Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

Posłużę  się fotkami  i pomiarami zrobionymi w temacie "Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1"

szczególnie należy zwrócić uwagę na pomiar przy 10kHz i 20kHz , pofalowanie wykresu na końcu, to ma znaczący wpływ na budowę dźwięku w paśmie wyższym.

przebiegi prostokątne.JPG

8 minut temu, Kraft napisał:

Ślepym testem czy pomiarami?

pomiary i odsłuch¬¬, pierwsze testy i pomiary robiłem kiedy pojawiły się na rynku i próbie zastosowania, stosowano jako zamiennik dla foliowych.

Jest podobnie pomiędzy zastosowanie rezystorów węglowych a metalfilm.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kraft napisał:

Czy to nie są wszystko pomiary robione dla jednego typu kondensatora? 

porównanie pomiędzy ceramiczne z foliowymi. i wpływ w torze audio, w cyfrowym i poza torem audio raczej nie ma znaczenia :35_thinking:, raczej bo nie sprawdzałem.

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Masz wiecej ale "porównawczych

nie robię, kiedyś dawniej sprawdzałem, ale też ze specyfikacji można się dużo dowiedzieć; wpływ temp, wilgotność przenikalność itd.

Można to też zaobserwować jak długo lezy sprzęt nie używany w warunkach środowiskowych zmiennych, jak się go włączy dźwięk na początku jest zniekształcony, chrypiący itd.

Falowanie pokazane na wykresie zmienia brzmienie i dlatego rozszerza się pasmo dolne jak i  górne poza zakres pasma akustycznego by nie wpływało na budowę dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

szczególnie należy zwrócić uwagę na pomiar przy 10kHz i 20kHz , pofalowanie wykresu na końcu, to ma znaczący wpływ na budowę dźwięku w paśmie wyższym.

przebiegi prostokątne.JPG

Kolejne rewelacje 😂 Wyraźnie widać, że oscylacje występują na każdym z przedstawionych obrazków i mają tą samą częstotliwość (lekko ponad 40 kHz). W zależności od nastawionej podstawy czasowej w oscyloskopie, są po prostu mniej lub bardziej "ściśnięte" :) 

57 minut temu, Karol64208 napisał:

Falowanie pokazane na wykresie zmienia brzmienie i dlatego rozszerza się pasmo dolne jak i  górne poza zakres pasma akustycznego by nie wpływało na budowę dźwięku.

Ani nie zmienia brzmienia, ani nie zależy od rodzaju użytych kondensatorów. Aby się pozbyć oscylacji, należy właśnie bardziej ograniczyć od góry pasmo przenoszenia wzmacniacza 😜 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nowy78 napisał:

Kolejne rewelacje 😂 Wyraźnie widać, że oscylacje występują na każdym z przedstawionych obrazków i mają tą samą częstotliwość (lekko ponad 40 kHz). W zależności od nastawionej podstawy czasowej w oscyloskopie, są po prostu mniej lub bardziej "ściśnięte" :)

Czy to "dzwonienie" na tej częstotliwości jest czy "podbicie" pasma przenoszenia wzmacniacza w okolicach tej częstotliwości? Te push pulle ANK i Leben mają pasmo podbite w okolicach tej częstotliwości jak na zdjęciach mojego PP i Lebena poniżej.

Wiadomo, że prostokąt elektryczny to tak naprawdę suma nieparzystych harmonicznych sinusoidalnych więc może w tym zakresie podbitym te zafalowania są wynikiem wzmocnienia tychże harmonicznych obecnych w tym zakresie pasma. Ograniczenie pasma musiałoby być dość znaczne żeby wyeliminować te oscylacje, a prostokąt zacząłby się odkształcać tzn. jego zbocza mocniej by się pochylały tworząc kształt trójkąta na skutek braku wypełnienia sinusoidalnymi harmonicznymi tworzącymi prostokąt.

Co o tym sądzisz Piotrze?;) 

pasmo leben.jpg

pasmomoje (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Ani nie zmienia brzmienia, ani nie zależy od rodzaju użytych kondensatorów. Aby się pozbyć oscylacji, należy właśnie bardziej ograniczyć od góry pasmo przenoszenia wzmacniacza 😜 

:15_yum: nic nie powiem.

Pozdr.

a jednak, proponuję kable wymieniać:15_yum: przyniesie to oczywisty efekt.

