Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

22 godziny temu, Kraft napisał:

Maskownica wcale nie musi przyciszać. Może wręcz wzmacniać pewne zakresy pasma.

Niczym perpetum mobile.

Myslę ze wyciszajać jedne pasmo sprawia wrazenie ze inne jest glosiejsze. Przynajmniej jesli mowa o maskownicach opartych o jakieś tekstylia.

 

22 godziny temu, MariuszZ napisał:

Kiedyś już pisałem, że jeżeli zmiana słyszalności wnoszona przez maskownicę =1, to przewody mają ten parametr na poziomie 0,5 czyli niewiele i dla wielu będzie to granica percepcji.

 

Jesli maskownica to 1 to przewody to 0.05

19 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

No to podam przyklad z życia. Wymieniłem w monitorze (kolumn podstawkowa) po jednym kondensatorze mkp z standartowego na "renomowany" sporo droższy. Slyszalna roznica w wysokich tonach to wieksza rozdzielczość ale jednoczesnie gładkość dzwieku z bardziej namacalnym wokalem jak dla mnie 0.5% lub "granica percepcji" w skali calego dzwieku przed modyfikacją.

 

A ile razy przkladaleś te kondensatory zeby dokladnie porownać? Zamontowaleś jakis uklad przełączajacy aby zauważyć roznicę po szybkiej zmianie ? No i czy mierzyleś pojemnosc tych kondensatorow, moze producent daje kondensatory z ciut wiekszą pojemnoscia zeby pociagnac w dół pasmo przenoszenia srednio czy wysokotonowca.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kraft napisał:

Dlaczego nie. Ale najpierw mi napisz, ile procent Linda jest ładniesza/mniej ładna od Heleny? Ile obie panie osiągają względem 100%?

Linda-Evangelista-thekit.ca-feature.thumb.jpg.2cec75a474304c92087bcf2f4386f389.jpglarge.jpg.f70889033339977e4d4060549513c770.jpg

No i jeszcze wszyscy się musimy, co do tej oceny procentowej zgodzić, bo inaczej to będzie lipa, a nie standard.

 

Wklejmy to na formum feministek 🤣

4 minuty temu, Kraft napisał:

Jak nie wierzysz, to zapraszam do przeanalizowania np. pomiarów Jamo C95. Co widzisz przy ok. 3 i 11 kHz?

145699225_JamoC95.thumb.png.677fe32125f5678afbcae2505dab12a0.png

 


Myslę ze jest to ukierunkowanie , albo rozproszenie odbic ktorę moga się nakladać i niwelować w punkcie pomiarowym jak maskownicy nie ma.

Ale masz racje w punkcie pomiarowym jest wzmocnienie 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przydaloby sie aby lewe i prawe ucho bylo dokladnie w tym samym punkcie 🤣

1 minutę temu, Kraft napisał:

Myślę, że feministki nie powinny się poczuć urażone.  Przeciwnie. Ten przykład pokazuje przecież płytkość prób uproszczonej oceny złożonych zjawisk.

Mysle ze jakiekolwie rozmowy na temat porownań urody sa tam pase 🤣

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kenobi napisał:

A ile razy przkladaleś te kondensatory zeby dokladnie porownać?

To podobnie jak z zupą pomidorową dwóch szefów kuchni kosztujac jedna po drugiej mozna z powodzeniem odpowiedziec czy sa roznice.

Tak właśnie bylo w przypadku tego mkp. Ale to nieistotne juz :)

56 minut temu, Kenobi napisał:

No i czy mierzyleś pojemnosc tych kondensatorow, moze producent daje kondensatory z ciut wiekszą pojemnoscia zeby pociagnac w dół pasmo przenoszenia srednio czy wysokotonowca.

