Skocz do zawartości

Gramofon i przedwzmacniacz na początek - co kupić


Recommended Posts

Cześć,

 

Poszukuje, czytam, oglądam i nadal nie wiem co kupić czy sprzęt używany czy może nowy? Zapewne wielu z Was stało i stoi przed tym wyborem. Tak więc wasze rady będą dla mnie bezcenne.

 

Pomieszczenie to pokój około 25m2 końcówka to YAMAHA R-N303D głośniki Indiana Line Nota 260. Gra bardzo przyzwoicie...jak na razie więc ok.

 

Muzyka jakiej słucham to przedewszystkim rock i dużo muzyki filmowej więc praktycznie wszystko. Hahaha

 

Budżet to około 1200 PLN na adapter oraz 500 PLN na przedwzmacniacz.

 

Teraz pytanie fundamentalne, nowe czy używane?

 

Z nowych myślałem o adapterze pro-ject carbon ze względu na napęd paskowy oraz design.

 

Jako preamp może również Pro-ject phono S.

 

Jeśli chodzi o używane to nie mam pojęcia, liczę na Was

 

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam

Michał

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Z nowych gramofonów możemy zaproponować dwa warianty. Pierwszy  to wspomniany przez Ciebie Pro-Ject Essential III który posiada w zestawie skalibrowaną wkładkę MM Ortofon'a OM-10. Opcja druga to brytyjska Rega Planar 1 również z firmową wkładką MM Rega Carbon. W naszej ocenie to najciekawsze gramofony obecnie oferowane w tym budżecie. Co do przedwzmacniacza w przedziale do 500zł proponuję Vincenta PHO-200 lub Pro-Ject Phono Box.

 

Pozdrawiam,

Rafał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jednak stawiam na nowy gramofon, w przypadku używanego na start i tak dochodzi bardzo często koszt nowej igły czy paska napędu (żywotność igły to średnio od 200 do 500 godz.).

Pro-Ject jest doba opcją, jeśli jednak nie kierować się wyglądem...  jednak stawiam na Regę P1 i przedwzmacniacz Rega Phono Mini wkładka Rega Carbon buduje lepszą scenę muzyczną. 

http://audioexpert.pl/rega-p1-gramofon-wkladka-carbon-mycie-plyt-gratis-p-214.html

Możesz również brać pod uwagę TEAC TN-350 Gramofon z przedwzmacniaczem Phono już wbudowanym (jest możliwość wyłączenia i wypuszczenia sygnału liniowo), bardzo dobre wzornictwo, wykonanie i brzmienie jak na tą grupę cenową. Napęd paskowy, wkładka MM Audio-Technika AT-95E (bardzo popularna Japońska wkładka) obecność anty-skatingu gwarantuje wysoką precyzję odtwarzanych płyt.

http://audioexpert.pl/teac-tn350-gramofon-z-przedwzmacniaczem-phono-mycie-plyt-gratis-p-1214.html

 

Pozdrawiam Paweł.

 

 

 

tn-350-walnut-front.png

Edytowano przez AudioExpert
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziękuję za porady.
Znaczy kierunek poszukiwań słuszny. Piszecie o nowym sprzęcie więc trzeba wziąć pod uwagę i cenę końcową.

Czy uda się coś zrobić z cena kompletu Pro-ject Debut Carbon i wkładką 2M-RED plus jakiś przedwzmacniacz do kompletu i kabel rca 0,5m aby to wszystko spiąć do kupy ?

Co do wzmacniacza to mam świadomość że generalnie zamieni go wyższy model Yamahy 602 lub 803 ale wszystko w swoim czasie...ten kupiłem 2 miesiące temu ?



Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Pboczek napisał:

@AudioExpertskąd takie informacje?

Co prawda są to dane dość  rygorystyczne, jednak są to dane producentów  Igła traci swoje właściwości i z czasem odbiega już od jakości którą deklaruje producent. Słuchać możesz dalej tyle że akceptujesz obecną jakość. Oczywiście trudno oszacować zużycie igły, kilka czynników na wpływa, stan płyt, ustawiony nacisk na płytę. Dbając o płyty i samą igłę czyszcząc ją regularnie wydłużamy jej żywotność realnie od  3 do 4 tyś godzin. 

