Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz pod kolumny ?


Crazy Man

Recommended Posts

49 minut temu, Miras23 napisał:

Patrząc na te głośniki to chyba interesuje Cię wyłącznie "power" więc nic innego nie pozostaje jak wejść na allegro, wybrać kategorię wzmacniacze i wybrać coś mocnego.

Też ostatnio kupiłem ibize niby 2x1500w przy 4 ohm a nie radzi sobie z 2x700w przy 4 ohm ja właśnie nie potrafię znaleźć dobrego wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumny są 4 ohmowe to koniecznie potrzebny jest wzmacniacz przewidziany to takiego obciążenia. W takich sprzętach często podawana moc mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto sobie zdawać sprawę ze w warunkach domowych zwykle moce na poziomie powyżej kilkudziesięciu watów wogóle nie są potrzebne, a wzmacniacz o mocy realnych 500W wcale nie musi zagrać bardziej dynamicznie. Kupowanie do tych kolumn zbyt wyrafinowanego wzmacniacza również może nie mieć sensu. Głośniki basowe w tych kolumnach wyglądają na samochodowe. Ciekawe jaką mają impedancję ( każdy z nich ) i jak są połączone.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Jeśli kolumny są 4 ohmowe to koniecznie potrzebny jest wzmacniacz przewidziany to takiego obciążenia. W takich sprzętach często podawana moc mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto sobie zdawać sprawę ze w warunkach domowych zwykle moce na poziomie powyżej kilkudziesięciu watów wogóle nie są potrzebne, a wzmacniacz o mocy realnych 500W wcale nie musi zagrać bardziej dynamicznie. Kupowanie do tych kolumn zbyt wyrafinowanego wzmacniacza również może nie mieć sensu. Głośniki basowe w tych kolumnach wyglądają na samochodowe. Ciekawe jaką mają impedancję ( każdy z nich ) i jak są połączone.

wszystkie 4 ohm podłączone są z wyjścia do dolnego a z dolnego górny podłączony.

Póki co mam w planach zmianę możliwe , że 500-700 ponieważ musza sprzedać swoją aktualną.

2 godziny temu, mordor12 napisał:

Ile kasy masz na wzmak ? Od tego trzeba by zacząć. Będziesz tego słuchał w domu , czy na ogródku?

W domu i na imprezy (Te mniejsze) podejrzewam ,że 500-700

1 godzinę temu, tomaz75 napisał:

Mowa o mocach piekielnych?:71_smiling_imp:

Tak jak najbardziej :D

4 godziny temu, Miras23 napisał:

Patrząc na te głośniki to chyba interesuje Cię wyłącznie "power" więc nic innego nie pozostaje jak wejść na allegro, wybrać kategorię wzmacniacze i wybrać coś mocnego.

i mam zapłacić za 80w 2tyś ? Nie dziękuję.

Edytowano przez Crazy Man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się z tego co napisałem że oba głośniki basowe są połączone równolegle. To znaczy że masz kolumny o impedancji 2 ohmy. Dla większości wzmacniaczy to bardzo trudne obciążenie. W zasadzie tylko niektóre wzmacniacze samochodowe są przewidziane do współpracy z 2 ohmami. W tym może być problem. Jeśli tak jest to trzeba by je przerobić na 8 ohmowe łącząc te 2 głośniki szeregowo. To jednak sprawi że wzmacniacz będzie dawał znacznie mniejszą moc. Inna opcja, to użycie osobnych końcówek mocy dla każdego z głośników basowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MobyDick napisał:

Domyślam się z tego co napisałem że oba głośniki basowe są połączone równolegle. To znaczy że masz kolumny o impedancji 2 ohmy. Dla większości wzmacniaczy to bardzo trudne obciążenie. W zasadzie tylko niektóre wzmacniacze samochodowe są przewidziane do współpracy z 2 ohmami. W tym może być problem. Jeśli tak jest to trzeba by je przerobić na 8 ohmowe łącząc te 2 głośniki szeregowo. To jednak sprawi że wzmacniacz będzie dawał znacznie mniejszą moc. Inna opcja, to użycie osobnych końcówek mocy dla każdego z głośników basowych.

Serio ? Jestem w szoku myślałem , że dobrze podłączone są jak mogę je podłączyć aby zachować 4 ohm albo 8 ohm ? Ponieważ moja końcówka ma tylko 4-8 ohm

 

Edytowano przez Crazy Man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MobyDick napisał:

Przeczytaj jeszcze raz co Ci napisałem. Właśnie to opisałem jak. Szeregowo po 2 głośniki w kolumnie masz 2 x 8 ohm lub osobno każdy 4 x 4 ohmy ( wtedy musisz mieć 2 wzmacniacze stereo lub 1 4-rokanałowy )  .

