Skocz do zawartości

Czy zmieści się tutaj kino domowe ?


Rafał_

Recommended Posts

Mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich. Na wstępie zaznaczam, że niewiele wiem o systemach kina domowego.

Nie dawno kupiłem TV LG OLED 55C7V i chciałbym do niego zbudować kino domowe. Zestaw ma służyć wyłącznie do filmów (50%) i Netflix'a (50%). Telewizje oglądamy z żoną sporadycznie.

Filmy przesyłam do TV z komputera poprzez DLNA (Uniwersal Media Server) bez kompresji i zależy mi na tym żeby tak zostało. Są to pliki .mkv (4K,HDR,HEVC,DTS-X,DTS-HD,TrueHD,Atmos), które ważą od 50 do 100 GB i nie widzi mi się kopiowanie tego na dyski zewnętrzne.

Dołączam rysunek pomieszczenia wykonany w skali. Z proporcji można sprawdzić wszystkie wymiary. Wysokość pomieszczenia to 2,7 m.

Jest kilka ograniczeń:

- półka szafki RTV, na której chcę postawić amplituner i głośnik centralny ma 144 mm wysokości i nic tutaj już nie da się zrobić (chyba, że zamontować TV do ściany i na górze szafki stawiać sprzęt co nie bardzo mi odpowiada),

- kolumna po lewej stronie TV będzie stać pomiędzy szafką RTV, a grzejnikiem,

- chcę aby tylne głośniki były do montażu na ścianie (zabezpieczenie przed dziećmi :D).

- głowa słuchacza siedzącego na kanapie znajduje się 550 mm od ściany

Mam wątpliwości czy zmieści się tutaj zestaw do Dolby Atmos w układzie 5.1.2 ?

Drugą wątpliwość jaką mam to przesyłanie dźwięku z TV w nowoczesnych formatach (DTS-X, Dolby Atmos, DTS-HD, TrueHD) poprzez HDMI z ARC. Z tego co się zorientowałem to problemem jest stary standard ARC. Ponoć dopiero telewizory z HDMI 2.1 i eARC będą mogły przesyłać dźwięk bez problemu. Na ile jest to prawda ?

Zastanawiałem się czy amplitunery mają taką funkcję aby skomunikować się z serwerem DLNA, odtworzyć dźwięk, a obraz przesyłać poprzez passthru do TV bez dekodowania?

Obecnie zależy mi na podjęciu decyzji jaki system będzie tutaj najlepszy (czy na pewno 5.1.2, a może jednak zwykłe 5.1 czy nawet stereo ?), a przede wszystkim na ogarnięciu całego okablowania. Kończę remont tego pomieszczenia i chcę ładnie ukryć niezbędne okablowanie. Ukrycie przewodów pod tynkiem również wchodzi w grę. Bardzo proszę o pomoc.

Salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A , możesz podłączyć swój komputer kablem hdmi do amplitunera ?  

Mogę polecić amplituner slim Marantz NR 1608 , po kalibracji Audussey banan na gębie. 

Głośniki Atmos na tej samej linii,  co głośniki frontowe i na środku drzwi balkonowych .

DLNA przesyłasz chyba tylko dźwięk  (?) 

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam cały czas jaka konfiguracja jest najlepsza i wychodzi, że jedyne rozwiązanie to dodatkowe urządzenia np. Nvidia Shield TV  podłączone do amplitunera. Potem z amplitunera do TV. Shield TV ustawia się jako dekoder obrazu z ustawionym passthru sygnału audio. Wtedy dźwięk jest dekodowany przez amplituner w bezstratnej jakości. Przynajmniej tak to rozumiem. Średnio mi się to podoba. Kolejna skrzynka i kolejny pilot... Dla mnie to nie problem, ale jak coś nie będzie działać to moja żona już sobie z tym nie poradzi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie idź w stereo!!

Nie przy takim oglądaniu i takich plikach jak macie. Jest duża strata.

Sam tak korzystam i jak mi się nie chce i oglądam w stereo to później żałuję :P

Ile masz na taki zestaw? Co możemy nagiąć. 

Dobiorę ci taki systemie i dam ci go sprawdzić przed zakupem.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę przeznaczyć na ten cel maksymalnie 6 tyś.

Patrzyłem już na amplitunery i największy problem jaki widzę to ta durna szafka RTV.. W życiu nie myślałem, że ta półka będzie za niska.. Jedyny amplituner znalazłem a który się tutaj zmieści to Marantz NR1607.

Edytowano przez Rafał_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał_ napisał:

który się tutaj zmieści to Marantz NR1607

to, że się zmieści, to nie znaczy, że może tam stać. Elektroniki, która gdzieś musi oddawać ciepło nie można tak upychać po meblach na styk.

poza tym zakupu sprzętu i tego co z niego wybierzemy nie mogą determinować takie kwestie, jak np. niewłaściwe meble, czy niewłaściwa żona ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona jest jak najbardziej właściwa ;), a szafka była jedyną, która kolorystycznie pasowała nam do pozostałych elementów wnętrza. Jeżeli miałbym zmieniać mebel, to trzeba by robić coś na wymiar. Na to kasy nie przewidziałem..

Ten amplituner, który podałem miałby 4 cm luzu. Szafka na plecach ma otwory na przewody więc powietrze powinno się spokojnie przemieszczać.

Pytanie tylko jak on się prezentuje pod względem jakości dźwięku i mocy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał_ napisał:

Żona jest jak najbardziej właściwa

to pogratulować, gdyż patrząc po niektórych tematach, ludzie dokonują mało właściwych wyborów, nie tylko w kwestii sprzętu RTV ;) 

1 godzinę temu, Rafał_ napisał:

więc powietrze powinno się spokojnie przemieszczać

otwory na przewody, mały gwarant wentylacji, a ampli w sumie zabudowany z pięciu, z możliwych sześciu stron - tak dla zobrazowania. Gotowanie ampli we własnym sosie, to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej. Wiele osób stawia swoje klocki na górze szafki, nie pchając ich do środka. Nie musi się nic stać, ale może - i warto, żebyś miał tego świadomość.

Osobiście pomyślałbym jednak nad "pełnowymiarowym" ampli i nie pchałbym się w slim, tylko dlatego, że zmieści się w dziurę, która i tak nie będzie mu służyła

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ograniczanie się pod kątem wysokości to sory ale nie tędy droga. Masz jeszcze Yamahe taką wersję slim. Ale wyższy w cm amplituner wyjdzie taniej a zagra lepiej.

Niestety teraz producenci szafek tak robią. Robią szafki RTV pod dekodery tylko.

Musisz postawić w takim razie na. Albo przerobić szafkę. Nie jesteś pierwszy i nie ostatni. A zamykanie się na wersję slim jak mówi kolega, nie wyjdzie Ci dobrze. To że wejdzie nie znaczy że to dla niego optymalne miejsce.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...