Skocz do zawartości

CO WIEMY O JAKOŚCI PŁYT CD?


Recommended Posts

hehe. wiedziałem że napiszesz mi o tej wersji, i był taki wstępny zamiar, jednak wybrałem Paul Anka ‎– Paul Anka's 21 Golden Hits Sony Music ‎– 88765440062 w tym formacie.

Akurat muzyka Milesa nie jest dla mnie jakoś bardzo inspirująca, ale uznałem że musi być na półce, inna sprawą jest że wkrótce straciłbym punkty bonusowe na CD Japan, wiec na razie wybrałem wersje lekko ulepszoną, a ta https://www.ccd.pl/kind-of-blue-p452821/ lub https://www.discogs.com/Miles-Davis-Kind-Of-Blue/release/5905977  może......kiedyś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

@Pboczek

Oczywiście że karygodne zaniedbanie, pytanie jest takie : Jaka część taśm pierwotnych jest w dobrym stanie.

Oczywiście nie znam odpowiedzi, ale ludzka natura jest jednak dość znana, dlatego mam raczej mało optymistyczne spojrzenie na tę sprawę :)

Czy ktoś ma tę płytę ?

D1504795-6906-450E-B294-A7315075DA49.thumb.jpeg.cde6c4782e25a04f4ccb835f9d014fb9.jpeg

 

Chodzi o Blues Voice" - chodzi o ostatni utwór

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
6 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Naczelny, dał nam porównanie i pewne wskazówki w temacie rodzajów płyt.

http://www.highfidelity.pl/

Płyty ze srebrnym podkładem po prostu brzmią inaczej niż te z aluminiowym i złotym. Powodem jest inny stopień odbicia światła i inne jego załamanie przy przejściu między „0” i „1”.

Zmiany są minimalne, jednak wystarczające do tego, aby zmienić dźwięk. Dostajemy dźwięk jeszcze ciemniejszy niż ze złotym podkładem, ale bardziej rozdzielczy i głębszy.

ŁĄŁ!!! A odtwarzacz odczytuje te zmiany pomiędzy 0 i 1 .... :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podsumowanie (Próba oceny) lekko mnie zastanawia. 

1. Crystal Glass CD/Glass CD/Extreme Hard Glass CD-R
2. Platinum SHM-CD
3. XRCD, XRCD2, HQCD
4. Gold-CD, Silver-CD (K2, K2HD)
5. Blu-spec CD, BSCD2, XRCD24, Ultimate HQCD (K2, K2HD)

O ile do Jedynki nic nie mogę powiedzieć to HQCD bez dekodera MQA (np. Mytek Brooklyn DAC+)  nic nam nie daje, albo niska wartość K2HD czy XRCD24. Tak sie zastanawiam gdzie Pacuła wstawił by format HDCD w te podsumowanie?

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem? Może istnieje taki stan? 0- 0,5-1 hmmm........no comment...

W zapisie binarnym?!
Płyty ze srebrnym podkładem po prostu brzmią inaczej niż te z aluminiowym i złotym. Powodem jest inny stopień odbicia światła i inne jego załamanie przy przejściu między „0” i „1”.

Zmiany są minimalne, jednak wystarczające do tego, aby zmienić dźwięk. Dostajemy dźwięk jeszcze ciemniejszy niż ze złotym podkładem, ale bardziej rozdzielczy i głębszy.

ŁĄŁ!!! A odtwarzacz odczytuje te zmiany pomiędzy 0 i 1 ....

 

Najwidoczniej Pacuła nie ma zielonego pojęcia jak to jest zapisane na płycie CD.

 

http://www.physics.udel.edu/~watson/scen103/efm.html

 

Last updated November 29, 2004. 

Copyright George Watson, Univ. of Delaware, 1996.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 2 months later...
Dnia 7.09.2018 o 08:29, Fafniak napisał:

@Pboczek

Oczywiście że karygodne zaniedbanie, pytanie jest takie : Jaka część taśm pierwotnych jest w dobrym stanie.

Oczywiście nie znam odpowiedzi, ale ludzka natura jest jednak dość znana, dlatego mam raczej mało optymistyczne spojrzenie na tę sprawę :)

Czy ktoś ma tę płytę ?

D1504795-6906-450E-B294-A7315075DA49.thumb.jpeg.cde6c4782e25a04f4ccb835f9d014fb9.jpeg

 

Chodzi o Blues Voice" - chodzi o ostatni utwór

Polecam Jacintha autumn leaves

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Hej, ciekawy temat. Jako, że wracam kolejny raz do płyt CD mam kilka pytań do osób bardziej kumatych. Jakich wydań unikać ? Z racji, że lubię muzykę głównie z lat 80' jak uniknąć kupna podróbki? Wydań japońskich kupować nie będę ( cena ). Zazwyczaj kupuje płyty w biedronce, empik i allegro. Jakieś rady dla początkującego " kolekcjonera ". Ciekawi mnie jeszcze jaka macie opinie o biedronkowych wydaniach z uniwersal music.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 11:54, soberowy napisał:

Hej, ciekawy temat. Jako, że wracam kolejny raz do płyt CD mam kilka pytań do osób bardziej kumatych. Jakich wydań unikać ? Z racji, że lubię muzykę głównie z lat 80' jak uniknąć kupna podróbki? Wydań japońskich kupować nie będę ( cena ). Zazwyczaj kupuje płyty w biedronce, empik i allegro. Jakieś rady dla początkującego " kolekcjonera ". Ciekawi mnie jeszcze jaka macie opinie o biedronkowych wydaniach z uniwersal music.