Ja rozumiem o co chodzi czyli jak miałem głośniki 4 i 8 ohm to ile ohm wychodziło ?I czy można to jakość obejść bez konieczności drugie wzmaka albo wymiany na chwilę obecną ponieważ w jednej kolumnie w jednym głośniku strzela a nie było tego gdy miałem basowy+estradowy 4ohm 350 - 8 ohm 150rms a i głośniki są jednocewkowe nie dwu. to też różnica ? 2x4 ohm.


Co do połączenia głośników to z wyjścia jest podłączony do dolnego głośnika a z dolnego głośnika jest podpięty górny i tyle.

Z tego co widzę to ani tak ani tak nie mam podłączone czyli mogę je podłączyć szeregowo co dawało by 8 OHM ?

Bez tytułu.png

5677652000_1445969578.png

Edytowano przez Crazy Man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnych głośników basowych nie  należy umieszczać w jednej komorze razem, tym bardziej jeśli różnią się impedancją. Jeśli połączysz równolegle głośniki 4 i 8 ohm to da nieco ponad 2,5 ohma. To ciągle za mało. Tam powinny być głośniki po 8 ohm żeby dały 4 ohmy. Nic Ci nie poradzę ze zrobiłeś coś tak bezmyślnie i teraz Ci to nie pasuje.

Bywają głośniki samochodowe 2 ohmowe lub dwucewkowe 2 x 4 ohmy i łącząc takie szeregowo miałbyś 4 ohmy.

Masz głośniki połączone równolegle.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde belek słuchaj wszystkie głośniki mają 4 ohm czyli w jednej kolumnie są 2x4 ohm ale z tego co piszesz kolumna ma 2 ohm a wzmacniacz mój nie pracują z tą impedancją jedynie co pozostaje mi to połączyć je szeregowo ale nie wiem czy mogę tak zrobić bo wtedy może rozwiąże się mój problem który polega na w jednej kolumnie strzela z głośnika i to może być właśnie przez te 2 ohm ja wiem , że tak się nie robi np 4ohm i 8 ohm ale to działało i nie miałem żadnych problemów jeszcze do tego miałem podłączony głośnik 45 cm 8ohm pod kanał gdzie była już kolumna i nie było też problemów.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Trzeba zacząć od zapewnienia wzmacniaczowi właściwego obciążenia.

Starczy taki ?

https://allegro.pl/wzmacniacz-ibiza-amp2000-2x1500w-estrada-rack-i7451582196.html 

Bardzo proszę nie utrudniaj mi tylko powiedz czy mogę tak zrobić czy nie i czy mam się czegoś spodziewać czy testować na spokojnie czy wszystko ładnie pracuję.

Edytowano przez Crazy Man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam ten wzmacniacz tak się składa na innym forum też pisali , że pracował na zwarciu i przez to było słychać strzał z głośnika.
Dziękuj uprzejmie za pomoc cały dzień męczyłem o odpowiednią odpowiedź.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Miras23 napisał:

crazy man, jak Ty to wszystko złączysz, to weź proszę nagraj jakiś filmik:D

To nagram jak będę sam w domu.

Sprawdziłem dzisiaj i śmiesznie grają teraz jest strasznie tonów wysokich i średnich a mniej bassu i teraz końcówka mocy łatwiej wysterować 

Jeszcze zauważyłem , że górne głośniki grają w przeciw fazie sprawdzałem baterią i dolne na fazie czy to nie wpłynie na głośniki jakoś ? (Nie zepsuje albo coś)

W sumie jest roboty bo mógłbym przerobić z jednego kanałowego wyjścia kolumny na dwu i wtedy czterokanałową końcówkę mocy. Na pewno są sposoby by zrobić to fajnie i dobrze tylko ludzie musieli zamiast hejtować co kupiłem i co źle zrobiłem to pomóc mi narazie przy tym co mam.Wiem ktoś pewnie napiszę no , że nie da się.

Mniej więcej coś takiego ? https://nexo-sa.com/products/nxamp4x1/ lub wzmacniacz 2 ohm ?https://skylark.com.pl/behringer-nx1000/

Edytowano przez Crazy Man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączasz baterię do przyłączy kolumny i w górnym głośniku membrana się cofa a a dolnym wysuwa to na bank podłączyłeś jeden z głośników w przeciwfazie. jeśli tego nie wyprostujesz to niema sensu nic robić dalej. Przy łączeniu szeregowym (+) jednego głośnika podłączasz do (-) drugiego. Dopiero taki zespół podłączasz jak jeden głośnik. Jeśli masz tak źle podłączone to nie kolumny grają śmiesznie tylko ty spaprałeś sprawę. 2 głośniki połączone szeregowo będą grały ciszej niż połączone równolegle. To jest zupełnie normalne.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...