Po co mialbym to robic skoro roznicy praktycznie brak. Gdyby roznica byla znaczna to wówczas mozna by sie pokusic o pomiar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawalo mi sie ze roznica była skoro napisaleś "Slyszalna roznica w wysokich tonach to wieksza rozdzielczość ale jednoczesnie gładkość dzwieku z bardziej namacalnym wokalem"  🤣 W koncu te 0.5% to dla niektorych powod aby wydać 40kzł o ile zrozumialem wątek 🤣

Ja tez , moze nie wymienialem kondensatorow na lepsze ale dokladalem wyluty do wysokotonowców 🤣 w glosnikach jvc, bo o ile żony wieza grała fajnie to moj nizszy model mial wyraźnie dziurę w pasmie 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie cewka woofera stanowi element L w obwodzie woofera

Wyglada na to ze kondensator to kondensator i nawet tego zwyklego nie da sie poprawić aby byla znaczaca roznica w brzmieniu.

Przewody w środku tez wymienileś ? 🤣bez tego nie zauważysz jak porządny kondensator gra 🤣

Na zewnatrz adiofile wymiejiają 2m przewodu na nie wiadomo co a w środku wysokiej kolumny do tweetera idzie metrowej dlugosci zwykła parka 0.25mm  🤣

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kenobi napisał:

Wyglada na to ze kondensator to kondensator i nawet tego zwyklego nie da sie poprawić aby byla znaczaca roznica w brzmieniu.

Mozliwe ze ten standartowy "no name" mkp był b.dobry skoro zamiana na ten "renomowanej firmy" wiele nie wniosła!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy wymiana kilku kondensatorów może poprawić brzmienie poniekąd transparentnego wzmacniacza? Otóż wg pana Krzysztofa z RS może i to jest ciekawe. Zachęcam do obejrzenia tych wszystkich, którzy twierdzą , że wszystkie wzmacniacze grają tak samo ;) Ciekawe wnioski: "Nie zawsze jakość wyników pomiarów idzie w parze z jakością brzmienia ..." Pan Krzysztof wg mnie dojrzewa i pewnie nie raz jeszcze mnie pozytywnie zaskoczy. 

Rozbawiło mnie zdanie: "Czarny wzmacniacz zagrał ciemniej ...". No jak to? Przecież patrząc na schemat to prawie te same wzmacniacze, nawet w pomiarach wyniki dają te same ;) 

 

Edytowano przez MariuszZ
lit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, audiowit napisał:

Pan Krzysztof zaczął słuchać, a nie zakładać jako pewnik, że coś nie zadziała bo nie ma prawa

To chyba nie tak. Pan Krzysztof zawsze słuchał czego dowodem jest chociażby ranking wzmacniaczy wg jego upodobań. Kwestią dyskusyjną będzie nasza wrażliwość sluchowa w zderzeniu z podstawowymi pomiarami wzmacniaczy. Tu nigdy nie będzie pewności kiedy co będzie słychać z oczywistych względów takich jak różnorodność naszych możliwości słuchowych oraz ograniczeń metodologicznych wynikających z samych pomiarów.

Fajne jest to, że człowiek tak mocno umocowany po obiektywnej stronie audio społeczności sięga po środki wyrazu i subiektywne narzędzia do oceny brzmienia sprzętu. Jedno wg mnie nie wyklucza drugiego. Wspomina w filmiku, że pewnie w ślepym teście nie rozpoznałby, który jest który w czasie odtwarzania ale przedstawiając swoje odczucia jednoznacznie robi krok do przodu w swoich przygodach audio, nie zamykając się w zabetonowanej klatce pomiarowej co świadczy o otwartym umyśle i może być jakimś pozytywnym trendem w gorących forumowych dyskusjach na wrażliwe tematy audio 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem sposobność obejrzeć któryś z jego opowieści, uznałem gościa za szukającego sławy i poklasku, ale niewartego mojej uwagi.

Obejrzałem wiec obecny "odcinek" i to tylko z uwagi na wpis Witka, dziś jestem mile zakończony jego przemyśleniami. To czy by rozpoznał czy nie który jest (gra) wzmacniacz, to tylko kwestia pamięci słuchowej i wrażliwości dźwiękowej w tej chwili bez znaczenia, ale liczy się ze jednak słychać coś inaczej ...

