Skocz do zawartości

Stereo dla faceta 45+


Franz

Recommended Posts

Cześć.

Po około 16. latach obcowania z kinem domowym zapragnąłem wrócić do Stereo. Kilka lat temu zacząłem słuchać przez dedykowane zestawy słuchawkowe. Obecnie zestaw ten składa się z Denon DCD-520AE plus lampowy Little Dot Mk II (lapmy mocy CCCP, lampy sterujące francuskie RTC 5654) plus słuchawki Beyerdynamic DT 990 Edition. Gra to naprawdę bardzo dobrze i to nie jest tylko moje zdanie. Każdy z moich znajomych, który miał okazję posłuchać tego zestawu, był pod wrażeniem. Oczywiście nikt z nich nie jest audiofilem i uważają, że wydanie na takie coś 2500 złotych to fanaberia.

W związku z tym, że posiadam wspomnianego wcześniej DCD-520AE i chcę uniknąć „eklektyzmu sprzętowego” postanowiłem dokupić pasujący wizualnie wzmacniacz czyli Denon PMA-720AE. W zeszły czwartek znalazłem w dobrej cenie model powystawowy w absolutnie perfekcyjnym stanie w dobrej cenie i dokonałem zakupu. W piątek kurier przywiózł sprzęt. Chwila na podłączenie i już gra. Jakoś tak dziwnie, ale może ja się nie znam.

W sobotę kolejny dzień testów. Zapomniałem dodać, że oprócz wzmacniacza kupiłem także Yamahę WXAD-10. Słucham tego przez cały dzień i nie mogę wyjść ze zdumienia – tak źle grającego sprzętu już dawno nie słyszałem, a na pewno nie u siebie w domu. Tryb direct – MASAKRA !!! Średnica wypchnięta i jakaś taka sztuczna, jakby plastikowa. Tony niskie i wysokie wycofane. Po wyłączeniu trybu direct i podkręceniu basu i sopranu robi się jakiś jazgot i hałas. To nie ma nic wspólnego z muzyką. Męczyłem się całą sobotę i nie tylko ja – moja biedna żona też. W niedzielę rano wyciągam z szafy swojego DSS 402 Zodiak, którego kupiłem używanego bodajże w 1986 roku. Ponieważ przeleżakował ponad 16 lat postanowiłem psiknąć mu trochę oleju w potencjometr wzmocnienia i pokręcić nim parę razy celem rozruszania.

Podłączam swoje kolumny Monitor Audio Bronze BX2 do Zodiaka a tego do prądu i podpinam WXAD-10. I…………… Zbieram szczękę z podłogi. Jest dźwięk taki jak lubię. Wysokie soczyste, delikatnie skręcam potencjometr wysokich tonów aby nie kłuły w uszy. I bas, tu też korekcja potencjometrem aby nie przesadzić i ten pięknie mruczy kiedy trzeba i tąpnie kiedy trzeba. A wszystko to od najniższych poziomów wzmocnienia. I na tym mi zależy, gdyż słucham na niskich i nisko-średnich poziomach głośności. Może powiecie „bum cyk cyk”. Ok. Ale naprawdę najwyższych lotów. Detaliczny na górze i wypełniony na dole. Monitor Audio Bronze BX2, które w światku audio nie mają zbyt dobrych opinii dopiero pokazują co potrafią,i że 42 Hz na papierze, od których zaczynają grać to prawdziwe 42 Hz. Kiedyś Zodiak grał przez 10 lat z Nicola Tesla 40 W w obudowie zamkniętej (odpowiednik Miltonów 40) i ich pasmo przenoszenia zaczynało się od 40 Hz więc mam porównanie. Jest na prawdę pięknie. 

Denon wraca do kartonu i do sklepu.

I tak na dobrą sprawę powinienem zakończyć poszukiwania wzmacniacza, gdyż Zodiak gra pięknie ale… No właśnie, nie chcę przez kolejne kilka, kilkanaście lat grać na tym samym, opatrzonym przez ponad trzydzieści lat sprzęcie. Choć niby wraca moda na retro…

I przechodzę do meritum. Czy jest jakiś nowy wzmacniacz do 2500 PLN, który zagra lepiej od Zodiaka? Ma być bogato na górze i na dole. Żadnej liniowości. 

Może Yamaha A-S501/701? CA Topaz 10? 

