Skocz do zawartości

Pylon Diamond 25 vs Akkus F1s le vs Audio Academy Hyperion IV


jarrro

Recommended Posts

Na 21 m słucham, ale kolumny nie mają miejsca obecnie z tyłu, to zmieni się za parę dni, bo kupiłem mieszkanie.
Dynaudio Emitowane 30 i inne są w salonie, gdzie pójdę na odsłuchy. Poza tym znalazłem kogoś w Poznaniu, kto sprzedaje Tannoy xt8f, bo w za małym pokoju grają, czyli 20 m. I do tego człowieka też pójdę na odsłuch.
W sklepie mają jeszcze kolumny jakiejś polskiej marki, o której nic nie wiem, jakieś Equilibrum. Poza tym Audio Physic Classic 5, Linn i może coś jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

           Najpierw podłączono Audio Physic Classic 5 pod Cyrus 8. Początkowo  byłem zadowolony, nadmieniam, że wszystkie  kolumny grały z większą  przestrzenią z racji adaptacji akustycznej , której nie posiadam.

Nie podobały mi się  wysokie tony, cykały, a tego nie lubię ,według mnie  wprowadza to sztuczność. Na moje życzenie podłączono wzmak o budowie dual mono, jako że sam z takiego  korzystam ( Audio Gd Precission 2). Zacząłem  słuchać  na Atollu 300.  Wysokie  złagodniały, niemniej czuć  było pewną  papierowość brzmienia wysokich i wyższych średnich. Bas  zdawał  się  całkiem w porządku do momentu, gdy zapuściłem swój testowy numer, to na  nim Kefy LS50  rozłożyły  się całkiem. To utwór A. Kidjo z płyty „Eve”  o tytule M’baamba, pierwszy  na płycie. Niskiego  basu zabrakło, w ogóle  go nie było słychać.

Kolejny produkt  to  Tannoy xt6f. Jasność  grania   powaliła mnie na kolana i po  pół minucie  włączyłem  nasz produkt  marki dla mnie wcześniej nieznanej, na forum niewystępującej, czyli   nasze  Equilibrum D6. Były duże  rozmiarami, ale bas  był taki biedny, kartonowy, z żalem  jeszcze chwilę  posłuchałem i je wyłączyłem.

Poprosiłem  szanownego właściciela o  kolumny  z obszernym basem. Zaproponowano  mi Focale 926. Bas  w końcu mnie uspokoił, obfity , ociężały, czyli taki, co się tygryskom podoba.

Wszystko  było dobrze dopóki nie pojawiły się  wysokie tony i wyższa średnia, które swą  jazgotliwością zmusiły do kolejnej zmiany. Raczej  chciałem  już wyjść  i podziękować.

Focale  grały potwornie  niespójnie, bas obfity i wysokie  zabójcze. Efektem było szybkie zmęczenie.

Wypiąłem  pendrive’a i chciałem już iść, ale  Pan zaproponował  mi wielce szanowną  markę, czyli

PMC, model Twenty 23. Opowiadał o  zaawansowanej  technice , mającej na celu  poprawę  niskich tonów. To są  straszne maleństwa. Zagrały w sposób  spójny, niemęczący, partie  niskiego  basu było słychać, ale nie był  on wypełniony ciężarem niskich  tonów.

Podsumowując, wszystkie  zestawy  zagrały  z nienaturalną górą, była ona  papierowa, kartonowa, nie  przychodzi  mi lepsze  określenie do  mej tępej głowy.

Wszystkie  poległy przy  płycie   francuskiej   progresywnej  kapeli  zwanej Piniol. Nie było  słychać basu!! Byłem w głębokim szoku , że go nie , a mnie jest .

 

 

 

        Na wstępie  zapytałem się pana  , czy ma w ofercie Pylony. Powiedział, że słuchał trzech modeli, i tych droższych, nie przekonały go , dlatego  nie sprzedaje tej marki.

