Skocz do zawartości

Wybór kolumn podłogowych


fender

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym się poradzić Państwa na temat wyboru kolumn głośnikowych do pokoju o metrażu 20m2. Tylko i wyłącznie kolumny podłogowe wchodzą w grę. 

Muzyki jakiej słucham to głównie ciężkie brzmienia (tak 80%) typu Heavy Metal, Hard Rock, czasem Thrash Metal. Pozostałe 20% to jazz, pop więc raczej kolumny mają być pod te cięższe klimaty.

Wzmacniacz jaki posiadam to Naim 5si. Dac Arcam Irdac 2. Okablowanie Melodika.

Cena na kolumny to 3K - 5K. W sumie to troche rozrzut cenowy , ale czy droższe zawsze znaczy lepsze? No nie w każdym aspekcie, a w audio nie wiem, więc muszę się przekonać.

Penetrując różne fora muzyczne wytypowałem kilka kolumn , które ludzie polecają do takiej muzyki. Są to:

Elac Debut F6

Klipsch Rp 260

Dynaudio Emit M30

Heco Aurora 700

Nie wiem jak mam "rozmawiać" z takim wyborem gdyż nigdy tych kolumn nie słyszałem. Czy będą pasować do mojego wzmacniacza i gatunku muzycznego? Nie wiem ...

Napiszę tylko, że wiele płyt z tego gatunku jest zrealizowana dość jasno , bez masy, więc chyba kolumny muszą grać dość masywnie, aby nie było pisku, oczywiście dynamicznie i z energią, aby też nie przymulało tej muzyki.

Macie Państwo jakieś propozycje?

Pozdrawiam serdecznie ...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam zawsze opinie i testy redaktorów pism audio a potem opinie Kolegów na forach.

Zestawiam to z posiadanym pozostałym sprzętem jeśli chodzi o kompatybilność. Pozwala to zawęzić obszar poszukiwań.

Jednak nic nie zastąpi odsłuchu na własnym sprzęcie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania. Czasami wręcz niemożliwe.

Decydując się już na optymalne do swojego systemu kolumny wiele można skorygować kablami głośnikowymi, interkonektem czy przewodem zasilającym.

U mnie przynajmniej tak było. Element, który zgrywał się u kolegi w moim się nie sprawdzał. Dopiero dobór kabli pozwolił uzyskać optymalny i satysfakcjonujący dźwięk o czym trzeba pamiętać.

W każdym razie czeka Cię ciężka droga (ale przyjemna i poznawcza). Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jakiej wielkości masz pomieszczenie? Bo rozumiem kolumny podłogowe, ale jedna konstrukcja drugiej nie równa. 

Przy tym zestawieniu na pewno musisz unikać kolumn ostrych, jasnych one nie nadają się do tego typu muzyki. Klipsch, dali opticon, monitor audio silver, tym razem nie to nie odpowiedni kierunek. Dźwięk w górze pasma będzie męczący. 

 

Jeśli chcesz wykorzystać minimum swojego budżetu to faktycznie heco 700 to świetne kolumny i grają jak nie jedne droższe. Jeśli jednak chcesz wykorzystać maks to nie myśl o elac f6 tylko o elac uni fi. Dalej heco aleva GT 702, Polk audio s55 albo niższa ale mocniejszą seria rti A7, z naimem dobrze grają także Audiovectory. 