Edytowano przez AudioExpert
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, AudioExpert napisał:

 Igła traci swoje właściwości i z czasem odbiega już od jakości którą deklaruje producent. Słuchać możesz dalej tyle że akceptujesz obecną jakość.  

Czyli biorąc pod uwagę maksymalną żywotność 500 godz. słuchając 2 godz. dziennie to daje trzy czwarte roku ( 250 dni). Nie wiem jak z nowymi igłami , ale mam kilka tzw. wiekowych które 500 godz. już dawno mają za sobą i jest ok. ( np. Shure N 91 ED ). Tak w każdym razie wykazuje sprawdzian na płycie testowej , pełen zakres słyszalności pasma, a i na ucho nic się nie zmienia.

4 godziny temu, acidmk napisał:

Znaczy kierunek poszukiwań słuszny. Piszecie o nowym sprzęcie więc trzeba wziąć pod uwagę i cenę końcową.

Nie chcę burzyć tej sielanki ale jak chcesz mieć GRAMOFON w zakładanym budżecie a nie kawałek plastiku czy mdf-u to naprawdę weź pod uwagę starsze , 20 -30 - letnie gramofony używane. Np. :

https://allegro.pl/gramofon-pioneer-pl-510a-direct-drive-i7447395457.html

https://allegro.pl/gramofon-technics-sl-2000-legenda-i7451331744.html

https://allegro.pl/gramofon-technics-sl-1900-automat-i7442857871.html

a do tego przedwzmacniacz :

https://www.tophifi.pl/gramofony/przedwzmacniacze-gramofonowe/nad-pp-2e.html

I masz sprzęt na lata.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacz gramofonowy -zdecydowanie warto kupić używany: oszczędzasz połowę (około), a w urządzeniu za bardzo nie ma co się psuć :-) Poza tym taki pre możesz kupić w dogodnym dla Ciebie momencie, a niekoniecznie od razu (przez jakiś czas można korzystać z pre wbudowanego w amplituner, mimo że jest słabsze od większości/albo prawie wszystkich zewnętrznych pre).

Co do gramofonu (a nie "adaptera), to kupując używany-warto kupić go w okolicy i sprawdzić przed zakupem (i nie zdawać się na usługi kurierów czy poczty). A nowa wkładka budżetowa (jak np. AT-95) to koszt 100-200zł. Pasek do napędu gramofonu również nie jest drogi, a często stary pasek jeszcze trochę pożyje...

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Co do gramofonu (a nie "adaptera), to kupując używany-warto kupić go w okolicy i sprawdzić przed zakupem (i nie zdawać się na usługi kurierów czy poczty).

Święta racja , najprostszym sposobem na sprawdzenie gramofonu u sprzedającego jest poproszenie o włączenie. Na podstawie stroboskopu ( takie światełko z boku) możemy zaobserwować jak trzyma obroty ( 33 ;45) , w jakim czasie uzyskuje stabilizację w obrotach ( napęd paskowy może trochę wolniej). No i ogólnie , czy gra lewy , prawy kanał ( sprawdzenie połączeń przewodów między wkładka a ramieniem i ramieniem a przewodem RCA). To tak w skrócie , kalibracje po przewiezieniu do domu i tak musimy zrobić od nowa. 

3 godziny temu, RoRo napisał:

albo prawie wszystkich zewnętrznych pre).

RoRo , dobrze , że dodałeś bo moja CX-1000 już zaczęła się obrażać :))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę polecić pro-ject debut carbon z 2m red , z moją starą yamahą gra to tak. Gramofon mam już jakieś 5 lat , wkładka/igła dla mnie gra tak samo jak na początku ;) 

 

Gdzieś mi leży stary pre taki podstawowy za ~100zł , bo zarówno ampli jak i ten wzmak mają wbudowany przedwzmak pod phono ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

RoRo , dobrze , że dodałeś bo moja CX-1000 już zaczęła się obrażać :))

Tomek4446.

