Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Na ile zatem pomiary są obiektywne? Najwyraźniej trzeba uważać z wyciąganiem z nich wniosków, szczególnie dotyczących niuansów. Chyba, że to jednak różnice wynikające z rozstrzału parametrów fabrycznych. To jednak też powinno wpływać na ostrożność wnioskowania.

Powodów rozbieżności może być kilka. Pomijając dyskusyjny "break in" i luz zawieszeń * ;) znanym powodem zaburzeń charakterystyki Kefów jest luźne osadzenie pierścienia wokół głośnika. Opisano przynajmniej jeden taki przypadek. W czasie transportu osłona wysunięta 0,5/0/1mm powoduje duże zmiany charakterystyki amplitudowej. Inne możliwości to różnice w umieszczeniu mikrofonu w stosunku do kolumienki link 

kefr3.jpg.d744c76568095fd7af2dc03f4adf9695.jpg

 

* Jeżeli chodzi o "break in" wg KEF to niejaki Jack Oclee Brown twierdzi, że "link" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MariuszZ napisał:

Inne możliwości to różnice w umieszczeniu mikrofonu w stosunku do kolumienki....

 

Co przekłada się na efekt dyfrakcji fali akustycznej dla wysokich częstotliwości. 

Wklejałem to już w innym wątku, zatem dorzucam tutaj.

https://www.merserwis.pl/m-blog/417-mikrofon-pomiarowy-pola-akustyczne.html

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Co przekłada się na efekt dyfrakcji fakt akustycznej dla wysokich częstotliwości. 

Mi bardziej chodziło o kalibrację układu pomiarowego. Klippel jest bardzo precyzyjnym narzędziem do pomiarów kolumn ale jak każde narzędzie pomiarowe należy je kalibrować i pewnie jakieś rozbieżności mogą z tej kalibracji wynikać. Cudów nie ma bo to nie tylko elektronika ale i część mechaniczna, z siłownikami, silniczkami itd. W czasie pracy pewnie powstają luzy, przesunięcia i inne rozbieżności, które należy niwelować. Nie wiadomo czy wszyscy pomiarowcy to robią. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Mi bardziej chodziło o kalibrację układu pomiarowego

6 minut temu, MariuszZ napisał:

każde narzędzie pomiarowe należy je kalibrować

Oczywiście, że tak.

W jakiejkolwiek branży urządzenia kotrolno-pomiarowe muszą podlegać kalibracji i terminowej kontroli ze świadectwem dopuszczenia do pracy wg procedur ISO, które to jasno określają. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MariuszZ napisał:

W czasie pracy pewnie powstają luzy, przesunięcia i inne rozbieżności, które należy niwelować.

Takie rzeczy to taczej podlegają czasowym przeglądom technicznym.

A kalibracja podczas pomiaru, a raczej przed jego rozpoczęciem pewno dotyczy jakiś punktów bazowych zawartych w procedurach pomiarowych.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2022 o 00:44, TomekN napisał:

To ja też coś dorzucę, filmik z dzisiaj, Mariusz może być zainteresowany bo to jego konik 😉
https://www.youtube.com/watch?v=0bAUS1PmEBo

Ja już kiedyś robiłem taki test i wyszło, że nieekranowane kable sieciowe dostarczają poprzez IC dodatkową porcję zakłóceń i podnoszą poziom szumu co przekłada się na mniejszy zakres dynamiczny jeżeli nie są ekranowane. O ile pamiętam niewiele ale ok. 1 dB. czyli to nie jest tak jak pokazał Amir, że nic nie ma zakłoceń po podłączniu IC do urządzenia pomiarowego.

Zresztą nie wiadomo co on pokazał. Ja widzę odłączone kable i pokaz jak taki kabel zbiera z eteru zakłócenia EMI, a następnie gdzieś ten IC podłącza (chyba do wyjścia analizatora) i nie wiadomo co niby zakłóca sygnał testowy. Przewód sieciowy? Podłączony? Jaki prąd w przewodzie? 

Niewielka wartość zmian wyrażana w dB wzrośnie jeżeli gęstość pola EM zależna od ilości przewodów sieciowych (natężenia prądu) też wzrośnie. To otwarty temat i wg mnie warty przeanalizowania. 

