Skocz do zawartości

Kino domowe - zestaw stereo lub 5.0 na ograniczonej przestrzeni - 2000-3000 zł


vellkan

Recommended Posts

Dzień dobry

Na początek witam wszystkich z Rudy Śląskiej i jak się zapewne domyślacie - potrzebuję pomocy.
Od lat korzystam z zestawu Onkyo HTX-22HDX, który bardzo lubię z racji gabarytów i przyzwoitego grania, ale niestety ostatnio zestaw nie domaga.
Coraz częściej daje się słyszeć przerwy w głośnikach (zanikający dźwięk w lewym lub prawym głośniku, niezależnie od źródła dźwięku). Może to być następstwo po piorunie sprzed paru lat, będę próbował udać się do serwisu, ale jeśli nie się nie da zrobić to wolałbym wcześniej rozeznać temat nowego sprzętu.

Jak widzicie w załączniku, tak wygląda pomieszczenie z telewizorem. Nie jest duże, i nie jest zamknięte, ale może to później.

Przeznaczenie zestawu - telewizor + konsola. Zero muzyki, bo to miejsce dedykowane filmom i odrobinie rozrywki. Filmy z tv naziemnej lub z dysku zewnętrznego, ew. serwisy VOD. Konsola PS4. Za centrum multimedialne robi RPi + OSMC.

W żadnym wypadku nie nastawiam się na zestaw 5.1 bo po prostu nie będę miał miejsca, żeby wstawić duże, stojące kolumny z przodu i z tyłu. Zdecydowanie wolę sensowny zestaw stereo, obecne granie w zupełności mi wystarczało. A wiem, że ten budżet nie powala.

Na kanapie oglądamy w pojedynkę lub we trójkę, rodzinnie.

Sprzęt może być używany - oczywiście niekoniecznie po upadku z 6 piętra :) Nie musi mieć opcji internetowych, bo tak jak mówię - tam muzyki nikt słuchać nie będzie, ale HDMI by się przydało.

Jeśli mam dopłacić do czegoś sensownego - chętnie to zrobię, jeśli oczywiście to będzie miało sens i poczuję różnicę. Nie lubię kupować dwa razy. Mogę nastawić się na spokojniejsze kompletowanie, ale 10 tyś nie wydam, bo po prostu tego nie wykorzystam.

Telewizor to 42" plazma, ale na nią też pewnie przyjdzie czas, więc nowy TV będzie miał przynajmniej 55" albo i więcej, więc miejsca na szafce będzie trochę mniej po bokach.

Rozumiem, że w przypadku stereo w grę wchodzi wzmacniacz + głośniki (ew. subwoofer) a nie amplituner. 

Z racji miejsca zamieszkania wiem, że w Katowicach mogę zrobić odsłuchy w kilku miejscach, ale na ten moment interesuje mnie na co w ogóle zwrócić uwagę i czy ten budżet ma ręce i nogi.
Widziałem dosyć bogatą ofertę używanego sprzętu w Myślenicach, to w końcu niedaleko, zawsze mogę podjechać.

Jeśli o czym zapomniałem - zaraz dodam, ale mam nadzieję, że najważniejsze informacje zostały ujęte.


A wymiana tej szafki pokoj.thumb.png.d9f5f7d9a2fd4694370258719f288721.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - jeśli zmieszczę się w kwocie 2-3 tyś - byłoby fajnie (zakładając stereo, bo na 5.1 to za mały budżet).

Jeśli trzeba będzie dołożyć to też nie jest jakiś większy problem, ale to również podałem - z funkcji sieciowych czy muzycznych raczej nie skorzystam.
No i przestrzeń jest jaka jest, czyli nieduża.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ze swojej strony doradze tylko tannoy m4, F4, klipsch F2, dali 450, elac 67.2, monitor audio RS6.