Dziś, tylko wersje Japan są pewnymi, to co jest w Empiku czy tym bardziej w Biedronie, pochodzenie ma nieznane a właściwie znane .. za wschodniej granicy. Pozostały im taśmy produkcyjne po dobrych czasach, więc kopiują krążki (materiał wyjściowy) z innych płyt CD.

podam przykład ....

Te same numery wydań, legalnych i podrabianych.

04-LI.jpg

inne?

https://i.postimg.cc/Lsbcd981/05-LI.jpg

albo...

https://i.postimg.cc/qR694PNZ/06-LI.jpg

takich płyt jest masa, dziwie się ze kupujący w Biedronie nie zastanawiają się czemu, cena jet atrakcyjna.

Ale wybór należy do Ciebie.

Edit.

Dodatek do ostatniego przykładu odnośnie wydawcy ...

https://i.postimg.cc/MZyF5bVR/07.jpg

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 11:54, soberowy napisał:

Hej, ciekawy temat. Jako, że wracam kolejny raz do płyt CD mam kilka pytań do osób bardziej kumatych. Jakich wydań unikać ? Z racji, że lubię muzykę głównie z lat 80' jak uniknąć kupna podróbki? Wydań japońskich kupować nie będę ( cena ). Zazwyczaj kupuje płyty w biedronce, empik i allegro. Jakieś rady dla początkującego " kolekcjonera ". Ciekawi mnie jeszcze jaka macie opinie o biedronkowych wydaniach z uniwersal music.

Musisz wgryźć się w discogs. Znajdziesz tam nieremasterowane wydania. Często wychodzi drożej ale warto.

Co do wydań współczesnych, to ja zwykle je omijam. Po prostu dlatego ze nei podoba mi się sposób w jaki zmieniane są nagrania.

Wydania japońskie? Są tacy co to uwielbiają i posiadanie takiego wydania  "samo w sobie" jest już dowartościowaniem się ;). Według mnie należy z dystansem do tego podchodzić. Sporo tych wydań jest zrobiona tak (będe sie powtarzał) jak tryb fotograficzny "landscape" w aparatach. Przesycone kolorami i kontrastem. Efekciarskie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Musisz wgryźć się w discogs. Znajdziesz tam nieremasterowane wydania. Często wychodzi drożej ale warto.

A jak długo pozostaną sprawne? Czytałem kiedyś, że żywotność przeciętnej płyty CD to 30-40 lat. Prawda, czy fałsz? W przypadku nagrań z lat 80-tych to już ma znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakt że płyty z biedronki mają tłoczenia z nr ifpi i logo Universal nie ma znaczenia ? Aż ciężko mi uwierzyć, że do takich sklepów jak biedronka czy empik trafiają podróbki. Jest temat na sąsiednim forum o płytach z biedronki, będę musiał doczytać. Stare wydania są najlepsze ale tam również łatwiej o pirata tak ? Każdą moją płytę, która kupiłem z drugiej ręki sprawdzam na discogs. Poki co 3 płyty które nabyłem z drugiej ręki są podejrzane, nie podoba mi się brak książeczki, miejscami ostre krawędzie oraz na matrycy dziwne numery, których nawet na discogs nie ma, więc pewnie piraty. Macie jeszcze jakieś dobre sposoby na sprawdzenie takich podejrzanych płyt?  Tych z biedronki nawet nie sprawdzałem ponieważ byłem pewny ich oryginalności, wszystkie są Universal a jedna Diany Krall Takt. Dodam jeszcze, że mam kilka płyt z napisem sonopress, podobno stare oryginały, ale teraz to już nic mnie nie zdziwi. Wersje Japan odpuszczę że względu na cenę, która jest zdecydowanie za wysoka. Wolę nabyć 10 płyt jak jedna lepiej brzmiącą.

Boguś te screeny są z discogs?  Jeśli tak to sprawdzę zaraz te biedronkowe wydania :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, soberowy napisał:

Boguś te screeny są z discogs?  Jeśli tak to sprawdzę zaraz te biedronkowe wydania :)

Tak to z discogs, zas dopowiem jeszcze, Marek Bilinski z którym rozmawiałem o jego ostatniej płycie, materiał 24-96 wysyłał do wytwórni w Niemczech, potem materiał był .... masterowany pod płytę, inny jest pod vinyl inny pod CD dlaczego tam? bo w Polsce nie ma tłoczni płyt CD, dodatkowo miał możliwość wyboru koloru winylu, ale nie skorzystał z tego i tak ..... jego płyta została przezroczysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

A jak długo pozostaną sprawne? Czytałem kiedyś, że żywotność przeciętnej płyty CD to 30-40 lat. Prawda, czy fałsz? W przypadku nagrań z lat 80-tych to już ma znaczenie.

Nie wiem .

Moje są w doskonałym stanie. A były kupowane w Pewexie 

 

56 minut temu, soberowy napisał:

A fakt że płyty z biedronki mają tłoczenia z nr ifpi i logo Universal nie ma znaczenia

Bez przesady... Ludzie ripowali takie płyty i pliki były zgodne 1:1 z innymi wydaniami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...