Skocz do zawartości

Nowy zestaw stereo do 5tys.


Nowy123

Recommended Posts

Witam. 

Od jakiegoś czasu planuję zamienić swój system grający składający się z amplitunera denon avrx520bt i kolumn wharfedale vardus 300 z subwooferem jamo j10 na prawdziwe stereo. Śledzę fora, czytam opinie testy i dzięki wam wiem że trzeba posłuchać jak co gra zanim się kupi ale do rzeczy, słuchałem kilku zestawów np.amplit.yamaha 802 i i pionner sx30z kolumnami pylon shaphire31, spodziewałem się przepaści jakościowej w stosunku do tego co gra u mnie, gra lepiej ale jakoś nie doznałem szoku. Odsłuchałem też kilku kolumn w innym salonie w dwóch konfiguracjach z ampli yamahy rn602 i nadem c338. Dopiero brzmienie z nada w połączeniu z kolumnami tesi 560 zrobiło pozytywne wrażenie i pewnie bym się nie zastanawiał dłużej ale pomyślałem no tak tam w salonie idealnie wytłumiona sala a w domu jak to w domu. Salon 6m na 5m otwarty na kuchnię i jadalnię 20m  i mam dylemat  czy to nie za słaby wzmacniacz i za małe kolumny? Nie potrafię fachowo określić moich predyspozycji brzmieniowych dlatego napisałem, że połączenie nada z tesi bardzo mi pasowało. Lepszy bas, lepiej słychać wokale taki bardzo bym powiedział naturalny dźwięk. Z tych yamah i pionierów taki sztuczny jaby z tv tylko głośniej. Boję się że kupię sprzęt a w domu będzie rozczarowanie.

Zapomniałem dodać, że do wzmacniacza muszę podpiąć tv oraz dekoder evobox polsatu funkcje sieciowe fajna rzecz ale nie koniecznie niezbędna. Muzyki słucham ze zgromadzonych plików mp3 oraz flac przez port usb w denonie. Ten nad mimo że gra ładnie to taki jakiś biedny jest nawet niema balansu oraz zmiany barwy dźwięku. Nie ma też usb ale to chyba można obejść po sieci albo z wejścia usb tv i optykiem do wzmacniacza tylko nie wiem czy tv nie zdegraduje mi dźwięku. Jestem laikiem ale głuchy nie jestem i chciałbym za wydane pieniądze przynajmniej mieć satysfakcję ze słuchania i użytkowania sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wzmacniacze bardzo często nie mają takich dodatków jak regulatory barwy i balans. Paradoksalnie to zwykle te tańsze przewidziane do dość marnych kolumn są w nie wyposażane. W tym NADzie jest jakiś przycisk Bas EQ. Pewnie pod nim kryje się jakaś regulacja. Myślę ze warto posłuchać większej ilości kolumn. Warto przy tym sprawdzić czy zapewnia wystarczająca głośność,a nie wyciągać wnioski na podstawie ich wielkości. Czasem lepiej jest kupić mniejsze kolumny lepiej grające niż większe i gorsze za ta samą cenę. Niektóre kolumny mogą pod tym względem zaskoczyć. Wybór kolumn to kwestia indywidualna i zależy od upodobań ich użytkownika, rodzaju muzyki która będzie na nich słuchana i powinno dać się je zgrać z pomieszczeniem w których będą stały. Ja bym brał pod uwagę połączenie tego NADa C338 z kolumnami KEF Q350. Ale jak już pisałem kolumny trzeba wybrać przede wszystkim dla siebie. Widziałem ze w jednym ze sklepów internetowych tamtą konfigurację C338 i Q350 za niespełna 4 tyś z dostawą.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak pomyślałem jeśli chodzi o regulatory bo prawdę powiedziawszy słuchając tego nada nie widziałem potrzeby czegokolwiek dostrajać. Grało to fajnie. Kolumn słuchałem takich jakie były aktualnie na sklepie czyli jak dobrze pamiętam b&w 684 i dwa rodzaje psb jeden mniejszy coś jak tesi 560 i drugi większy ale w nich bas był za mocny w/g mnie. Generalnie tesi brzmiały podobnie jak te mniejsze psb przy czym były tańsze. Kefów niestety w tophifi wrocław nie było. Zastanawia mnie też sposób zasilania tego nada, czyli zasilacz impulsowy a nie tradycyjny. Czy przypadkiem nie jest to jakiś nowy wynalazek który będzie awaryjny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno praca wzmacniacza jak i zasilacza impulsowa sprawia że zamiana dostarczonego prądu z sieci odbywa się z mniejszymi stratami. Wzmacniacz impulsowy potrzebuje do pracy zasilacza mniejszej mocy. Zasilacze impulsowe były kiedyś znacznie droższe od transformatorowych. Zasilacz impulsowy może dawać bardziej stabilne napięcie na wyjściu przy zmianach obciążenia. Jednak może taki zasilacz generować więcej zakłóceń. Problem w tym aby zrobić dobry zasilacz impulsowy. Wzmacniacze impulsowe również potrzebowały długiego czasu zanim można było je produkować takie które dają dobry dźwięk o niskich zniekształceniach. Przy tym wzmacniaczu NAD chwali się niskim poziomem zniekształceń w szerokim zakresie mocy, niedostępnym dla wzmacniaczy w klasie AB do 0,03% w zakresie 0,25W-50W bez względu na impedancję kolumn.