Możesz podjechać do nas na odsłuch?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zdecydowanie zakup bez odsłuchu byłby bardzo ryzykowny. Elac może być dobrym pomysłem pod warunkiem, że skorzystamy z wyższych serii posiadających wstęgowy głośnik wysokotonowy. np. seria FS 247.3. To jednak trochę droższa konstrukcja. Heco bym nie skreślał - to zaskakująco barwnie i analogowo brzmiące kolumny, muzykalne i z dużymi możliwościami dynamicznymi. Do tego znakomity bas. Zupełnie inne  niż reszta oferty tej firmy. Polecam również Kef R500. Bardzo fajne połączenie z Naim-em oraz klasowo już sprzęt z innej, lepszej półki. Całkiem niezłe mogłyby być też Pylon Audio Sapphire 25. Klipsch będzie zbyt ostry, zbyt dyskotekowy. Generalnie wybór jest duży i dopóki nie jesteśmy z pewnymi modelami osłuchani ciężko jednoznacznie stwierdzić co Ci się spodoba. Mamy na miejscu chyba wszystkie dobre kolumny w tym i zbliżonym przedziale cenowym więc zachęcam do testowania. Ewentualnie możemy też pomyśleć o wysyłce kolumn aby przetestować je w domu.

Pozdrawiam,
Michał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

do 20m2 celowałbym w podstawkowe jeszcze. Dlatego, że kupisz lepsze niż podłogowe, a ten wzmacniacz zasługuje na porządne kolumny. U nas warto posłuchać Elac BS244.3 https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/elac-bs-244-3.html . Rewelacyjne kolumny. Świetna przestrzeń dzięki głośnikowi wstęgowemu. Wcale nie ostro z Naimem. Bas potężny. Coś z B&W też by się znalazło: 706: https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/bowers-wilkins-706-s2.html . Ten wzmak na to zasługuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyki jakiej słucham to głównie ciężkie brzmienia (tak 80%) typu Heavy Metal, Hard Rock, czasem Thrash Metal. Pozostałe 20% to jazz, pop więc raczej kolumny mają być pod te cięższe klimaty.

 

Napiszę tylko, że wiele płyt z tego gatunku jest zrealizowana dość jasno , bez masy, więc chyba kolumny muszą grać dość masywnie, aby nie było pisku, oczywiście dynamicznie i z energią, aby też nie przymulało tej muzyki.

 

Tannoy Revolution XT 6F - z tym, że z Anglii sobie ściągnij aby nie przepłacić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciężkich brzmień Revolution XT 6 moim zdaniem nie sprawdzą się, z serii Revolution XT tylko model XT 8F https://www.q21.pl/tannoy-revolution-xt-8f.html, nawet XT 6F to trochę inne brzmienie, które moim zdaniem nie sprawdzi się u Ciebie.

Nawet największy model XT 8F przy ofercie dla forumowicza prawie zmieści się w budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Państwu za pomoc.

Propozycji dużo i zapewne każde kolumny mają w sobie coś ujmującego zależnie od preferencji.

Mieszkam koło Warszawy, więc już rozglądam się za salonami , gdzie mógłbym porównać zaproponowane kolumny. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu , że w jednym miejscu tego nie posłucham, także szukam salonu z większym asortymentem, może znajdę.

Do @S4Home mam niestety bardzo daleko, no bardzo szkoda.

Do @Q21 mam 200 Km w jedną stronę więc do Pabianic jeszcze by dało rady na upartego.

Póki co czytam o propozycjach, aby jak najbardziej zawęzić wybór kolumn do odsłuchu.

Te Heco Aurora 700 bardzo mnie interesują, w sumie same superlatywy o nich czytam.

Polk S55 piszą, że niby mają dobre dociążenie dźwięku, ciekawe jakby się miały w stosunku do S60. Czy do ciężkiej muzyki dobre? Jedni piszą , że tak drudzy niekoniecznie hehe.

Do tego Polk Rti A7, Dynavoice, Pylon, Tannoy - dużo tego.

Wydaje mi się, że jakbym usłyszał z 3 różne kolumny to już bym wiedział w którą stronę iść i łatwiej byłoby z wyborem.

Ps.

@Q21 czy z Państwem można się umówić na odsłuch telefonicznie czy można też tutaj za pośrednictwem forum? Drugie pytanie to czy posiadają Państwo Naim'a 5si na miejscu , czy swojego bym musiał brać (czy tak można wogóle)?

