Skocz do zawartości

Trudne akustycznie pomieszcze i dobór kolumn


Mariusz Ożga

Recommended Posts

Prośba o podpowiedzenie kolumn podstawkowych do mojego zestawu stereo. 

Pomieszczenie 22,6 m. kw. ale akustyka pomieszczenia nie jest za dobra, ze względu na rozkład oraz meble (nie do zmiany – znaczny problem z WAF*).  Wrzuciłem ręczny schemat. Wstępnie lokalizacja kolumn wskazana przez ‘K’. Rozważam dwie opcje:

  • kolumny na podstawkach – wysokość standów minimum 80 cm (muszą grać ponad fotelami, które tyle właśnie mają wysokości ich oparcia); szerokość między kolumnami ok. 1,8 m, ale lokalizacja o tyle ryzykowna, że czasami są otwierane te drzwi balkonowe po lewej;
  • alternatywnie, mniej chętnie – rozważam albo postawienie kolumn na stoliku RTV (wtedy trzeba będzie zainwestować w odseparowanie innych elementów zestawu); albo, najmniej chętnie, powieszę na ścianie…

W obu opcjach kolumny blisko ściany, nie ma miejsca na odsuwanie za daleko. Można rozważyć przesunięcie kolumny prawej w ten kąt daleko w prawo, ale na razie nie widzę uzasadnienia (szeroka, ale niesymetryczna scena).

Celuję w używki, chciałbym dobry sprzęt hi-fi, wyższej klasy niż średnia. Budżet ok. 4 tys zł za parę. Chyba, że trafi się okazja (zwykle nie wierzę w okazje cenowe), to dołożę coś. Jeszcze jakby były tak piękne jak np. Sonus Faber Minima Amator to już byłbym zachwycony…

Na czym i jak słucham ?

Buduję w tym pomieszczeniu system stereo, nie KD (KD mam gdzie indziej). Sercem systemu pozostanie klasyczny wzmacniacz Rotel RA 980BX, bo zainwestowałem w jego kompleksowy tuning, z celem ‚napowietrzenia’ i uszczegółowienia dźwięku (wymiana kondensatory/rezystory/filtry). System stereo ma mieć 3 główne źródła:

  1. streaming/multiroom – Spotify/Tidal oraz kolekcja plików na lokalnym serwerze NAS; inwestuję już w system DENON HEOS, więc konsekwentnie planuję do tego wzmacniacza zakup HEOS Link żeby nie mnożyć aplikacji;
  2. muzyka z winyli – mam klasyczny gramofon Technics SL-1410mk2; inwestuję w nową wkładkę i aktywnie poszerzam kolekcję winyli;
  3. chętnie puściłbym przez wzmaka/HEOS Linka dźwięk z TV – bez oczekiwań co do dźwięku przestrzennego etc.

Czego słucham ?

Po pierwsze - słucham głównie klasycznego rocka, ale ‚podróżuję’ też w inne obszary - zarówno w lżejsze (elektronika), jak i cięższe (np. Sisters of Mercy). Lubię dźwięk szczegółowy, rozdzielczy, słyszę, a przynajmniej wydaje mi się, że słyszę, dźwięk blach. Natomiast to nie oznacza, że bas ma być kluchą. Jak słucham „Razor’s Edge” AC/DC to ta charakterystyczna solówka na basach ma być pięknie uwypuklona, a szarpanie strun ma być słychać.

Z nowych kolum podłogowych, które do tej pory słuchałem podeszły mi najbardziej Sonus Faber Prinicipia 7 (wiem, są za duże), odpowiednie do mojego sposobu używania i rodzajów muzyki. Dźwięk wewnętrznie wyjątkowo spójny, dynamiczny, kształtny, pełny. Mają taką własność, że power rośnie bardziej niż by na to wskazywało przekręcenie potencjometru: dobrze się ich słucha zarowno po cichu (fajne wysokie), oraz głośno, ze zwielokrotnionym basem. Klasyczny rock odtwarzają wspaniale. Death metal nie jest jego domeną, ale gothic nad wyraz dobrze ! Rodzielczość ,na górze’ wzorowa, ‚na dole’ - dobry plus (trzeba by chyba poeksperymentować kablami, żeby było bardzo dobrze).

Zupełnie nieźle brzmiały Tannoy Revolution XT8F. Nieco niżej oceniłem Focal Chorus 726, zupełnie nie po drodze mi z Elac Uni-Fi FS U5.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

 

____

*WAF - Wife Acceptance Factor.

IMG_3594 (1).jpg

Edytowano przez Mariusz Ożga
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś podłogowek a szukasz monitorów?

Z monitorów o takim dźwięki jak chcesz to studio 16 Hz canto one, magnat quantum 1003s, monitor audio silver 100.

 Podłogowek to już sam widzisz. 

Wśród używanych tu o dziwo ppdpowiem że ciekawe mogą być dla ciebie bowersy. Tak tak koledzy z branży będą w szoku :P

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, S4Home napisał:

Słuchałeś podłogowek a szukasz monitorów?

Koncepcja lokalizacji sprzętu się zmieniła. Wciąż rozpatruję podłogówki, ale z tych mniejszych, np. jeżeli Prinicpia to raczej 5 niż 7, jeżeli Tannoy to xt6 etc. Tyle, że wtedy ten klasyczny dylemat - większe monitory (np. z wiekszym niskotonowym), czy mniejsze podłogówki ? Szczególnie, że potrzebuję rozdzielczego soczystego basu do rocka i to w parze do jasno grającego Rotela...

38 minut temu, S4Home napisał:

Z monitorów o takim dźwięki jak chcesz to studio 16 Hz canto one, magnat quantum 1003s, monitor audio silver 100.

Wśród używanych tu o dziwo ppdpowiem że ciekawe mogą być dla ciebie bowersy.

Monitor Audio raczej już nie. Mam w domu co prawdza tylko Bronze, ale basu zdecydowanie za mało. Silver wypadł podobnie przy odsłuchach.

Bowersy - tu mam uraz z poprzedniego wyboru: wybierałem ampli sieciowe. To zapewne wina sekcji wzmacniacza, ale tamta Yamaha nie poradziła sobie za dobrze z B&W (klucha w basie, rozdzielczość słaba). Może powinienem zmienić zdanie...

Generalnie na razie chcę się skupić na używkach, bo za te pieniądze mogę mieć coś w klasie "średniej wyższej". Wstępnie wyselekcjonowałem takie marki jak: Sonus Faber, Chario, Xavian, Dynaudio, ew. Usher.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moja pierwsza propozycja w głowie to były chario. Ale jak powiedziałeś że elac to nie twoje granie to zmieniłem koncepcje. Super podstawa basowa. Ale delikatna góra. 

Ale 'delikatna' tzn ? Problem z rozdzielczością ? Czy jasny wzmak (jak mój Rotel), tego nie poprawi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...