drugi system. Z tanich kolumn, które mógłbym dodatkowo polecić wymieniłbym monitory firmy Heco Aurora 300 głośniki zaskakująco dobrze grające jak na tak niską cenę-warto posłuchać. Z wymienionych jeszcze przez Pana kolumn zdecydowanie najmniejsze wrażenie zrobiły na mnie kolumny Elac Debut B6 charakteryzujące się "kartonowym" brzmieniem, niestety kolumn B&W nie miałem przyjemności słuchania. Na koniec aplikacje Musiccast i Heos tutaj postawiłbym na remis. Dla mnie osobiście z wymienionych przez Pana elementów pomimo wszystko wybrałbym brzmienie Denona w połączeniu z Heco bądź kolumnami Dali do tego zestawu na pewno dołączyłbym subwoofer.

Pozdrawiam Marcin

Witam,

bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Od razu raźniej na sercu ;) Ciekawe, że na koniec dnia, pomimo kilku mniejszych, ale zawsze, przewag Yamahy wskazuje Pan na Denona :) Też ku niemu się skłaniam, ale bałem się, że Denon+Dali to taki pakiet "sprzedażowy". Zastanawia mnie też, czy te bezprzewodowe głośniki na tył do Yamahy będą miały sens? Czy będzie to współgrało jeśli będziemy mieli na froncie normalne kolumny, po kablu, w dodatku innej marki o innej charakterystyce?

Jeżeli zestaw z opcją rozbudowy do 5.1 -to będzie już amplituner kina domowego,a więc inny dział. Proszę o zastanowienie się - i decyzję czy opuszczamy dział STEREO...

Pozdrawiam

16 godzin temu, kryz napisał:

Witam,

bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Od razu raźniej na sercu ;) Ciekawe, że na koniec dnia, pomimo kilku mniejszych, ale zawsze, przewag Yamahy wskazuje Pan na Denona :) Też ku niemu się skłaniam, ale bałem się, że Denon+Dali to taki pakiet "sprzedażowy". Zastanawia mnie też, czy te bezprzewodowe głośniki na tył do Yamahy będą miały sens? Czy będzie to współgrało jeśli będziemy mieli na froncie normalne kolumny, po kablu, w dodatku innej marki o innej charakterystyce?

Witam,

Dlaczego Denon? dlatego ponieważ bardziej przekonuje mnie brzmienie, bardziej ułożone-przewidywalne. Oczywiście jest to moja opinia i wiele osób może jednak wybrać opcje drugą i trzeba to uszanować. Co do tylnych głośników bezprzewodowych to przy filmach myślę że będą radziły sobie dobrze, wiadomo to w tym przypadku tylko efekty, odbicia największy ciężar biorą na siebie głośniki frontowe i centralny. Inaczej rzecz by się miała gdybyśmy chcieli słuchać dźwięku stereo w trybie wielokanałowym wtedy może być różnica w brzmieniu. Na szczęście niewiele osób tak robi.

Pozdrawiam Marcin

15 godzin temu, RoRo napisał:

Jeżeli zestaw z opcją rozbudowy do 5.1 -to będzie już amplituner kina domowego,a więc inny dział. Proszę o zastanowienie się - i decyzję czy opuszczamy dział STEREO...

Pozdrawiam

5.1 to tylko "dodatkowa" opcja - celem nadrzędnym jest jednak stereo (z amplitunerem AV). Więc dział STEREO jest chyba najlepszy na ten temat :)

3 godziny temu, Q21 napisał:

Witam,

Dlaczego Denon? dlatego ponieważ bardziej przekonuje mnie brzmienie, bardziej ułożone-przewidywalne. Oczywiście jest to moja opinia i wiele osób może jednak wybrać opcje drugą i trzeba to uszanować. Co do tylnych głośników bezprzewodowych to przy filmach myślę że będą radziły sobie dobrze, wiadomo to w tym przypadku tylko efekty, odbicia największy ciężar biorą na siebie głośniki frontowe i centralny. Inaczej rzecz by się miała gdybyśmy chcieli słuchać dźwięku stereo w trybie wielokanałowym wtedy może być różnica w brzmieniu. Na szczęście niewiele osób tak robi.

