Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Schodzą do 25Hz i to przy obudowie zamkniętej.

Tu by można dyskutować, czy widać ich przewagę wynikającą z zastosowania obudowy zamkniętej, czyli łagodny spadek charakterystyki w niskim pasmie. Zwróć uwagę na kąt opadania krzywej na niskich częstotliwościach dla obu kolumn. W Solo jest łagodniejszy, czyli w praktyce subwooferowe częstotliwości będą z niej lepiej słyszalne (przy 10 Hz Solo jest o jakieś 8 dB głośniejsze niż S5).

2042141131_magicovssolo.jpg.51f18e3c52625d2b51e63e5e05e330d9.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrabnie Ci to wyszło :)  Przyznam, że jestem zaskoczony Twoim spostrzeżeniem. W teorii to właśnie w obudowach zamkniętych opadanie charakterystyki w niskich częstotliwościach powinno być mniejsze 12 dB/okt. W obudowach bas refleks poniżej częstotliwości rezonansowej występuje spadek 24 dB/okt na skutek promieniowania otworu w przeciwfazie do głośnika. Kolejną teoretyczną zaletą jest lepsza odpowiedź impulsowa obudów zamkniętych (większe tłumienie), niestety kosztem wzrostu zniekształceń. W każdym razie ciekawe :) 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Fafniak, dzięki za link. Rzeczywiście kilka sensownych testów i wg mnie sprawa możliwości Tidala się wyjaśniła.

Jedyne co bym od siebie dodał, to to, że wg moich testów Spotify Premium strumieniuje z nieco lepszą jakością niż mp3 320kbps. Używam programu Audials Tunebite do zapisywania muzyki ze strumienia Spotify i plik wav, który ten soft zapisuje po przeanalizowaniu Spekiem ma pasmo do ponad 21kHz, natomiast mp3 320kbps kończy się na 20kHz.
To w kwestii formalnej, bo różnic między nimi nie usłyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2018 o 09:39, steff napisał:

Witam, wasze odpowiedzi rozumiem następująco (w skrócie):

 

- muszę mieć jakiś element toru, chociaż wiadomo że żaden z nich nie będzie neutralny

  (zmiana elementu wpłynie na dźwięk), przy czym regulator barwy nie jest niezbędny.

- tor sygnałowy powinien być jak najkrótszy

- potencjometry barwy zmieniają dźwięk nie redukując zniekształceń i szumów, kable ulepszają ograniczając zaszumienie.

 

O ile dwie pierwsze konkluzje można uznać za spójne, to trzecia nie jest już dla mnie aż tak jednoznaczna. Wydawać by się mogło, że kable jako elementy pasywne nie powinny nic do toru dodawać, więc poprawiają filtrując. Ale założyliśmy już wcześniej że filtr to zło (ze swojej natury) i koło się zamyka. Po za tym, skąd kabel miałby wiedzieć gdzie się zaczyna i kończy zniekształcenie a co jest elementem utworu muzycznego?…

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wallace napisał:

Fafniak, dzięki za link. Rzeczywiście kilka sensownych testów i wg mnie sprawa możliwości Tidala się wyjaśniła.

Jedyne co bym od siebie dodał, to to, że wg moich testów Spotify Premium strumieniuje z nieco lepszą jakością niż mp3 320kbps. Używam programu Audials Tunebite do zapisywania muzyki ze strumienia Spotify i plik wav, który ten soft zapisuje po przeanalizowaniu Spekiem ma pasmo do ponad 21kHz, natomiast mp3 320kbps kończy się na 20kHz.
To w kwestii formalnej, bo różnic między nimi nie usłyszałem.

Hmmm - to co programy wyrabiają "w swoim wnętrzu" ;) to często można sprawdzić dopiero po porównaniach z innymi programami :)

Zobacz w tym wątku co działo się przy nagrywaniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prezentowanego filmiku to powtórzę to co napisałem w innej dyskusji.

W pierwszej kolejności niech Pan, który "coś" tam mierzy niech zwróci uwagę na bałagan na stanowisku pomiarowym (kable, kabeleczki, pajączki,..) - w tym momencie podejrzewam iż mierzy mniej lub bardziej jakiś tam przypadkowy szum. W drugiej kolejności należy podać warunki pomiaru, punkty odniesienia oraz co istotnie akredytację na przyrządy pomiarowe. Jeśli ktoś bierze ten chałupniczy film za punkt odniesienia do dyskusji to znaczy, iż nigdy nie wykonywał profesjonalnych pomiarów. Jak dla mnie film przypomina historię o pomiarach w stylu "u Pana Zbyszka w stodole". Widzę, iż za dużo osób za bardzo podnieciło się filmikiem = naiwność.

Cod o kabli i redukcji zakłóceń - widzę, iż pojawiła się nowa teoria iż kabel ogranicza ziekształcenia i szumy. W przypadku kabli głośnikowych - nie zgadzam się. Mówimy tutaj o porównaniu rzędu kilka vol amplitudy rzędu zakłócenia RFI i inne rzędu uV (milionowe części). Pomijam fakt iż zakłócenia RFI/EMI są to sygnały dużo, dużo powyżej pasma akustycznego a biorąc pod uwagę nawet harmoniczne tych sygnałów to znowu mamy obniżenie amplitudy względem syg. podstawowego (fizyka - każda kolejna harmoniczna ma o połowę mniejszą amplitudę).  Wpływ kabla głośnikowe wynika przede wszystkim z jego pojemności (a to może w pewnym stopniu kształtować charakterystykę). Ten sam efekt uzyskamy bawiąc się korektorem czy też na przykład podłączając do wzmacniacza inny zestaw kolumn lub ustawiając prawidłowo prądy spoczynkowe swojego wzmacniacza (większość osób użytkuje swój wzmacniacz bez przeglądów - z innymi prądami spoczynkowymi niż założył to producent:)

Trochę inaczej jest z kablem sygnałowym - dajmy na to - gramofon - tutaj mamy do czynienia z sygnałem rzędu kilku mV i zakłócenia o amplitudach rzędu uV sa już bliżej - warto użyć dobrego kabla sygnałowego - dobrego to przede wszystkim z dobrze wykonanym oplotem, ekranem.

