Skocz do zawartości
SaruSc

Samobójcze zadania, poprawa akustyki pokoju 10m2

Recommended Posts

Chciałbym żebyście pomogli poprawić mi akustykę pokoju, wiem ze sprawa jest dość ciężka ale może coś wymyślicie. Narazie mogę dać tylko takie zdjęcie ponieważ jestem w delegacji i nie mam możliwości zrobienia innych. Oprócz tego co widać na zdjęciach teraz na oknie wiszą jeszcze grube zasłony z poliestru, widać je na zdjęciu robionym na wprost. Po przeciwnej stronie mebli jest tylko sofa na szerokość prawie całej ściany a nad sofą obraz na płótnie o wymiarach 120szer. x 50wys.. W miejscu z którego robię to zdjęcie pod skosem są drzwi i pusta ściana (czyli na przeciwko okna). Na środku taki puchowy dywanik o wymiarami ok 150x70 a na nim mały stoliczek z aluminiowymi nogami i drewnianym blatem o wym 120x50. Meble sa powieszone na ścianie na stałe i do bocznych ścian maja po ok 30cm. Wiem że pierwszym posunięciem w poprawie akustyki jest odsunięcie kolumn od ścian ale jak widać nie mam jak a ze względu na wielkości pokoju, standy też raczej odpadają.

P.S.

Sorry za bałagan ale zdjęcia były robione zaraz po remoncie.

76F70996-5817-4E3F-A960-574FA1BA5AC9.jpeg

7CF8ED5C-25F1-4519-9471-B53F21A2D381.jpeg

Edytowano przez SaruSc

Napisz, jak ma być? Ładnie, czy tanio? Jaki budżet? Trochę dezorientujące jest to, co napisałeś o swoich odczuciach przy zmianie kabli. Raz brakowało basu, a potem zaczął dudnić. I pod co teraz kombinować z akustyką? Czy przy zmianie kabli zmieniłeś może rozstaw kolumn, albo coś takiego?

Edytowano przez Kraft

Ładnie czy tanio? Odp.: ładnie 

Budżet? Odp.: Kompletnie nie orientuje się w cenach no ale może zacznijmy od 2000? Będzie coś z tego?

Kable? Odp.: 1. Inakustik SILVER - bas pojawia się dopiero przy ustawieniu głośności Atoll IN100SE na ok. 3-4 ale jest słaby i cichy, przy każdym poziomie głośności wysokie tony kują w uszy są naratczywe i nie przyjemne. 2. Melpdika MSC2250 - bas już od niższych poziomów głośności jest obecny ale przy wyższych poziomach czyli 4-5 znaczy być dudniący, przez cały poziom głośności brak mu też ciężkości (nie wiem jak to lepiej określić), prze Melodice wysokie tony się uspokoiły i przez cały poziom głośności są przyjemne dla ucha.

Roztaw kolumn? Odp.: Przy obu przewodach rozsuwałem i zsuwałem kolumny od i do siebie i nie dawało jak jakiejś większej różnicy. Obecnie kolumny tworzą trójkąt rownoboczyn z sobą i słuchaczem, długość wszystko 3 boków trójkąta wynosi po ok 2,5m. Ucho słuchacza znajduje się gdzieś na wysokości głośnika wysoko tonowego, może trochę niżej.

No właśnie dodam jeszcze że mieszkam w bloku z wielkiej płyty, czyli ściany pokoju to głównie zbrojony beton i trochę cegieł.

Edytowano przez SaruSc

Układu z kolumnami na szafce i dużą szafką wiszącą nad nimi nigdy nie ćwiczyłem, więc tylko się mogę domyślać, jakie problemy on stwarza. Ja bym zaczął od kupienia narożnych mini pułapek basowych (foto) i dania ich pod wiszącą szafkę, albo tylko nad kolumnami (odcinki po 60 cm), albo po całości. Za kolumnami dałbym panele hybrydowe. Są w wielu wzorach i kolorach. Na pewno któreś dopasujesz do mebli. Zamontuj, posłuchaj, a jak zmiany nie będą korzystne, to odeślesz. Pewnie warto się też zająć ścianą za miejscem odsłuchu. Tu wchodzi w rachubę absorber-obraz albo kilka paneli hybrydowych.

