Skocz do zawartości

Pomozcie z wyborem sprzetu audio do pokoju


vvrzask

Recommended Posts

Witam serdecznie. Mam w planach wymiane zrodla dzwieku z mojej chinskiej wiezy Panasonix, ktora gra nawet jak na moje malo wprawione ucho dosyc slabo na cos 'porzadnego'. W cudzyslowiu, bo nie mam do wydania 5000-10000 zl, a okolo 1500 (no maksymalnie 2). Kiedys robilem jakis taki wstepny rekonesans i wywnioskowalem, ze najlepszy bedzie wzmacniacz/amplituner + kolumny pasywne. Jesli chodzi o przeznaczenie sprzetu to ma byc on podlaczony do komputera i uzywany do sluchania muzyki (slucham przeroznej, elektronika , rap , rock/metal, filmowa/z gier) oraz ogladania filmow. 
Zaden ze mnie audiofil, wszystko bedzie brzmiec lepiej od tej mojej wiezy, a jesli nawet mam jakies preferencje dzwiekowe to raczej nie umiem ich sprecyzowac, fajnie by bylo, zeby sprzet byl po prostu dobry, wszechstronny i sprawdzal sie do moich potrzeb. Tak samo nie do konca znam sie na korektorach dzwieku, equalizerach i innych przeroznych ustawieniach zeby dopasowac je do swoich potrzeb.

Zatem po primo - czy wzmacniacz czy amplituner ?

Secundo - jesli chodzi o sluchanie muzyki to czesto krece sie po domu, cos robie, sprzatam i zrodlo dzwieku bedzie dalej ode mnie, natomiast jak chodzi o siedzenie przy kompie, ogladanie filmow czy innego badziewia to albo przy biurku albo na lozku gdzie ta odleglosc od monitora/kolumn bedzie mniejsza. Czy jest to duzy problem ? Bo czytalem jakies artykuly o zlotym trojkacie (po 2m odleglosci) i ustawieniach stereo, u mnie nie bardzo sie to bedzie sprawdzac. Biurko ma niecaly metr, a jak przestawie kolo lozka to pewnie tez cos kolo tego. Czy w zwiazku z tym powinienem w jakies podstawki takie stojace zainwestowac, bo nie bedzie sie dalo korzystac jak beda takie male odleglosci? 

Tertio - czy nowe czy uzywane? Wiadomo, ze jesli sprzet uzywany to sie wstrzele w lepszy zestaw, ale jakie jest ryzyko ze cos bedzie niesprawne/rozregulowane a ja nawet po pojechaniu do innego miasta po test i odbior nie bede potrafil tego stwierdzic albo sprzet sie po prostu zestarzal i szybciej cos pierdyknie w srodku? 

I najwazniejsze quatro - prosze o jakies konkretne propozycje, bo po to jestem tu na forum zeby ktos za mnie najlepiej zdecydowal i wybral, z racji ze ja sie nie znam i na podstawie recenzji wszelakich audiosprzetow samemu mi ciezko wybrac.

Prosze serdecznie o Wasza pomoc i dziekuje z gory za jakiekolwiek odpowiedzi. Bede zobowiazany :) Pozdrawiam !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłeś dużo tematów i podejście twoje jest słuszne. Ale budżet nie pozwala na tak szerokie wybory życia przemyślenia nawet wśród sprzętu używanego. 

Ja polecam jednak wzmak. Nie napisałeś nic o wielkości pomieszczenia. Więc albo bezpieczne podłogowki albo większe monitory. 

Tak czy siak wybór wśród używanych. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoj 25m2, duzo przestrzeni, tylko jesli podlogowe stalyby po obu stronach biurka a monitor na biurku zeby on nie byl wyzej od nich tylko jak cos ogladam to dzwiek zeby byl rowno z lewej i prawej strony. A jakies konkretne propozycje wzmacniaczy/kolumn? Jak mniej wiecej podzielic pieniadze, za ile szukac wzmacniacza uzywanego a za ile kolumn? Dzwiek sie pewnie tez rozni w roznych kombinacjach kolumn i wzmacniaczy, tez ciezko bedzie wybrac. Jak przegladam rozne aukcje (jakies wzmacniacze denona) to napotkalem pojecia cieplego dzwieku czy jasnych kolumn. Prosilbym o doradzenie mi jakichs uniwersalnych kombinacji z racji ze slucham roznej muzyki. Tez nie zalezy mi na super glosnym odsluchu, wzmacniacz nie musi dawac bardzo mocno, mieszkam w kamienicy. 

Edytowano przez vvrzask
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biurko to nie jest dobry pomysł na kolumny. Będzie za wąsko i ogólnie słabo. Wtedy lepiej słuchawki...

Daj rysunek pokoju, bo bez tego nic nie zrobimy. Na rysunku zaznacz gdzie planujesz miejsce odsłuchu i gdzie Twoim zdaniem staną kolumny. Uwzględnij wymiary. 

Siedzenie przy biurku na krzesełku na dłuższy czas jest męczące. Lepsza jest kanapa.