Tak właściwie to nic nie musiałem dodawać, bo tematem jest Yama 303d z wbudowanym podstawowym preampem gramofonowym (czyli tylko do wkładek MM lub wysokonapięciowych "cetek" ) :D Więc jest to baaardzo daleko od wzmacniaczy i amplitunerów z lat 70tych i początków 80rych z bardzo rozbudowaną i dobrą sekcją preampu gramofonowego (często z podwójnymi wejściami-do podpięcia od razu dwóch gramofonów by nie trzeba było żonglować kablami z tyłu sprzętu). A co potrafią pokazać stare, porządne tysiączki i dwutysiączki Yamahy to wiem dobrze -więc spokojnie mogę Tobie pogratulować takiego klocka B|

 A jak będziesz miał chwilę to zrób proszę fotkę swojego sprzętu i wrzuć wraz z opisem do wątku o naszych systemach, to będzie miło pooglądać i poczytać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , wzmak ma przedwzmacniacz pod gramofon ;)

Kiedyś używałem img stage line spr-6 , ten taki tani , przyzwoicie grało jak cuś.

Natomiast gramofon daje fajną szczegółowość utworów , jak płyta słaba to też to ukaże , tak więc jak kogoś coś takiego wkurza to te tańsze denony w okolicach 600zł potrafią to ukryć ;) 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acidmk

jeszcze co do zakupu zewnętrznego preampu: podstawowe ProJecty czy CambridgeAudio zaczynają się od około 200zł, lepsze to 500-1000zł, więc nie ma co szaleć na początek -jak będziesz później chciał wejść w lepsze modele to używkę masz szansę sprzedać w cenie jej zakupu (warto kupować firmowe sprzęty albo -ale to już w kwotach przewyższających zakładany budżet: konstrukcje polskich manufaktur).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jednak jak ze wszystkim, najpierw sprawdzę czy analog to to czego chcę
Już miałem kilka pasji które lekko przygasły...choć zawsze coś dobrego z tego zostaje w życiu.

Więc pewnie kupię coś fajnego ale w rozsądnym budżecie, do około 2000 z kablem rca pomiędzy pre a wzmacniaczem i pre od pro-ject aby to wszytko miało potencjał bo raczej tego nie zmienię. Wzmacniacz raczej tak

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ciśnienia na pro-ject, wydawało mi się jednak że powinien zagrać dobrze z ich adapterem. Myślałem o phono box S jako o rozwiązaniu które zagra całkiem sympatycznie. Miałem okazję go posłuchać z innym asfaltem i było fajnie.

Mam świadomość że tak czy inaczej końcówka będzie moim najsłabszym ogniwem tutaj. Więc resztę toru chce mieć przyzwoitą i kiedyś podmienię sam wzmacniacz

Jakie inne preamp' y mogły by się dobrze spisać w tym setupie ?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

u nas do porównania będzie Audio-Technica LP120 https://www.tophifi.pl/mistrzowska-promocja/gramofony/audio-technica-at-lp120usbhc-srebrny.html , trochę drożej Teac TN-350 https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/gramofon-teac-tn-350.html. Może kupić coś dużo lepszego ale z preampem na pokładzie? NP Audio-Technica LP5. Aktualnie w cenie 1899 PLN super oferta https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/audio-technica-at-lp5-czarny.html . Pre amp na pokładzie.

Zapraszamy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2018 o 08:14, acidmk napisał:

Jakie inne preamp' y mogły by się dobrze spisać w tym setupie ?

Z preampów można pomyśleć np. o Thorensie 002 (008 niestety przekracza założony budżet - również jako używany).

Jeśli zastanawiasz się nad nowym gramofonem, to można zastanowić się nad gramofonem z wbudowanym pre (jak choćby całkiem niezły TEAC 300 czy Teac 350 - które ma już wbudowany preamp)  czy inne modele wspominane przez przedmówcę. A dzięki temu odpuścić sobie na razie temat zakupu przedwzmacniacza.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze projecty mają tendencje do jakby analitycznego grania. Piszę "jakby" bo oczywiście dużo także zleży od wkładki/gramofonu. Tak czy inaczej okupione to jest ostrzejsza górą i zmniejszeniem muzykalności/gładkości....

Po zmianie projecta na Grahamslee (faktem jest że ponad 4-5x droższego) sytuacja zmieniła się diametralnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...