Zakładam też inną przyczynę (na serio) - część audiofilii może mieć nadprzyrodzone właściwości percepcji słuchu.

Minimalizm wzmacniacza - ma to jakieś tam plusy ale niech audiofile mają świadomość iż spora część nowych konstrukcji nie posiada potencjometru "balance". Czy nie dręczy was fakt, iż wasze kanały nie są idealnie zrównoważone? Na 100% jest różnica w poziomach mocy w obydwu kanałach + różnica skuteczności waszych kolumn...

Moim zdaniem przed odsłuchami powinniście "koniecznie" dokonać pomiaru SPL kanału P i L tak aby przykładowo w kanale P było 91,2dB a lewym również 91,200000 dB - wtedy będziecie spokojni. Aha i koniecznie musicie dołożyć do wzmaka pot. balansu bo inaczej nici z regulacji + zakupcie specjalistyczny sonomter, kabinę ciszy etc (to takie kolejne gadżety jakie lubicie). Bawcie się panowie z odpinaniem, podpinaniem a ja idę posłuchać muzyki (tak zwyczajnie bez stresu , bez szukania dziury w całym, bez nasłuchiwania szumów i zakłóceń). 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, elektron6 napisał:

Wpływ kabla głośnikowe wynika przede wszystkim z jego pojemności (a to może w pewnym stopniu kształtować charakterystykę). Ten sam efekt uzyskamy bawiąc się korektorem czy też na przykład podłączając do wzmacniacza inny zestaw kolumn 

No nie sądzę, że to będzie "ten sam efekt". Myślę, że efekt zmiany pojemności kabla od efektu zmiany kolumn na inne, dzieli przepaść.

14 minut temu, Fafniak napisał:

chyba nie ten wątek ?

Skoro z wątku o zaślepkach racjonaliści zostali wyproszeni, to myślę, że mogą się na ten temat wypowiadać tutaj (byle nie o wrażeniach, a jedynie o właściwościach fizycznych związanych z zagadnieniem).  Można też założyć alternatywny wątek, np. "Zaślepki - dlaczego nie warto ich stosować" i tam zamieścić najważniejsze argumenty, które poruszaliśmy w dotychczasowej dyskusji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@MariuszZ, bardzo Ci dziękuję za to "ciekawy wątek". Byłem wielokrotnie krytykowany za tzw. "przeklejanie internetu". Osoby, którym obiektywne dane zakłócają ich ezoteryczną wizję świata audio starały się zdyskredytować moje działania argumentując, że po co zamieszczać je na forum, że jak ktoś będzie ciekawy jakiś danych, to je sobie poszuka sam w internecie. Absolutnie się z tą argumentacją nie zgadzałem, a Twój wpis świadczy o tym, że miałem rację, że jednak warto zamieszczać obiektywne dane, nawet jeśli są jedynie "przeklejone". Skoro osoba taka jak Ty, odnoszę wrażenie, że zorientowana nieco w temacie, przeczytała wątek, to argument o jego niepotrzebności został raz na zawsze rozbrojony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

Byłem wielokrotnie krytykowany

Nie ma się czym przejmować. Zapewniam Cię, że ludzie chcą wiedzieć za co tak naprawdę płacą kupując sprzęt audio. Tu jest wszystko co potrzebne by się ukierunkować na poszukiwanie wielu odpowiedzi w tym temacie. Dla mnie wiara i ponadprzeciętny słuch ludzi Cię krytykujących to za mało, a jeżeli sam niestety wielu rzeczy nie słyszę to naturalnym jest, że będę szukał odpowiedzi w takich właśnie miejscach, gdzie Ty jako autor tego wątku pomagasz zrozumieć takim jak ja. Za co ja Tobie Kraft dziękuję :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam pomysł zrobienia urządzenia gdzie jednocześnie puszczasz ten sam sygnał w przeciwfazie i standardowy podłączając różnymi kablami i słuchasz co jest sumą tych dwóch sygnałów czyli tą prawdziwą różnica między róznej klasy przewodnikami według mnie super!

A mnie ostatnio złośliwie doradzano przejście na Pianocrafta jak nie słyszę różnicy w kierunkowości przewodu RCA. Okazuje się jednak że różnica nawet przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu była poza granicą mierzalną a już na 100% poza granicą słyszalności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Inferno napisał:

A mnie ostatnio złośliwie doradzano przejście na Pianocrafta jak nie słyszę różnicy w kierunkowości przewodu RCA

Ethan jest niczym młot na takie właśnie czarownice co mamią ludzi dla zysku. Napisał kilka fajnych artykułów o akustyce pomieszczeń, percepcji słuchowej i innych, do których linki są pod prezentacją null testera link. Pewnie wielu mu źle życzy bo psuje interes firm, które żerują na ludzkiej niewiedzy i naiwności, a przecież mu zależy tylko i wyłącznie na prawdzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...