Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

6 godzin temu, Karol64208 napisał:

Cała dyskusja o kablach dawno temu przeniosła się ze światłowodów / TOSLINK-ach/, ich jakość wpływająca na przesył.

Karol, chyba o czymś nie wiem?  Czy możesz przybliżyć (o ile pamiętasz) w których latach audiofile zaczęli słyszeć różnice w kablach?  I dlaczego napisałeś, że to zaczęło się od światłowodów?        Wybacz jeśli coś źle zrozumiałem. 

 

@Bogusław Kożyczkowski  pamiętam, że Ty rozróżniasz na słuch także kable cyfrowe.  Czy testowałeś kiedykolwiek kable optyczne na słuch?  Czy raczej specjalizujesz się tylko w kablach metalowych?    Pytam serio. Przecież kable optyczne bywają też różne, jedne są plastikowe inne szklane w środku. Być może usłyszałbyś różnice również w kablach TOSLINK?    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JohnDoe napisał:

Czy możesz przybliżyć (o ile pamiętasz) w których latach audiofile zaczęli słyszeć różnice w kablach? 

Nie śledzę dokładnie tych wątków, ale najpierw była dyskusja TOSLINK-ach, tutaj było wiele cennych uwag :Dw tamtym czasie.

Przypuszczam, nie jestem pewny kiedy:35_thinking: jak pisałem wyżej, zapełnili tą lukę- biznes, reklamy + naiwność klienta= wysoka cena.

Nikt nic nie wie i nic się nie dowie nowego, bo w tym wszystkim ważna jest ceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, JohnDoe napisał:

@Bogusław Kożyczkowski  pamiętam, że Ty rozróżniasz na słuch także kable cyfrowe.  Czy testowałeś kiedykolwiek kable optyczne na słuch?  Czy raczej specjalizujesz się tylko w kablach metalowych?    Pytam serio. Przecież kable optyczne bywają też różne, jedne są plastikowe inne szklane w środku. Być może usłyszałbyś różnice również w kablach TOSLINK?   

 

Nie sprawdzałem, bo nie bardzo używam tego połączenia, jedyny optyk na chodzie u mnie to pomiędzy dekoder NC+ do DAC gdy oglądam film (5m), nie słucham muzyki z YouTube bo to mp3, jest jeszcze jeden 1,5m w szufladzie, ten sprawdzał DACi w A12 i A14 Rotela czy NAD 368. Jeden (długi) to zwykły wireworld, drugi to chyba RealCabel i to wszystko. 

Wiem, że polecają ten za szklaną wiązką, ale to cena od 700 w górę (firmowy). Optyk zawsze dawał mi bardziej sterylny przekaz od coaxala, ale też zawsze była lepsza przestrzeń na optyku.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk ale przy WiFi protokół transportowy to IP warstwa sieci dla transmisji audio a przy Toslink to warstwa fizyczna nie bardzo więc chyba nie ma co porównywać. Myśle że pole jakie generuje takie WiFi może mieć jakiś wpływ i coś tam wzbudza w przewodniku ale czy mierzalne i słyszalne - tutaj można kolejny wywód zrobić 🙂

28 minut temu, JohnDoe napisał:

routera/modemu WiFi  - AUDIOFILSKIEGO 

Są routery, przełączniki i przewody sieciowe kosztujące grube tysiące złotych 😁

Nawet mają złocone blaszki te kabelki - one konstrukcyjnie tylko osłaniają nie biorą udziału w przesyle ale i tak są złote !

Biorą takiego DLinka za 150PLN, piszą że wstawili dodatkowy zegar dla minimalizacji Jitera naklejają nalepkę AUDIO i wtedy kosztuje 1500PLN

Ale matryce przełączania ma dalej na poziomie przełącznika za 150PLN, tymczasem można kupić rzetelny przełącznik z szybka matrycą za 1/3 kwoty. Niestety nie ma nalepki Hi-Fi

Jeszcze napisze, że z kabelkami i ich graniem się oswoiłem ale z przesyłem w sieciach komputerowych i ich audiofilskich wersjach nie dam rady 😞 będę gonił za takie naciąganie 🤣

 

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

To trochę dziwne, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł wprowadzenia na rynek routera/modemu WiFi  - AUDIOFILSKIEGO 

A może już gdzieś jest taki a ja tu na zwykłym jadę?   ;)

No to ja taki mam.

Router u mnie jest własnej produkcji i jednocześnie jest NAS-em dla biblioteki plików z muzyką i jeszcze playerem do jednego z systemów audio w domu z MPD.

Zbudował mi go syn bo ja jestem blady w tym temacie.

Płyta główna jakaś serwerowa, Płyta Fujitsu CELSIUS W380 D2917-A12 GS1 - s1156, procesor I3.

, kości RAM do niej( też jakieś serwerowe) 4GB

W Chinach kupił odbiornik światłowodu

w Singapurze jakąś płytkę do niego którą następnie po PCi express wpina się do płyty.

Moduł LAN 6x1Gbit/s.

Dwa moduły WiFi. 2,4 i 5GHz. Oba z Chin:

Do tego sporo kabelków, jakieś adaptery kart WiFi
Osobne cztery anteny do 5Ghz i trzy do 2,4Ghz.

Dwa dyski WD RED 2x2TB jako NAS z funkcją mirror. Dysk systemowy 80 GB.

Oczywiście jakieś ciche chłodzenie, cichy zasilacz i UPS.

Konfiguracja, szyfrowanie , uruchomienie też jego robota.

