Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz

Recommended Posts

9 godzin temu, Felix1 napisał:

No to chyba dla Ciebie bas jest czym innym, niż dla wszystkich innych.

nie do końca zrozumiałeś, bas możesz osiągnąć przy 100Hz , ale nie oznacza że kolumny przenoszą niskie tony.

Wyznacznikiem  powinno być jak nisko schodzi pasmo  w sprzęcie/ kolumnach itd. a nie jak grają basowo, bo jest to mylące określenie co do jakości sprzętu.

Wpięty w tor audio  dowolny DSP, DL, EQ działające na zasadzie filtrów RLC zmieniają brzmienie instrumentów /dodatkowe harmoniczne / kosztem  pasma sąsiedniego i zwiększa zniekształcenia , lepszym rozwiązanie jest dynamiczne ustawienia " liniowości " pasma.

Pozdr.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Dla mnie oczywiście że tak. Zrozumiałem to dopiero pracując w tym.

Liniowość jest uważana za wyznacznik. Ale im bardziej system tak brzmi jest mniej wybierany. Każdy ma inny sluch i nie szukamy takiego brzmienia.

Więc tak moim zdaniem szukanie liniowości to bańka w audio.

To tak tylko jako ciekawostka, wykres z badania przeprowadzonego przez Sean'a Olive:

Subjectively-preferred-steady-state-room

Jak widać czego innego poszukują, mówiąc w uproszczeniu, ludzie osłuchani i nieosłuchani.

Im lepiej "wyszkolony" słuchacz, tym bardziej dąży do liniowości w pewnym sensie.

Producenci starają się zaspokoić wszystkie gusta, stąd mało któy sprzęt jest rzeczywiście liniowy.

19 minut temu, Karol64208 napisał:

nie do końca zrozumiałeś, bas możesz osiągnąć przy 100Hz , ale nie oznacza że kolumny przenoszą niskie tony.

Nie do końca tak to opisałeś w poprzednim poście ;) W życiu z poprzedniego postu nie wywnioskowałbym, że o to chodzi.

21 minut temu, Karol64208 napisał:

Wyznacznikiem  powinno być jak nisko schodzi pasmo  w sprzęcie/ kolumnach itd. a nie jak grają basowo, bo jest to mylące określenie co do jakości sprzętu.

Wyznaczników jest kilka. Co mi z kolumn schodzących do 20Hz, jeżeli bas będzie kiepskiej jakości i źle kontrolowany?

22 minuty temu, Karol64208 napisał:

Wpięty w tor audio  dowolny DSP, DL, EQ działające na zasadzie filtrów RLC zmieniają brzmienie instrumentów /dodatkowe harmoniczne / kosztem  pasma sąsiedniego i zwiększa zniekształcenia

EQ tak działa. DSP zwykle nie, np. DL na pewno tak nie działa.

Tutaj więcej o tym, jak działa DL:

http://diracdocs.com/on_room_correction.pdf

22 minuty temu, Felix1 napisał:

W życiu z poprzedniego postu nie wywnioskowałbym, że o to chodzi.

może piszę skrótowo, w spomniłem o  SPL itd.

22 minuty temu, Felix1 napisał:

Wyznaczników jest kilka. Co mi z kolumn schodzących do 20Hz, jeżeli bas będzie kiepskiej jakości i źle kontrolowany?

tu już nie ma innej opcji przy takich kolumnach, myślę że miałeś okazję słuchać takich kolumn.

Różne instrumenty mają różne brzmienie , dynamikę (SPL) . Ta sama gama (częstotliwość) może mieć różną dynamikę, w cale nie oznacza że będzie dmuchać basem lub wypełni pomieszczenie niskim brzmieniem. Niskie tony powinny pojawiać się wtedy kiedy jest to zamierzone przez muzyków i wykorzystanych instrumentów.

29 minut temu, Felix1 napisał:

EQ tak działa. DSP zwykle nie, np. DL na pewno tak nie działa.

niestety wszystkie wykorzystują filtry RLC , dynamiczną zmianę pasma polega na zmianie  nachylenia charakterystyki wzmocnienia, bez ingerencji w tor audio  filtrami RLC.. Można  w ten sposób regulować dolne pasmo lub górne, środkowe w niewielkim stopniu ulega zmianie.

12 godzin temu, Karol64208 napisał:

Jak miło czyta się to  a zwłaszcza jak to napisał kolega Kraft :14_relaxed:

Jak zwykle jestem malkontentem ale jest mała nie ścisłość; natężenie dźwięku zależy od SPL instrumentu przy założeniu że pasmo przenoszenia jest równe, do tego należy dodać że będzie też różnić się w brzmieniu i wcale nie oznacza że będzie bardziej basowy .

Dla mnie bas oznacza wartość dodaną do pasma i różną od neutralnego brzmienia i SPL .

Karol, wykorzystałeś mój wpis, żeby polansować swoje przekonania o basie "20 Hz", tylko że ja pisałem o czymś innym. Mi chodzi o zafalowania charakterystyki wprowadzane przez interferencje w pomieszczeniu. 