Zrobiłem podobny eksperyment. Karta Soundbalster podłączona w pętlę interkonektem raz lepszym, raz gorszym. Do analizy uruchumiony program RMAA. Przy interkonekcie przewód sieciowy bez prądu (bez włączonego obciążenia) i z prądem. Jak widać na załączonych obrazkach składowe zaklóceń 50Hz, 100Hz i dalszych harmonicznych są w sygnale podłączonego przewodu obecne. Warunkiem jest przepływ prądu przez przewód sieciowy czego Amir nie zrobił. 

Na obrazkach widać, że gdy prąd sieciówką nie płynie, w sygnale nie widać zaklóceń (biała charakterystyka). Po włączeniu zasilania w obciążeniu sieciówki pojawiają się składowe zakłóceń widoczne w sygnale dostarczanym IC do mojej karty. W gorszym IC składowe mają ok. 2 x większą amplitudę (niebieska charakterystyka), a tym samym poziom szumów i zakres dynamiczny karty ulega pogorszeniu względem lepszego interkonektu (zielona charakterystyka). Niewiele bo ok. 0,6 dB ale jest to mierzalne i na pewno byłoby większe gdyby przewodów sieciowych, a tym samym natężenia płynącego prądu w sieciówkach było więcej. 

Czy to może być słyszalne? Zależy od dopasowania impedancyjnego poszczególnych stopni toru audio. Pamiętać należy, że jest tam z reguły kilka urządzeń i interkonektów oraz wzmacniacz, który poziom zakłóceń i szumy podniesie. Są pętle i sprzężenia przez które te zakłócenia sieciowe, nie tylko 50/100Hz ale również wyskokoczęstotliwościowe przenikną do układów poprzez sprzężenia pojemnościowe podnosząc poziom szumów i zmniejszając zakres dynamiczny (SINAD).

 

 

IC (Medium).jpg

kable razem (Medium).jpg

lepszy IC (Medium).jpg

RMAA (Medium).jpg

N (Medium).jpg

DR (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj @Fafniak który przelał czarę goryczy ;) 

O ile pamiętam napisał po jakiejś wypowiedzi Wojtka "a teraz cała sala wstaje i klaszcze" po czym otrzymał "tytuł", którym dość długo się chwalił w stopce. Dlaczego o tym napisałem? Słowa są ważne i zachęcam byście je ważyli przed wyartykułowaniem bo możecie urazić kogoś na tyle, że przestanie tu pisać. To destrukcyjne jest z punktu widzenia funkcjonowania forum tym bardziej, że Wojtek był bardzo kulturalny  i merytorycznie dyskutował do czasu gdy puściły mu nerwy po nieprzemyślanym chyba żarcie kolegi Marcina ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kto w realu tak przeplata zasilajace z IC ? Jest taki audiofil?

Proponuje nawinąć jeszvze kilka przedłużaczy, najlepiej z pralki i farelki

Cóż... to tak jak w przypadku tego pełnopasmowego kabla cyfrowego. Mariusz przy pomocy uszkodzonego/źle wykonanego złącza USB pokazał że da sie spieprzyć sygnał audio.  

Taka to rozkminka na portalach audio ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 Ja zaplatam, a co? Przecież to do pomiaru żeby zobrazować o co chodzi. Pokaż jak Ty masz przewody poukładane za szafką, a powiem co można poprawić i dlaczego 😉

Żeby rozwiać wątpliwości. Wystarczy, że przewody w jednym punkcie się dotykają i pomiary wyjdą tak samo. Nie ma znaczenia czy leżą na sobie czy w jednym punkcie się tylko przytulą. 

15 minut temu, Fafniak napisał:

Taka to rozkminka na portalach audio ;)

Nie było to złącze uszkodzone. Tak działają laptopy. Możliwe, że twój również. Gniazda usb nie zawsze są galwanicznie izolowane od masy układowej. Ile razy będziemy o tym gadać. W teście przewodów cyfrowych wszystko było jak trzeba. Kwestią do dyskusji pozostaje które lapki się do audio nadają, a które nie no ale dla Ciebie to pewnie wszystkie poprawnie skonstruowane 😂

Problem masy, która nie jest odpowiednio izolowana lub przewodów cyfrowych tworzących pętle masowe oraz wartości oporu ścieżki masy w tych cyfrowych przewodach to realne problemy związane z dystrybucją zakłóceń w układzie.