WiFi EAP, ( szyfrowanie osobne dla każdego korzystającego urządzenia).

DNS przekierowane na dnscrypt proxy,

WiFi MU-MIMO AC

system na twardym dysku szyfrowany jakimś skomplikowanym kluczem z pendriva.

Oprócz stabilnej pracy i dowolnego szyfrowania pracuje to jednocześnie na iPV4 i iPV6.

MPD sterowane ze smartfona lub lapka. Pliki DSD idą natywnie nawet 512 ( podobno by szły też te 1024 tylko skąd brać?:-)), Tidal też śmiga, radia internetowe itd.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie inaczej!

 

10 minut temu, Fafniak napisał:

to nie jest audiofilskie

A dlaczego? Dyski NAS wpięte bezpośrednio po sata, Alsa i tak dalej. Bitperfekt jest 🙂

Oczywiście DAC wpięty po USB.

Na ekranie DAC-a ( też własnej roboty) rodzaj wejścia, wykonawca, tytuł albumu, tytuł kawałka, rodzaj pliku.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Separacja jest, przy uruchamianiu się zdarło więc i pełnia księżyca mogła być.

Kuwety nie ma ale zaraz obok komody za którą to jest schowane ma legowisko pies. Liczy się?

Kable niestety tylko CAT7. Zegary w karcie USB faktycznie jakieś wypasione no ale to już DAC a nie router.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HQ150 jak byś pogadał z niektórymi Roon'iarzami to by Ci powiedzieli, że Linux'owa ALSA jest do bani i lepiej mieć Roon'owy RAAT od początku do końca 🤔

Ja złożyłem sobie NUC pod Roon i potem wyczytałem na innym forum, że jednak ALSA nie za dobra jest (?)   Nikt nie umie wytłumaczyć o co kaman (jak zwykle) ale jest taka fama.  Ja też sprawdzałem swój NUC (Roon ROCK > ALSA >DAC)  bit-testem i wszystko git.  Jest potwierdzony bit-perfect.  Nie przejmuję się więc audiofilskimi opiniami o ALSA ;)

26 minut temu, HQ150 napisał:

Na ekranie DAC-a ( też własnej roboty) rodzaj wejścia, wykonawca, tytuł albumu, tytuł kawałka, rodzaj pliku.

Pochwal się jak to wygląda w wątku "wasze systemy" 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Inferno napisał:

Jeszcze napisze, że z kabelkami i ich graniem się oswoiłem ale z przesyłem w sieciach komputerowych i ich audiofilskich wersjach nie dam rady 😞 będę gonił za takie naciąganie 🤣

Posiadanie odpowiedniej wiedzy w danym temacie wręcz "wymusza" by ją odpowiednio spożytkować na forum :) chyba takich "specjalistów" tu za dużo nie ma 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2021 o 15:35, MariuszZ napisał:
Dnia 10.01.2021 o 14:05, Junoxe napisał:
Dnia 10.01.2021 o 12:57, greg235 napisał:

I jeżeli coś jest niemierzalne lub trudno mierzalne na obecnym etapie zaawansowania, to jeszcze nie znaczy, że tego nie ma

Co to za bełkot. Przeczytaj raz jeszcze, zastanów się i popraw albo co.

Czemu zaraz bełkot?

No po pierwsze, jeśli coś jest trudno mierzalne, to znaczy, że jest mierzalne w ogóle. Nikt wtedy nie twierdzi, że nie ma tego co jest mierzalne.
Po drugie, stwierdzenie, że coś jest niemierzalne na tym etapie zaawansowania, (a rozmawiamy o parametrach technicznych urządzeń/przedmiotów, które fizycznie zostały zbudowane, wcześniej zaplanowane na podstawie posiadanej wiedzy) jest ukrytym założeniem, że są jakieś czajniczki Russella. To są tezy i niedowodliwe, i niefalsyfikowalne. W związku z tym można powiedzieć cokolwiek na jakikolwiek temat, że teraz mamy taki etap zaawansowania, ale panie jak będziemy mieli inny to wtedy dopiero będziemy wykrywać rzeczy, których istnienia nie podejrzewamy, więc kto wie, może i będziemy mierzyć synergie i sygnatury otwierające przestrzeń. Przecież to bzdury. Jeśli rozumiesz co chcę (lub niezdarnie usiłuję) powiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JohnDoe napisał:

@HQ150 jak byś pogadał z niektórymi Roon'iarzami to by Ci powiedzieli, że Linux'owa ALSA jest do bani i lepiej mieć Roon'owy RAAT od początku do końca 🤔

Ja złożyłem sobie NUC pod Roon i potem wyczytałem na innym forum, że jednak ALSA nie za dobra jest (?)   Nikt nie umie wytłumaczyć o co kaman (jak zwykle) ale jest taka fama.  Ja też sprawdzałem swój NUC (Roon ROCK > ALSA >DAC)  bit-testem i wszystko git.  Jest potwierdzony bit-perfect.  Nie przejmuję się więc audiofilskimi opiniami o ALSA ;)

Pochwal się jak to wygląda w wątku "wasze systemy" 

Dokładnie wczoraj rozmawiałem z kolegą który mnie namawiał na Roona i argumentował to tył Raatem. Trochę nawet o tym poczytałem i jakoś nie znalazłem argumentów do mnie przemawiających.

W wolnej chwili zrobię fotki i wrzucę. Ja mam trzy osobne systemy w trzech pokojach więc trochę Was pozanudzam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...