Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

16 minut temu, Kubakk napisał:

Ludź z filmiku to odpowiednik fanatycznego audiofila także nie ma co oglądać :D

Właśnie jest, bo gość spędził wiele lat badając zagadnienie i konstruując urządzenie, które udowodni brak wpływu m.in. kabli na brzmienie.

10 minut temu, Fafniak napisał:

było już kilka (jak nie naście razy)

Temat ma 47 stron.

Ale nawet jeśli był wklejany naście razy, to warto ten filmik wkleić kolejne kilkadziesiąt razy.

16 minut temu, Kubakk napisał:

nikt i nic nie przekona nikogo

Są ludzie, którzy się wahają, a że audio-ezoteryków nic nie przekona to każden jeden wie.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dzik napisał:

Właśnie jest, bo gość spędził wiele lat badając zagadnienie i konstruując urządzenie, które udowodni brak wpływu m.in. kabli na brzmienie

A co on tak naprawdę udowodnił? Jak nie wpływają kable na dźwięk to czemu je na taboret przekłada? Łapią zakłócenia. Jedne mniej inne więcej. Gdyby nie wpływały nie musiałby przekładać. Cienki ten dowód jak polsilver 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

A co on tak naprawdę udowodnił? Jak nie wpływają kable na dźwięk to czemu je na taboret przekłada? Łapią zakłócenia. Jedne mniej inne więcej. Gdyby nie wpływały nie musiałby przekładać. Cienki ten dowód jak polsilver

😂

To były niesłyszalne dla ludzkiego ucha zakłócenia, które jego super czułe urządzenie podbijało chyba o 90dB, żeby dało się je usłyszeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dzik napisał:

To były niesłyszalne dla ludzkiego ucha zakłócenia, które jego super czułe urządzenie podbijało chyba o 90dB, żeby dało się je usłyszeć.

To co on zakłóceń słuchał, muzyki, szumu, ciszy? Co by usłyszał gdyby jeden grał inaczej od drugiego? Na przykład bardziej precyzyjną sceną? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Co by usłyszał gdyby jeden grał inaczej od drugiego?

Usłyszałby różnicę w sygnale przesyłanym przez oba kable, bo takie jest założenie jego urządzenia, które słyszy lepiej niż Superman.

No ale ja wiem, że ciebie absolutnie nic, NIC, nie przekona.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dzik napisał:

No ale ja wiem, że ciebie absolutnie nic, NIC, nie przekona.

Oczywiście, że przekona ale nie test przewodów wyjętych na stół laboratoryjny. Już mógł zostawić te porównywane przewody wśród zasilających kabli w zakłóceniach to by sprawdził czy tak samo radzą sobie z tymi zakłóceniami, które są jedną z przyczyn różnego odbioru muzyki serwowanej za pomocą różnych przewodów. 

Jeżeli chodzi o usłyszenie samej różnicy to on oczekiwał różnic w amplitudzie sygnałów? Co z fazą? Jego detektor wykrywa różnice w tej materii? Czy sygnał o tej samej amplitudzie ale różnej fazie będzie tym samym sygnałem z punktu widzenia jego urządzenia?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Oczywiście, że przekona ale nie test przewodów wyjętych na stół laboratoryjny. Już mógł zostawić te porównywane przewody wśród zasilających kabli w zakłóceniach to by sprawdził czy tak samo radzą sobie z tymi zakłóceniami, które są jedną z przyczyn różnego odbioru muzyki serwowanej za pomocą różnych przewodów. 

Czy Ty piszesz o ic czy o zasilajacych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ - mam jednak wrażenie że nie oglądałeś dokładnie tego materiału video

Sam niedawno zrobiłeś null test n aplikach (dobrze pamiętam?)

To jest na dokladnie takiej samej zasadzie tylko w analogowym świecie - to co zostało  to szum na poziomie -90 (?nie pamiętam dokładnie)

Tu nie ma kwestii, fazy,sceny itp. itd. Albo coś się różni albo nie. Kropka

Jeżeli zarzucasz że nei wykonał testu ok bo nie zostawił kabli w pobliżu kabli zasilających to zauważ że z punktu widzenia pomiaru mogłoby to zakłócić wyniki porównania dwóch kabli. Jeżeli chciałbyś test w gorszym otoczeniu pod względem możliwych zakłóceń - to żeby przeprowadzić taki test trzeba by kontrolowanych warunków by zminimalizować przypadkowość ułożenia w różny sposób kabli.