Cóż… Wróciłem  do domu  i z radością  włączyłem  Pylon Diamond 25 , aby usłyszeć Piniol, gdzie basu  jest  dawka  potężna, tylko nie ma jej w zestawach  słynnych firm. Zapewne , aby go usłyszeć, trzeba więcej zer w cenach.

Właściciel zapewniał, że wszystkie głośniki były wygrzane, nie wiem , na ile to jest prawda, ową  papierowość  brzmienia  wysokich, przypisywałbym  właśnie  niewygrzaniu. A jeśli one mimo tego tak grają, to  słabo  widzę to. Ogólnie  brzmienie  tych wszystkich  zestawów męczyło i irytowało, człek marzył  tylko  o ciszy.

 

 

 

 

Edytowano przez jarrro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel świadomie i celowo zostawił pewne elementy wyposażenia, by te naśladowały normalne mieszkanie.
Nie mam miarki w oczach, powierzchnia miała na pewno 30 m kw. Ściana naprzeciw kolumn i sufit były czymś wyłożone , to coś miało dziurki. Kolumn po kilka stało w rzędzie, co było za nimi, jakieś chyba ustroje, nie zwróciłem uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że odsłuchiwałem zarówno Focal Aria (ale nie pamiętam, czy ten model, co Ty) i Tannoy XT6F i ogólnie odczucia miałem podobne. Facale męczące, a małe Tannoy-e za szczupłe. Trzeba jednak brać poprawkę na różne czynniki dodatkowe. Jasne kolumny słuchane po ciemnych wydają się jeszcze jaśniejsze itd. Przy krótkim odsłuchu (tak słuchałem XT6F) łatwo się pogubić w ocenach. XT6F są zresztą chyba trochę za małe do nagłośnienia 30m2.

PS podasz, co to za salon. Może wygoogluję sobie, jak wygląda ich pomieszczenie odsłuchowe. Może być na PW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety akustyka , ustawienie kolumn robią różnicę. Dziś swoje focale wysunąłem od ściany (bo myślałem iż się cosik popsuły ,że tak jakość mi spadła) no i nawet spotify dawał radę ;)

Co do wygrzewania , u mnie chyba ~3msc po 3-4godz dziennie , wątpię by w salonach tyle słuchano , a jeśli tak tzn. ,że ktoś trzyma badziew który się nie sprzedaje , bo zazwyczaj przecież rotują.

Moje focale na początku też lekko męczyły górą , ale po dogrzaniu oraz ostatnio po zmianie kabli (tak wiem voodoo) góra się lekko cofnęła , często czekam na talerze (które dawniej lekko wku....) a one takie schowane O.o

Ogólnie warto zawsze przynajmniej 2x w przeciągu tygodnia posłuchać tych samych kolumn , można się zdziwić jak 1 wrażenie potrafi być mylące

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, co piszesz o wygrzewaniu, miałem od nowości Kefy R300, okres wygrzewania trwał ze dwa tygodnie.
Ta papierowość wysokich stąd zapewne wynikała. Co do likwidacji albo uspokojenia wysokich, są kable, np Cardasa za ok. 700 nowy, miałem go, likwidował wysokie i wzmacniał bas znacząco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarrro świetny opis z odsłuchów. 

Dnia 7/31/2018 o 07:24, S4Home napisał:

Ale fakt do sprawdzenia są jeszcze tańsze konstrukcje. Heco 700 i elac unifi. Tu możesz być pozytywnie zaskoczony. 

@S4Home, Heco Aurora 700 ? Serio? Proszę napisz, czym niby te kolumny mogą zaskoczyć w stosunku do Pylon Diamond 25? Jestem bardzo ciekaw i myślę , że nie tylko ja.

Ewidentnie słychać , że te Heco to dobra klasa niżej od tych Pylon i to w każdym aspekcie brzmienia. W tych Heco nie ma nic szczególnego, no chyba, że @jarrro chce się upewnić jak dobre ma kolumny to wtedy może sobie te Aurory 700 odsłuchać, aby podnieść się na duchu, inaczej to tylko strata czasu. 

