Skocz do zawartości

Kolumny dla seniorów do1800.


Andrzej Ziòłkowski

Recommended Posts

Witam szanowne grono audiofilów. Jesteśmy małżeństwem 60+ i na zbliżającą się 37 rocznicę ślubu postanowiliśmy zrobić rewolucję w naszym sprzęcie audio. Z powodu spełnienia wszystkich wymagań (multiroom+FM+DAB+deezeer+TV+sterowanie ze smartfona+ cena do przyjęcia) podstawą będzie amplituner Yamaha R-N303D. Pomieszczenie to salon 30m2 przechodzący w aneks kuchenny ok. 15. W zasadzie byłem zdecydowany na ten amplituner w zestawie z Indiana Line Nota 550 X  (całość 3000zł) ale może podpowiecie coś innego. Słuchamy muzyki 6-8 godzin dziennie ale głównie jako tło (choć okazjonalnie zasiadamy specjalnie posłuchać na kanapie gdzie ustawienia kolumn i słuchacza tworzą trójkąt równoboczny 3,5 m). 80% z tego to stream z nc+ (są tam kanały muzyczne) pozostałe 20% to FM i TV (ale bez cudów w kinie domowym) , odkryciem ostatnich tygodni jest stream w wersji skompresowanej ( deezeer) . Gustujemy w stonowanej muzyce głównie kanały chillout z dodatkiem klasycznego rocka ale również jakieś eksperymenty (ostatnio zdumiał mnie Liquid Liquid - choć raczej sporadycznie) ale żadnego łomotu metal czy techno. Małgosia woli ustawienia raczej ciche , ja kiedy jej nie ma robię sobie głośną ucztę z U2 albo Pink Floyd. Z racji wieku nie wyłapiemy  detali, ale lubimy dźwięk naturalny, wyraźny, niekoniecznie z powalającymi basami .  Chciałbym uniknąć utraty jakości przy cichym odsłuchu ale jeszcze bardziej boję się nadmiaru męczącego sztucznego efekciarstwa w odsłuchu. Trochę poczytałem opinii i testów a za waszymi radami trochę pogrzebałem na aukcjach szukając używanych kolumn w przedziale 1000 - 1600. Skłaniałbym się do 3 typów:

1 - wciąż niewykluczony gotowy zestaw z Indiana Line Nota 550 X 

2 - Cambridge Audio Aero 6

3 - Audio Monitor MR6

Proszę o opinię , rady uwzględniające że nie jesteśmy i nie będziemy audiofilami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Biorąc pod uwagę Państwa preferencje dźwiękowe absolutnie przed zakupem przesłuchać te mr6. Moim zdaniem grają właśnie lekko efekciarsko i są mocno nastawione na bas. Dobra scena pojawia się dopiero przy głośniejszym odsłuchu. Choć w pierwszym kontakcie mnie urzekły. Moim zdaniem nie Pana dźwięk, choć jak mowię, nie skreślać przed odsłuchem tym bardziej, że cana nowych całkiem fajna. Niedawno były wyprzedażowe. Może jakieś używane kolumny w tej cenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Niestety nie mam szans na odsłuch więc muszę poprzestać na testach i waszych opiniach. Faktycznie coś mi przy opisie MR6 umknęło więc odpadają. Przy okazji MA wczytałem się w opis MR4 i wydają się idealne dla nas a co więcej praktycznie nie używane widzę na aukcji za tysiaka. Rocznica 22 sierpnia więc mam jeszcze kilka dni na decyzję. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie gratulujemy rocznicy.

W 30m2 zdecydowanie widziałbym kolumny Monitor Audio MR6, to konstrukcja która powinna świetnie sprawdzić się w Waszych gatunkach muzycznych. Charakter grania zależy w dużej mierze od elektroniki, MR6 sprawdzi się bardzo dobrze w większym pomieszczeniu, nie sądzę żeby był problem ze zbyt dużą ilością basu i sceną. 

Co do amplitunera zdecydowanie odradzam model R-N303D, niewiele droższy i lepszy jest R-N402D, chociaż warto także spojrzeć na Onkyo TX-8250 oraz bardzo dobrze wyceniony, bliźniaczy Pioneer SX-N30AE. Yamaha jest bardziej efekciarska, wyraźniej eksponuje skraje pasma, połączenie MR6 z Onkyo lub Pioneer moim zdaniem będzie najbardziej optymalne. Mamy także takie pakiety promocyjne, zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Moim zdaniem MR6 nie są przesterowane jeśli chodzi o bas. Nie mają go jakoś nadmiernie dużo, Uważam że do takiego pomieszczenia tyle ile trzeba.

Rozumiem jednak że szukamy sprzętu używanego? Za 1800 zł nie znajdziemy amplitunera i kolumn!

Jeśli używany to polował bym na Onkyo 8250, 8150, Yamaha RN602 + Magnat Quantum 675.

Jeśli nowy to będzie wyjątkowo ciężko, trzeba by dozbierać do ok 3k.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1800 mogę przeznaczyć na same kolumny z minimalną preferencją nowych (choć niekoniecznie).
Kwestia amplitunera jest w zasadzie przesądzona. Muzyka w tle pogrywa u nas codziennie wieeele godzin, nie lubimy nadmiernego łubudu ani niskiego dudnienia a z racji wieku odcięło nas od wysokich tonów. Doczytałem testy sprzętu sugerowanego przez Q21 i wobec neutralnej charakterystyki Yamahy będzie to R-N402D (radosne emocje w Onkyo czy Pioneer sobie odpuścimy). Pozostaje więc kwestia kolumn podłogowych (mam na nie miejsce, ale nie chcę jakichś wielkich kolubryn).  Po doczytaniu wielu testów i dyskusji na tym forum oraz żeby nie zwariować w kolejnych wariantach i propozycjach rozważam  już tylko 3 propozycje:

BL30 może BL40  

Indiana Line Nota 550X może TESI 561,  

Audio Monitor MR4 może MR6

Dla nas pewnie wszystkie okazałyby się świetne, ale które z nich dadzą najlepszy efekt otaczania muzyką z szeroką sceną i stereo przy niskich i umiarkowanych głośnościach w pomieszczeniu 30m2 + 15 aneks ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...