Skocz do zawartości

Stereo do pok. 18m2 rock metal


Łukasz Księżarczyk

Recommended Posts

Cześć,

Proszę Was o pomoc w doborze sprzętu. Przyznaję, że jestem laikiem w tym temacie i po przewertowaniu wielu tematów mam tym większy mętlik w głowie.

Generalnie szukam sprzętu Amplituner + Kolumny (docelowo pewnie też dokupię cd) + mały głośnik do odsłuchu przez bluetouch w kuchni/sypialni

Bardzo zaciekawił mnie system Yamahy MultiCast. Nie wiem na ile to marketing, na ile te rozwiązania są fajne i sprawdzone, ale póki co się do nich skłaniam.

Mały głośnik wybrałem bo podoba mi się tani WX-010, na żywo dawał radę.

Kolumny raczej podstawkowe, bo myślę, że nie wykorzystam potencjału podłogowych. Salon jest dość mały. Jak w temacie szukam czegoś co dobrze grało by rock/metal, z dobrze zarysowana linią basu i zadowalającym brzmieniem. Jak wspomnałem głównie z myślą o rocku i metalu.

Budżet na Amplituner i głośniki to ok 4-4,5k. Raczej nowy sprzęt, bo mam małe zaufanie do używek...

Z góry dzięki za sugestię i pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

system MusicCast to świetne rozwiązanie, które daje bardzo duże możliwości zbudowania systemu wielopomieszczeniowego, którego obsługa jest wyjątkowo prosta i stabilna. Tak więc jak najbardziej pozostańmy przy tym systemie, czyli amplitunerze Yamaha. Optymalnym rozwiązaniem będzie model Yamaha R-N602, który połączyłbym z kolumnami Focal Chorus 706, ewentualnie przy troszeczkę wyższym budżecie znacznie lepsze Aria 906. Bardzo dobrą opcją będzie także tańsza opcja z Polk Audio RTi A3 oraz najnowsze Definitive Technology Demand 9.

Zapraszam na odsłuchy oraz wypożyczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowersy serii 6 są jasne, momentami ostre. Do rocka moim zdaniem nie podejdą. Na pewno nie w połączeniu z podstawowymi modelami Yamahy.

Bardziej bym obstawiał połączenie Yamahy RN602 lub wspomnianego wyżej NADa 338 z KEF Q350, ELAC B6 czy Magnat Quantum 723.

Wszystkie te i jeszcze więcej konfiguracji możesz u nas odsłuchać.

Zapraszam

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. O ile na amplituner dość łatwo się zdecydować (skłaniam się do Yamahy rn 602). Tak różnorodność kolumn powala. I szczerze to zastanawiam się czy jest aż tak widoczna różnica (dla laika lubiącego dobra muzykę) w kolumnach za 700,100,1300 zł/szt? Czy ktoś zasugeruje swoich faworytów w tych przedziałach cenowych?

I takie pytanie dodatkowe: czy żywotność amplitunerów jest dłuższa niżeli kolumn? czy lepiej władować więcej kasy w amplituner by po latach sobie dokupić lepsze kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz Księżarczyk widzę, że jesteś z Krakowa. Podejdź na Chodkiewicza i przekonaj się na własne uszy. Z racji wyłączności B&W w naszej sieci ciężko o rzetelne  opinie- nie mniej jednak są to bardzo udane kolumny warte swojej ceny. Pytanie czego oczekujesz od dźwięku. Mnóstwo klientów kupuje B&W własnie do muzyki rockowej, bo imponuje im precyzja i oddanie wszystkich niuansów.

ps. w kolumnach generalnie nie ma co się zepsuć, w elektronice już szybciej :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre kolumny głośnikowe są zwykle długowieczne. Droższe kolumny również są zwykle lepsze od tańszych. Podobnie jest z elektroniką. W starszych kolumnach częściej można było spotkać górne zawieszenia z pianki poliuretanowej które rozpadają się po pewnym czasie i wtedy trzeba je wymienić. Obecnie robi się je głównie z gumy syntetycznej i te są trwałe. Jeśli kolumny nie są nadmiernie eksploatowane to mogą działać bezawaryjnie bardzo długo. Aby uszkodzić głośnik wystarcza zwykle chwila. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa do Oświęcimia masz nie daleko. Polecam tą wyprawę po rzetelne porady.