Sam zastanawiam się nad Upgrade mojego cd-ka   https://hoer-wege.de/cd_tl5.htm

 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ na to Mariusz, że Pan Krzysztof zakładał, że może się pomylić w ślepym teście już po modyfikacji wzmacniacza z wersji podstawowej do " prawie" KI.

A pomiary były robione przed modyfikacją.

Więc w tym przypadku pomiary nic nie powiedziały o walorach sonicznych zarówno przed modyfikacjami, jak i po. A Pan Krzysztof przed modyfikacją słyszał wyraźne różnice. A już po modyfikacji do niepełnej wersji KI mówił, że mógłby się pomylić w ślepym teście.

Więc wniosek chyba z tego taki jak wcześniej pisałeś. Pomiary, pomiarami, a odsłuch, to zupełnie inna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ostatnie posty to kolejny dowód na to, jak w oczach co poniektórych stosunkowo łatwo z wroga publicznego można zostać kimś, kto mówi „ciekawe rzeczy” – wystarczy powiedzieć coś, z czym się zgadzają. Jak kiedyś wstawiłem link do filmiku Reduktora, to natychmiast zmaterializowały się prześmiewcze posty tych samych osób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dzik napisał:

Te ostatnie posty to kolejny dowód na to, jak w oczach co poniektórych stosunkowo łatwo z wroga publicznego można zostać kimś, kto mówi „ciekawe rzeczy”

Poszukaj może w lesie grzybów zamiast dowodów co które oczy widzą bo śmieszne twoje prowokacje zaczynają się robić. 

Poza tym nie ważne kto kim jest tylko co mówi, a często jest tak, że mija się z "prawdą".  Nawet Pan Krzysztof. Nie jest wyrocznią żadną. Przedstawia swoje opinie, odczucia i wrażenia podpierając się swoim doświadczeniem i wiedzą, która jest skończona i ograniczona. Zatem w konfrontacji z innymi poglądami czasami będzie zgodna, a czasami w kontrze. Nie powinno cię to dziwić, a tym bardziej nie powinno być źródłem niezdrowej polemiki. 

Wrzuć temat na konkretny audio temat, a nie personalne wstawki nic nie dowodzące i nic nie wnoszące do dyskusji o audio. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MariuszZ napisał:

Poszukaj może w lesie grzybów zamiast dowodów co które oczy widzą bo śmieszne twoje prowokacje zaczynają się robić. 

To nie była prowokacja, chociaż nożyce i tak się jak widać odezwały (pomimo zapewnień, że nie będą ze mną polemizowały).
Nie wiem po co ta cała gadka pełna truizmów typu „nikt nie jest wyrocznią”, „każdy bazuje na swoim doświadczeniu”, „każda opinia to tylko opinia” itp., bo nie o tym mowa. Ja piłem do tego, że nie tak dawno wstawienie filmiku Reduktora kończyło się podśmie-chujkami z tego, jaki to z niego wielki znawca i że to facet, który szuka poklasku, chociaż brakuje mu doświadczenia (lol). No a tu nagle „Pan Krzysztof” mówi ciekawe rzeczy.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Dzik napisał:

To nie była prowokacja, chociaż nożyce i tak się jak widać odezwały (pomimo zapewnień, że nie będą ze mną polemizowały).

Gdzie tu polemika? Grzecznie zaproponowałem żebyś na grzyby poszedł bo cię "nosi" chyba. Trzeba rozchodzić emocje ;) 

54 minuty temu, Dzik napisał:

Ja piłem do tego, że nie tak dawno wstawienie filmiku Reduktora kończyło się podśmie-chujkami z tego ....