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Jak widać czego innego poszukują, mówiąc w uproszczeniu, ludzie osłuchani i nieosłuchani.

Im lepiej "wyszkolony" słuchacz, tym bardziej dąży do liniowości w pewnym sensie.

W pewnym. Ale nie całkowitym. A nie wytrenowany jak to jest ujęte szuka Vki to się zgadza :)

Piotr

8 minut temu, Kraft napisał:

Karol, wykorzystałeś mój wpis, żeby polansować swoje przekonania o basie "20 Hz", tylko że ja pisałem o czymś innym. Mi chodzi o zafalowania charakterystyki wprowadzane przez interferencje w pomieszczeniu. 

Pomieszczenie przekaże to co wychodzi z kolumn, oczywiście jak słuchamy odpowiednim natężeniem do pomieszczenia, w innym wypadku to już będzie kaszana , dla tego ważne są te dwa czynniki.

Nie wykorzystałem Twojego wpisu jeżeli tak uważasz to sorry, ale już teraz wiesz o czym piszę, pisząc o niskich tonach a nie o basie.

Dużo się pisze o gustach, upodobaniach, jeśli chodzi o dźwięk, ale niech ktoś mi wyjaśni jedną rzecz. Dlaczego sprzęty z pofalowaną charakterystyką, także te przeciętnie wypadające w różnych testach technicznych, na przykład na ASR, kosztują tyle pieniędzy? Jak już, to powinno być odwrotnie, czyli płacimy więcej za urządzenia, które mierzą się świetnie. Nawet jeśli pomiary nie grają, w tej sytuacji nie ma to znaczenia. Bardzo to dziwne dla mnie. Taka jeszcze jedna mała rzecz, zupełnie przypadkowo branża nie poleca liniowych sprzętów?

Nie dlatego, że jest go bardzo mało? 😉

8 minut temu, Karol64208 napisał:

Pomieszczenie przekaże to co wychodzi z kolumn, oczywiście jak słuchamy odpowiednim natężeniem do pomieszczenia, w innym wypadku to już będzie kaszana , dla tego ważne są te dwa czynniki.

Niestety, nie rozumiem.

Edytowano przez Kraft

45 minut temu, Karol64208 napisał:

może piszę skrótowo, w spomniłem o  SPL itd.

To nie było skrótowo, to było całkowicie niezrozumiałe i myślę, że nie tylko dla mnie...

45 minut temu, Karol64208 napisał:

tu już nie ma innej opcji przy takich kolumnach, myślę że miałeś okazję słuchać takich kolumn.

Tzn, że co? Kolumny, które schodzą do 20Hz MUSZĄ grać dobrze? Bzdura. Weź dowolny subwoofer do kina domowego - schodzi nawet poniżej 20Hz, ale jakość pozostawia "nieco" do życzenia.

Miałem okazję słuchać różnych kolumn i nie dzielę ich na te, które schodzą do 20Hz i te, które nie schodzą. Dzielę je na te, które grają dobrze i te, które nie grają dobrze.

46 minut temu, Karol64208 napisał:

Różne instrumenty mają różne brzmienie , dynamikę (SPL) . Ta sama gama (częstotliwość) może mieć różną dynamikę, w cale nie oznacza że będzie dmuchać basem lub wypełni pomieszczenie niskim brzmieniem. Niskie tony powinny pojawiać się wtedy kiedy jest to zamierzone przez muzyków i wykorzystanych instrumentów.

Napisałeś coś oczywistego, ale jak to się ma do tematu dyskisji, to nie wiem.

48 minut temu, Karol64208 napisał:

niestety wszystkie wykorzystują filtry RLC

Cyfrowa korekcja to RLC? Ciekawe...

19 minut temu, Kraft napisał:

Niestety, nie rozumiem.

Witam w klubie :)

43 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Chcecie sobie popisać co za, a co przeciw Dirac Live?  to odsyłam do właściwego tematu.

Wątki na forach żyją własnym życiem :)

Rozpoczęła się dyskusja o DL, to ją kontynuujemy.

Ale postaram się już nie robić OT, choć to nie zależy tylko ode mnie :D

57 minut temu, Karol64208 napisał:

z całym szacunkiem, ale jak porównujesz suby z kolumnami to chyba nie za bardzo rozumiesz temat

Głośnik to głośnik. To Ty twierdzisz, że jak schodzi to 20Hz to już musi grać dobrze. Daję Ci tylko przykład, że to bzdura.

Pytanie kto tu nie rozumie tematu?

31 minut temu, Felix1 napisał:

Wątki na forach żyją własnym życiem :)

Rozpoczęła się dyskusja o DL, to ją kontynuujemy.

Ale postaram się już nie robić OT, choć to nie zależy tylko ode mnie :D

To błędne rozumowanie. Forum żyje dzięki ludziom (forumowiczom) a ich kultura i zachowanie świadczą tylko o nich samych.