Wielu doświadcza. Ostatnio nawet jeden kolega z forum chyba @MMarek wspominał coś o swoim nowoczesnym nadzie, gdy po odłączeniu USB wzmacniacz nagle zaczął normalnie działać i realny problem zniknął 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MariuszZ napisał:

Nie było to złącze uszkodzone. Tak działają laptopy. Możliwe, że twój również. Gniazda usb nie zawsze są galwanicznie izolowane od masy układowej. Ile razy będziemy o tym gadać. W teście przewodów cyfrowych wszystko było jak trzeba. Kwestią do dyskusji pozostaje które lapki się do audio nadają, a które nie no ale dla Ciebie to pewnie wszystkie poprawnie skonstruowane

Przypomnę nieśmiało że tematem był pełnopasmowy kabel cyfrowy a nie czy złącze USB jest dobrze zrealizowane.

 

 

 

27 minut temu, Fafniak napisał:

źle wykonanego złącza USB

To też napisałem @MariuszZ

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematem był tu test Amira zalinkowany przez Tomka. Amir pokazał, że nie ma wpływu ale zapomniał podłączyć sieciówkę do obciążenia i wymusić przepływ prądu żeby wytworzyć zakłócenia EM o odpowiedniej amplitudzie. Tyle w temacie waszego guru, a reszta jest do dyskusji no ale chyba nie z wami @TomekN @Chyba Miro 84 @Fafniak

8 minut temu, J4Z napisał:

A ja mam walnięte, poupychane wszystko przypadkowo, to źle?

Jeżeli Ci nie przeszkadza to nie. Dobrze jest 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Ja zaplatam, a co? Przecież to do pomiaru żeby zobrazować o co chodzi.

Ale kable niemal sie dotykają... 🤔 rozumiem ze to do testu, ale....

Podam przykład:

Majac dwa magnesy, ich siły przyciagania lub odpychania drastycznie różnią się wraz z odległością Uwaga Uwaga... w milimetrach!!

Przy "styku" siły sa najwieksze. Kilka milimetrów dalej.... hmm. Sam sobie odpowiedz.

W moim wzmacniaczu jest różnica w centymetrach! Pomiedzy kablem zasilajacym a rca. 

Zmierz może leżące kable obok siebie w odległości 10-30cm. Czy nadal różnicę beda duże? 

Ps: zarzucasz Innym że prowadza testy nie uwzgledniajac "pewnych" sytuacji naturalnych  w danym środowisku. A Sam nie prowadzisz takowych.

Ps2: zauważ na fotkach sprzętów audiofili jak separowane maja kable miedzy sobą! Rozumiem ze jest to tez część pokazania ich innym ludziom 🤫 ale wlasnie tak to wygląda na ogół.

Dlatego nie miej mi za złe że sie przypier.....m do twojego doswiadczenia, ale dla mnie jest bezsensowne i nie pokazuje tego z czym mamy do czynienia na codzień.

Ps3: do dziś nie wstawiłem wyników z wibracji kablem IC - celowo - bez sensu by to było bo podałem je wiekszym wstrząsom niż ma to miejsce w "naturze"... 

5 minut temu, MariuszZ napisał:

a reszta jest do dyskusji no ale chyba nie z wami @TomekN @Chyba Miro 84 @Fafniak

A dlaczego?

Nie jestem odpowiednim partnerem do dyskusji? 

Dobrze.... to spadam tymczasem z tąd... papa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TomekN napisał:

Albo nie zrozumiałeś prezentacji, albo słabo u Ciebie z angielskim

U mnie słabo z angielskim ale z tego co zrozumiałem RCA wprowadzają zakłócenia po za progiem słyszalności / jak źle zrozumiałem to proszę o korektę/ . Zapraszam do siebie i mogę udowodnić jakie brumienie mogą spowodować IC i to firmowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...