Jak na razie nic nie wskazuje na to żeby wzmacniacze impulsowe z zasilaczami tego typu miały być bardziej awaryjne niż wzmacniacze starszych typów. NIższe temperatury pracy powinny sprzyjać większej trwałości. Sporo może zależeć od jakości ich wykonania i użytych podzespołów.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A to się pewnie okaże za jakiś czas, bo jest to stosunkowo nowe urządzenie. Z twojej wypowiedzi jednak wnioskuję, że to może być technologia która w przyszłości obejmie większość urządzeń posiadających jakieś zasilacze choćby ze względu na niższy pobór prądu. A wracajac do tematu kolumn to podałeś przykład kolumn podstawkowych. Jakoś wydaje mi się, że w moich 30m2 to chyba za małe. Wszyscy jakby determinują wielkość kolumn do wielkości pomieszczenia i obawiam się że te które odsłuchiwałem w salonie czyli tesi 560 też będą za małe jak na moje warunki( choć w salonie grały dobrze)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pewnego stopnia istotna jest kubatura do kolumn. Wtedy chodzi głównie o rozkład pasma przenoszenia kolumny. Istotna jest odległość z jakiej kolumn słuchamy i jak one są ustawione. Wcześniej widziałem 20 m2 i do takiej powierzchni nie obawiał bym się za bardzo o Q 350. Sporo zależy od wymagań słuchania z bardzo dużymi poziomami głośności. Dlatego najlepiej jest sobie dane kolumny odsłuchać u siebie. KEF ma tendencje do budowy kolumn z głośnikami o dużym liniowym skoku membrany i z tego powodu stosunkowo niewielkie kolumny mogą grać pełnym dźwiękiem bez kompresji przy dość dużych poziomach głośności. I tu niewiadomo czy one podołają. Te kolumny realnie schodzą z basem do około 40 Hz i jest to poziom normalny dla wielu dużo większych kolumn. KOlumny większe z większa ilością głośników zwykle sa zbudowane gorzej i zapewniają gorsza jakość dźwięku. Jednak czasem do bardzo głośnego słuchania są potrzebne duże kolumny z duża ilością tanich głośników. Szczególnie gdy słuchac ma również cała okolica ;) . Jednak wielu ludzi od razu zakłada ze muszą mieć większe kolumny mimo że wcale nie są im takie potrzebne. Po jakimś czasie często dostrzegają ze można było kupić w podobnej cenie kolumny lepsze o mniejszych rozmiarach lecz lepszym dźwięku.

Kolumny KEFa zwykle grają najlepiej gdy mona je ustawić w dostatecznie dużej odległości od ścian bocznych i nie bardzo daleko od ściany tylnej. Zwykle nieco bliżej do tylnej ściany niż do ścian po bokach.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zależy tylko na nagłośnieniu mojego domu a więc salon 30m2 wys.2.8m otwarty na jadalnię z kuchnią ok.20m2 i hol a więc dość spora przestrzeń. Wychodzi na to, że należałoby kupić kolumny z możliwością zwrotu lub wymiany w przypadku gdyby nie zagrały właściwie w domu. Tylko jak wybrać najbardziej właściwe bo przecież  kolumn w budżecie ok.3tys.jest sporo a ja słuchałem zaledwie kilku i to w sklepie. Chciałbym zagęścić do 3-4 modeli i wtedy próbować. Jak już pisałem połączenie nada z tesi mi bardzo leżało ale co jeśli okaże się że w domu będzie lipa? W co celować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składając zamówienie przez internet zawsze można zwrócić w ciągu 2 tygodni. Wiele sklepów zajmujących się sprzedażą audio pozwala wciąć sprzęt do domu z możliwością jego zwrotu. W tej dziedzinie możliwość odsłuchu u siebie jest bardzo ważna i jest to normalne. Osobiście często używam kolumn mniejszych niż KEF Q350 w pomieszczeniu 30 m2 bez wrażenia ze są zbyt małe. Odsłuch w sklepie w pomieszczeniu odsłuchowym też może sporo powiedzieć o sprzęcie, jednak nie wszytko. Na pewno można się przekonać czy może grać dość głośno. Może faktycznie te Tesi będą dobre. O ile wiem to one przy swoich też niespecjalnie bardzo dużych rozmiarach nie należą do kolumn do zbyt głośnego grania. Może potrzeba coś większego.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto posłuchać pewne konfiguracje, można to zrobić także w domu i ewentualnie zwrócić sprzęt.

