Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz


Bogusław 66

Recommended Posts

Bogusław, każdy producent dobiera lampy w  układzie jakim będą pracowały, wymiana lampy z org. na inną wiąże się dopasowaniem wartości , V, F. O. Większość tych produktów /schematów/pochodzi z epoki lat 40, do 50. Wtedy inaczej i dla innych lamp były tworzone schemat. Lampy 81 są stosowane do I stopnia przedwzmacniaczy, 83 do drugiego. Ale żeby mieć pewność ile jest stopni trzeba zobaczyć schemat. Poszukaj w sieci schemat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz może być z tej epoki ale schematy raczej z tamtych lat, raczej żaden producent nie opracował nowego schematu tylko dokonał kosmetyczne zmiany.

dodam jeszcze wymiana lamp wiąże się z wygrzanie przez ok 50h -nowe.

Sama wymiana może pozornie zmienić dźwięk, na ogół jest to pozornie, żeby się przekonać trzeba wzmacniacz podłączyć do przyrządów i w tedy dobrać parametry pracy lampy. Każda lampa musi być sprawdzona pod kątem napięć i przepustowości pasma w danym układzie, jeżeli zmienia pasmo podczas pracy, wtedy zmienia się odsłuch. Układ musi być dobrany.

W tamtych czasach producent wzm. współpracował z prod. lamp aby sprzedawać jego lampy a nie inne.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest hybryda, więc wiele nie zmienisz, wymiana lamp też nic nie da.

Brzmienie jest ustawione  przez końcówkę mocy.

Zbyt dużo elektroniki krzemowej żeby coś zmienić.

Gdyby był analog to możesz w tedy otrzymać czysty analogowy dźwięk. Tak moja propozycja zaprzestać kombinacji z lampami. Opcja wymiana na czysty analogowy wzmacniacz.

Połączenie lamp i krzemu daje pośredni dźwięk pomiędzy analog i krzem. Robię takie kombinacje u siebie, na ogół słucham POP bo nie wymagam zbyt wygórowanego brzmienia. Muzyka klasyczna rock elektronika itp na piecyku. Radio na tranzystorze.

Testy też musisz przeprowadzą z tą samą płytą i wzmocnieniu , wieczorem  mniej więcej o tej samej porze /powietrze i hałasy zewn./ mają wpływ na odbiór, bo nie masz studia odizolowanego od dźwięków zew.

Słuchasz na nim winyli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drapaka nie ma. Ja z tych co, niestety słyszy kable, nawet cyfrowe (czasami),  czy antywibracja po sprzętem. Do tego mam w miarę, pamięć dźwiękowà, (pomaga mi bycie kiedys DJ),   można się cofnąć o wiele stron gdzie opisuje brzmienie Maca jeszcze przed tymi oficjalnymi w  necie oraz inne piecyki (nie wiele się różnią od tych oficjalnych, pomimo nie dysponowania sprzętem wzorcowym i braku adaptacjiakustycznej pomieszczenia. Na obecną chwilę domykam (praktycznie skonczylem) konfigurowanie sprzętu, który ma grać przez najbliższych parę lat, może dłużej i wzmacniacza stricte lampowego nie ma w planach. Może nie potrzebnie zadarłem z lampami,  ale mówią, że człowiek uczy się całe życie,  a ja z tych co wszystko testuję na ucho a nie opisu z neta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, masz rację, ale ktoś kto pisze artykuł o sprzęcie i później stwierdza że nie ma jak przetestować RIAA we wzmacniaczu bo nie ma wkładki MM to tylko się ośmiesza. Duszę i dźwięk wzmacniacza można poznać i określić po odsłuchu vinyla, bez tego testowanie na innych urządzeniach odtwarzających, jest subiektywne / cyfrowa obróbka dźwięku/ i zależy od ucha słuchacza. Co do twojej decyzji o zaprzestaniu dalszych eksperymentów jest słuszna, za dużo w nim krzemu by coś zmienić, a ingerencja w te układy wymaga dużego doświadczenia.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208           Winyl to winyl, to nie podlega dyskusji.