Poczytaj o akustyce, bo to na prawdę nie zagra. Szkoda Twoich pieniędzy.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planow xD Kupuje jeszcze telewizor 55 cali i teraz juz wiem ze bedzie to wygladac tak 334kbuo.jpg 

wiec raczej na pewno nadadza sie kolumny podlogowe, miedzy kolumnami zrobie ponad 2m, od telewizora bedzie jakies 3,5-4m na ogladanie filmow, sluchanie muzyki. Komputer zostanie tam gdzie jest przy biurku i dosrtanie sluchawki do gier i stare glosniki. Teraz tak - mam plyte glowna asus prime z370-p , zalozmy ze bede sie laczyl przez hdmi do tv kablem, czy dzwiek bedzie przesylany z tv przez jakies ARC (tu z innego forum zagwozdka, ja nie wiem o co chodzi nawet) bo podobno jak nie to dac by sie jeszcze przydal, a dac to kolejne 1000 zl. Teraz czy dac mi jest w ogole potrzebny jak nie mam wygorowane audiofilskie wymagania czy wystarczy ten dzwiek z plyty glownej ewentualnie moze dokupic jakas zewnetrzna karte dzwiekowa do kompa co mnie taniej wyniesie zanim kupie dac? No i barzdo prosze o jakies konkretne modele czy kombinacje tych kolumn podlogowych i wzmacniaczy, firmy, modele kierujac sie uniwersalnoscia bo slucham przeroznej muzyki/ogladam filmy i terminy jak jasny/ciemny/zimny/cieply jesli chodzi o dzwiek mi nic nie mowia, nie wiem czego szukac. Budzet na tv to te 2000 gdzies, na audio no tez z 2000 ale pieniadze mam to sie najwyzej szarpne jeszcze do 2500 jak trzeba bedzie. Barzdo dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biurko postawiłbym obok stolika RTV, bezsensu jest ciągnąć przewody przez cały pokój. Kolumny wysunął bardziej na środek około 1 m od ściany tylnej. Tak aby pomiędzy mieć komputer i TV.

W Twoim pokoju sprawdzą się zarówno podłogówki jak i kolumny podstawkowe. Zajmują tyle samo miejsca. Kolumny podstawkowe / monitory stawiamy na standach. 

Możesz puszczać muzykę z komputera, ale najlepiej jest dokupić dac z USB. A to generuje dodatkowe koszty. Tymczasowo możesz podłączyć przewodem mini jack - 2xRca. Jakość nie najlepsza, ale na początku wystarczy.

Później dokupisz dac lub inne źródło, np. Odtwarzacz Cd. Już około 200-300 zł można kupić używany odtwarzacz w miarę dobrze grający. Przy odtwarzaczach trzeba patrzeć na dostępność laserów. 

Używany dac z USB to od około 300 zł w górę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakies konkretne modele podlogowek, wzmacniaczy?  No i zalozmy, ze nie mam tego daca tylko tv, kolumny, wzmacniacz i komputer. Jak mam to wszystko polaczyc i co z czym? TV z kompem przez hdmi zeby byl obraz ten co na monitorze, kolumny do wzmacniacza, a wzmacniacz tym mini jack - 2x rca do kompa? I wtedy dzwiek bedzie z tej plyty glownej do kolumn szedl ? Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił wzmacniacz cyfrowy SMSL Q5pro i do niego kolumny Magnat Quantum 675. Wzmacniacz jest przeznaczony do podłączenia źródeł cyfrowych. Tv do wejścia coaxial lub optycznego, komputer można podłączyć przy  użyciu USB i karta dźwiękowa do tego nie jest potrzebna.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie mam napisać jaki do tego podłączyłem kondycjoner :D ?

Wiem ze może to zszokować ale takie małe coś możne swobodnie konkurować ze wzmacniaczami do 3k  o konwencjonalnej budowie.

Spora dynamika jakiej można się spodziewać po wzmacniaczach pracujących w klasie AB o dużo większej mocy. Wiele wzmacniaczy o mocy ponad 100 W pewnie by pod tym względem poległo w ślepym teście. Do tego niezła detaliczność połączona z lekkim ociepleniem środka pasma. Dal większości ludzi pewnie jego wada są jego małe rozmiary.

Jeśli chodzi o kable głośnikowe to jest wrażliwy na użycie ich rodzaju jak większość wzmacniaczy impulsowych. Wrażliwość na kable cyfrowe jest niewielka jak w większości dobrze działających urządzeń cyfrowych. Jeśli chodzi o kable zasilające to trudno tu poszaleć bo o ile jest wymienny to gniazdo w zasilaczu jest takie jak w wielu zasilaczach do laptopów :) .

Gniazda głośnikowe akceptują gołe kable, jednak lepiej użyć kabli z wtykami bananowymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje poszukiwania narazie wahaja sie miedzy wzmacniaczem marantz pm-62/marantz pm-72, ktore jeden z gosci bardzo poleca jako dobrej klasy wzmacniacze w tej cenie a nowszym wzmacniaczem z wbudowanym dac i wejsciami cyfrowymi yamaha a-s201, ktory poleca inny gosciu ze wzgledu na te polaczenia cyfrowe (no i recenzja na audiofanatyku tez dobra). No i niby ten marantz lepszy od yamahy ale nie wiem czy jego tez sie da polaczyc tym coaxialem.  Mam plyte glowna asus prime z370-p, no i bedzie ten telewizor nie wiem jeszcze jaki w granicach 2000, nie bardzo wiem jak to wszystko popodlaczac zeby sie wszystko zgralo. Z kolumn do wyboru jak narazie te magnat quantum 675, Monitor Audio Silver S6, acoustic energy aegis neo 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...