Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


wistler

Recommended Posts

To mój pierwszy post, zatem witam serdecznie. ;-)

Przeczytałem już trochę na temat wyboru pierwszego zestawu, nasłuchałem się sporo - miałem już wybrany zestaw, ale no właśnie...

Byłem na ostatnim odsłuchu, który w zasadzie utwierdził mnie w przekonaniu do wybranego zestawu. Jednak obsługa poleciła mi jeszcze sprawdzić wzmacniacz stereo, zamiast testowanych wcześniej sieciówek i tu zaczął się problem. Ale od początku, kilka ważnych informacji:

- miejsce: salon z aneksem kuchennym z boku, całość 22 m^2 z otwartym korytarzem, miejsce na sprzęt to ~3,5 x 5 m,
- zastosowanie: uniwersalne, tylko stereo (kina na tym nie będę budował) - przez większość czasu muzyka, jednak chciałbym mieć opcję podłączenia TV (smart tv + Netflix np.) + komputera (HDMI z komputera do telewizora, z telewizora optykiem do wzmacniacza/amplitunera - takie rozwiązanie chyba będzie najlepsze); docelowo będzie tam jakiś mini-PC z dostępem do serwera danych,
- gatunki muzyczne: w większości wszelkie odmiany rocka, sporo elektroniki, jednak zależy mi na uniwersalności brzmienia (słucham różnej muzyki),
- od czasu do czasu obejrzę tam film - najpewniej Netflix/HBO GO czy ew. coś z komputera (Youtube),
- budżet - od 5k zł, jeśli jednak będzie warto "trochę" dołożyć, to jestem w stanie to przemyśleć; sprzęt tylko nowy.

Od początku skupiałem się na wzmacniaczach sieciowych (Yamaha oraz Onkyo), ze względu właśnie na uniwersalność. Po przesłuchaniu kilku zestawów kolumn z wymienionymi amplitunerami byłem już prawie zdecydowany na R-N602 + Zensor 7 (zakładałem budżet w okolicach 5k). Jednak na ostatnim odsłuchu zaproponowano mi jeszcze sprawdzenie samego wzmacniacza stereo, jeśli funkcje sieciowe mógłbym mieć z komputera (wspomniany mini-PC) - wymagałoby to jednak odpalenia i peceta, jak i TV. Jako źródło używałem głównie Spotify + Tidal. 

No i (nie)stety - CA CXA80 zagrał sporo lepiej z Zensorami niż Yamaha czy Onkyo (8250). Wszystkie pozostałe kombinacje z innymi kolumnami odpadły wcześniej (słuchałem Monitor Audio Bronze 6, Paradigm 9v7, Focal Chorus 716, Pylon Sapphire 31). Różnica pomiędzy wybraną już prawie 602 była znacząca, tak więc jestem w kropce. :P Nie chciałbym jednak brnąć dalej - a to streamer, a to jeszcze coś innego. Jestem jeszcze umówiony na sprawdzenie CXA60 oraz Yamany R-N803. Kolumny w zasadzie mam już wybrane - Zensory najbardziej mi się podobały ze wszystkich. 

I tu też prosiłbym o rady - w którym kierunku pójść? Czy jest coś, na czego nie zwracam uwagi lub warto jeszcze sprawdzić? Z jednej strony bowiem funkcjonalności jak odpalanie przez Airplay, sterowanie z poziomu aplikacji czy radio FM są całkiem okej, jednak nie wiem, czy wzmacniacz stereo nie sprawdzi się bardziej.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że sam wiesz czego chcesz. A nasze porady są.... Po prostu nie potrzebne. Odsłuch odsłuch i jeszcze raz odsłuch. 

Cxa80 to wyższy i lepiej grający model także od 803 i tego nie zmienimy. 

Jeśli mogę ci coś zasugerować to tak, kieruj się dźwiękiem. Komp jest nawet lepszym źródłem niż wbudowane sieci w amplituner.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dokładnie tak jak napisali koledzy z S4Home, tylko odsłuch. Wzmacniacz zawsze zabrzmi lepiej niż amplituner, zwłaszcza dobry wzmacniacz (a takim jest CXA80). Oczywiście topowy model amplitunera Yamahy będzie lepszy od R-N803 i warto posłuchać ale myślę, że bezpośrednie porównanie z CXA80 nadal wykaże istotne różnice. Może warto spróbować model niższy czyli CXA60? Uważam, że to bardzo udany wzmacniacz a cena prawie jak amplitunera stereofonicznego.. Co do multimedialności można posłużyć się modułem Apple TV czy Google Chromecast i funkcje sieciowe mamy załatwione :)

 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Top Hi-Fi Poznań jestem z Poznania. 

Dzięki za wiadomości. Jeśli prędzej czy później podepnę tam jakiś PC czy też Apple TV, z funkcji sieciowych pewnie korzystałbym rzadziej. Jutro mam jeszcze 803 i CXA60 do sprawdzenia.

