Skocz do zawartości

Wybór używanych głośników 5.1 do Onkyo TX-SR606


labamba63

Recommended Posts

Cześć,
od jakiegoś czasu buduję sobie swój mały kącik filmowy, sprzęt odpowiedzialny za obraz już mam teraz staram się zadbać o dźwięk. Zgodnie z waszymi radami na forum pokusiłem się o zakup używanego amplitunera Onkyo TX-SR606. Teraz chciałbym dobrać do niego tanie używane głośniki do dźwięku 5.1 oraz subwoofer, bardzo bym prosił o rady czego mogę szukać na najpopularniejszych polskich portalach aukcyjnych, a czego się wystrzegać. Chciałbym tylko dodać, iż obecnie posiadam dźwięk stereo oparty na Altusach 120, jeśli będzie można je wykorzystać to też może być taka możliwość - może wyjdzie troszkę taniej wtedy ^_^. Stereo obecnie mnie nie zadowala, może nie brakiem jakości, ale brakiem dźwięku przestrzennego, który przy oglądaniu filmów robi robotę.
Pokój ma powierzchnie 30m² w kształcie delikatnego prostokąta, budżet jest niestety mały - ale nie oczekuję też przez to kinowego dźwięku, chciałbym przeznaczyć na ten używany zestaw około 150zł. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie i propozycje.

Serdecznie pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pomyłka niestety, w takim przedziale chciałbym znaleźć na chwilę obecną jakieś głośniki. Może kiedyś jak więcej uskładam to dokupię coś innego, ja wiem, że dużo osób szuka tutaj kolumn stereo co najmniej po 1000zł i czasem to jest mało, ale proszę też wiedzieć, że niektórzy oglądają filmy z wbudowanych głośników w telewizor. Bardzo bym prosił was o wyrozumiałość, myślę o jakiś używanych satelitkach z kin domowych sprzed kilku lat - na portalach aukcyjnych widzę dużo różnych głośników albo całych kin w tej cenie, głównie jest to jakiś stary sprzęt Sony/Samsung. Będę wdzięczny za jakąś pomoc, pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 150zł cieżko będzie kupić satelitkę jedną, a co dopiero zestaw 5.0

Subwoofery używane to gdzieś już był o tym wątek. Ja używam JBL E150 przy 25m2 daje radę. kosztują używane okolo 500zł.

Amplituner kupiłeś dobry,a do niego chcesz kupić jakieś pierdziawki? na długo? Jeśli tak to lepiej byś zrobił jakbyś kupił głośniczki komputerowe za 650zł 5.1

Przeglądałem teraz allegro nic w tej cenie nie znalazłem. Coś z sensem od 400-500zł 5.0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie komplety 5.1 z subem w tej cenie (do 200zł) to są zestawy od prostych modeli kina domowego "All in one" z subem pasywnym, a taki sub nie nadaje się dla Ciebie-potrzebujesz subwoofer aktywny i  to będzie koszt co najmniej 300 zł za używany (ew. 200-250 zł za modele z mocno porysowaną lub poobijaną obudową).

Możesz kupić za 100-150 zł pięć małych kolumienek od takiego zestawu, ale nie polecam: mają małą moc i mocno ograniczone pasmo przenoszenia.

To już lepiej sprzedać Altusy które masz, a potem kupić niedrogi zestaw 5.0 z kolumnami podłogowymi na froncie (np. Sony, czy niskie modele Jamo, Koda, TAGA, Magnat itp). A subwoofer dokupisz w przyszłości-jak pojawi się u Ciebie dodatkowa gotówka.

Dzięki temu będziesz miał jednolity zestaw który zagra bez porównania lepiej niż Altusy+przypadkowo dobrane "pierdziawki" (wybacz to określenie, ale to stwierdzenie faktu).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poważne odpowiedzi,
będę sobie śledził modele z tych firm, które tutaj kolega wymienił. Czy mogę w takim razie te podłogowe na froncie dać (model z którejś wymienionej firmy) i do tego jakieś najtańsze satelitki do dopełnienia 5.0, czy tylko szukać całych zestawów z kolumnami podłogowymi? Może jakoś starałbym się w 250zł zmieścić bez subwoofera. Taka wersja może byłaby przez rok, a w kolejne lato postarałbym się zmienić na coś lepszego. Myślałem, że amplituner będzie najdroższym wydatkiem w moim zestawieniu, a tutaj widać się mocno przeliczyłem :)

Edytowano przez labamba63
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup caly zestaw jednej firmy 5.0. Suba mozesz kupic innej firmy. 

A kabli duzo mi zoztalo moge sprzedac za 50% ceny jaka zaplacilem. Napisz jakie beda odleglosci od amplitunera wszystkich glosnikow. Sprawdze czy bede mial tyle metrow. Do twojego zestawu wystarczy 2x1,5. Zelerzy tez od odleglosci i mocy glosnikow. Napisales, ze za jakis czas bedziesz wymienial glosnki wiec najrozsadniej bedzie kupic 2x2,5. W sumie dla ciebie extra cena  za 1zl cu 2x2,5. Niezalezy mi na sprzedazy wiec jak chcesz nikomu :) nic na sile. A roznice poczujesz przy kablach za 30zl i dobrych głośnikach. W onkyo 606 slychac. W moim obecnie yamaha 683 nie slychac roznicy. Ale to szczegoly. Lepiej wydac wiecej na kolumny. Nie daj sobie wcisnac, ze kable musza kosztować 

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, labamba63 napisał:

 Czy mogę w takim razie te podłogowe na froncie dać (model z którejś wymienionej firmy) i do tego jakieś najtańsze satelitki do dopełnienia 5.0, czy tylko szukać całych zestawów z kolumnami podłogowymi? Może jakoś starałbym się w 250zł zmieścić bez subwoofera. 