54 minuty temu, MariuszZ napisał:

mają pasmo podbite w okolicach tej częstotliwości jak na zdjęciach mojego PP i Lebena poniżej.

to nie jest podbicie, tylko wzm. się sprzęga, źle obliczone s.z.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

@MariuszZ, są jeszcze dwie inne przyczyny, które wystepują najczęściej,; obniżyć napięcie anodowe, lub zmienić wartości kondensatorów na sprzężeniu dodatnim lamp jeżeli takie są.

Nie planuję nic robić. Tak ma być. Wzmacniacz gra bardzo muzykalnie i nie słychać żadnych dodatnich sprzężeń. Tak go zaprojektowali inżyniery od ANK i nie ma co kombinować 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 dam przykłady z ostatnich tylko postów:

pasmomoje (Medium).jpg

18 godzin temu, MariuszZ napisał:

Czy to "dzwonienie" na tej częstotliwości jest czy "podbicie" pasma przenoszenia wzmacniacza w okolicach tej częstotliwości?

odpisałem z czym to jest związane, odp.

16 godzin temu, MariuszZ napisał:

Tak go zaprojektowali inżyniery od ANK i nie ma co kombinować 😉 

następny,

16 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wzmacniacz gra bardzo muzykalnie i nie słychać żadnych dodatnich sprzężeń

a pisałem o dodatnim sprzężeniu w układzie  lampa a to już coś innego, po prostu nie rozumie podstaw działania układów elektronicznych, myląc niektóre pojęcia.

Wzbudzanie się układów wzmacniacza , powoduje szybsze zużycie lamp, nie równe napięcia na lampach na itd.

Nic nie pisałem co ma zrobić, ale jak można ten problem rozwiązać.

Podsumowanie, podziękowanie można przeczytać powyżej.

Kończę ten wątek :15_yum: i kropka.

Pozdr.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MariuszZ napisał:

Czy to "dzwonienie" na tej częstotliwości jest czy "podbicie" pasma przenoszenia wzmacniacza w okolicach tej częstotliwości? Te push pulle ANK i Leben mają pasmo podbite w okolicach tej częstotliwości jak na zdjęciach mojego PP i Lebena poniżej.

Wiadomo, że prostokąt elektryczny to tak naprawdę suma nieparzystych harmonicznych sinusoidalnych więc może w tym zakresie podbitym te zafalowania są wynikiem wzmocnienia tychże harmonicznych obecnych w tym zakresie pasma. Ograniczenie pasma musiałoby być dość znaczne żeby wyeliminować te oscylacje, a prostokąt zacząłby się odkształcać tzn. jego zbocza mocniej by się pochylały tworząc kształt trójkąta na skutek braku wypełnienia sinusoidalnymi harmonicznymi tworzącymi prostokąt.

Ładnie się to składa i zapewne oscylacje rzeczywiście wynikają z owego podbicia. Skąd ono natomiast się bierze, jak sobie z nim poradzić - nie wiem :) Za cienki jestem w te klocki (szczególnie te szklane ;) ). Jedyne co mi przychodzi na myśl, to przesunięcie fazowe wprowadzane przez wzmacniacz (w otwartej pętli sprzężenia), które dla tych częstotliwości jest już na tyle duże, że sprzężenie zwrotne przestaje być ujemne. Można sprawdzić oscyloskopem.

W każdym razie, jest to już sprawdzony projekt i skoro od dawna funkcjonuje w takiej postaci, to raczej nie ma się czym przejmować. Oscylacje gasną bardzo szybko - już po 3-4 okresach nie ma po nich śladu. Jeżeli pamiętasz, u mnie wyglądało to zdecydowanie gorzej. Na tyle gorzej, że w pewnych warunkach wzmacniacz stawał się generatorem. Ograniczenie pasma od strony wejścia załatwiło problem (z tym, że bardziej było z czego ograniczać ;)  ).

18 godzin temu, Karol64208 napisał:

:15_yum: nic nie powiem.

Brawo. Tak trzymaj 👍  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nowy78 napisał:

zapewne oscylacje rzeczywiście wynikają z owego podbicia

nie ma takiego czegoś a szczególnie w poprawnych  projektach -podbicie i nie jest to zjawisko chwilowe, może to być wada projektu, lub błędnie wykonany montaż, czy też dobór elementów. 

Odnoszę wrażenie na tym forum jest utwierdzanie innych w błędach że tak powinno być i ciesz się kolego 🤥, dlaczego masz być lepszy od demnie.

To tak jak byś mi powiedział że Polska drużyna na Euro jest najlepsza ze wszystkich obecnych.

Wiem że przynosi radość własnoręcznie wykonanie projektu kopiuj - wklej, ale to nie oznacza że jesteśmy najlepsi:15_yum:.