Jeżeli nadal zarzucasz mu złą metodologię na weź lusterko spojrzyj sam na siebie i na swój test kabli USB na uszkodzonym porcie USB i twoją niechęć do sprawdzenia magicznego kabla tellerium, który w domyśle twoich "testów" mógłby zlikwidować takie zakłócenia jakie wygenerował uszkodzony port usb w twoim komputerze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Oczywiście, że przekona ale nie test przewodów wyjętych na stół laboratoryjny. Już mógł zostawić te porównywane przewody wśród zasilających kabli w zakłóceniach to by sprawdził czy tak samo radzą sobie z tymi zakłóceniami, które są jedną z przyczyn różnego odbioru muzyki serwowanej za pomocą różnych przewodów. 

Jeżeli chodzi o usłyszenie samej różnicy to on oczekiwał różnic w amplitudzie sygnałów? Co z fazą? Jego detektor wykrywa różnice w tej materii? Czy sygnał o tej samej amplitudzie ale różnej fazie będzie tym samym sygnałem z punktu widzenia jego urządzenia?  

Co ty w ogóle pierniczysz? Powtarzam, te zakłócenia, które łapały kable są normalnie NIESŁYSZALNE, ale jego precyzyjny sprzęt (czuły nawet na zmiany temperatury) podbił je tak, aby dało się je usłyszeć. Nie zrozumiałeś nic z jego prezentacji.

Gdyby jakiś przewód przesyłał sygnał z np. szerszą sceną, to też dałoby się to usłyszeć. Jak? Bardzo łatwo.

Szerokość sceny stereo można zmienić podczas masteringu:

k6Viy1d.png

Jak widać, sygnał ze zmienioną sceną stereo jest inny (nałożyłem jeden na drugi), a co za tym idzie jego urządzenie by tę różnicę z łatwością wyłapało:

gtujtZu.png

Słyszysz sygnał przesyłany przez przewód i nic więcej. Jeżeli w sygnale nie ma żadnej różnicy, to obiektywnie nic tam nie ma. Jedyna różnica jest w twojej głowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy Ty piszesz o ic czy o zasilajacych?

On bada IC ale miał je za blisko zasilających i musiał przełożyć na taboret 😉

Tak to właśnie działa. Gra cały zestaw, a on bada przewody wyjęte z zestawu. Wszyscy badacze tak robią bo im brakuje wyobraźni chyba.

Mierzą parametry RLC wyalienowanego ze środowiska pacjenta i szacują co usłyszymy w sweet spocie. Takie badania dla mnie to strata czasu i mydlenie oczu ludziom. 

5 minut temu, Fafniak napisał:

Jeżeli nadal zarzucasz mu złą metodologię na weź lusterko spojrzyj sam na siebie i na swój test kabli USB na uszkodzonym porcie USB

Ten port USB jest sprawny. Zasilacze smps tak sieją. Może w nowszych modelach mniej ale nie dałbym głowy za to. 

5 minut temu, Dzik napisał:

Powtarzam, te zakłócenia, które łapały kable są normalnie NIESŁYSZALNE

Powiedz to tysiącom u których słychać przydźwięk, brum czy hiss. 

7 minut temu, Dzik napisał:

Jak widać, sygnał ze zmienioną sceną stereo jest inny (nałożyłem jeden na drugi), a co za tym idzie jego urządzenie by tę różnicę z łatwością wyłapało

Efekty stereo realizuje się poprzez wzmacnianie lub zmniejszanie amplitudy sygnału w kanałach i to zobaczysz jak zaprezentowałeś ale pokaż gdzie i jak zmieniasz fazę tworząc ten stereo expand efect. Zmieniasz w szerz, w głąb czy po wysokości? Da się to zasymulować mieszając tylko fazą sygnału? 

Zresztą ten program to substytut DSP i nie wiadomo czy da się symulować przewód IC 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

On bada IC ale miał je za blisko zasilających i musiał przełożyć na taboret 😉

Tak to właśnie działa. Gra cały zestaw, a on bada przewody wyjęte z zestawu. Wszyscy badacze tak robią bo im brakuje wyobraźni chyba.

Mierzą parametry RLC wyalienowanego ze środowiska pacjenta i szacują co usłyszymy w sweet spocie. Takie badania dla mnie to strata czasu i mydlenie oczu ludziom.

A znasz audiofila ktory "puszcza" razem ic i zasilające? To wlasnie Sposób mieszania ic z zasilajacymi jest wyalienowany!

Nawet w car-audio puszczamy zasilanie jedną strona auta a sygnal drugą!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Fafniak napisał:

Sam niedawno zrobiłeś null test n aplikach (dobrze pamiętam?)