Pozdrawiam Marcin

Wielkie dzięki za pomoc i odpowiedź. Przy odsłuchu serce też bardziej skłaniało się do Denona, aczkolwiek kilka cech Yamahy (chociażby te bezprzewodówki na tył) znowuż nasuwają wątpliwości. Zestaw idealny na wszystkie potrzeby nie istnieje :)

@Q21 Jeszcze dorzucę "oliwy do ognia" i dorzucę jednego konkurenta, który też mnie męczył - czy masz może jakieś zdanie nt. Marantz NR1609? Nie miałem okazji go słuchać, więc chętnie poznam opinię :) Zwłaszcza w porównaniu z Denonem i Yamahą. Dzięki :)

To dobry amplituner, ale bardziej konkurencyjny będzie klasyczny segment typu Marantz SR5013. W tym przypadku ogromny plus dla Marantza szczególnie przy odsłuchu stereo. Urządzenie warte przemyślenia.

30 m to nieco dużo na kolumny podtsawkowe. Do kina domowego może być. Ale do stereo będzie słabo. Bez względu na to jaki amplituner i kolumny w tym budżecie wybierzesz. 

Jeśli to akceptujesz to szedł bym raczej w cis bardziej kinowego. Onkyo rz830 + debut b6 jako kolumny o dużej mocy i dźwięku lub magnat 723 oraz suby do kompletu. 

Jeśli natomiast chciałbyś uzyskać coś więcej niż kino. To Marantz sr5013 ale podłogowe + zensor 7 , heco 700 czy elac f5,f6.

Zapraszam cię do nas. A odsłuch i podjęcie właściwej decyzji.

Piotrek

33 minuty temu, S4Home napisał:

30 m to nieco dużo na kolumny podtsawkowe. Do kina domowego może być. Ale do stereo będzie słabo. Bez względu na to jaki amplituner i kolumny w tym budżecie wybierzesz. 

Jeśli to akceptujesz to szedł bym raczej w cis bardziej kinowego. Onkyo rz830 + debut b6 jako kolumny o dużej mocy i dźwięku lub magnat 723 oraz suby do kompletu. 

Jeśli natomiast chciałbyś uzyskać coś więcej niż kino. To Marantz sr5013 ale podłogowe + zensor 7 , heco 700 czy elac f5,f6.

Zapraszam cię do nas. A odsłuch i podjęcie właściwej decyzji.

Piotrek

Dzięki za odpowiedź :)

Niestety w moim przypadku kolumny podłogowe nie wchodzą w grę - nie mam takich możliwości w pomieszczeniu.

A co myślisz o omawianym wyżej zestawie Denon avr3400 + Dali Zensor 3? Lub w ten sam amp, ale z Polk Audio Signature S20?

Po pierwsze to bardziej obstawial bym niższe modele amplitunera. Do kolumn podstawkowych nie usłyszysz czy to 2400 czy 3400. 

Więc ja bym obstawial 2400 lub yamahe 683 do tego mocniejsze od zensora elac b6 lub magnat 723. A zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na większy sub. Lub nawet dwa.

Pamiętaj to ma grać , jak ma wyglądać to lepiej będzie kupić wazon.

Piotrek

3 godziny temu, S4Home napisał:

Po pierwsze to bardziej obstawial bym niższe modele amplitunera. Do kolumn podstawkowych nie usłyszysz czy to 2400 czy 3400. 

Więc ja bym obstawial 2400 lub yamahe 683 do tego mocniejsze od zensora elac b6 lub magnat 723. A zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na większy sub. Lub nawet dwa.

Pamiętaj to ma grać , jak ma wyglądać to lepiej będzie kupić wazon.

Piotrek

Dzięki, wazon już jest, więc na pewno będzie ładnie :)

Co do 3400 vs. 2400 mam gdzieś w dalekiej wizji przyszłości rozbudowę do 5 a może nawet 7 (już z podłogowymi), stąd te preferencje do 3400. Ale faktycznie przeanalizuję jeszcze raz sprawę. Ciekawe co mówisz o elacach, bo zarówno Q21 powyżej, jak kilka innych osób odradzały mi te głośniki. Chyba się nie obejdzie bez odsłuchów każdego konfiga ;)  Miałem nadzieję, że uda się to jakoś zawęzić.
Pozdrowienia!

Może nie mają ich na stanie. Nie wiem jaki był powód. Przesłuchań zobaczysz. Przecież to porpozycji a nie miś wyboru. 

Pamiętaj tylko że 2400 i 3400 grają tak samo. RoNia się funkcjami. Głównie ore out i audyssey. W kinie różnica będzie bo mają inną kalibrację. Ale w stereo jest to samo. I 2400 jest też 7 kanałowy. 

Piotrek

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się