Dnia 7/31/2018 o 06:50, Arturas napisał:

Słuchałes Heco Aurora? Polecam :-) tam będziesz miał bas jaki potrzebujesz :-) 

@Arturas czy porównywałeś bezpośrednio w tym samym pomieszczeniu, w tym samym torze Heco Aurora z Pylon Diamond? 

Jesteś pewny , że @jarrro potrzebuje takiego basu jakie generują te Heco (nie chodzi mi tu o ilość , ale o jakość, kontrolę, fakturę, detal)? A co z resztą pasma, średnicą, wysokimi tonami ? Mają porównywalne te pasma, lepiej , gorzej grające, a może to już nie istotne?

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciebie to niższa klasa a jednak wiele osób je wybiera przy odsłuchu z pylonami. To może ty mi napisz skoro jesteś tak anty dlaczego nie? W czym diamondy są lepsze?
Piotrek
Moje powyższe uwagi odnosiły się do tych słów. Tylko posiadacz danego sprzętu może poznać jego prawdziwą wartość.
Sprzedawca w sklepie nie wie, o co chodzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jarrro napisał:

Pylon Diamond 25 wymaga długiego wygrzewania. Sądzę, że wszystkie kolumny, które dane mu było słychać, były niewygrane pomimo zapewnień sprzedawcy. D25 niewygrzane grają beznadziejnie.

Nom , jak słuchałem sapphirów (w odstępie tygodnia) to miałem już inną parę , to ta wspominana przeze mnie rotacja bo jednak pylon sapphire 25 (w cenie ~3tyś kpl) to dobra "okazja" szczególnie ,że można sobie zamówić jaki się chce kolor/wykończenie.

Nie mniej dudnienie i jazgot mocno zniechęcający był , dlatego jestem w stanie uwierzyć iż wiele kolumn potrzebuje nawet 200 godzin , o kablach nie wspominając.

Jednak po przesłuchaniu chociażby 5 różnych kompletów jesteśmy w stanie już określić kierunek ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7/31/2018 o 07:24, S4Home napisał:

Ale fakt do sprawdzenia są jeszcze tańsze konstrukcje. Heco 700 i elac unifi. Tu możesz być pozytywnie zaskoczony. 

 

17 godzin temu, mordor12 napisał:

@S4Home, Heco Aurora 700 ? Serio? Proszę napisz, czym niby te kolumny mogą zaskoczyć w stosunku do Pylon Diamond 25? Jestem bardzo ciekaw i myślę , że nie tylko ja.

 

10 godzin temu, S4Home napisał:

To może ty mi napisz skoro jesteś tak anty dlaczego nie? W czym diamondy są lepsze?

Hmm, @S4Home nie ładnie jest odpowiadać pytaniem na pytanie. Jako forumowicz zadałem Ci pytanie i chciałbym abyś zaargumentował swoją wypowiedź. 

Ale dobrze. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, więc nie będę "odbijał piłeczki" jak dziecko tylko odpowiem na zadane przez Ciebie pytanie.

A więc tak. 

Pokój odsłuchowy 22m2, zaadaptowany akustycznie.

Tor:

Wzmacniacz Atoll In 200 Se / Naim 5si; Odtwarzacz Cd: Yamaha Cds 1000; Okablowanie: Tellurium Q black. Kolumny : Pylon Diamond 25 (wygrzane), Heco Aurora 700 (wygrzane)

Heco Aurora 700:

Tym co wyróżnia te kolumny to na pewno niskie tony. Są one mocne, całkiem nieźle kontrolowane, można zdecydowanie je odczuć nie tylko organem słuchu , ale i ciałem. Dwa przetworniki niskotonowe w jednej kolumnie co by nie było robią swoje. Jeśli chodzi o detal, ich zróżnicowanie, fakturę to jest niestety na dość słabym poziomie, oczywiście w tych aspektach porównywalne z innymi kolumnami podłogowymi z przedziału cenowego 3K za nowe. Sama ich kontrola całkiem niezła, aczkolwiek też bez fajerwerków. Czyli w tym paśmie mamy generalnie moc i całkiem niezłą kontrolę, reszta dość kuleje.