pulapka-basowa-mp-1-grafit.jpg

pukapka-basowa-pb-mp-2-grafit.jpg

DSC_6914_web.jpg

028_web.jpg

alpha-biel-600x600.jpg

wavefuser-biel-600x600.jpg

500_500_productGfx_9b8847446cec1754c185dff9b88fc9f7.jpg

500_500_productGfx_845edad34766cd762817baec305e0e7f.jpg

Edytowano przez Kraft

59 minut temu, Kraft napisał:

Układu z kolumnami na szafce i dużą szafką wiszącą nad nimi nigdy nie ćwiczyłem, więc tylko się mogę domyślać, jakie problemy on stwarza. 

No niestety największym problemem jest to że stoją ok 5-6cm od ściany. Zapomniałem dodać że dolna cześć mebli wysi na ścianie, więc nie ma możliwości ich odsunąć. Zapomniałem też dodać że kolumny stoją na podkładkach akustycznych ADAM HALL PAD ECO 2

Czyli tak, zamówię 5 pułapek basowych w wersji PB-MP-1 60cm, szerokość całej meblościanki wynosi 3m czyli będzie akurat na cała długość. Do tego 2 panele uniwersalne FoamPRO 60x60x5, tylko że jak je włożę za kolumny to odstęp medzi nimi będzie wynosił ok 1cm a to już chyba będzie problem. Na ścianie odsłuchowej tak jak pisałem wisi już obraz wiec w około niego myślałem żeby dać też kilka FoamPRO, no i gdzieś czytałem że warto za obraz włożyć jakąś wełnę.

Edytowano przez SaruSc

Te bastrapy niewiele dadzą. Pogadaj z Bartkiem zeby zrobił Ci na zamowienie z gestej welny panele pochlaniające szerokopasmowe. Dolna część szafek po calej dlugosci i szerokości. Za kolumnami na scianie za kolumnami do telewizora takie same czyli szerokopasmowe. Problem jest w grubosci panela. Czym grubszy bylby lepszy. Zmierz jaki najgrubszy zmiesci Ci się za kolumną. Takie panele są dość ciężkie. Moze być problem z zamontowaniem ich bezposrednio pod szafkami.

Widzę, ze masz po prawej stronie ścianę gdzie też by wszedł taki panel.

Panele mogą być białe więc źle nie bedą wygladały.

Twoje miejsce ustawienia sprzetu( nie będę owijał w bawełnę) wygląda źle więc najlepiej byś zrobił gdybyś bezposrednio zwrocil się do Bartka z Megaacoustic. Moze on podpowie lepsze rozwiazanie. 

Pewnie masz problem z dudniacym, bez faktur basem. Ale i z nizszą srednicą moze być kłopot( odległość między gorą szafek i blatem)

Edytowano przez audiowit

19 minut temu, SaruSc napisał:

Czyli tak, zamówię 5 pułapek basowych w wersji PB-MP-1 60cm, szerokość całej meblościanki wynosi 3m czyli będzie akurat na cała długość. Do tego 2 panele uniwersalne FoamPRO 60x60x5, tylko że jak je włożę za kolumny to odstęp medzi nimi będzie wynosił ok 1cm a to już chyba będzie problem. Na ścianie odsłuchowej tak jak pisałem wisi już obraz wiec w około niego myślałem żeby dać też kilka FoamPRO, no i gdzieś czytałem że warto za obraz włożyć jakąś wełnę.

Z grubsza może tak być. Zauważ jednak, że PB-MP-1 i PB-MP-2 działają na nieco inne zakresy pasma. PB-MP-2 bardziej pochłania niskie częstotliwości. Z jakimi u ciebie jest problem, to nie wiem. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie jednak PB-MP-2. Panele hybrydowe niekoniecznie muszą się sprawdzić idealnie za kolumnami. Być może umiejscowienie ich na ścianie między kolumnami i TV będzie najkorzystniejsze. Trzeba popróbować. Panele wokół obrazu mogą nie przynieść efektu, bo najważniejszy jest ten kawałek ściany dokładnie za twoją głową, a tam jak się domyślam jest właśnie obraz. 