Piotrek

Chętnie, ale podłogowe kolumny mi się nie zmieszczą z przodu. Z tego co widziałem po wymiarach, niektóre modele miałbym styk z szafką i ścianą, a to chyba nie najlepszy pomysł.
No i wtedy kompletnie odpadnie możliwość postawienia subwoofera.
To i tak nie ma większego znaczenia, bo nawet nie wiem od jakiej firmy z amplitunerem zacząć, więc chyba będę musiał rozszerzyć budżet i zaryzykować coś samemu poskładać.

Byłem dzisiaj w Top Hifi w Katowicach i sprzedawca (bardzo miły i rzetelny, bez wciskania na siłę czegoś ponad moje możliwości) dał mi do odsłuchu zestaw Yamaha R-N303D + głośniki NOTA 260 X.
Od razu słyszę różnicę w porównaniu do tego co mam teraz, a i cena jest dosyć atrakcyjna.
Jednak pytanie - gdybym faktycznie miał iść tylko w stereo - ile musiałbym dołożyć (zakładając ten zestaw za 2100 zł) żebym poczuł różnicę?

Rozważam takie możliwości:
1) Zakup nowego zestawu w kwocie do 3000 zł
2) Zakup lepszego amplitunera stereo i ew. trochę słabszych głośników z założeniem zmiany za 2-3 lata jak się osłucham
3) Zakup starszego, używanego, ale dużo lepszego aplitunera stereo i słabszych głośników z założeniem zmiany j/w

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zaniesc swoje głośniki do serwisu. Moze to pierdola i naprawia ci za male pieniądze. Jeszcze spróbuj kable wymienic albo pozamieniac kable miedzy soba. U mnie tez cos bylo z nowymi glosnikami cos nie halo i pomogla zamiana kabli. 

A do stereo chcesz kupic subwoofer? 

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, modelarz01 napisał:

Spróbuj zaniesc swoje głośniki do serwisu. Moze to pierdola i naprawia ci za male pieniądze. Jeszcze spróbuj kable wymienic albo pozamieniac kable miedzy soba. U mnie tez cos bylo z nowymi glosnikami cos nie halo i pomogla zamiana kabli. 

A do stereo chcesz kupic subwoofer? 

Chcę spróbować, ale po jednej burzy tam się zjarał port HDMI i podejrzewam, że teraz się to rozchodzi po kościach.

Co do suba - w przyszłości tak, ale teraz z racji miejsca miałbym tam ciasno wstawić takiego klocka, chociaż w Top HiFi polecono mi subwoofer zamknięty ASW 608 od Bowers & Wilkins.
To się okaże, bo wszystko zależy od ceny głównego zestawu.

To co polecił S4Home to fajny pomysł, ale cena jest jednak wyższa, więc nie wszystko naraz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stereo wolałbym dobre glosniki i amplituner zamiast tak drogiego suba (1800zl). Jesli kino 5.1/7.1/itp to sub. A stereo ma inne wymagania. A w tak malym pokoju gdzie suba nie mozesz umiescic w wymaganym miejscu to bez sensu brac. Ja bym skupil sie na dobrym stereo 2.0. Jeszcze druga opcja ale nie wiem czy to bedzie cie interesowac. Mozna ustawic satelity blisko kolumn. Nad kolumnami powiesic na przednien scianie. Jest taka opcja w nowych amplitunerach gdzie ustawi ci w systemie 5.0/5.1 nie wiem jak to sie nazywa i moze jakis sklep niech sie wypowie czy to warte rozważania 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, modelarz01 napisał:

Do stereo wolałbym dobre glosniki i amplituner zamiast tak drogiego suba (1800zl). Jesli kino 5.1/7.1/itp to sub. A stereo ma inne wymagania. A w tak malym pokoju gdzie suba nie mozesz umiescic w wymaganym miejscu to bez sensu brac. Ja bym skupil sie na dobrym stereo 2.0. 