A może iść w kompletnie odrestaurowanego Radmora 5102 ?

 

 Monitor Audio Bronze BX2 zostają wraz z Yamahą WXAD-10. Słucham wszystkiego oprócz metalu i disco polo. Pomieszczenie odsłuchowe 3 x 4 metry ze skosem z jednej strony i otwartą przestrzenią z drugiej. Fotka z dziś.

 

zodiak.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Myślę, że warto spojrzeć na wzmacniacz lampowy Yaqin MS-30L, będzie to dynamiczne, swobodne, plastyczne brzmienie. Jeśli bierzesz pod uwagę wzmacniacz lampowy, koniecznie zainteresuj się nim. Ciekawą opcją może być Atoll IN50SE oraz jeśli możesz troszeczkę ziększyć budżet, Cyrus One.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, fajna historia. Nie wiem czy wiesz ale są tacy co uważają że wszystkie współczesne wzmacniacze grają tak samo (na tym samym poziomie głośności). Druga grupa twierdzi że słyszy różnice.

Posłuchaj również Atoll IN100SE, możesz kupić używany. Zwróć uwagę na dopasowanie wzmacniacza do źródła, kolumn. Nie wszystko ładnie się zgrywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziękuję za odpowiedzi.

Co do Yaqina - kilka miesięcy temu bardzo mocno myślałem o jego zakupie. Ale ostatnio trochę mi przeszło, zabawa z lampami jest fajna ale swoje kosztuje i jest absorbująca. Wiem to ze skali mikro jako posiadacz Little Dotta. 

Cyrus ONE - nie wiem czy chcę wydawać takie pieniądze i trochę za mały jak na "główne" stereo. 

Xindak - ciekawa opcja ale brak wyjścia słuchawkowego - chciałbym mieć przyzwoity dźwięk na wyjściu słuchawkowym wzmacniacza a Little Dotta sprzedać. Ma być minimalistycznie, jak pisałem wcześniej - bez eklektyzmu sprzętowego. WXAD-10 także (po zakupie docelowego wzmacniacza może plus CD) powędruje do szafki.

Atolle - ciekawa propozycja może warto posłuchać.

Nikt nie odpowiedział mi na pytanie dotyczące Yamahy A-S501/701. Słuchałem w MM amplituner R-N402 i charakterystyka brzmienia mi odpowiadała więc wzmacniacz powinien zagrać lepiej. Wizualnie także mi odpowiada wersja srebrna. Chyba po zwrocie pieniędzy za PMA-720AE będę musiał wypożyczyć do domu do posłuchania.

A jak Yamaha mi nie będzie odpowiadała pomyślę o Atollu.

Edytowano przez Franz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tych kolumn tylko ciepły i wydajny piec. Yamahę bym sobie odpuścił. Zwróć uwagę na Nady. Model C316 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/nad-c316-bee-v2.html albo C326 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/nad-c326bee.html będzie ekstra pasował do tych kolumn. Zapraszamy na odsłuch :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-N402 gra cieplej od A-S501. Nie można na takiej podstawie uogólniać. Oczywiście pożyczyć zawsze możesz u nas. Ja bym to jednak zrobił inaczej; kolumny pod pachę i przyjść do salonu. Tutaj posłuchasz kilka zestawów i te wybrane pożyczysz do domu. Inaczej będziesz pożyczał po kolei i do niczego to nie doprowadzi

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

R-N402 gra cieplej od A-S501. Nie można na takiej podstawie uogólniać. Oczywiście pożyczyć zawsze możesz u nas. Ja bym to jednak zrobił inaczej; kolumny pod pachę i przyjść do salonu. Tutaj posłuchasz kilka zestawów i te wybrane pożyczysz do domu. Inaczej będziesz pożyczał po kolei i do niczego to nie doprowadzi

A jak wygląda porównanie R-N402 z A-S701? Nie wiem co to znaczy cieplejszy dźwięk ale chciałbym soczystej góry i dobrego dołu. Średnica trochę wycofana ale nie zbyt mocno, byleby nie była w pierwszym planie.

 

36 minut temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

do tych kolumn tylko ciepły i wydajny piec. Yamahę bym sobie odpuścił. Zwróć uwagę na Nady. Model C316 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/nad-c316-bee-v2.html albo C326 https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/nad-c326bee.html będzie ekstra pasował do tych kolumn. Zapraszamy na odsłuch :)

Czytałem wiele dobrych opinii o NADach ale ich wygląd mi nie odpowiada.