Zastanawia mnie jeszcze jeden temat, bo akurat tego nie miałem jak sprawdzić - jak wygląda sprawa oglądania filmów w kontekście amplituner stereo/sieciowy vs wzmacniacz stereo (chociażby 602/803 vs CXA60/80)? Któryś rodzaj urządzeń lepiej sprawdza się w zastosowaniach wideo? Teoretycznie wzmacniacz powinien zagrać lepiej, ale nazwa amplituner też nie wzięła się z niczego. ;-)

Edytowano przez wistler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie! CXA80 testuję od kilku dni. Nie mam w zasadzie żadnych zastrzeżeń - nie ma tutaj wielkiego sterowania, jeśli chodzi o kolumny, zatem kombinuję tylko z ich ustawieniem.

Niemniej zastanawiam się jeszcze nad alternatywami dla tego modelu - czy taka Yamaha AS801 jest warta uwagi? Czy znajdę może jakieś inne opcje? Nie jestem niezadowolony z Cambridge'a, tylko nie miałem okazji słuchać innych urządzeń. CXA80 jest wypożyczony, także ostateczna decyzja nie jest jeszcze podjęta. Będę wdzięczny za dalsze wskazówki i podpowiedzi. ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wistler napisał:

CXA80 testuję od kilku dni. Nie mam w zasadzie żadnych zastrzeżeń

Jak Ci pasuje dźwięk to nie ma co kombinować , im mniej " funkcji" tym lepszy dźwięk. A jak mowa o funkcjach, to zawsze można dokupić Raspberry Pi 3B+ z nakładką z wyjściem optycznym i coaxial i masz funkcji aż nadto : Tidal, Spotify, radio internetowe , you tube, muzyka i sterowanie ze smartfona  ( koszt 600 zł).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Wracam do Was z kolejnym tematem - rozbudowa zestawu o dalsze elementy. 😉

Obecnie jako playera używam Apple TV. Wszystko w porządku, poza nieco ograniczoną funkcją w zakresie odtwarzania z dysku sieciowego (VLC przerywa utwory z koncept albumów, jest to irytujące). Poza tym nie mam zastrzeżeń.

Na pewno chciałbym dokupić gramofon. Do tego będę potrzebował przedwzmacniacz, gdyż CXA80 go wymaga. Tutaj nie mam żadnego rozeznania, więc będę potrzebował sugestii, czego szukać i na co zwrócić uwagę.

W dalszej perspektywie chciałbym dorzucić amplituner AV, do którego podepnę wszystkie urządzenia (Apple TV, konsola, kablówka) a kiedyś tam pozostałe głośniki do 5.1 (przy założeniu, że CXA80 zostaje w konfiguracji).

Stąd też kilka pytań - zostać na razie przy zwykłym gramofonie (jak np. Pro-Ject Primary E + jakiś prosty przedwzmacniacz), a w dalszej perspektywie zainteresować się amplitunerem? A może gramofon ze zintegrowanym przedwzmacniaczem. Czy może warto od razu zainwestować w amplituner AV z przedwzmacniaczem dla phono? Zależy mi na tym, żeby CXA80 był używany w trybie stereo, a w przyszłości jako byłby też używany dla przednich głośników w konfiguracji 5.1 (gdy dokupię pozostałe kolumny). Czytałem, że CXA80 nie ma tryby Home Theater Bypass (czy jakkolwiek się to nazywa), ale pamiętam, że sprzedawca mówił, że nie będzie problemu z dalszą rozbudową tego zestawu o kolejne klocki do 5.1.

Na gramofon byłem gotowy przeznaczyć ok. 1000 zł, amplituner to pewnie koszt 1500-2500 zł. Taki budżet mam na start. 😉

Z góry dziękuję za odpowiedź! 🍻

Edytowano przez wistler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gramofon - Project. W tym budżecie to lider i juz dostaniesz coś na prawdę ciekawego

2. AMP pod kino. Tu nie ma problemu że CXA80 nie ma HT bypass czy main in i takie tam. Po prostu ustalisz stały poziom głosu na gałce.

Musisz jednak kupić amlituner z PRE OUT na front i to jest konieczność. Obecnie, jak mówie na teraz. nie dostaniesz takowego nowego za 2500 zł. Rynek amplitunerów został bardzo dotknięty pandemią. Masz Yamaha 6A i miałeś Onkyo 696. Już go nie ma i nie będzie. Wyżej Denon X 3700.

No chyba że coś z używanych. Ale tu ceny są mocno zaporowe teraz. +80% ceny tego co było przed pandemią.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon pewnie mamy z głowy, wybór pewnie padnie na Pro-Ject Primary E.

Z kwestii amplitunera - tylko nowe wchodzą w grę. Budżet mogę zwiększyć, jeżeli będzie umożliwiał rozbudowę w kolejnych latach. Denon wydaje mi się być za mocny (X3700) - więcej niż 5.1 nie planuję nawet w dalszej przyszłości. Jeśli przy 3500 zł za ampli zamknę temat na jakiś czas, to mogę się na to zdecydować.

W cenie ~3500 zł mamy te dwa modele do wyboru, tj. TX-NR626 i Yamaha RX-6A? Przyglądałem się też Denonowi AVR-X2700H, chyba spełniałby też wymagania (pre-out).

Rozumiem, że do CXA80 podłączam przednie kolumny (tak jak jest teraz) -> 2x RCA do amplitunera do oznaczenia pre-out? Na sztywno ustawiam głośność na wzmacniaczu, a potem steruję resztą z poziomu amplitunera. W przyszłości do niego podłączam pozostałe kolumny. Subwoofer wtedy też podłączam do amplitunera czy do CXA80?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...