I tak docelowo celuję, żeby się skupić, ale jak będzie furtka to czemu nie. Oczywiście wolałbym kupić lepszy sprzęt od razu, ale nie wiem czy mój słuch to odczuje. Nie lubię kupować dwa razy, ale kupować ponad wymagania to też średnio :)

@Top Hi-Fi Poznań - chętnie skorzystam :) Widzę, że macie dużo fajnych ofert, a i podejście sprzedawcy jest w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

@vellkan ile możesz odstawić kolumny od ściany? Elac potrzebuje trochę miejsca. 

Poproś jeszcze (sprawdzałem, są w Kato na stanie) o podłączenie MISSION LX-2. Świetna kolumna w swojej cenie.

Z przodu kolumny mogą stanąć na szafce, wtedy byłyby po 15-20cm od ściany z boku i około 10-12 cm z tyłu.
Przynajmniej na ten moment, bo jak się okaże, że aplituner jednak nie zmieści się w wnęce szafki albo będzie się grzał to wtedy powieszę telewizor na ścianie i zrobi się więcej miejsca.

Chętnie sprawdzę, spróbuję może dzisiaj się tam przejechać.

Ponownie byłem posłuchać, ponownie utwierdziłem się w profesjonalizmie i podejściu sprzedawcy w Katowicach :)

Posłuchałem zarówno Nota 260X jak i Tesi 261 i 262 oraz tych ELAC B6.
Zgodzę się z @S4Home że Tesi wypadają lepiej (słuchałem tego na N402), różnice między 261 a 262 nie były jakieś duże, ale na pewno zagrały ciekawiej niż Nota.
Natomiast ELAC kompletnie nie przypadły mi do gustu, miałem wrażenie jakby między mną i głośnikiem coś stało.

Na ten moment skłaniam się albo żeby złożyć zestaw N402 + Tesi 261 lub wybrać gotowy R-N602 + TESI 262, chociaż pierwszy komplet wyjdzie mnie o 900 zł taniej, co mógłbym przeznaczyć na sensowne okablowanie i podstawki pod kolumny.
Aczkolwiek podjadę jeszcze do @S4Home posłuchać tych Quantum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć!

Chciałem podziękować za cenne rady jak i za propozycje wszystkim uczestnikom dyskusji.

Wybór finalny, bo zestaw gra od kilku dni to amplituner sieciowy Yamaha R-N602, kolumny to Indiana Line Tesi Tesi 261.
Kolumny postawiłem na standach Bower&Wilkins Stav 24.
O przewodach chyba się nie ma co rozpisywać, bo to już wykracza poza moje pojęcie, ale kolumny są podpięte przewodem AudioQuest SLIP-DB 14/4, zakończone z jednej strony widełkami a z drugiej bananami. Amplituner podłączyłem do TV kablem optycznym RealCable OTT60.
W niedalekim czasie wymiana TV na OLEDa :)

A cały zestaw zakupiłem w katowickim punkcie Top Hifi, który mogę z całą świadomością polecić. Bardzo kompetentni sprzedawcy, odsłuchałem wszystko co chciałem, a nawet więcej za namową sprzedawcy. Poziom obsługi na wysokim poziomie, szybkie formalności, zestaw wcześniej przygotowany, żebym nie musiał czekać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, modelarz01 napisał:

Fajnie, ze napisales. Gdzie kupiles, co kupiles. Jeszcze z czasem czy zadowolony z zestawu? i bedzie super :)

Biorąc pod uwagę wpisy w tej części forum stwierdziłem, że może się to niektórym przydać.
Wydałem więcej niż planowałem, ale słyszałem różnicę, więc było warto. A ekipa z Top HiFi bardzo pomogła, miałem szczęście, że mieszkam niedaleko.

Wrażenia mogę opisać za kilka tygodni, ale już teraz jestem zadowolony - musiałem się przestawić z inny rodzaj dźwięku, ale jest zdecydowanie lepiej.
I zacząłem korzystać z możliwości posłuchania muzyki i czasami siadam na kilka kawałków, żeby posłuchać czegoś z Deezera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...