Dlatego nie mogę zrozumieć ciebie Nowy78, piszesz coś ale nie wiesz :(, pusta dyskusja żeby tylko coś napisać.

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Za cienki jestem w te klocki (szczególnie te szklane

Czasami warto przemyśleć wcześnie :35_thinking: a dopiero później pisać.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, a tak z ciekawości wklej tu kilka swoich projektów, można któreś z nich kupić? Pokaż jak wykonujesz swoje wzmacniacze czy inne urządzenia. Ja zastanawiam się nad lampa jakaś z chęcią kupię coś od Ciebie jeśli jest to sprzęt wzorcowy i brzmiący rewelacyjnie. Jak gdzieś zamieszczałeś swoje urządzenia proszę o link.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zainteresowany Twoimi projektami, wykonaniem wzorcowych piecy, nie interesują mnie jakieś gotówce z wadami 😜. Mógłby wkleić które to wzmacniacze są dobre, które nie by inni nie popełniali błędów.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie będę wklejać, każdy projekt jak napisałem jest indywidualny i za to płacisz.

Jak faktycznie jesteś zainteresowany to musisz sporządzić listę/specyfikacja/ co ma być uwzględnione w projekcie.

Najlepiej na PW podaj swój numer to przedzwonię w tygodniu.

Na obrazie oscylocopu pokazuję jak powinien wyglądać odczyt , ważne są te szczyt zaznaczone (odczyt mierzony dla 25kHz).

Brak tych szczytów to wada układu audio.25kHz.thumb.jpg.3ef72dfcf615e2d38a2a283029649d82.jpg

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się przyda jak interpretować takie cuda jak powyżej. W pliku pdf kurs dla początkujących. Taki przerost na prostokącie to podbita charakterystyka amplitudowa pasma przenoszenia wzmacniacza. Podobnie jak na rysunku 16 w zalinkowanym pdfie. Brak tego szczytu na prostokącie to nie wada układu tylko układ bez wady o ile wadą można nazwać podbicie charakterystyki grubo ponad pasmem akustycznym. 

pomiary oscyloskopem.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ, nie ma czasu i też nie chce misie dyskutować na temat teorii.

poniżej cytat z twojego pdf. na czerwono

Cytat

Przykładowo na rryyssuunnkkuu 99możeszzobaczyć jak wygląda charakterystykaczęstotliwościowa dwóch wzmacniaczyo takiej samej górnej częstotliwości gra−nicznej, równej 20kHz. Częstotliwośćgraniczna jest wprawdzie taka sama, aleszybkość jej opadania jest inna (różne sąteż niepokazane charakterystyki fazowe)– w efekcie obraz przebiegu prostokąt−nego na wyjściu obu wzmacniaczy bę−dzie nieco inny – w przypadku wzmac−niacza nr 2 wystąpią niewielkie zakłóce−nia wierzchołka impulsu, najprawdopo−dobniej takie, jak na rysunku 7b. To zagadnienie jest jednak zbyt skomplikowane, jak dla naszych praktycznych rozważań. Ogólnie biorąc, szerokość tych szpi−lek lub zaokrągleń wskazuje na zakresczęstotliwości przenoszonych przezwzmacniacz i na przebieg charakterysty−ki w zakresie najwyższych częstotliwoś−ci. Tyle wystarczy w praktyce. Resztętrzeba i tak poznać metodą prób, bo−wiem zagadnienie konstruowaniawzmacniaczy mocy audio wysokiej klasywcale nie jest takie proste, jak mogłobysię wydawać, i na pewno nie wystarczytu wiedza z książek.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Karol64208 napisał:

nie ma czasu i też nie chce misie dyskutować na temat teorii.

poniżej cytat z twojego pdf. na czerwono

I to niby ma wystarczyć, żeby twierdzić, że ...

21 godzin temu, Karol64208 napisał:

Brak tych szczytów to wada układu audio.

????

Wysil się i wytłumacz zagadnienie w kilku zrozumiałych słowach albo sprostuj. Nie rób tego dla mnie ale dla tych, którym "wciskasz" ciemnotę i mieszasz w głowach. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ a Ty znowu swoje.

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

To zagadnienie jest jednak zbyt skomplikowane, jak dla naszych praktycznych rozważań.

czy rozumiesz to:35_thinking:, popracuj na przyrządach a nie softach i połącz teorię z praktyką.

Życzę więcej praktyki i samodzielnego projektu od podstaw, a nie kopiuj w klej.

Pozdr.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...