Tak ale w kontekście jakiejś konkretnej grupy osób. Odnieś się do treści prezentowanych przez Pana Krzysztofa i będzie git. Po co zaraz nawiązka do innych użytkowników forum. To, że ktoś komentuje w poważny, prześmiewczy, gloryfikujący czy jakikolwiek inny sposób zagadnienie jak tu zawarte w filmiku nie powinno chyba być pretekstem do personalnych "prztyczków". Prowokujesz i to nakręca mnie żeby odpisywać.

Nożyce? Litości. Napisz co myślisz o tym o czym Krzysztof nakręcił film i będzie fajnie. Pogadamy jak ludzie. Jak nie to naprawdę przemyśl grzybobranie. Podobno w czerwcu już można w lesie coś znaleźć ;) 

54 minuty temu, Kraft napisał:

Zasada jest prosta. Kto uważa tak, jak my, to się zna. Kto ma zdanie przeciwne, to ciemna masa. 

To nie moja zasada. Każdy ma prawo do własnego zdania i powinien uszanować prawo innych do tego samego. Czasami pogadamy o tym i owym ostro ale chyba mi nie zarzucasz, że kogoś za poglądy i własne zdanie szufladkuję w jakiś sposób. Jeżeli miało coś takiego miejsce to szczerze przepraszam, czasami w ferworze "walki" coś się wykluje ale zawsze staram się raczej robić uniki niż nawalać. No czasami, jak dziś zwrócę uwagę na coś w prowokujący sposób ale tylko dlatego żeby wywołać reakcję podszytą szyldem "Nie róbmy tego. Nie wciskajmy w tematyczne wątki spraw interpersonalnych". Tylko tyle ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MariuszZ napisał:

Czasami pogadamy o tym i owym ostro ale chyba mi nie zarzucasz, że kogoś za poglądy i własne zdanie szufladkuję w jakiś sposób. 

Mariusz, nic do Ciebie nie mam. To było z przymrużeniem oka. Po prostu zauważyłem zabawną regułę. O tym, czy jest się uważanym na forum za eksperta decyduje wyłącznie to, co na "wyjściu". Możesz robić z czegoś doktorat, ale jak wyrażasz pogląd nieaudiofilski, to i tak jesteś bambik;). Z drugiej strony wystarczy przytaknąć/przyklepać jakąś "obowiązującą prawdę" i od razu jesteś gość, nawet jak doświadczenie jeszcze mizerne.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ

Na obecnym etapie to chyba nawet mój post z życzeniami świątecznymi byłby dla ciebie „personalnym atakiem”. Jednocześnie, sam silisz się na jakieś komentarze spod znaku wąsów i klapek Kubota. Może sam rozchodź emocje, które próbujesz mi imputować.

Co do filmiku, to ze swojej strony nie widzę tu materiału do dyskusji, bo ja nigdy nie wdawałem się w polemiki odnośnie wzmacniaczy i nie stawiałem żadnych definitywnych tez w kontekście ich brzmienia. Jest stronnictwo ludzi, którzy twierdzą, że jeżeli dwa wzmacniacze we wszystkich pomiarach wypadną tak samo, to będą brzmiały tak samo. Są ludzie, którzy mówią, że różnica między transparentnymi wzmacniaczami będzie nie do wychwycenia. Na ile dokładne były pomiary Reduktora i czy uwzględniały wszystkie mierzalne wartości – tego nie jestem w stanie stwierdzić. Nie pamiętam jednak, aby ktoś z tego forum, kto zarzuca różnym pomiarom niekompletność był w stanie wskazać, jakich konkretnie wartości się nie mierzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary pokazane przez autora filmu nic nie mówią, żeby stwierdzić co się zmieniło należało by zrobić ich więcej i bardziej szczegółowe.

Różnice są przede wszystkim w harmonicznych generowane przez układ wzmacniacza i zastosowane elementy.

Jednak mogę potwierdzić wpływ kondensatorów ceramicznych na budowę dźwięku, szczególnie w wyższym paśmie częstotliwości. Zastanawiające jest że producent zastosował je  swoim produkcie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...