Edytowano przez Kraft

35 minut temu, audiowit napisał:

Te bastrapy niewiele dadzą. Pogadaj z Bartkiem zeby zrobił Ci na zamowienie z gestej welny panele pochlaniające szerokopasmowe. Dolna część szafek po calej dlugosci i szerokości. Za kolumnami na scianie za kolumnami do telewizora takie same czyli szerokopasmowe. Problem jest w grubosci panela. Czym grubszy bylby lepszy. Zmierz jaki najgrubszy zmiesci Ci się za kolumną. Takie panele są dość ciężkie. Moze być problem z zamontowaniem ich bezposrednio pod szafkami.

Widzę, ze masz po prawej stronie ścianę gdzie też by wszedł taki panel.

Panele mogą być białe więc źle nie bedą wygladały.

Twoje miejsce ustawienia sprzetu( nie będę owijał w bawełnę) wygląda źle więc najlepiej byś zrobił gdybyś bezposrednio zwrocil się do Bartka z Megaacoustic. Moze on podpowie lepsze rozwiazanie. 

Pewnie masz problem z dudniacym, bez faktur basem. Ale i z nizszą srednicą moze być kłopot( odległość między gorą szafek i blatem)

Czyli musiał bym wyłożyć tymi panelami całą ścianę między dolną a górną częścią meblościanki jeżeli dobrze zrozumiałem. Jeżeli chodzi o grubość palnęli to tu jest problem, bo tak jak napisałem wyżej kolumny od ściany stoję tylko ok 5-6cm.

Na scianie dalbym panele do telewizora z jednej i drugiej strony. Swoją drogą telewizor miedzy kolumnami nie jest pożądany :) no ale dobra. W koncu musisz tu żyć:).

Dodatkowo! Dół szafek wiszacych też bym wyłozył absorberami. W tej wnece dźwięk Ci się odbija i trzepocze. Trochę jak w studni. Włóż tam glowę i sobie pospiewaj ;) zobaczysz jaki jest pogłos. Najlepiej go wogole wyeliminować. 

Ale naprawdę napisz do Bartka lub zadzwoń. On nie gryzie, jest sympatyczny i rzeczowy. No i tym się zajmuje na codzień.

Edytowano przez audiowit

@SaruSc, możesz jeszcze spróbować ustawić lewą kolumnę zgodnie z poniższą regułą JMLab, mającą pomóc w prawidłowym ustawieniu kolumn względem ściany tylnej, bocznej i podłogi (w Twoim przypadku to będzie blat szafki). Wyraża się ona wzorem: 

B²=AC

Gdzie: A - odległość centrum głośnika niskotonowego od najbliższej powierzchni, C - odległość centrum głośnika niskotonowego od najdalszej powierzchni, B - odległość centrum głośnika niskotonowego od trzeciej powierzchni (A<B<C)

Może to trochę pomoże na dudnienie.

Edytowano przez Kraft

Jeszcze juz z takich szczegółów. Krawędź półki na ktorej stoją monitory powoduje dyfrakcję. Dlatego najlepiej gdybyś je postawił na standach. Ale nie chcesz. I tez rozumiem. Wiekszy problem jest z tà wneką

Edytowano przez audiowit

3 minuty temu, Kraft napisał:

@SaruSc, możesz jeszcze spróbować ustawić lewą kolumnę zgodnie z poniższą regułą JMLab, mającą pomóc w prawidłowym ustawieniu kolumn względem ściany tylnej, bocznej i podłogi (w Twoim przypadku to będzie blat szafki). Wyraża się ona wzorem: 

B²=AC

Gdzie: A - odległość centrum głośnika niskotonowego od najbliższej powierzchni, C - odległość centrum głośnika niskotonowego od najdalszej powierzchni, B - odległość centrum głośnika niskotonowego od trzeciej powierzchni (A<B<C)

Może to trochę pomoże na dudnienie.

