Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

35 minut temu, MariuszZ napisał:

Ja chociaż gdzieś idę, za to ty stoisz w miejscu.

Czasem lepiej stać w miejscu niż zrobić o jeden krok za daleko i wpaść do kloacznego dołu.

37 minut temu, MariuszZ napisał:

Może spraw by altówka zabrzmiała jak skrzypce skoro barwę dźwięków (...)

Altówka ma ciemniejszą barwę w stosunku do skrzypiec, natomiast jest często mylona ze skrzypcami ze względu na sposób trzymania.

Ciemniejszą barwę - o ciemniejszym brzmieniu mówił też facet w filmiku, który wg ciebie nie mówił o barwie. Nie omieszkam jednak dorwać jakichś sampli skrzypiec i altówki, żeby zbadać sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Karol64208 napisał:

Czy potrafisz swoją teorię wyłożyć który jest poprawny?

Czy Ty mnie zrozumiałeś Karol? To zgadywanki są ale niech Ci będzie. Zakładając, że to układ wzmacniacza lampowego PP. Oba układy pracują poprawnie. Nic się nie wzbudza ale jeden z nich ma ograniczone pasmo od góry. 

Załóżmy, że sygnał testowy to prostokąt 10kHz. Z obrazków wynika, że pierwszy wzmacniacz ma pasmo ok. 20kHz, drugi może 50kHz ale w górze jest nieliniowe, jest tam podbicie ok. 1dB?

Oczywisvie wielkości kHz mogą być przestrzelone bo nie wiem jaką częstotliwość miał prostokąt na wejściu. Jeżeli 20kHz to analogicznie pasmo pierwszego ok. 40kHz, drugiego 100kHz.

Pierwszy wzmacniacz prawdopodobnie ma źle dobrane USZ, lub jest sprzężenie odłączone. 

Jak mi poszło? 😉

Teraz Ty napisz co jest na zdjęciu 1, co na 2 i jakim sygnałem był "tor audio" testowany. 

 

 

1 minutę temu, Dzik napisał:

Czasem lepiej stać w miejscu niż zrobić o jeden krok za daleko i wpaść do kloacznego dołu.

Równie dobrze lepiej iść i dojść do toalety, niż stać w miejscu i zesrać się w gacie. To tak odnośnie poziomu kloacznych dołów jakie prezentujesz w swoich wywodach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Równie dobrze lepiej iść i dojść do toalety, niż stać w miejscu i zesrać się w gacie. To tak odnośnie poziomu kloacznych dołów jakie prezentujesz w swoich wywodach. 

Tym razem wyjątkowo grzecznie z tobą rozmawiałem, jedna obelga nie padła spod moich racic, więc to najwyraźniej tobie coś eksplodowało... ciemną barwą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dzik napisał:

Tym razem wyjątkowo grzecznie z tobą rozmawiałem, jedna obelga nie padła spod moich racic, więc to najwyraźniej tobie coś eksplodowało... ciemną barwą.

Spoko, skora ja mogę iść w kierunku kloacznych dołów ty ty stój w miejscu żebyś w jakiś nie wpadł. Ja tylko dostosowuję poziom "ciemności" do twoich oczekiwań. Gdybyś zostawił las nie dorzucając kloacznych dołów to wspomniał bym o staniu w innym kolorze, jakimś tęczowym czy brokatowym ;) 

Szanujmy się i nie prowokujmy to będzie git ale nie licz, że dam się grillować jak Suski przez dziennikarzy TVN ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

? To zgadywanki są ale niech Ci będzie. Zakładając, że to układ wzmacniacza lampowego PP. Oba układy pracują poprawnie. Nic się nie wzbudza ale jeden z nich ma ograniczone pasmo od góry. 

to nie była pułapka, ale o tym nie piszą na wiki¬¬  pasma i inne nie są tutaj istotne,

pierwszy tor pracuje źle ( ma 42kHz ) źle dobrane parametry pracy., natomiast drugi jest układ poprawny(ma 45kHz), ten sam tor audio dobrze dobrany punkt pracy..

