Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze sprzetu grajacego


gor456

Recommended Posts

Witam,

Przegladnalem sporo tematow, zrobilem rozeznanie, ale nadal mam problem. Obecnie dysponuje sprzetem: Denon PMA-355uk + Tannoy Mercury M2, ale w zwiazku ze zblizajaca sie przeprowadzka zdecydowalem, ze jest to odpowiednia moment na zmiane.


Sprzet bedzie stal w takim o to pomieszczeniu:
bFEkdza.jpg

Sprawa wyglada tak: TV bedzie stal mniej wiecej tak jak na tym schemacie, kolumny staly by po obu stronach TV. Sam wzmacniacz chcialbym podlaczyc zarowno pod kompa jak i pod TV.
Tak więc prawdopodobnie potrzebowal bym wzmacniacza z optykiem (jak bez to przydalby sie pewnie jeszcze DAC, nie?). Ewentualnie czy potrzebuje czegos jeszcze?. Na ta chwile jezeli chodzi o wzmacniacz z optykiem wynalazlem tylko tyle:

1) Marantz PM6005
Bez optyka
- Denon PMA-1500RII
- Yamaha AX-900
- HK 980

2) Kolumny:

- Taga Harmony F(?)
- MISSION M34
- TONSIL MAESTRO II
- TANNOY R2/R3/M4/M5
- Pylon Audio Pearl 25

Muzyka (75%) jakiej slucham: 65% rock / 35% wszystko inne + TV (25%) - glownie sport/filmy/seriale 

Nie przeszkadza mi jezeli sprzet bylby uzywany badz z outletu. Grunt zeby byl sprawny.

Wymienionego wyzej Marantza widzialem, ze mozna dostac za ~1000zl (uzywke). Moze jakas alternatywa w pdobnej cenie? Co do kolumn, przegladnalem cala mase i koncowo wyroznilem te powyzej, ale bardzo chetnie wyslucham innych propozycji, bo na ta chwile jestem kompletnie zagubiony. Poczatkowo zakladalem, ze chcialbym sie zmiescic ze wszystkim w 2-2,5tys, ale zakladajac ze sprzedam poprzedni sprzet jestem w stanie podbic te widelki w okolice 3 tys(wiec na kolumny zostanie +/- 3tys - cena wzmaka). Jak widac po powyzszym poscie wielkim znawca tematu nie jestem, wiec prosze o pomoc ;p.

Dzieki!



 

Edytowano przez gor456
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Mam jeszcze 2 pytania w takim razie.

1. Widzialem, ze czesto polecany jest tutaj rowniez NAD C326 BEE oraz kolumny pylon/Indiana Line Tesi 560/Magnat Quantum 677/ lepiej jednak wydac pieniadze na uzywki?

2. Moglbys mi moze doradzic cos jeszcze "wspolczesniejszego" np (marantz pm5005) + kolumny? 

Czy jednak do wyzej wymienionej yamahy nie specjalnie nowszy sprzet w tym przedziale cenowym bedzie mial podejscie? Obecnie widze, ze yamaha ax900 stoi cenowo troche wyzej(ok 1500zl), wiec moze cos innego bylo by bardziej oplacalnego? Chcialbym sie mimo wszystko zmiescic w tych 3 tys. Np. jakis tanszy wzmacniacz + kolumny za ~2tys?

Jeszcze raz dzieki!

Edytowano przez gor456
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha Ax 900 to bardzo ciekawy klocek, w sumie już owiana "legendą" integra jeśli chodzi o tą firmę i budżetowe klocki. Tylko trzy sprawy. 

1. Cena: to za ile ludzie wołają za ten wzmacniacz to lekka przesada - 1500, 1700 zł? No nie róbmy se jaj ;) Widać już przeszedł do klasy "Vintage " i zaczęło się windowanie cen. 

2. Ten dziadek ma około 30 lat , a kupienie egzemplarza, w idealnym stanie zarówno technicznym oraz w 100 % oryginalnym, nie narawianym, trzymającym wszystkie parametry jak trzeba to tak jak szukanie igły w stogu siana , do tego po ciemku ze śweczką ;) Ale czasem cuda się zdarzają.

