Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

@audiowit Kraft daje rade, zawsze w opisach kolejnych kolumn, porównuje je do zapamiętanego wzorca z pamięci (grania dobrze sobie znanego) i pisze o różnicach, niuansach, co znaczy ze ma pamięć dźwiękową, a to dobrze, bo niektórym jej brakuje. 

Komu, jak komu, ale koledze Jarkowi jestem gotów wysłać kable sieciowe "do posłuchania" tylko nie teraz, bo dwa pożyczone musza do mnie powrócić, bo inaczej mój sprzęt zamilknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, nic na siłę. A jak już to pożycz mu do źródła srebrny kabel i z drugiego bieguna np Gargantułę lub Oyaide tunami v1.

Mnie nie chodzi o pamięć tylko o sposób podejścia do dźwięku. Mam dość wszystkowiedzących mających 120db odstęp sygnału od szumu, 20hz przy -3db i jak tego doskonalego systemu sluchasz to Ci uszy więdną.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

29 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Komu, jak komu, ale koledze Jarkowi jestem gotów wysłać kable sieciowe "do posłuchania" tylko nie teraz, bo dwa pożyczone musza do mnie powrócić, bo inaczej mój sprzęt zamilknie.

Boguś, już niedługo połączy nas coś więcej niż kabel. Postanowiłem pożyczyć sobie i posłuchać wypasionych Heco (no nie aż tak wypasionych, jak Twoje, są dla mnie za duże - półeczkę niżej). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Boguś, już niedługo połączy nas coś więcej niż kabel. Postanowiłem pożyczyć sobie i posłuchać wypasionych Heco (no nie aż tak wypasionych, jak Twoje, są dla mnie za duże - półeczkę niżej). 

Zamawiasz te direkty z s4home ? :D  W sumie ciekaw jestem takiego Krafttestu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Znam takie przypadki, gdy żona stawia warunek. "Kupimy to jak odgadniesz w ślepej próbie co gra".

Kto zna najbardziej różne od siebie kable?

Czyli totalnie rozjasniajacy system i np. Totalnie przyciemniajacy. Albo dokladajacy basu i takie kable ktore sprawiaja ze basu brak?

Zna ktos takie totalnie różne i może tu wstawić? Pytanie oczywiscie do słyszacych.

Ps: wielokrotnie pisza tu że melodika (fioletowa) - to zamula dzwiek (tak wyczytałem tutaj), wiec moze cos co nadaje dynamiki by ukazac najwieksza różnicę! Jakieś propozycje...?

Panowie słyszący powinni teraz "sypać" jak z rękawa kablami prawda! 

Ps2: założę sie że bedzie obrona na zasadzie ze każdy kabel gra inaczej w systemie ale jesli chodzi o melodike to wszyscy chórem wołają ze zamula! - to nie moje zdanie(bo nie słuchałem jej)... to są info z tego forum pewnych użytkowników i można odnaleźć tutaj multum tego typu wpisów!

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit Przyjdzie czas i będzie wola kolegi Jarka ma "nowe" doświadczenie, to coś się wybierze do wysyłki.

@Kraft Pożyczenie Heco popieram, chociaż te "kolumny" jakoś dużej sławy nie zrobiły, mam na myśli serie "Direkt" przypomnę też, że Heco ze swoją skutecznością to tak bardziej pod lampę, było też łączenie z Magnat RV4 

No ... ale przerwałem gorącą dyskusję = sorry.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kto zna najbardziej różne od siebie kable?

Czyli totalnie rozjasniajacy system i np. Totalnie przyciemniajacy. Albo dokladajacy basu i takie kable ktore sprawiaja ze basu brak?

Zna ktos takie totalnie różne i może tu wstawić? Pytanie oczywiscie do słyszacych.

Ps: wielokrotnie pisza tu że melodika (fioletowa) - to zamula dzwiek (tak wyczytałem tutaj), wiec moze cos co nadaje dynamiki by ukazac najwieksza różnicę! Jakieś propozycje...?

Panowie słyszący powinni teraz "sypać" jak z rękawa kablami prawda! 

Ps2: założę sie że bedzie obrona na zasadzie ze każdy kabel gra inaczej w systemie ale jesli chodzi o melodike to wszyscy chórem wołają ze zamula! - to nie moje zdanie(bo nie słuchałem jej)... to są info z tego forum pewnych użytkowników i można odnaleźć tutaj multum tego typu wpisów!