Co do lamp jest różnie, ......mam trochę inny dźwięk z lamp od tego co piszą na forum użytkownicy lampowców, ale sygnatura grania (charakter) lamp jest podobna, wiec tranzystor dużo tu nie zmienia. Po wymianie oryginalnych ECC 81 na Brimar i zaliczeniu tygodnia grania stwierdzam że w porównaniu do standardowych baniek zmienił się dźwięk, mało tego, .....w pierwotnej konfiguracji lamp, Mac potrafił grac do 70-73% mocy bez zmiany koloru podświetlania, oznaczający przesterowanie sygnału. Brimar pozwolił grać do 80-85% w zależności jak jest nagrana płyta. Inną sprawą jest błąd wybierania jednego fragmentu nagrania czy płyty do testowania, to jest duży błąd, nie dający być obiektywnym co do możliwości lampy w rożnym materiale muzycznym. Wracając jeszcze do opisu brzmienia lamp, wedle Twojego opisu, przy krzemie nie wiele wnoszącego, to znów błędne założenie. Brimar po wygrzaniu ..... doświetlenie góry, leprze artykułowanie wszelkich przeszkadzajek w górnych rejestrach, bez wpadania w sybilanty, .....średnica nabrała ciepła z lepszą separacją poszczególnych instrumentów, teraz są dokładnie punktowe, a nie jak poprzednio ...plamy na scenie, bas schodzi niżej, jest bardziej konturowy i ma więcej do zaoferowania w temacie różnic poszczególnych instrumentów. .Mullard ecc81.... stonowana góra, w której nic nie brakuje, lekko straciła trochę blasku, jest ocieplona, ale bez przesady, subtelnie,  Średnie,, nawet już za bardzo poszły w ciepło, ale barwa przyjemna, scena poszła na boki i przed kolumny.   Bas lekko mułowaty, przy moich kolumnach (2X20cm) i 3 bas-refleks na stronę, już lekko buczy.    Amperex Bugle Boy Ecc81 Holland, jako używana, pograła dzień by się dostroić do reszty, dźwięk? wysokie tony mocno osłodzone, wszystkie niuanse na wysokich Hz zgubione, średnica przewalona niskimi, znaczy... dobra integracja z niskimi, co daje dwa kontrabasy zamiast jednego, wszystko tam jest większe z automatu ta sygnatura przechodzi w niskie, te przeciągają bas, wszystkie kontury zatarte, wracam do większych czy mniejszych plam. Lampy wróciły do pudełka i nie zamierzam na obecną chwile ich używać. A to wszystko tylko po wymianie ecc81 z standardowych na te opisane wyżej. 

Teraz napisz ile się pomyliłem w ocenie poszczególnych lamp, ile udziału ma tranzystor na końcu względem lamp mocy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

@Karol64208           Winyl to winyl, to nie podlega dyskusji.

Teraz napisz ile się pomyliłem w ocenie poszczególnych lamp, ile udziału ma tranzystor na końcu względem lamp mocy?

nie będę opisywał moich wrażeń słuchowych bo to ocena subiektywna, ale lampy dają głębię dźwięku/przestrzeń/ lepszą, musisz sam porównać, ale najlepiej na tych samych kolumnach co masz.

Do testów porównawczych najlepiej mieć wzorcowe nagranie, a później przesłuchać jak inne brzmią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tylko tyle powiem, ze sam uzywam w tym momencie tranzystorowego wzmocnienia i pre lampowego i kazda zmiana lamp jest slyszalna. Mam tez mozliwosć strowania glosnoscią cyfrowo, mogę grac wzmocnieniem lampowym lub grać integrą lampową. W kazdej konfiguracji lampy, lub ich brak wpływa na brzmienie. Nie uzywam tylko gramofonu ale wiem, że zawsze mozna uzyskać " analogowe" brzmienie. Ten wyświechtany termin przewaznie oznacza ogrom bledow przy konfiguracji toru. Wlaściwe brzmienie z dużą rozdzielczoscią i ogromną dynamiką mozna uzyskać z cd i tranzystora i nie trzeba do tego gramofonu. Trzeba tylko dobrać odpowiednio, odpowiednie elementy toru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania, że i na tranzystorze można posłuchać dobrego brzmienia. Mało tego, mam wzmacniacz, który dorównuje lub w niektorych wypadkach przewyższa wzmaki lampowe we wlaśnie ,,lampowym brzmieniu,,. Może się to wydawać niedorzecznoscią, ale tak jest. Może mam zbyt małe doświadczenie w temacie wzmacniaczy lampowych, ale uważam że hybryda to tylko półśrodek i pomimo możliwości wplywania na brzmienie poprzez wymianę lamp sterujących, to nigdy nie będzie to w pełni lampowe brzmienie i (nie obraź się Bogusław)  żonglerka lampami niewiele tu pomoże. Zmiany będą, ale nie w pełni satysfakcjonujące. Czego już pewnie doświadczyleś. Narazi Cię to tylko na zbędne wydatki. No, ale to Twoja piaskownica i Twoje zabawki. Pozdrawiam. 