To co na aukcjach wypisują, że "top ideał nie śmigany" to zawsze dziel przez dwa.

W przypadku takich starszych konstrukcji to zakup tylko osobisty, dokładne sprawdzenie danego egzemplarza, również wewnątrz, czy wszystko oryginalne itp.

Jeżeli się okaże, że faktycznie jest oryginalny i nie naprawiany to tylko się cieszyć, ale od razu przygotuj parę stówek na przegląd w serwisie, gdyż jest baaaardzo duże prawdopodobieństwo , że elektrolity nie trzymają już swoich pojemności tak jak powinny, prądy spoczynkowe są rozlegulowane, zimne luty itp itd.

3. Jesteś pewny , że by Ci się spodobała barwa tego wzmacniacza? Słuchałeś już go wcześniej u kogoś? Jeżeli nie to też stnieje ryzyko , że Ci nie podejdzie, bo uniwersalny on raczej nie jest ;)

To tak tylko ogólnie o starszych konstrukcjach, czy warto więc kupić? Odpowiedz sobie sam.

Ja jestem zwolennikiem uzywek z tamtego okresu , ale sprawa wygląda tak , że trzeba kupować taki sprzęt od prywatnej osoby, która zna historię urządzenia, odbiór tylko osobisty urządzenia, oczywiście trzeba się też trochę znać na sprzęcie aby stwierdzić czy wsio jest oryginalne czy był naprawiany, do tego trzeba znać zaufanego serwisanta starszego sprzętu , który wie co robi , a nie tylko bierze kasę  i pali "Janka", aby oddać mu sprzęt na przegląd.

Z młodych używek taki NAD 326 to bardzo bezpieczny zakup moim zdaniem i w Rocku się bardzo fajnie sprawuje, zresztą i nie tylko, ma dość uniwersalne , nie męczące brzmienie więc i inne gatunki odtworzy bez zgrzytania zębów.

Marantz Pm 5005 odpuść od razu. Bardzo cienki wzmacniacz zarówno mocowo jak i dźwiękowo.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem ax700, ktory to podobno duzo sie nie rozni jezeli chodzi o granie. Musze przyznac, ze masz 100% racje w sprawie "sprawdzenia", a niestety sam nie jestem na tyle biegly by to zrobic, wiec prawdopodobnie w moim przypadku lepiej by bylo jednak skupic sie na czyms nowszym.

Moglbys polecic cos jeszcze procz NAD 326 w podobnym przedziale cenowym? Doradzic jakies kolumny?

Dzieki za odpowiedz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto spojrzeć na zestaw oparty na bazie wzmacniacza NAD C338 (wbudowany przetwornik, wejścia cyfrowe oraz Google Chromecast) oraz kolumnach Indiana Line Nota 550X lub Pylon Audio Pearl 25. Będzie to bardzo nowoczesne rozwiązanie, oferujące dobre brzmienie w rozsądnej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

356BEE  wyglada super, tylko niestety sprawie ze znaczaco przekrocze budzet. Chyba ze bede cierpliwie wyczekiwal nizszych ofert. Na ta chwile zeby zmiescic sie w budzecie nowka niestety odpada, a uzywki tez sprawiaja ze niestety przekrocze dosyc mocno budzet.

EDIT: W takim razie jeszcze jedna sprawa: Jak wypada Marantz pm6006 przy NAD 326 BEE / NAD 356 BEE zakladajac, ze kolumnami beda: Magnat Quantum 677?

Chodzi mi o to czy poradzi sobie z nimi? Czy bezdyskusyjnie celowac w jeden z powyzszych NAD'ow? Staram sie jakos poszerzyc opcje. 

Edytowano przez gor456
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat Quantum 677 nie są jakieś bardzo wymagające, więc spokojnie, jeżeli Twój budżet uciągnie wzmacniacz NAD 356 to zdecydowanie warto go kupić. Do tego Magnaty Quantum 677 i będzie fajne granie. Może uda Ci się jeszcze gdzieś znależć Heco Music Style 900. Z tym NAD'em, również dobre połączenie, miał bys na pewno lepiej kontrolowany dół. 