Nie ma żadnych podbić.

Piszesz kolegom o THD,  harmonicznych, ale nie za bardzo wiesz jak to połączyć i dlaczego występują.

Pisałem już kilka razy, nie doradzaj, elektronika i akustyka to skomplikowane dziedziny.

Możesz być amatorem elektronikiem i przy tym pozostań.

Pozdr.

P.S Przepraszam za pomyłkę, zostało już poprawione.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

Nie ma żadnych podbić.

 

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Niestety nie jestem jasnowidzem więc nie oczekuj, że odpowiem na niemądre pytanie, bo jakakolwiek odpowiedź może być zanegowana.

Nagraj film jak mierzysz pasmo tych wzmacniaczy i przedstaw wyniki to Ci uwierzę. Równie dobrze mógłbyś napisać swoimi mało zrozumiałymi słowami, że "tor nie pracuje" poprawnie, ma 15kHz mimo, że ma "dobrane parametry pracy". Czyli dalej nic nie rozumiesz i wymyślasz tylko żeby coś popisać dla funu chyba ;) 

9 minut temu, Karol64208 napisał:

Pisałem już kilka razy, nie doradzaj, elektronika i akustyka to skomplikowane dziedziny.

Możesz być amatorem elektronikiem i przy tym pozostań.

Jak będziesz personalnie do mnie przypiski jakieś robił to skończy się jak ostatnio. Komu co doradzam? Przedstawiam moje opinie i pogląd na sprawy. Jestem amatorem. Nie zamierzam profesjonalnie zajmować się ani doradztwem ani składaniem wzmacniaczy. Jeszcze coś? Jeżeli masz jakieś pytania o mnie lub do mnie to pytaj na prive i nie zaśmiecaj już tematu przypisami co wiem, jakie mam doświadczenie, wykształcenie lub co komu doradzam. Nudne to się robi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Komu co doradzam? Przedstawiam moje opinie i pogląd na sprawy. Jestem amatorem

ale z uporem chcesz postawić na swoim.

To co przeczytałeś, na wiki, a tam większość wpisów jest przez użytkowników, którzy mają słabe wiadomości na pewne tematy.

Nie mam zamiaru i nie jest to moją intencją żeby komuś ubliżać, czy  używać innych epitetów.

Podane  przykłady mają Ciebie z prowokować do lepszego zgłębienia tematu, tym bardziej że złożyłeś samodzielnie wzmacniacz i robiłeś testy.

Pozdr.

P.S. nie sprzedaję żadnych wzmacniaczy.

W przykładach był ten sam tor audio, pierwszy po ustaleniu poprawnego punktu pracy toru, drugi przed, wykazywał cechy typowe dla przesterowanego toru.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

ale z uporem chcesz postawić na swoim.

Aaaa i dla tego Ty doradzasz mi co mam robić, co czytać i komu mam nie doradzać. Tak? No wybacz ale tego nie rozumiem. Może powinieneś zatrudnić się w jakiejś firmie konsultingowej i za siano udzielać porad. Szkoda twojego czasu tutaj marnować. Doradzaj i zarabiaj może na innych. Mnie w twoje doradztwo nie angażuj. Nie chcę być twoim doradczym "workiem treningowym" 😉

14 minut temu, Karol64208 napisał:

P.S. nie sprzedaję żadnych wzmacniaczy

Wiem, że nie sprzedajesz wzmacniaczy. Pracujesz prawdopodobnie w firmie sprzedającej wzmacniacze. Tak sądzę bo komuś proponowałeś wzmacniacze jakieś. 

Może składasz je i lutujesz, może sprawdzasz parametry jakieś. Jak chcesz się tym pochwalić to śmiało, wg mnie to nic wstydliwego. 

Sam gdybym chciał lub musiał jeszcze pracować to chętnie bym się w jakimś warsztacie elektronicznym zatrudnił. Lubię zapach lutowia i zabawę lutownicą 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się mają twoje obrazki i odkręcona teoria do tego poniżej. To prostokąt na wyjściu wzmacniacza, który ma pasmo - 3dB dla 200kHz. Dla 100kHz jest - 1dB. Prostokąt dla 50kHz wygląda podobnie jak ten twojego "popsutego" ze źle dobranymi punktami pracy. 