Spróbuje jak będę w domu :)

8 minut temu, audiowit napisał:

Na scianie dalbym panele do telewizora z jednej i drugiej strony. Swoją drogą telewizor miedzy kolumnami nie jest pożądany :) no ale dobra. W koncu musisz tu żyć:).

Dodatkowo! Dół szafek wiszacych też bym wyłozył absorberami. W tej wnece dźwięk Ci się odbija i trzepocze. Trochę jak w studni. Włóż tam glowę i sobie pospiewaj ;) zobaczysz jaki jest pogłos. Najlepiej go wogole wyeliminować. 

Ale naprawdę napisz do Bartka lub zadzwoń. On nie gryzie, jest sympatyczny i rzeczowy. No i tym się zajmuje na codzień.

Napisałem do Bartka zobaczymy co mi odpisze.

4 minuty temu, audiowit napisał:

Jeszcze juz z takich szczegółów. Krawędź półki na ktorej stoją monitory powoduje dyfrakcję. Dlatego najlepiej gdybyś je postawił na standach. Ale nie chcesz. I tez rozumiem. Wiekszy problem jest z tà wneką

Nie chodzi o to że nie chce tylko że nie miał bym ich gdzie postawić 

Rozumiem, tylko Ci uświadamiam. Fajne monitorki. Dobrze, ze daleś te podstawy bo przyczepilbym się, ze dolna polka robi Ci za niepożadaną skrzynie basową.

A co do TV między kolumnami, to ja sobie na czas poważniejszych odsłuchów ustawiam przed nim taki absorber. Po odsłuchu absorber chowam do szafy i załatwione. Akustycznie i estetycznie. 

001-600x404.jpg

Grubość i masa w przypadku absorberów ma znaczenie. Bartek pewnie zaproponuje Ci hybrydy. Uzywa gabki duzej gestosci z otwartymi porami. Ma to plusy bo jest lzejsze.

Szkoda, ze masz tak mało miejsca za kolumnami.

Ja uzywam welny i uważam ją za skuteczniejszą. Ale to moje skromne zdanie.

Nie zapomnij o scianach bocznych. Masz je stosunkowo blisko kolumn.

Kraft, jest tez wersja z naklejonym laminatem pod różnymi katami. Bylby lepszy.

Edytowano przez audiowit

7 godzin temu, Kraft napisał:

A co do TV między kolumnami, to ja sobie na czas poważniejszych odsłuchów ustawiam przed nim taki absorber. Po odsłuchu absorber chowam do szafy i załatwione. Akustycznie i estetycznie. 

Nad TV będę się zastanawiał na końcu, ale takie pytanie bo ten TV ma wygięty ekran to jakoś poprawia jego wpływ na akustykę w stosunku do płaskich ekranów?

7 godzin temu, audiowit napisał:

Grubość i masa w przypadku absorberów ma znaczenie. Bartek pewnie zaproponuje Ci hybrydy. Uzywa gabki duzej gestosci z otwartymi porami. Ma to plusy bo jest lzejsze.

Szkoda, ze masz tak mało miejsca za kolumnami.

Ja uzywam welny i uważam ją za skuteczniejszą. Ale to moje skromne zdanie.

Nie zapomnij o scianach bocznych. Masz je stosunkowo blisko kolumn.

Kraft, jest tez wersja z naklejonym laminatem pod różnymi katami. Bylby lepszy.

Wpadłem na pewien pomysł, te 2 szafki na których stoją kolumny są osobno zdejmowane, zastanawiam się czy ich nie zdjąć i nie powiesić na sofą a w miejscu tych szafek postawić na ziemi jakiś większe kwiatki, ale w tedy na ścianie zamiast szafek musiały by zawisnąć jakieś dyfuzory albo pochłaniacze żeby zakryć dziury po szafkach. Następnie kupić standy i postawić je przed kwiatkami a na nich kolumny. Dzięki temu od tylnej ściany i bocznej było by po ok 40cm. Takie rozwiązanie powinno poprawić chyba znacząco akustyke.

P.S. Co do tych pułapek basowych w tym filmiku koleś twierdzi że one nie działają 

Edytowano przez SaruSc

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się