Skocz do zawartości

Amplituner. Nowy czy używany? Pod głośniki Definitive Technology


anowak84

Recommended Posts

Witam! Chciałbym kupić amplituner do kina domowego i słuchania muzyki. Pomieszczenie w którym będzie grał jest prostokątne i ma powierzchnię ok. 17m2. Posiadam zestaw 5.1 kolumn Definitive Technology (dwa główne to BP 8B, centralny C/L/R 2002, tylne studio monitor 350 i subwoofer SuperCube III). TV to panasonic 55 4k.

I tu moje pytanie jaki amplituner kupić pod w/w zestaw? Powiedzmy, że mam 4000zł na nowy, ale oczywiście im mniej tym lepiej przy zachowaniu względnej jakości. Czy warto kupić coś używanego powiedzmy do ok 2000 zł? Jak się mają te używki do nowych za podobną cenę? No i do nowych za 4000zł?

np:

https://allegro.pl/wzmacniacz-7-1-denon-avc-a11xv-w-swietnym-stanie-i7289639877.html#thumb/4

https://allegro.pl/amplituner-9-2-onkyo-tx-nr818-hdmi-net-myslenice-i7384021037.html?reco_id=507e40d6-803a-11e8-b01c-246e968dfff8#thumb/3

https://allegro.pl/amplituner-7-2-onkyo-tx-nr727-hdmi-net-bluetooth-i7438375358.html#thumb/4

 

Do zestawu planuję podłączyć w/w tv, odtwarzacz bluray, konsolę i ewentualnie kompa. Często oglądam filmy przez USB w tv.

 

Z góry dzięki za pomoc! Pozdrawiam

Andrzej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście amplituner używany o podobnym brzmieniu kupisz w cenie około 50% nowego. Niestety w przypadku amplitunerów av postęp jest bardzo szybki, urządzenia kilkuletnie nie obsługują już praktycznie żadnych najnowszych standardów obecnych w naszym domach. Niech przykładem będzie chociażby aktualne wersje HDMI gotowe do współpracy z telewizorami 4K. Nie wspomnę tu już o funkcjach sieciowych, streamingu itp.

Reasumując, jeśli nie zależy Ci na nowinkach, a reszta urządzeń czyli źródła audio-video i telewizor nie są najnowocześniejsze, możesz spokojnie rozejrzeć się za dobrym urządzeniem używanym. Z podanych przez Ciebie godnym zainteresowania jest propozycja pierwsza tj. Denon. Obydwa Onkya są moim zdaniem zbyt drogie, a "727" mało ciekawe.

Z urządzeń nowych na pewno warto spojrzeć na Pioneer VSX-LX503 oraz Onkyo - tutaj mamy dwa modele - TX-RZ730 lub mocniejszy i lepszy TX-RZ830. To wszystko amplitunery nowoczesne o praktycznie pełnym wyposażeniu. Wybór to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji i odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Mój telewizor to Panasonic tx-55ax630e. Ma sporo funkcji typu wifi/usb/netflixy itp. Czy można zrobić kino domowe w taki sposób, że urządzenia odpowiadające za obraz podpiąć pod tv, a z telewizora tylko puścić dźwięk do wzmacniacza? Powiem szczerze, że nie zależy mi na powielaniu funkcji odtwarzania filmów, internetu z tymi co ma telewizor. Czy taka forma podłączenia zda egzamin? Jak wtedy podłączyć dźwięk z tv do wzmacniacza tak, żeby wykorzystać efekty z dzisiejszych filmów? Przez optyczny?

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,.jeśli nowy to polował bym na starszy Onkyo 820 albo 830. Myślę że powinieneś go dostać w tej cenie. Ewentualnie jak ktoś jeszcze ma marantza 6012. Z kolei jeśli używany to celował bym w urządzenia arcama avr600, NADa  i Cambridge. 

Brytyjczycy wiedzą jak zrobić amplituner kinowy także pod muzykę. Z tym że technologicznie będzie nieco słabiej. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia podłączenia blureya i  konsoli bezpośrednio pod tv i wyprowadzenie dźwięku wielokanałowego z tv do amplitunera starszej generacji?? Czy takie "obejście" nowoczesnych funkcji wzmacniacza ma prawo sensownie zadziałać? Jak tak to jakim kablem puścić dźwięk wielokanałowy do amplitunera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to jak to wszystko podłączyć, aby ukryć braki nowoczesnych funkcji w uzywanym wzmacniaczu, ale żeby dźwięk był wielokanałowy.

Rozumiem, że gdybym miał nowoczesny wzmacniacz to podpinam do niego wszystko, po czym wzmak łączę z telewizorem.

 

Jednak stary wzmacniacz nie obsługuje nowoczesnych funkcji jak np. 4k itp. Więc chodzi mi o to, że wszystko co ma związek z obrazem podłączyć pod telewizor, a dźwięk z tv podłączyć pod wzmacniacz. Nie wiem czy dobrze rozumuję, bo wypadłem z obiegu lata temu. Czy jak podłączę wszystko pod tv, a z tv dźwięk do wzmaka to czy uzyskam dźwięk wielokanałowy, a co za tym idzie efekty??

 

Jak lepiej podłączyć tv pod wzmacniacz w takiej sytuacji, żeby był ten dźwięk wielokanałowy? przez optical czy hdmi?

 

 

Edytowano przez anowak84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli amplituner jest stary i nie obsługuje 4k. Ale ma HDMI. Wtedy możesz kupić rozdzielacz i osobno puścić obraz osobno dźwięk. Jeśli to będzie model który wogole nie ma HDMI. To tu trzeba wybrać odtwarzacz z wielokanałowym wyjściem audio. Zadko spotykane ale są takowe i podłączyć każdy kanał osobno analogowo. Wówczas sygnał HD jest dekodowany w odtwarzaczu a amplituner go tylko wzmacnia.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...