Skocz do zawartości

Podłączenie kolumn od wieży do PC


.forest

Recommended Posts

Drodzy Forumowicze,

Wiem, że na widok nazwy tematu pewnie niejeden z was zareagował tylko "k*#%a znowu!?", ale od kilku dni męczy mnie pewien problem.

Przechodząc do rzeczy, do niedawna za dźwięk z PC (gry, muzyka, youtube) odpowiedzialna była u mnie stara wieża Thomson Altima 3000 i kolumny od tejże wieży, która była podłączona do PC kablem chinch-aux. Od bardzo dawna coś szwankowało, np. nie było słychać basu albo jedyne co było słychać to "buczenie", jednak sposobem na to było poruszanie końcówkami chinch przy wieży i jak się dobrze trafiło, to dźwięk był spoko. No i tak kilka dni temu coś się rypło i kolumny nie wydają z siebie żadnego basu. Wymieniłem kabel chinch-aux, co niestety nie pomogło. I zwracam się tu do Was z prośbą o pomoc, gdyż jestem na 99% pewien, że winne nie są kolumny ani kable, tylko sama wieża. Rozumiem, że robiła ona za wzmacniacz. W internecie dużo jest tematów o podłączeniu kolumn do PC z użyciem wzmacniacza, lecz niewiele z nich rozumiem (w tym temacie jestem całkowicie zielony). Do tego kolumny z wieżą łączyły nie tylko kabelki chinch, lecz takie jakby "luźne" kable wsadzane do wieży (kable na zdjęciu to kable idące z jednej kolumny). Chciałbym abyście pomogli mi znaleźć odpowiednie rozwiązanie, żeby kolumny nadal mi służyły. Poniżej daję zdjęcia nalepki z kolumn z danymi, zdjęcie samej wieży, kabli oraz tylnego panelu. Zaznaczam także, że szukam rozwiązania o możliwie jak najniższym budżecie. Nie zależy mi na superturboultra pięknym dźwięku i drogim wzmacniaczu. Chciałbym po prostu mieć dźwięk z youtube, trochę muzyki, gierek oraz filmów na normalnym poziomie.

Jeżeli to możliwe, do wszystkich wskazówek prosiłbym o jak najprostsze instrukcje, krok po kroku.

Rozumiem też, że prawdopodobnie lepszym i tańszym wyjściem może być zakup innych głośników, np 2.1, niż zabawa w ratowanie starych, niekoniecznie jakościowo dobrych kolumn.

Każdemu kto dotrwał do końca mojego eseju od razu pragnę podziękować, tak samo za pomoc.

IMG_0011.jpg

IMG_0013.jpg

IMG_0014.jpg

IMG_0015.jpg

Edytowano przez .forest
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wieża z kolumnami w ogóle gra?
Wybierz inne źródło dźwięku - np. tuner (podłącz pierw jakiś kabelek do gniazda antenowego i dostrój częstotliwość do stacji radiowej).

Zazwyczaj od wzmacniacza (miniwieży) do kolumn idzie tylko jeden kabelek (dwużyłowy: jedna żyła na plus, druga na minus). We wzmacniaczu podłączasz jedną żyłę do czarnego zacisku, a drugą do czerwonego.
Nie wiem, czemu u Ciebie jest jeszcze  na zdjęciu z tymi kabelkami (czerwonymi, dwużyłowymi) kabel zakończony wtyczką cinch.

Kolumny mają kabelek zamocowany na stałe czy gniazda do kabli ? Zrób zdjęcie kolumn z wejściami/kabelkami.

Jakie masz wyjście dźwięku w komputerze? Zazwyczaj jest to gniazdo minijack stereo i wtedy do połączenia z miniwieżą potrzebny jest kabel 2x cinch - minijack stereo.
Przykładowe takie kabelki (inna nazwa cinch to RCA) masz poniżej
https://sklep.rms.pl/kable-jack-3-5mm-stereo-2x-rca


Faktycznie jak napisałeś w swoim poście - lepszym i tańszym wyjściem od ratowania tej miniwieży może być zakup głosników komputerowych (stereo lub z 2.1 z subwooferem).

Pozdrawiam
PS. Skoro często miałeś problem z dźwiękiem przy połączeniu kabli cinch z gniazdami w miniwieży - to może wystąpiło tam jakieś spięcie i poszły z dymem końcówki mocy w miniwieży (dlatego nie gra).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...