 

Weź np. przytoczone przeze mnie kable. Kimber 4VS (duży bas) i posrebrzany MasterFlex nadający dużo jaśniejsze brzmienie, będą się mocno różniły zwłaszcza jeśli chodzi o bas. Ogólnie trzeba napisać jedno. Na rynku jest tylu producentów i tyle modeli przewodów, że moim zdaniem na prostą logikę przy takiej ilości nie ma możliwości żeby każde dwa przewody w bardzo zauważalny sposób dawały różne brzmienie, bo przecież pula różnic we właściwościach fizycznych przewodów jest stosunkowo ograniczona. Ja bym bez oporu poddał się testowi na ślepo na znanym mi zestawie audio i bez problemu rozpoznał cztery przytoczone przeze mnie przewody. Tak sobie myślę, że sprzedawca w salonie być może celowo zaproponował mi i wypożyczył cztery tak różne przewody, żeby jak najbardziej zróżnicować brzmienie i ułatwić mi wybór określonego pożądanego przeze mnie kierunku brzmieniowego. Można też przeciwstawić posrebrzanemu MasterFlexowi Cardasa 101, który gra dużo bardziej matową i wycofaną górą. Zapewne są inne przewody wpływające na skrajnie różne sposoby na brzmienie, ale w rękach miałem tylko to co miałem. Więcej pewnie powiedzieliby ludzie handlujący takim towarem, albo tacy, którzy często wymieniają przewody i mnóstwo ich słyszeli.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Stolarz napisał:

A weź zapytaj sprzedawcę który kabel jak gra (według niego).

Akurat tego przed odsłuchem nawet nie chciałem wiedzieć, żeby się nie sugerować. Poza tym takie sugestie, który kabel najlepiej gra byłyby chyba bez sensu skoro sprzedawca nie znał moich domowych warunków odsłuchowych, ani moich preferencji muzycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, greg235 napisał:

takie sugestie, który kabel najlepiej gra byłyby chyba bez sensu skoro sprzedawca nie znał moich domowych warunków odsłuchowych,

Hmm..

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

założę sie że bedzie obrona na zasadzie ze każdy kabel gra inaczej w systemie

 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, greg235 napisał:

Akurat tego przed odsłuchem nawet nie chciałem wiedzieć, żeby się nie sugerować. Poza tym takie sugestie, który kabel najlepiej gra byłyby chyba bez sensu skoro sprzedawca nie znał moich domowych warunków odsłuchowych, ani moich preferencji muzycznych.

Ale zapytaj teraz. Po swoich testach. Nie mówiąc mu o Twoich wrażeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że też macie ochotę i zacięcie siedzieć i przekonywać się na wzajem kto ma rację 😁 .

A najlepsze z tego że często przekonywacz 🤭 jednej lub drugiej strony pisze :

Ale ważne żeTobie się podoba,  czy żeby to tobie grało . 😁

Odnośnie wymiany np. wzmacniacza  ,ale widzę że w stosunku do przewodów ta formuła już nie obowiązuje.

I tyle ode mnie HAHA. Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, audiowit napisał:

 To jest po prostu brak doświadczenia, za dużo Internetu, próba racjonalnego wytłumaczenia. Do tego jeszcze wrodzona chęć negowanie dla samego negowania. Zwrociłeś uwagę, ze to określony typ forumowiczów?

 

Można zauważyć powtarzającą się cechę negowania osób słyszących. Wyrażania się w przekonaniu ,że jeżeli ja czegoś nie słyszę to inni też nie mogą , szukają więc w pomiarach uzasadnienia dla siebie. Ponieważ pomiary nie odpowiadają zdolnościom słuchowym osób wyczulonych muzycznie nakręca to ich do dalszej negacji  w sposób namolny.  Ponadto cechuje ich często silne przekonanie bez posiadanych własnych doświadczeń oparte o to co znaleźli  w necie. Ja nie piszę z przekonaniem o rzeczach w audio których nie sprawdziłem osobiście a to co sprawdziłem opiera się na wielu odsłuchach.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że miały być obiektywne pomiary kabli i ich brak wpływu na granie, ale chce o czymś innym, chcę polecić trochę lektury na forum, gdzie sam zaglądam, na forum, gdzie nikt chyba jeszcze nie poprosił o pomiary czy ślepy test, owszem nie zawsze się zgadzają, ale wiadomo jak jest, i też się trafi czarna owca wszystko negująca tak dla zasady, ale zawsze robi t w kulturalnym stylu i nie zaśmieca wątku. Liczę, że za 5-10lat i u nas tak będzie wyglądał forum. 

https://forum.audiogon.com/topics/cables

albo tu, bo podobał mi się pewien fragment .."Jeśli nie zauważyłeś, najbardziej elastyczne są darmowe gumowe kable zasilające, które są dostarczane ze wszystkim. Są też najgorzej brzmiące. Dlatego im bardziej sztywny, tym lepszy dźwięk… .https://forum.audiogon.com/discussions/can-flexible-power-cables-sound-good

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski,dyskusja o kablach rozprzestrzeniła się niczym pandemia:35_thinking:, ale czy to ma sens?