No chyba, że ktoś miałby kolor srebrny bo taki zestaw już mi pasuje wizualnie. Nie wiem tylko jak zdjęcie ma się do rzeczywistego wyglądu.

NAD_C326_C516_Titan_740px.jpg

Edytowano przez Franz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie lubię. Jestem w stanie dołożyć do 701-ki jeżeli dźwięk będzie mi odpowiadał. Dla porównania dodam, że za ostro na górze miałem w połączeniu amplitunera KD Sony STR-DN 1000 z Klipsch Icon KB-15 jako fronty - wtedy przekonałem się co to znaczy "krew z uszu". Ale już ten amplituner z MA Bronze BX2 grał dobrze i nie było za ostro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na pierwszy ogień prób (jak tylko odzyskam pieniądze za Denona) idzie Yamaha A-S701. Nie będę już słuchał 501-ki skoro piszecie o znaczącej wyższości modelu 701. Chciałem zaoszczędzić kupując PMA-720AE ale jak widać się nie da. Sprawę stawiam tak: jeżeli Yamaha A-S701 będzie mi odpowiadała brzmieniowo to nie będę odsłuchiwał kolejnych wzmacniaczy. Dzięki wszystkim za porady. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi krótko opisać 501 i 701. Słuchałeś ich obu?

Nad jest paskudny od strony wizualnej. Poza tym oglądałem filmik na youtube z kolumnami takimi jak moje

i brzmi to koszmarnie - średnica wypchnięta ponad wszystko, wiem, że na żywo to coś innego, jednak charakter brzmienia jest uchwycony - nie moja bajka, podobnie brzmiał PMA-720AE. 

A na podobnych filmikach Yamaha brzmi detalicznie.

I może masz rację, zacznę od A-S501 i jeżeli będzie to strzał w dziesiątkę to już u mnie zostanie. Muszę nad tym pomyśleć.

A tymczasem WXAD-10 "zapodaje" radio paradise  w wersji commercial free , a stary, poczciwy Zodiak mruczy sobie cichutko czekając na następcę B|.

Edytowano przez Franz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z połączenia Monitor Audio Bx2 z Yamaha As 501 uzyskasz dźwięk odchudzony, dosyć suchy, z podbitymi skrajami. Jak taki lubisz to ok.

Yamaha As 701 w stosunku do As 501 gra bardziej spójnym dźwiękiem, średnica już nie jest tak mocno schowana, ale nadal to konturowe granie. Ogólnie lepsze granie niż As 501, ale nadal efekciarskie, a te kolumny na pewno nie potrzebują aż takiej korekcji ze strony wzmacniacza. Ale to tylko moja skromna opinia

Nie ma innej drogi jak odsłuch. Weź swoje kolumny pod pachę i pojedź gdzieś do salonu audio. Posłuchaj z nimi różnych wzmacniaczy i wybierz ten który Ci najbardziej pasuje.

Zawsze tez możesz wypożyczyć wzmacniacze na odległość i posłuchać w swojej konfiguracji co i jak. @S4Home daje taką możliwość.

Ja bym Yamahy nie łączył z tymi kolumnami, bo dźwięk na dłuższą metę może być męczący.

Na powyższym filmiku , gdzie gra Yamaha As 801 i Bx2 ktoś podbił na maksa tony niskie i wysokie - to nie jest słuszna droga ! Wybieramy sprzęt tak , aby bez regulacji tonów było dla nas idealnie, ewentualnie z małą korektą. Natomiast o działaniu mocnej regulacji barw już się sam przekonałeś jak to wygląda na podstawie wzmacniacza Denon Pma 720 Ae.

