Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz

Recommended Posts

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Na brak kolców nie zwracaj uwagi, to brytyjski wylalazek by przebić wykładzinę, bardzo często wykorzystywaną u nich na podłodze.  Kolce mają zadanie stabilnie stanąć na płycie (sklejka 25mm) i nic więcej.  Nie spotkałem jeszcze audiofilskich kolców i całe szczęście.

To prawda, w UK prawie we wszystkich domach jest wykładzina, czasem dość gruba. Kolce mają ją przebić i stać solidnie na podłożu. I tylko tyle. Oczywiście ktoś z czasem wymyślił, że kolce mogą być "audiofilskie" i że na każdym podłożu są konieczne, co nie jest prawdą. 

Zmieniałem lampy z ciekawości,  ecc81 Brimar + ecc81 Brimar = ok, może za dużo niskich bo AQ nie potrafił schodzić tak nisko.

Ecc81 Brimar + ecc81 Maca = sypnęło piaskiem, wiec wróciłem do Brimar  83

Ecc81 Brimar zastąpiłem Mullardem,  stonowane górę,  brakuje środka,  ale to kable, bas lekko kluchowaty.

Koniec eksperymentów na dziś,  następne za tydzień. 

12 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Zmieniałem lampy z ciekawości,  ecc81 Brimar + ecc81 Brimar = ok, może za dużo niskich bo AQ nie potrafił schodzić tak nisko.

Ecc81 Brimar + ecc83 Maca = sypnęło piaskiem, wiec wróciłem do Brimar  83

Ecc81 Brimar zastąpiłem Mullardem,81  stonowane górę,  brakuje środka,  ale to kable, bas lekko kluchowaty.

Koniec eksperymentów na dziś,  następne za tydzień. 

@Kubakk  Poprawiłem. 

Słuchawki to Sennheiser HD579, czy neutralne?  Tak z przymrużeniem oka, bardziej są ..muzyczne.

Czas przejść na słuchawki.  Z ostatnich newsów. ..... brakujące średnie juz się znalazły, może jeszcze nie w pełnym wymiarze,  optymalna konfiguracja lamp, to Mullard 81 + Brimar 83.   Na bańce jednej z lamp jest pęknięcie,  czy to kłopot? 

Wkrótce gasimy światło w tym wątku. 

Musze zdementować wczorajszą wypowiedź odnośnie optymalnej konfiguracji lamp, dziś gram znacznie głośniej i chciałem podmienić lampy, stwierdzam że dotychczas grały 2 X Brimar. Po instalacji Mullard ecc81 górne rejestry został wygładzone, co nie było niespodzianką, średnica ciepła,  relaksacyjna, tylko........... bas wpadł w buczenie. 

Wróciłem do Brimar 81 i standard Mac'a 83.

@JacSantana

Na lampach z nowej produkcji granie jest jakby to rzec dosyć "efekciarskie" ,ale w znaczeniu "wieży sony"* jeśli ktoś pamięta o co chodzi :D

*- wieża sony gra lepiej niż zestawy stereo za ~10tysi , ma super bas i ogólnie była super :P  

PS: Bogusławie podeślę Ci coś na privka , to tak w temacie słuchawek ;) 

Granie efekciarskie nie jest prawdziwe, od tego uciekamy. 

Te Marconi..... u Bazy za sssyczalo, trzeba założyć że to nówki,  tylko co będzie po wygrzaniu? 

Patrząc po cenach na eBay lampa to musi kosztować. BAZA sprzedaje za 600 czyli w realu gdzie 400 warte, to jak to się ma do tych na eBay za konkretne pieniądze. 

Nie bardzo wiem co dalej robić?  Ecc83 mają nie wiele udziału w zmianach, czyli co? Szukać w Ecc81? Potrzebny jest szybki kontórowy bas. Mullard gasi wysokie, ale przekazuje je w dystyngowany sposób,  tylko ten bas..... ten nie przejdzie, AQ nie potrafił gra takim dołem i teraz wiem jak cholernie szybko ucinał uderzenia czy uderzenie w strunę fortepianu.  Wiedziałem ze tak robi bo na słuchawkach było lepiej to słychać,  ale teraz wielki szacun dla głośnikowych. Uderzenie w kocioł, .....a ja go słyszę jeszcze 2s jak gaśnie.  Twierdziłem,  twierdzę, i będę twierdził że pieniądz gra, zapraszam wszystkich nie przekonanych do droższych kabli, posłuchamy AQ i zmienimy na PAD, ZAPRASZAM.