Edytowano przez fender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sapphire , df-6 , aurora 700 to w sumie każda kolumna ma lekko inne granie więc miałbyś pogląd , dorzucić do tego jeszcze tannoya (chociaż wg mnie strata czasu) , ew. coś co brałeś pod uwagę i byłoby ;)  ważne by przetworniki nisko / nisko-średnio tonowe były minimum 16,5cm.

I nie kieruj się opiniami z forum , z testów , ja przed zakupem focali byłem "napalony" na sapphire 25 , ale na 2 odsłuchach mnie nie przekonały do muzyki jaką sobie zapuszczałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne , że tak. Jak czytam różne fora audio to właśnie widzę, jak jedni ludzie w większości przypadków bardzo polecają dane kolumny "x". a inni znowu piszą , że są nie dobre. Czytając setki postów można zwariować i tak naprawdę za dużo nie wywnioskować ;) Przekłada się na to zapewne inna akustyka, inny tor, inne gusta brzmieniowe i mamy o to sprzeczne opinie co do produktu. Dlatego właśnie uważam , że nasze własne uszy są najlepszym "sędzią". 

Mam jeszcze pytanie, w jakiej postaci mam zabrać swoją muzykę na odsłuch. wziąć pare płytek Cd, czy lepiej po prostu zgrać z nich po jednym kawałku (które uważam za stosowne) i nagrać na płytę Cd-r tak z 5-10 utworów po prostu , aby zamieszania nie robić. Czy może na pendrive nagrać te parę plików flac zripowanych wcześniej z Cd.

 

Edytowano przez fender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, fender napisał:

Dziękuję Państwu za pomoc.

Propozycji dużo i zapewne każde kolumny mają w sobie coś ujmującego zależnie od preferencji.

Mieszkam koło Warszawy, więc już rozglądam się za salonami , gdzie mógłbym porównać zaproponowane kolumny. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu , że w jednym miejscu tego nie posłucham, także szukam salonu z większym asortymentem, może znajdę.

Do @S4Home mam niestety bardzo daleko, no bardzo szkoda.

Do @Q21 mam 200 Km w jedną stronę więc do Pabianic jeszcze by dało rady na upartego.

Póki co czytam o propozycjach, aby jak najbardziej zawęzić wybór kolumn do odsłuchu.

Te Heco Aurora 700 bardzo mnie interesują, w sumie same superlatywy o nich czytam.

Polk S55 piszą, że niby mają dobre dociążenie dźwięku, ciekawe jakby się miały w stosunku do S60. Czy do ciężkiej muzyki dobre? Jedni piszą , że tak drudzy niekoniecznie hehe.

Do tego Polk Rti A7, Dynavoice, Pylon, Tannoy - dużo tego.

Wydaje mi się, że jakbym usłyszał z 3 różne kolumny to już bym wiedział w którą stronę iść i łatwiej byłoby z wyborem.

Ps.

@Q21 czy z Państwem można się umówić na odsłuch telefonicznie czy można też tutaj za pośrednictwem forum? Drugie pytanie to czy posiadają Państwo Naim'a 5si na miejscu , czy swojego bym musiał brać (czy tak można wogóle)?

Mamy wszystkie powyższe propozycje na miejscu w salonie, Naim Nait 5si oczywiście także jest u nas, tak więc nie ma problemu z odsłuchami. Oczywiście u nas także możesz wypożyczyć kolumny, jednak wydaje mi się, że najlepiej najpierw porównać możliwie największą ilość modeli w jednych warunkach, co da Ci pewien obraz, jak poszczególne kolumny grają, wtedy można wypożyczyć do testu w swoim salonie domowym konkretne zestawy. Trudno jest wypożyczyć 10 kompletów kolumn.

Umówienie na odsłuch jest możliwe każdą drogą, mamy w sumie trzy sale odsłuchowe, tak więc wyślij proszę najlepiej na priv termin jaki Ci odpowiada, ja wtedy potwierdzę rezerwację i sala jest tylko dla Ciebie, nikt nie będzie przeszkadzał. Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...