Średnie i wysokie tony słychać , że dość odstają od reszty, Nie ma tutaj spójności pomiędzy niskimi, a resztą pasma. Średnica gra sztucznie, sucho, bez barwy, nasycenia, jej niższy podzakres wyraźnie odchudzony, więc jeżeli ktoś szuka bardziej "mięsistego" brzmienia to nie ten kierunek. 

Wysokie tony dopełniają tą sztuczną średnicę, również podobną charakterystyką , czyli bez barwy, nasycenia. Nie są dominujące to na plus, ale przekaz mało detaliczny.

Generalnie te kolumny mają dość zamazany przekaz, słabą rozdzielczość, selektywność brak spójności pasm, a szczególnie pomiędzy niski, a średnimi i wysokimi. Są wyprane z barw, brak jakiejkolwiek plastyczności w dźwięku - one grają głośno, mocno z doładowaniem na basie i tyle. Nic ponadto. 

Pylon Diamond 25:

Niskie tony poukładane, prężne, detaliczne, dość mocne jak na tak małe kolumny. Posiadają bardzo dobrą kontrolę (szczególnie z Naim 5si), z Atoll In 200 Se nieco gorzej. Wybrzmienie, zróżnicowanie na bardzo dobrym poziomie. Nie zalewają przekazu , ale bardzo dobrze dopełniają.

Średnie tony nasycone, barwne, plastyczne, dobrze dociążone. Niesamowita selektywność pasma jak na ten przedział cenowy. Głosy ludzkie, instrumenty muzyczne zbliżają się bardzo mocno do naturalnych wybrzmień.

Wysokie tony nie wychodzą na przód jednak, tworzą doskonałą synergię ze śrdnimi tonami. Są bardzo detaliczne, mało co na umyka, a przy tym nie krzyczą , nie wprowadzają "jazgotu. Są odpowiednio" nasycone i rozdzielcze.

Generalnie te kolumny grają bardzo spójnie, dźwiękiem wyrafinowanym , plastycznym , barwnym , dobrze dociążonym, ale jak i również dynamicznym, energicznym  i selektywnym co jest bardzo trudne osiągnąć w tym przedziale cenowym.  

Różnica klasy pomiędzy kolumnami Heco Aurora 700 vs Pylon Diamond 25 jest zauważalna wręcz od razu (nie mówiąc już o dłuższych odsłuchach). Zresztą wystarczy spojrzeć jakie głośniki mamy zamontowane w kolumnach Heco Aurora 700,  a Pylon Diamond 25 ;) No nie ma co porównywać. Tym bardziej spójrzmy na ilość głośników zamontowanych w Heco Aurora 700, a teraz na ich cenę (3K). 

Tak dla sprostowania. Nie twierdzę, że Heco Aurora 700 są beznadziejne, gdyż w swojej klasie cenowej mogą stanowić całkiem niezłą alternatywę, jak i również czasem wśród droższej konkurencji, ale tu porównujemy konkretnie Pylon Diamond 25 vs Heco Aurora 700 i swoją wypowiedź napisałem na podstawie odsłuchu i porównania tych dwóch konkretnych kolumn w jednym czasie, torze, pomieszczeniu.

Swoją subiektywną opinię wyraziłem.