Z uwagi na niski budżet musisz się liczyć z kompromisem odnośnie dźwięku. Wiadomo że komplet 5.0 za tysiąc czy półtora będzie lepszy od takiego za 150-250 zł, ale z próżnego i Salomon nie naleje :-(

Wg mnie sprzedając Altusy i dokładając posiadaną kasę jak trochę poszukasz to kupisz coś w miarę niezłego do 500zł (i nie będą to jakieś niegrające wynalazki w stylu Amtecha czy VoiceKraft) i będziesz miał zdecydowanie lepszy dźwięk niż na Altusach+"pierdziawki".

Wrzuć sobie w Allegro w kategorii kolumny --> kino domowe filtrowanie i ustaw cenę maksymalną na 600 zł (czyli trochę więcej niż będziesz miał, ale to często są ceny wyjściowe i można taniej), powinno się pojawić trochę ofert. Poszukaj też na OLX w Twoim rejonie.

Warto by były to oferty z Twojej okolicy, byś nie musiał płacić za kuriera czy pocztę.

Za małe pieniądze da się kupić coś w miarę niezłego, byś mógł już się cieszyć efektami kina domowego.

A odnośnie kabli: może dostaniesz jakieś podstawowe wraz z zestawem kolumn, a jeśli nie-to kupisz coś z miedzi beztlenowej  o przekroju 2.5mm^2 (ew. 1.5mm^2 na tył) i na początek musi wystarczyć, zapłacisz rzędu 2zł za metr. Bo na porządniejsze kable masz czas, pierw będziesz pewnie chciał sobie subwoofer dokupić. Ile łącznie metrów potrzebujesz ?

Pamiętaj, że kabel do lewej kolumny powinien mieć taką samą (albo ew. bardzo zbliżoną) długość jak ten do prawej kolumny. Kable na tył są dłuższe, ale też lewy=prawy (długość).

Pozdrawiam

PS. Nie przejmuj się-coś się znajdzie nawet w takich pieniądzach :-)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za wasze podejście do mojego tematu i poważne odpowiedzi, to bardzo pomaga jeśli uzyskuje się tak ważne i rzeczowe odpowiedzi - jednocześnie nie zniechęcając takiego świeżaka jak mnie do tego trudnego tematu audio ;)

Przepraszam za nieco długą nieobecność, ale to wszystko było spowodowane skrupulatnym przeszukiwaniem ofert mojego nowego zestawu kolumn :P.
Jako, że lubię słuchać rad ludzi mądrzejszych od siebie w danym temacie poszerzyłem budżet i tym oto sposobem zakupiłem Taga Harmony TAV-406 v.2 zamiast małych satelitek z używanego zestawu kina domowego Sony/LG/Samsung. Wyglądają cudownie - mam nadzieję, że równie dobrze będą grać :D
 

Dnia 21.08.2018 o 23:09, RoRo napisał:

(...)

A odnośnie kabli: może dostaniesz jakieś podstawowe wraz z zestawem kolumn, a jeśli nie-to kupisz coś z miedzi beztlenowej  o przekroju 2.5mm^2 (ew. 1.5mm^2 na tył) i na początek musi wystarczyć, zapłacisz rzędu 2zł za metr. Bo na porządniejsze kable masz czas, pierw będziesz pewnie chciał sobie subwoofer dokupić. Ile łącznie metrów potrzebujesz ?

Pamiętaj, że kabel do lewej kolumny powinien mieć taką samą (albo ew. bardzo zbliżoną) długość jak ten do prawej kolumny. Kable na tył są dłuższe, ale też lewy=prawy (długość).

(...)

Tak jak właśnie kolega poruszył temat została jeszcze tylko sprawa przewodów i rozmieszczenia tego zestawu kolumn. Póki co nie mam żadnych - będę musiał chyba kupić sam jakąś rolkę przewodu i poprowadzić je wszystkie jakoś. Jak sobie tak mniej więcej wyliczyłem to będę potrzebował około 12m długości do skrajnego prawego tylnego głośnika. Na kolumny z przodu przewody po 2m w zupełności wystarczą, na głośnik centralny wystarczy 1 metr.
Dziękuję za uwagę co do długości przewodów - nie miałem o tym pojęcia, że powinny być tej samej długości.
Pokusiłem się o stworzenie modelu pokoju, w którym budowane jest kino - czy mógłbym prosić, aby ktoś na to zerknął i napisał czy takie rozmieszczenie kolumn jest prawidłowe? Dodatkowo na schemacie widać wymiary pokoju, które pozwolą zobrazować jakie mniej więcej odcinki przewodu będą wykorzystane.

Zdjęcia modelu:
um0000.jpg
um0001.jpgum0002.jpgum0003.jpgum0004.jpg

Proponowane ustawienie kina domowego:
(na pierwszym zdjęciu kolumny na czerwono, na drugim są zaznaczone na zielono)
um0000a.jpgum0004a.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...