Co do lamp? Sądzę że potrzebne jeszcze jakaś para na Ecc83,  nie musi być nic szczególnego,  tylko ocenie zmiany, może coś się rozjaśni. 

Bogusław, każdy producent dobiera lampy w  układzie jakim będą pracowały, wymiana lampy z org. na inną wiąże się dopasowaniem wartości , V, F. O. Większość tych produktów /schematów/pochodzi z epoki lat 40, do 50. Wtedy inaczej i dla innych lamp były tworzone schemat. Lampy 81 są stosowane do I stopnia przedwzmacniaczy, 83 do drugiego. Ale żeby mieć pewność ile jest stopni trzeba zobaczyć schemat. Poszukaj w sieci schemat. 

Wzmacniacz nowy na rynku, schematu brak, szukałem ja, szukali koledzy. Wiem tylko ze pod nazwą McIntosh na lampie, to są od JJ. 

W miedzy czasie przeglądam ebay, https://www.ebay.pl/itm/M-Pair-B309-12AT7-ECC81-Black-Plate-Ring-getter-NOS-Marconi-UK-Valve-Tubes/112497184317

wzmacniacz może być z tej epoki ale schematy raczej z tamtych lat, raczej żaden producent nie opracował nowego schematu tylko dokonał kosmetyczne zmiany.

dodam jeszcze wymiana lamp wiąże się z wygrzanie przez ok 50h -nowe.

Sama wymiana może pozornie zmienić dźwięk, na ogół jest to pozornie, żeby się przekonać trzeba wzmacniacz podłączyć do przyrządów i w tedy dobrać parametry pracy lampy. Każda lampa musi być sprawdzona pod kątem napięć i przepustowości pasma w danym układzie, jeżeli zmienia pasmo podczas pracy, wtedy zmienia się odsłuch. Układ musi być dobrany.

W tamtych czasach producent wzm. współpracował z prod. lamp aby sprzedawać jego lampy a nie inne.

to jest hybryda, więc wiele nie zmienisz, wymiana lamp też nic nie da.

Brzmienie jest ustawione  przez końcówkę mocy.

Zbyt dużo elektroniki krzemowej żeby coś zmienić.

Gdyby był analog to możesz w tedy otrzymać czysty analogowy dźwięk. Tak moja propozycja zaprzestać kombinacji z lampami. Opcja wymiana na czysty analogowy wzmacniacz.

Połączenie lamp i krzemu daje pośredni dźwięk pomiędzy analog i krzem. Robię takie kombinacje u siebie, na ogół słucham POP bo nie wymagam zbyt wygórowanego brzmienia. Muzyka klasyczna rock elektronika itp na piecyku. Radio na tranzystorze.

Testy też musisz przeprowadzą z tą samą płytą i wzmocnieniu , wieczorem  mniej więcej o tej samej porze /powietrze i hałasy zewn./ mają wpływ na odbiór, bo nie masz studia odizolowanego od dźwięków zew.

Słuchasz na nim winyli?

Drapaka nie ma. Ja z tych co, niestety słyszy kable, nawet cyfrowe (czasami),  czy antywibracja po sprzętem. Do tego mam w miarę, pamięć dźwiękowà, (pomaga mi bycie kiedys DJ),   można się cofnąć o wiele stron gdzie opisuje brzmienie Maca jeszcze przed tymi oficjalnymi w  necie oraz inne piecyki (nie wiele się różnią od tych oficjalnych, pomimo nie dysponowania sprzętem wzorcowym i braku adaptacjiakustycznej pomieszczenia. Na obecną chwilę domykam (praktycznie skonczylem) konfigurowanie sprzętu, który ma grać przez najbliższych parę lat, może dłużej i wzmacniacza stricte lampowego nie ma w planach. Może nie potrzebnie zadarłem z lampami,  ale mówią, że człowiek uczy się całe życie,  a ja z tych co wszystko testuję na ucho a nie opisu z neta.