A teraz bardzo proszę Cię @S4Home o uzasadnienie swojej wypowiedzi , tj. Heco Aurora 700 mogą pozytywnie zaskoczyć posiadacza Pylon Diamond 25. Proszę napisać czym mogą one zaskoczyć? 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mordor12 - bardzo fajnie opisane , obstawiam iż jest tak jak odczułeś , wiadomo cena też 2x do heco więc nie ma opcji by diamondy grały gorzej ;)

Natomiast często aurory są parowane z yamahą 803 , ew. 602 , być może w takim zestawieniu średnica i wysokie prezentują się lepiej. Nie mniej to są kolumny 2 różnych klas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mordor12 - jestem pełen podziwu za czas, jaki poświęciłeś na wypowiedź.
I jeszcze inna rzecz w Twej wypowiedzi rzuca się w oczy: szacunek do języka polskiego, interpunkcja, duże litery. Dziś na forach ludzie lekceważą podstawowe zasady, a tu taka precyzja językowa.
No i musiałeś mieć czas, by taką długą wypowiedź skonstruować.
Interlokutor sklepowy leży rozłożony i przygnieciony. Już się nie podniesie.
Jeśli ma trochę oleju w głowie, nadmienię.


Moje wcześniejsze Kef R300 miały tę zaletę, że były wierniejsze nagraniom, to znaczy były bardziej przeźroczyste, wierniej oddawały zapis muzyczny. Kiepsko nagrana płyta źle brzmiała, dobrze - grały zjawiskowo.
Pylon Diamond 25 nie mają tej cechy, upiększają złe realizacje. Na początku był to plus, teraz zaczyna mi brakować tej przeźroczystości.
Jednak prawda jest taka, że Kef R300 grają zimno i beznamiętnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, że Diamond 25 dość koloryzuje przekaz, co może być dla niektórych pożądaną zaletą, a dla innych wadą. Tak jak napisałeś, złe realizacje na tym zyskują. Na szczęscie tyle jest kolumn do wyboru , że jest w czym przebierać, najważniejsze aby trafić i cieszyć się muzyką ;)

Pamiętaj jednak , że zbytnia przezroczystość systemu, analiticzność może męczyć na dłuższą metę, więc ważne aby też nie przedobrzyć ;)

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mordor12 napisał:

Diamond 25 dość koloryzuje przekaz, co może być dla niektórych pożądaną zaletą, a dla innych wadą. Tak jak napisałeś, złe realizacje na tym zyskują.

Mam podobne odczucia, choć z tą koloryzacją to bym nie przesadzał. Nie można jednak zapominać, że statystycznie więcej jest źle lub średnio zrealizowanych płyt niż tych wybitnych. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę.

Heco aurora700 - granie zaskakujące swobodą dołem. Jest prężny, mięsisty i dobrze kontrolowany. Do tego gra równie dobrze na niskich jak i wysokich poziomach głośności. Średnica jest raczej ciepła, na swoim miejscu. Nie ma ani blasku, ani specjalnych detali. Taki bezpieczny zabieg w kierunku nie zepsucia kolumn w tej cenie. Co się chwali. Góra jest raczej najsłabszym ogniwem, chodź patrząc na inne kolumny w tej cenie wcale nie odstaje. Gra swoje. Kiedy trzeba potrafi zaszelescic ale jest daleka od ostrości.

Pylon diamondy 25. 

Kolumny na pewno lepiej wykonane, pokryte fornirem. Małe kompaktowe, po prostu ładne. Góra ładna detaliczna, spójną z średnica. Bardzo ładna stereofonia. Chodź nieco czasem przekolorowana. Dół jest na miejscu gra zwarto kontrolowanie, ale do potęgi to mu daleko. Czasem brakuje najniższej stopy. 

 

I teraz tak. Patrząc na dwie konstrukcje dostajesz produkt świetnie wykonany i wręcz tani w postaci heco 700. Później patrzysz na pylona dimond 25 który zagra lepiej ale jest dwukrotnie droższy. Gwarantuję ci że nie gra dwukrotnie lepiej. Mało tego w cenie 6k znam inne kolumny które nie posiadają tych wad. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...