Skocz do zawartości

DTS vs Dolby - ???


Kubakk

Recommended Posts

Taki temat , może ktoś bardziej obeznany objaśni dlaczego np. dolby surround generuje mniej basu z subwoofera aniżeli dts neural:x chociażby ?

Właśnie sobie słucham nowego kawałka komodo i różnica jest miażdżąca (na ucho ~6dB więcej na dts)

Oraz ogólnie jak to jest z tymi systemami dźwiękowymi , który jest lepszy/gorszy , dlaczego ?

Na starym amplitunerze nie miałem dts więc przywykłem do DD , natomiast koncerty w dts hd master audio brzmią fenomenalnie , czy dolby ma jakiś odpowiednik który też zrobi takie wrażenie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Dolby Surround to dość leciwy system analogowy. Dekodery tego typu z zasady powinny działać na ścieżkach stereo z zapisanymi na nich sygnałami sterującymi. Jednak często bazuje się w praktyce na zwykłym stereo. Nie można tu wtedy mówić o jakichś zamierzonych efektach. DTS i Dolby Digital to systemy cyfrowe z zasady przewidziane do dźwięku wielokanałowego. W nich standardowo subwoofer jest głośnikiem do efektów specjalnych basowych a pozostałe kanały powinny być pełnopasmowe. Tu proporcje basowych efektów specjalnych są zamierzone przez realizatora nagrania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no nieźle. 

Więc zacznijmy od podstaw. DTS i Dolby to dwie konkurujace ze sobą firmy, które od wielu dekad tworzą formaty podobne do siebie formaty. W przypadku płyt Blu-ray formatem oferowanym przez DTS jest DTS-HD. Z kolei Dolby zaoferował Dolby True HD. Oba formaty różnią się bitratem - DTS to format gęstszy. Każda płyta Blu-ray zawiera oba standardy, więc możesz wybrać, którego chcesz słuchać. 

Schodząc w dół, poprzednim nośnikiem filmów była płyta DVD. Tutaj także obie firmy starły się ze sobą i praktycznie wszystkie studia filmowe zdecydowały się na umieszczenie na płytach DVD dwóch konkurencyjnych formatów - Dolby Digital (i w rozszerzonej wersji Dolby Digital Plus) oraz DTS 96/24. 

Jeśli chodzi o Neural:X to jest sztuczne remiks muzyki ze stereo do większej liczby kanałów, więc stosuje się tutaj inny algorytm niż w przypadku zapisanej ścieżki Dolby, stąd inna ilość basu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nigdy nie traktował bym DD i DTS jako formaty konkurencyjne. DTS od początku był stworzony dla zapewnienia lepszej jakości dźwięku niż DD. Jego wadą jest to ze zajmuje więcej miejsca na nośnikach. Jednak przyrost jego jakości może być odczuwalny dopiero na przyzwoitym sprzęcie. Dolby Surround obecnie traktowałbym tylko jako rozwiązanie gdy chcemy z ścieżki stereo uzyskać dźwięk przestrzenny.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kubakk napisał:

W takim razie który format daje lepsze doznania dźwiękowe ? Muszę przyznać ,że wiele filmów oglądam z dts hd , dolby true hd jakoś do mnie nie przemawia ,ale nie wiem czy może czegoś nie tracę ?

W moim odczuciu DTS brzmi zazwyczaj lepiej, ale nie jest to norma w 100 procentach. Warto sprawdzić obie w zależności od nagrania. W końcu to sama przyjemność :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odczucia z odsłuchu u mnie foobar : flac/mp3 hdmi do ampli kd ;)

- dts neural:X - mocniejszy bas z subwoofera , więcej dźwięku z centralnego i tylnych (wrażenia bycia na imprezowni)

- dolby surround - bardziej wyrównany dźwięk , dużo sygnału z frontów , centralnego praktycznie nie "czuć"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...