Screenshot_20210709_192301.thumb.jpg.37688becf988cdac3cbac8f449820634.jpg

A ja mam uwierzyć, że to co kiedyś (dwa lata temu) wkleiłeś i dalej na tym jedziesz jest OK? Mam wrażenie, że trochę mnie czarujesz 😉

Screenshot_20210709_192220.thumb.jpg.7c8876ee2ddee05607dd716c08691c94.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jaki sygnał daje generator, a co otrzymujesz przy pomiarach toru audio.

syg.png.78beb7c2b289d8ddbdcfd8d33347500c.png

dlatego powtarzam teoria to nie wiedza o wszystkim, o tym co piszę i nie tylko ja podałem wcześniej przykład pewnego red. cytowany że jest to skomplikowane.

to co generator podaje i zaznaczyłem powinno być przy odczycie pomiaru niezależnie jakie pasmo by układ nie przenosił.

Dlatego stosujemy oscyloscopy analogowe do torów audio analogowych bo są dokładniejsze.

Czy teraz widzisz?

Nie liczy się pasmo może być nawet 1MHz i psu na budę, tam czegoś brakuje, czy wiesz co, i dlaczego jest taki pomiar?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

Czy teraz widzisz?

Nie i nawet nie próbuj tłumaczyć co tam zobaczyłeś bo się pogrążysz. Broń Boże nie doradzam tylko głośno myślę i jak chcesz to rozwiń temat 😉

 

9 minut temu, Karol64208 napisał:

Dlatego stosujemy oscyloscopy analogowe do torów audio analogowych bo są dokładniejsze.

A jakie generatory stosujecie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ zaznaczyłem nie widać, a co masz na odczycie pomiarów.

9 minut temu, MariuszZ napisał:

co tam zobaczyłeś bo się pogrążysz

nie wiem dlaczego ciągle używasz tego sformułowania, chcesz przestraszyć mnie:15_yum: czy chcesz koniecznie coś udowodnić ale co?

To nie jest dla mnie argument "pogrążysz"

9 minut temu, MariuszZ napisał:

A jakie generatory stosujecie? 

na pewno nie takie jakie masz na laptopie.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol64208 napisał:

na pewno nie takie jakie masz na laptopie.

Nie mam na laptopie generatora. Mam skopometr Hanteka. 

Przepraszam za "pogrążysz". To oczywiście prowokacja żebyś rozwinął temat. Powinienem napisać. "Mógłbyś łaskawie rozwinąć temat? Bardzo mnie to interesuje jako amatora bez doświadczenia". Lepiej? Jeśli tak, a moja prowokacja się nie udała to proszę rowiń ten temat 😉🤣

Edytowano przez MariuszZ
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównaj obrazki i wnioski same się nasuną.

generator

syg.png.899ae091a518a9902d86403eac46d6d7.png

pomiar

IMG_20210709_112747_280.thumb.jpg.35db48c315da891c566a9395de83fc36.jpg

syg2.thumb.png.e095d6f82dffbed101321e0c81e34a91.png

@MariuszZ nie potrzebna prowokacja, kiedyś chciałem podpowiedź co można ulepszyć, odrzuciłeś i do tego dość niegrzecznie.

Kilka podpowiedzi już masz, tylko teraz jak chcesz możesz wykorzystać i przy okazji zdobędziesz też pewne doświadczenie.

Przyczyn złych odczytów i pracy toru audio jest wiele.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? 

Konkluzje? 

Pokazałeś twój sygnał z generatora? 

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

kiedyś chciałem podpowiedź co można ulepszyć, odrzuciłeś i do tego dość niegrzecznie.

Wybacz. Jeżeli byłem niegrzeczny to pewnie miałem powód ale mimo to przepraszam. Nie wracajmy do historii. Zawsze proszę o konkrety zatem postaraj się sprostać moim oczekiwaniom w tej materii. Konkrety 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...