Czy są różnice ? Różnie. Poczytaj mój wątek pisałem o tym. Często kolumny za 1000-1300 nie będę się specjalnie różnic ale te za 1300 i 1500 już no znacznie. 

Druga sprawa to twój gust. Pamiętaj że wyznacznikiem jakości nie jest cena. Jeśli bardziej ci się podobają kolumny za 1000 zł niż te za 1500 to jest to możliwe. I nie daj sobie wmówić inaczej 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oczywiscie że się wybiorę na odsłuch, ale dobrze iść wg mnie z upatrzonymi modelami, aby w miarę wiedzieć czego się chce;) 

Przy okazji, czy kolumny Elac B6 sa lepszym wyborem niż B&W 658 S2 do systemu z yamaha r-n 602 do takiego zastosowania o jakim myślę (rock/metal). Tak poniekąd wnoszę z opinii powyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahm , wszędzie pisałeś o kolumnach (nie o monitorach) , ale też jaki jest sens jak podstawkowe zajmują tyle samo miejsca co normalne kolumny tyle tylko iż musisz kupić stojaki jeszcze ;)

+ rock/metal to jednak przydałoby się mieć z czego "dmuchnąć"

tak jak wcześniej pisano do sprawdzenia w takim razie focal 706 , magnat 723 , kef q350

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4 home napisał: 

"Bowersy serii 6 są jasne, momentami ostre. Do rocka moim zdaniem nie podejdą. Na pewno nie w połączeniu z podstawowymi modelami Yamahy"

 

-ale ta "branża" to amatorka, "jeżu"! zaczynałem od serii 600 B&W i ŻADEN z modeli nie był jasny, przeciwnie czasami zbyt stępiony w górze. Lepiej żeby nie którzy się tym nie sugerowali...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miras23 napisał:

S4 home napisał: 

"Bowersy serii 6 są jasne, momentami ostre. Do rocka moim zdaniem nie podejdą. Na pewno nie w połączeniu z podstawowymi modelami Yamahy"

 

-ale ta "branża" to amatorka, "jeżu"! zaczynałem od serii 600 B&W i ŻADEN z modeli nie był jasny, przeciwnie czasami zbyt stępiony w górze. Lepiej żeby nie którzy się tym nie sugerowali...

Czyli osobiście masz pozytywną opinię o B&W 685 S2 do takich zastosowań jak ostrzejsza muzyka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Miras23 napisał:

S4 home napisał: 

"Bowersy serii 6 są jasne, momentami ostre. Do rocka moim zdaniem nie podejdą. Na pewno nie w połączeniu z podstawowymi modelami Yamahy"

 

-ale ta "branża" to amatorka, "jeżu"! zaczynałem od serii 600 B&W i ŻADEN z modeli nie był jasny, przeciwnie czasami zbyt stępiony w górze. Lepiej żeby nie którzy się tym nie sugerowali...

Których seri 6 kolego? 

Z jaką elektronika tego słuchałeś? Mam wrażenie że jednak albo pamięć ci szwankuje albo słuch.

Ale wiem jak to sprawdzić. Kolega odsluha elaci b6 a później te bowersy i powie ci czy są jasne. Może wtedy zrozumiesz. 

9 godzin temu, MobyDick napisał:

Sporo zależy od tego co ktoś lubi. Jednak chodziło bardziej po połączenie B&W 685 S2 z Yamaha R-N602, bo tu może trochę za bardzo kłuć w uszy. Dlatego warto posłuchać zanim się kupi takie połączenie.

Dokładnie tak. To połączenie jest jasne. I akustyka tego nie zmieni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8/19/2018 o 17:56, Łukasz Księżarczyk napisał:

Jak w temacie szukam czegoś co dobrze grało by rock/metal, z dobrze zarysowana linią basu i zadowalającym brzmieniem. Jak wspomnałem głównie z myślą o rocku i metalu.

@Łukasz Księżarczyk. Przede wszystkim odsłuch to podstawa. Nie kupuj nic w ciemno bo możesz się mocno zdziwić. 