Marantz pm 6006 gra spokojniej od NAD'ow, NAD'y są takie "muskularne" w brzmieniu, troszkę niegrzeczne, do Rocka, skoczniejszych kawałków brałbym bezapelacyjnie NAD, choć jazzu, czy bluesa też posłuchasz z przyjemnością. Są to wzmacniacze dość uniwersalne. Marantz Pm 6006 moim zdaniem do lżejszych , lekkich klimatów muzycznych, a do takich z przytupem nie koniecznie, choć gusta są rózne, to tylko moje zdanie. Jeden lubi słuchać Rock'a z siłą i emocjami a drugi delikatnie i na spokojnie ;)

Myślę, że jak na wejście w świat stereo to NAD to bardzo dobry wybór. Generalnie jak dla mnie to wśród konkurencji (jesli chodzi o nowe wzmaki) i muzykę Rock'ową to taki NAD 326, czy 356 nie miały zbytnio siebie równych. 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, jako ze do przeprowadzki jeszcze troche czasu, to moge na spokojnie sie rozgladac za wyzej wymienionym sprzetem i czekac na jakas fajna oferte. 

Mam jeszcze jedno pytanie: Jako ze bede mial dwa zrodla dzwieku komp+tv, a NAD nie ma zadnego wejscia optycznego, to najrozsadniejszym wyjsciem bedzie zapewne DAC w stylu FiiO D03 Taishan. Z tym, ze chcialbym puscic oba zrodla dzwieku przez optyka, jak rozwiazac taki problem? Potrzebowalym dwoch takich dac'ow po jednym na tv i pc? Czy moze jakis switch optyczny? (wplynie to negatywnie na jakosc dzwieku?) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tak tez postaram sie zrobic. Moze uda sie wyhaczyc 356 w przystepnej cenie. 

Moglibyscie mi jeszcze pomoc z tym pytaniem? :)

13 godzin temu, gor456 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie: Jako ze bede mial dwa zrodla dzwieku komp+tv, a NAD nie ma zadnego wejscia optycznego, to najrozsadniejszym wyjsciem bedzie zapewne DAC w stylu FiiO D03 Taishan. Z tym, ze chcialbym puscic oba zrodla dzwieku przez optyka, jak rozwiazac taki problem? Potrzebowalym dwoch takich dac'ow po jednym na tv i pc? Czy moze jakis switch optyczny? (wplynie to negatywnie na jakosc dzwieku?) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile możesz przeznaczyć na dac? Nie kupujesz przecież sprzętu na wczoraj. Więc może uda się parę stówek dozbierać i kupić coś znacznie lepszego niż ten Fiio? Jeżeli byś zakupił taki sprzęt o którym rozmawiamy to od razu Ci napiszę , że ten Fiio będzie Ci ograniczał dźwięk. Do Tv może być gdyż to bardzo kiepskie źródło dźwięku i tam nawet jak podłączysz Dac'a za xxxx dolarów to super rewelacji nie będzie, ale już przy kompie to zupełnie inna sprawa.

Osobiście nigdy nie używałem żadnego rozdzielacza Toslink i odpowiadając na Twoje pytanie czy wpłynie negatywnie na jakość dźwięku to moim zdaniem zapewne tak , ale czy bardzo?

Na pewno dużo mniej niż jakiś rozdzielacz analogowych elektryków, w końcu to optyk, przekazuje tylko zera i jedynki a całą resztą zajmuje się następie DAC. Przy zakupie takiego rozdzielacza w tym konkretnym przypadku Toslink bym zwracał głównie uwagę na jego solidność budowy, aby np. sygnał nie zanikał.

Jednak fajnie jakby Ci się udało dozbierać kilka stówek to byś mógł polować np. na używkę Dac'a Nostromo Wolf. Tam masz z miejsca dwa optyki i do tego dwa koaksjalne wejścia więc problem rozdzielacza by znikł. Do tego sam dźwięk znacznie lepszy od tego Fiio D03.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem doskonale, w takim razie ten Fiio na początek musi być. A lepszego Dac'a dokupisz w przyszłości i będzie git.

Nostromo Wolf w poprzedniej wersji na dzisiejszy dzień bywają w używkach za około 400 zł. Tylko , że trzeba poczekać oczywiście bo teraz faktycznie nic nie widzę.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...