Ps. Jak zobaczyłem Twój wzmacniacz to od razu wspomnienia wróciły. Na samym początku lat 90 też miałem ten radioodbiornik Zodiak DSS 402. Bardzo miło go wspominam. Grał u mnie z kolumnami podłogowymi DIY  i z gramofonem Grundig'a, a muza dosłownie płynęła z tego zestawu ;) Wtedy jako nastolatek o japończykach mogłem tylko pomarzyć, w sklepach PEWEX i BALTONA, gdzie kupowało się za dolary stały wzmacniacze "Technics" i "Pioneer" (co za czasy) i tylko ślinka ciekła na ich widok ;) W tym Zodiaku, przynajmniej raz na dwa tygodnie musiałem bezpieczniki wymieniać, skubaniec ciągle je przepalał, ale grało aż miło.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Franz napisał:

A jak wygląda porównanie R-N402 z A-S701? Nie wiem co to znaczy cieplejszy dźwięk ale chciałbym soczystej góry i dobrego dołu. Średnica trochę wycofana ale nie zbyt mocno, byleby nie była w pierwszym planie.

 

Czytałem wiele dobrych opinii o NADach ale ich wygląd mi nie odpowiada.

No chyba, że ktoś miałby kolor srebrny bo taki zestaw już mi pasuje wizualnie. Nie wiem tylko jak zdjęcie ma się do rzeczywistego wyglądu.

NAD_C326_C516_Titan_740px.jpg

R-N402 nie umywa się jakościa do modelu 701. Zważ na to, że jest dużo tańszy i ma na pokładzie kupę dodatków. 701 to wzmacniacz z DACiem tylko. Nady srebrne ściągamy tylko na zamówienie pod klienta, jednak ten kolor w rzeczywistości wygląda dużo gorzej. Wygoogluj sobie real foto ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Elizjum7919. napisał:

Tu jest as801 z bx2 ale yotube to nie wyznacznik jakości dźwięku.

I o taki dźwięk mi chodzi :D :96_ok_hand::96_ok_hand::96_ok_hand:. Fakt faktem, że ktoś trochę za bogato to podkręcił ale od tego są potencjometry, aby to skorygować. Zatem nie będę oszczędzał i postawię na A-S701.

10 godzin temu, mordor12 napisał:

Ps. Jak zobaczyłem Twój wzmacniacz to od razu wspomnienia wróciły. Na samym początku lat 90 też miałem ten radioodbiornik Zodiak DSS 402. Bardzo miło go wspominam. Grał u mnie z kolumnami podłogowymi DIY  i z gramofonem Grundig'a, a muza dosłownie płynęła z tego zestawu ;) Wtedy jako nastolatek o japończykach mogłem tylko pomarzyć, w sklepach PEWEX i BALTONA, gdzie kupowało się za dolary stały wzmacniacze "Technics" i "Pioneer" (co za czasy) i tylko ślinka ciekła na ich widok ;) W tym Zodiaku, przynajmniej raz na dwa tygodnie musiałem bezpieczniki wymieniać, skubaniec ciągle je przepalał, ale grało aż miło.

Też chodziłem popatrzeć do Pewexu B|. A mój Zodiak przez te wszystkie lata grał bezawaryjnie jako wzmacniacz najpierw z gramofonem Bernard a od 1990 roku z CD Technicsa kupionym jeszcze w Pewexie ale już za złotówki. Teraz po 16 latach leżenia w szafie robi to samo. Widocznie Twój egzemplarz był z poniedziałku :10_wink:.

 

 

Edytowano przez Franz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-S701 będzie wypożyczony jako pierwszy, chociaż bardziej powiedziałbym, że kupiony, bo po tym filmiku z A-S801 jestem na 95% pewny, że zostanie na dłużej. Te 5% zostawiam sobie na wszelki wypadek. Na pewno są osoby, które lubią odsłuchiwać różne rodzaje wzmacniaczy i przebierać, zastanawiać się. Ja jestem konkretny - produkt mi odpowiada to nie szukam innego, tylko szukam gdzie kupię taki sam ale taniej. Taki już jestem. A poza tym takie odbieranie i odsyłanie przesyłek jest chyba męczące:7_sweat_smile:.

Edytowano przez Franz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2018 o 07:46, Pboczek napisał:

Nie wiem czy wiesz ale są tacy co uważają że wszystkie współczesne wzmacniacze grają tak samo (na tym samym poziomie głośności)

Typowi forumowcy. Czytają nie słuchają.

Dnia 27.07.2018 o 15:11, Franz napisał:

A jak wygląda porównanie R-N402 z A-S701?

RN402 stoi daleko zanim. Pod każdym kątem.

@Franz masz u nas możliwość przetestowania wzmaków w domu. Proszę Cie nie patrz jak grają wzmaki na Youtubie :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...