2 godziny temu, Adi777 napisał:

Dużo się pisze o gustach, upodobaniach, jeśli chodzi o dźwięk, ale niech ktoś mi wyjaśni jedną rzecz. Dlaczego sprzęty z pofalowaną charakterystyką, także te przeciętnie wypadające w różnych testach technicznych, na przykład na ASR, kosztują tyle pieniędzy? Jak już, to powinno być odwrotnie, czyli płacimy więcej za urządzenia, które mierzą się świetnie. Nawet jeśli pomiary nie grają, w tej sytuacji nie ma to znaczenia. Bardzo to dziwne dla mnie. Taka jeszcze jedna mała rzecz, zupełnie przypadkowo branża nie poleca liniowych sprzętów?

Nie dlatego, że jest go bardzo mało? 😉

Nie ma co doszukiwwc sie w tym teorii spiskowych. Po prostu doskonalosc bylaby doskonale nudna. Mozna przeciez stworzyc syntezator doskonale oddajacy dzwiek fortepianu i wrzucic mu nuty najlepszych koncertow. Zagra je z idelna dokladnoscia. I nikt tego nie bedzie chcial sluchac. Fakt, osluchany audiofil bedzie szukal charakterystyki zblizonej do liniowej, ale tylko zblizonej w wymagany przez niego sposob a nie idelanie liniowej. Poczatkujacemu zas imponuje efekciarstwo. 

4 godziny temu, Khedron napisał:

Nie ma co doszukiwwc sie w tym teorii spiskowych.

Nie no, aż tak to nie, ale jest to po prostu dziwne dla mnie. Niech sobie będą drogie kolumny, wzmacniacze czy Dac-ki, ale powinny być zbudowane na absolutnie topowych podzespołach, wypadać zajedwabiście w testach, i być super wykonane, a często jest tak, że tylko dużo ważą, co wiele osób bierze za pewnik dobrego brzmienia. Trochę to wszystko śmieszne.

6 godzin temu, Adi777 napisał:

Nie no, aż tak to nie, ale jest to po prostu dziwne dla mnie. Niech sobie będą drogie kolumny, wzmacniacze czy Dac-ki, ale powinny być zbudowane na absolutnie topowych podzespołach, wypadać zajedwabiście w testach, i być super wykonane, a często jest tak, że tylko dużo ważą, co wiele osób bierze za pewnik dobrego brzmienia. Trochę to wszystko śmieszne.

Bo surowce sa drogie wiec ciezki sprzet musi kosztowac :)... Chociaz Xindak 6950 NE wazy z 25 kg a szczegolnie drogi nie jest - kosztuje ucziciwie tyle jak gra. 

Kontynuując temat kabli.

IMG-20211004-103129.jpgIMG-20211004-103136.jpg

Charakternie jest podobny do PAD ale szybkość, wypełnienie i rozdzielczość ma lepsze od Poseidon, dobrze to słychać na elektronicznej muzyce JMJ w bezpośrednim porównaniu Posejdon jest jakiś .... ubogi w graniu. Liniowość, przestrzeń, to wszystko plusy Acrolinka, no i nie wiem jak to możliwe, ale gra głośniej od Harmonix RCA

Fajny przewód, tylko czemu musi tyle kosztować???

A ..... na oplocie ma oznaczenia kierunkowości, tylko tak słabo widoczne (bladożółty), że gdyby mi Roman z Nautilus o tym nie powiedział, za cholery bym tego nie znalazł, bo łatwo to przeoczyć.

Acrolink na bardzo czystej miedzi wrócił do salonu a w jego miejsce teraz testuje 

IMG-20211005-084304.jpg

to stop: G7 srebro i złoto.

Chętnie bym przyrównał tego Siltech już do RCA z nowej serii "Legenda" to będzie trzeba zrobić (pożyczyć) bo prowadzenie linii basowej tego kabla robi wrażenie, a tego do PAD Neptun, bo teraz jest słychać jak Poseidon troche podkolorowuje i psuje ten zakres, tylko tu jest kłopot, bo Stanisław z S4 nie odbiera telefonów, co oznacza poszukanie innego źródła dystrybucji kabli PAD

19 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Chętnie bym przyrównał tego Siltech już do RCA z nowej serii "Legenda" to będzie trzeba zrobić (pożyczyć) bo prowadzenie linii basowej tego kabla robi wrażenie, a tego do PAD Neptun, bo teraz jest słychać jak Poseidon troche podkolorowuje i psuje ten zakres, tylko tu jest kłopot, bo Stanisław z S4 nie odbiera telefonów, co oznacza poszukanie innego źródła dystrybucji kabli PAD

Jestem.

Którego PADa chcesz wypożyczyć?

Piotr

Tylko ja nie znam obecnych cen, ja zwyczajnie porównuję go do Poseidon, gdzie gra lepiej, gdzie jest gorzej, potem dopytam o cenę i rabat. a czy kupie?  tego nie wiem.

Pudełko chyba jest akurat od innego modelu, a ten Siltech to z poprzedniej serii, chyba Classic 550i albo 770i. musiał bym sprawdzić na oplocie, zrobię to, jak już go wypnę i będę oddawał.

--------

Acrolinka znalazłem ... https://avcorp.pl/product-pol-5176-Acrolink-7N-A2070-LEGGENDA-RCA.html?selected_size=W