Kolejna rzecz to gatunki muzyczne - Rock , Metal - czyli wiele słabo zrealizowanych płyt. 

Moja rada jest taka , abyś szukał kolumn cieplejszych, z miękką kopułką bo inaczej na wielu albumach będziesz miał jazgot , a nie metal, no chyba że słuchasz tylko tych bardzo dobrze zrealizowanych płyt w co wątpię bo zakres tej muzyki jest olbrzymi.

Takie kolumny jak B&W 685 czy to "S" czy to "S2" w mojej opinii się do takiej muzyki kompletnie nie nadają. One są zdecydowanie za jasne w takich klimatach muzycznych, będzie brakowało środka i dociążenia tak potrzebnego tej muzyce. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji musiałby być wzmacniacz mocno ocieplony z dobrym wypełnieniem , ale nawet i tak to by nie pomogło za dużo.

Posłuchaj coś z Elac, Dynaudio, Kef, Rls ... Po wyborze kolumn dobrać wzmacniacz i powinno to jakoś być.

Czy kolumny podstawkowe czy podłogowe, do ciężkiej muzy z reguły lepsze są podłogowe gdyż masz większy wolumen dźwięku i lepsze dociążenie, gdzie podstawkowe Ci tego nie dadzą, ale z podstawkowych kolumn w cenie podłogowych masz za to lepszą jakość. Do 18m2 możesz wsadzić i mniejsze podłogowe jak i podstawkowe kolumny. Więc tutaj już Twój wybór na czym Ci bardziej zależy.

Pamiętaj o odsłuchu, przeczytanie nawet 1000 stron forum nie zastąpi takiego sposobu wyboru. Każdy z nas słyszy inaczej i ma inne preferencje co do brzmienia ... Oczywiście najpierw odsłuch w salonie, aby wybrać to co Ci się podoba, a następnie najlepiej wypożyczenie sprzętu do domu i test we wlasnym pomieszczeniu. To najlepsza droga, aby zaraz nie sprzedawać za połowę ceny nowo zakupionego sprzętu.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mordor12 napisał:

@Łukasz Księżarczyk. Przede wszystkim odsłuch to podstawa. Nie kupuj nic w ciemno bo możesz się mocno zdziwić. 

Kolejna rzecz to gatunki muzyczne - Rock , Metal - czyli wiele słabo zrealizowanych płyt. 

 

Potwierdzam , sam wiele razy zastanawiałem się czy moje kolumny nie nadają się do rocka , a okazywało się ,że dane wydanie (mastering) było tak złe ,że miałem jedną wielką sieczkę a nie muzykę ;)

Dogadaj się na forum z kimś z branży na odsłuchy , i bez krępacji sprawdź sobie 3-4 zestawy , często okazuje się iż podpasuje Nam coś czego nie zakładaliśmy nawet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kubakk napisał:

Często okazuje się iż podpasuje Nam coś czego nie zakładaliśmy nawet.

Cała prawda. 

Dodam tylko , że nieraz czytamy na forach/testach o pewnych kolumnach, myślimy sobie , że o tak to będzie to czego oczekujemy. Jedziemy na odsłuch a tam strzał między oczy i zimna woda na głowe i myśl  - "Jakbym zakupił je w ciemno to już koniec" ;) 

Oj można się zdziwić ...

 

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak z pylonami saphire 25 , czarny hg upatrzony , wszyscy , wszędzie chwalili , testy twierdzące iż zagrają jak kolumny 3-4x droższe , dudnienie & jazgot = byłem mega zawiedziony , natomiast w salonie dobrze trafili w mój gust widząc po poprzednio odsłuchanych jakiego brzmienia szukam ;) 

Dlatego warto posłuchać parę opcji i pamiętać o rabatach :D , co prawda to co kupiłem było jako jedyna pozycja w mojej głowie (po za budżetem , po rabacie się zmieściłem) , dlatego nie brałem na początku pod uwagę. 

 

PS: nie żeby pylony były kiepskie ,ale do mego zasilania , oraz przy braku ich wygrzania , nie zachwyciły mnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...