NAD wydaje się dla Ciebie bardzo dobrą opcja, ale ze względu na wielkość salonu namawiałbym na model wyższy C356 BEE. Jeśli budżet możesz zwiększyć, świetnym połączeniem będzie Kef Q750 lub Tannoy Revolution XT 8F. Z rozwiązań tańszych warto posłuchać kolumny Heco Aurora 700. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zwiększyć zawsze trochę można ale decydując się na wyższy model nada np.356 nie podłączę do niego nic bez dodatkowych urządzeń. Chciałbym spiąć do tego tv, dekoder i jeszcze mieć możliwość posłuchać z czegoś muzyki nie posiadam cd a muzyki słucham głównie z plików mp3 i flac. Mój obecny denon umożliwia mi to ale nie daje jakości. A gdybym odtwarzał muzykę z usb podpietego do tv a tv podpiąłbym do wzmacniacza to czy jakość będzie zadowalająca? Albo inaczej co musiałbym jeszcze dokupić inwestując w tego nada 356 aby można posłuchać było muzyki z usb i np.spotify oraz podpiąć tv oraz dekoder który dysponuje wyjściem optycznym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób mi to właśnie mówiło, że lepiej kupić lepsze kolumny tylko czy c338 pociągnie coś większego? Patrząc na moc wyjściową 2x40w gdzie np.yamaha rn602 ma 2x80w. A jaki może być efekt zastosowania zbyt mocnych, wymagających kolumn do nie dającego rady wzmacniacza?

14 godzin temu, S4Home napisał:

To standardowe pytanie.

Standardowo więc musisz odsłuchać:

RN602, RN803, NAD 356, NAD 326, Marantz PM 6006

Heco Aurora 700, Magnat Quantum 727, Dali Zensor 7, Monitor audio Bronze 6

Możesz to odsłuchać u nas albo wypożyczyć do siebie.

Piotrek

 

Akurat z tego co proponujesz słuchałem rn802 i pioneer sx30 z pylon schaphire31 - nie podeszło mi ani jedno ani drugie.Rn602 i nad 316 i nad c338 z tesi 560, b&w 684, dwa rodzaje psb nie pamietam modeli. Najbardziej podeszło mi połączenie nada jednego i drugiego z tesi 560. Co ewentualnie większego od tesi560 o podobnym brzmieniu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma moc 2 x 50 W przy bardzo niskich zniekształceniach nieprzekraczających 0,03%, dynamiczna moc to 150 W na kanał przy 4 ohmwym obciążeniu. Na dodatek ten wzmacniacz należy do wydajnych prądowo. Wzmacniacze impulsowe mają to do siebie że są bardziej dynamiczne od konwencjonalnych o podobnej mocy. On powinien dać radę w warunkach domowych lepiej niż yamaha rn602. Jako sam wzmacniacz wolał bym go od C356.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MobyDick napisał:

NAD C356BEE to tylko wzmacniacz i trzeba do niego innych urządzeń do zapewnienia funkcjonalności NADa C338 . Jeśli zwiększać budżet to raczej na większe kolumny, a C338 wcale nie jest jakimś słabeuszem.

Niby nie. Ale od 356 to odstaje. Lepiej dokupić daca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home pisze że do podłączenia można użyć taniego DAC-a FiiO Taisjan . Jednak C338 ma większą funkcjonalność. Można do niego podłączyć dysk sieciowy i odtwarzać muzykę z niego sterując aplikacją z telefonu lub tabletu. Do tego można na nim słuchać muzyki z takiego telefonu, tabletu lub innego komputera przez bluetooth, lub po sieci bezprzewodowej i inne funkcje. Do C356 ma możliwość dokupienia do niego karty rozszerzeń z wejściem gramofonowym lub z DAC-iem. Jednak to są dodatkowe wydatki i nie zapewnia to funkcjonalności C338 i do tego moim zdaniem nie warto w to się bawić bo C356 nie jest lepszy i nie warto płacić więcej za dodatki do niego.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...