Do jakich wniosków to prowadzi, czy są już jakieś konkrety.

Cała dyskusja o kablach dawno temu przeniosła się ze światłowodów / TOSLINK-ach/, ich jakość wpływająca na przesył.

Ale dlaczego kable:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Jej budowa jest stała dla wszystkich producentów, czy ktoś podważa, że może zmieniać dźwięk, czy ktoś to mierzy te różnice w dźwięku?

Sprawa jest dużo prostsza do pomierzenia znaczy tych różnic poszczególnych lamp. Nie jest to może oczywiste dla wszystkich i pewnie wynika poniekąd z praw jakimi rządzi się rynek. Sprzedawcy żeby nie komplikować spraw podają parametr dotyczący poniekąd zużycia lampy czyli prąd anodowy dla określonej wartości napięcia na siatce sterującej. Unikają podawania tzw. transkonduktancji lampy, czyli krzywej nachylenia charakterystyki lampy okraslajacej stosunek prądu lampy do napięcia na anodzie przy "charakterystycznym" dla danej lampy napięciu na siatce sterującej. "Kształt" tej krzywej, jej nachylenie, liniowość ma zasadniczy wpływ na zniekształcenia nieliniowe jakie będzie wprowadzała do wzmacnianego sygnału. Warto dodać, że lampy tego samego typu mogą się różnić wartością transkonduktancji i mogą brzmieć różnie. 

Inną sprawą jest zaś przełożenie tego nachylenia na barwę dźwięku. Tu zaczyna się problem interpretacji i brakujących wzorców oraz całej gamy zagadnień mających wpływ na efekt finalny. 

Przewody tego co lampy nie potrafią, nie ma żadnego przełożenia 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ubiegłeś mnie z tymi zmiennymi siatki w lampie. Bravo Ty 🍻

🍻 Jak masz jakieś przemyślenia w tej kwestii chętnie poczytam. Temat jest dość złożony dla przeciętnego użytkownika wzmacniaczy lampowych. Te w większości pracują z autobiasem i nikt nie wnika w jego regulację, a nawet gdyby to ustawia zgodnie z instrukcją. Komu by się chciało mierzyć i analizować transkonduktancję lamp i jeszcze dobierać odpowiednie napięcie na siatce by uzyskać oczekiwane nachylenie charakterystyki 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MariuszZ napisał:

Inną sprawą jest zaś przełożenie tego nachylenia na barwę dźwięku. Tu zaczyna się problem interpretacji i brakujących wzorców oraz całej gamy zagadnień mających wpływ na efekt finalny. 

Myślę, że jesteśmy blisko kabli. Nie znamy składu metali i ich stosunku procentowego tam zastosowanych podobnie jak w lapach, piszesz o charakterystykach, kontach nachylenia itd., czy to się dzieje w tych lampach czy już w dalszej elektronice?  ... nie wiemy po co są te wszystkie puszki z filtrami na kablach w AQ, Harmonix, czy filtry we wtyczkach jak u Furu? ja powiem, że widzę tu dużą analogię tylko nie wszystkim to pasuje, bo "granie" lamp jest powszechnie znane.

No nic, dopóki nie wymyślą miernika co będzie w stanie pokazać różnicę, sprawa jest otwarta, ale dziś, nic na siłe.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MariuszZ napisał:

Jak masz jakieś przemyślenia w tej kwestii chętnie poczytam. Temat jest dość złożony dla przeciętnego użytkownika wzmacniaczy lampowych.

Muszę przyznać ze miałem zamiar skrobnąć cos na temat siatki w lampie ale Twój post napisany jest "lepszym jezykiem" tak wiec nie wychylam się :P ale chodziło mniej wiecej o to samo wiec bez sensu pisac to ponownie ale innymi słowami. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

No nic, dopóki nie wymyślą miernika co będzie w stanie pokazać różnicę, sprawa jest otwarta, ale dziś, nic na siłe.

Nic to nie zmieni, no jest jeden wyjątek, jak podłączymy kolumny 100m przewodem czy więcej, ale to już wiadomo nie ma żadnych tajemnic i nic do odkrycia.

W lampach to coś innego Mariusz opisał, co i jak są dwa najważniejsze czynniki, wysokie napięcie, duże prądy + przestrzeń i temperatura otoczenia /pracy/. Tego wszystkiego nie ma w przyłączach kablowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...