To jest na dokladnie takiej samej zasadzie tylko w analogowym świecie - to co zostało  to szum na poziomie -90 (?nie pamiętam dokładnie)

Tu nie ma kwestii, fazy,sceny itp. itd. Albo coś się różni albo nie. Kropka

Jeżeli zarzucasz że nei wykonał testu ok bo nie zostawił kabli w pobliżu kabli zasilających to zauważ że z punktu widzenia pomiaru mogłoby to zakłócić wyniki porównania dwóch kabli. Jeżeli chciałbyś test w gorszym otoczeniu pod względem możliwych zakłóceń - to żeby przeprowadzić taki test trzeba by kontrolowanych warunków by zminimalizować przypadkowość ułożenia w różny sposób kabli.

Raczej @MariuszZ odnieś sie do powyższego i nie dryfuj z tematem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Mierzą parametry RLC wyalienowanego ze środowiska pacjenta i szacują co usłyszymy w sweet spocie. Takie badania dla mnie to strata czasu i mydlenie oczu ludziom. 

o!!!! to to to!!!!mierzą zakłócenia wyemitowane przez uszkodzony port USB i stwierdzają że takie zjawisko istnieje ale nie chca powtórzyć testu z magicznym kablem usb

Takie testy to strata czasu i mydlenie oczu ludziom....

Znajome jakby zarzuty ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Powiedz to tysiącom u których słychać przydźwięk, brum czy hiss. 

Niech podłączą prawidłowo sprzęt i pozbędą się pętli uziemienia.

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Efekty stereo realizuje się poprzez wzmacnianie lub zmniejszanie amplitudy sygnału w kanałach

Ten konkretny tak, ale efekty na dźwięku realizuje się nie tylko przez modyfikowanie istniejących informacji, ale też przez dodawanie nowych. Scenę stereo możesz zmodyfikować dodając np. subtelny pogłos (reverb). Modyfikowany sygnał określa się jako DRY, natomiast sygnał dodawany w ramach efektu WET.

Nie wiem, o co ci chodzi z tą fazą, bo zmodyfikowanie fazy też przecież mierzalnie zmieni sygnał. Jeżeli przesuniesz jeden z kanałów, to wywoła to efekt echo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Tu nie ma kwestii, fazy,sceny itp. itd. Albo coś się różni albo nie. Kropka

No chyba nie. Detekcja fazy, a detekcja amplitudy to dwa różne pomiary na różnych obwodach pomiarowych. Nie wnikałem w schematy jego ustrojstwa ale jestem przekonany, że On działał na amplitudzie sygnałów odejmując je mimo, że w tym badanym sygnale zaszyta jest amplituda i faza. 

Jeżeli chodzi o porównanie przewodów w warunkach zakłóceń to faktycznie ułożenia ma znaczenie i nie był do tego przygotowany. Mógł to zrobić ale po co? Wyszłoby, że IC mogą się różnić i sprawiać, że niektóre nie spełnią norm na kompatybilność EM, a o za tym idzie zagrają inaczej. 

3 minuty temu, Fafniak napisał:

Znajome jakby zarzuty ?

Ja nikogo nie nawracam. Pokazuję tylko, że nie wszystko co od ortodoksów technicznych przychodzi jako prawdy absolutne jest tym czym oni by chcieli żeby było. Dla mnie to mydlenie oczu i półprawdy z niedomówieniami 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde ale "uderzylismy" w kolege @MariuszZ :/

chociaz z drugiej strony..... jest taka anegdotka. 

Jesli ktoś mi mowi ze jestem koniem to go zlewam. Jesli kilku mi mowi ze jestem koniem to wypadaloby sie zastanowić. Jesli wszyscy mowia ze jestem koniem to najwyzszy czas założyć "chomąto" ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariuszZ napisał:

On działał na amplitudzie sygnałów odejmując je mimo, że w tym badanym sygnale zaszyta jest amplituda i faza. 

0_o !?

Przecież faza określa w jakim miejscu w czasie znajduje się fala dźwiękowa. Jeżeli odtworzymy ten sam dźwięk na dwóch kablach i jeden z kabli przesunie fazę, to dźwięk z obu kabli odtworzony jednocześnie nie nałoży się na siebie i po odwróceniu fazy na jednym z kabli usłyszymy to, co się na siebie nie nałożyło. Tak więc jego sprzęt z łątwością by wyłapał przesunięcie fazowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

 napisz proszę ... co "leci" przewodem IC ? Czy to jest kompletny sygnał elektryczny obrazujący muzykę?

Tak, tylko żeby mieć pełną informację zaszytą w fazie trzeba by badać 2 przewody, a porównywać 4, bo mówiąc o efektach stereo potrzebujemy dwóch kanałów. On bada jeden przewód to amplituda mu wystarcza i co by nie zrobił z tym urządzeniem to efektów zmiany fazy nie usłyszy i nie zobaczy ;)   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...