PS. Firma JJ nie ma zbyt dobrych opinii. To raczej budżetowa produkcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższość lamp ubieglowiecznych polega na rodzajach zastosowanych materialów. Obecnie już w wiekszości zbronionych, przynajmnie na terenie UE oraz USA. Może alternatywą dla lamp obecnie produkowanych byłyby jakieś dobrej jakości lampy z Japonii lub może nawet Chin, gdzie przepisy unijne jeszcze nie obowiązują. Może właśnie jakieś lampy japońskie , np Mazda byłyby dobrym rozwiązaniem. Nie bez powodu coraz więcej użytkowników decyduje się na próby z Psvane (oczywiście te lepszej jakości), pomimo ich nienajniższej ceny. Osobiście bardzo byłbym zainteresowany próbami z lampami japońskimi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, ilu ludzi tyle opinii. Jedni mówią,  nadzieja w lampach, inni mówią że to nic nie da.  Bogus się nie obraża,  bo nie ma o co, wymieniamy tylko własne spostrzeżenia z własnego doświadczenia. Zmiany są słyszalne i nie da się tego ukryć. 

Zamówię dziś Marconi,  500 mnie nie zrujnuje a może coś z tego wyjdzie. Wiem że *może* to nie wiele i ....może być wtopa, zaryzykuję.  Co dalej?? Zobaczymy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki, aby nie było wtopy! Jeszcze jednym kierunkiem mogłoby być wypożyczenie (o ile gdzieś sie da) jakichs dużych monitorów podstawkowych z membranami papierowymi w głośnikach niskotonowych. Takie właśnie są zazwyczaj polecane do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi. Może właśnie tu znajdziesz swoją audionirvanę i może tędy wiedzie droga do zadowalającego Cię brzmienia? U mnie ani Chario, ani Kefy (choć było zupełnie poprawnie) nie zagrały tak dobrze jak wlaśnie takie, wyżej opisane, monitory. W moim przypadku to były japońskie Corale. Przymierzam się do następnych ( jeszcze większych, wyżej ocenianych JBL oraz malutkich, bardzo ciekawie brzmiących Dali Mentor Menuet), zobaczymy. Ze wzmacniaczami tranzystorowymi było odwrotnie. Te ktore grały lepiej z lampą nie bardzo były kompatybilne z tranzystorem. Mam też w końcu zestaw lamp mocy Psvane z serii Treasure i zaczynam wygrzewanie. Producent zaleca 80-140 godzin. Nawet 1/10 tego nie zdążę zanim będę musial znowu wyjechać. Ale już od początku slychać dużą różnice w porównaniu z EH. Jest mniej ostro na górze, szerzej w średnicy i bardziej brudno w niskich. Tak w parze z Mullardami. W kolejce dwa inne zestawy sterujących. No, ale to dopiero pierwsze godziny.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Zamówię dziś Marconi,  500 mnie nie zrujnuje a może coś z tego wyjdzie. Wiem że *może* to nie wiele i ....może być wtopa, zaryzykuję.  Co dalej?? Zobaczymy.

Tylko czy takie Marconi made in england to rzeczywiście Marconi ? To może być fabryka mullarda , brimara itp.

Patrząc na 6sn7gt to sporo real Marconi robiono w Kanadzie , brandowano rca , ge , westinghouse , niekiedy nawet sylvania :P 

Trzeba by znać wygląd lampy i tym się kierować jak to kiedyś Witold wspominał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Jasne :)

Ja się do tego przyznaję

Ale to reakcja na niektóre działania i wpisy.

 

Może jest tak jak piszesz? ale jest jeszcze jeszcze inne słowo określające ten stan.  

-------------------------------

Tak, to jest ważne by utrafić te właściwe.

A gdzie wpis @audiowit że Marconi gra środek-góra??

U Bazy słuchałem ich z 10 min. Wniosek, na szybko tak jak pisałem, za sssyczało na górze, środka brak a bas był niski i mocny (sądzę że końcówka mocy na lampach mogła tak uczynić, ogólnie ..niskie bez wyrazu, pewnie nowe były i dlatego tak. Ale dziś jestem skłonny spróbować.

I znalazłem 😊

4 godziny temu, audiowit napisał:

Boguslawie lampa ecc83cc marconiego jest bardzo lekka, bez dociazenia dołu gra srednicą i wysokimi. Osobiscie nie polecam.

Ostatnie kilka postow to zalew dezinformacji i nawet nie bedę się podejmował prostowania. Radzę zatrzymać się na chwilę i nie wykonywać zadnych ruchow.

 

4 godziny temu, audiowit napisał:

Ostatnie kilka postow to zalew dezinformacji

Ładnie napisane..... sam już postanowiłem wyrazić swoją opinie, bo trzeba było.

 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...