Skocz do zawartości

Zestaw do 3000


Leszu

Recommended Posts

Witajcie.

Nadszedł ten czas, gdy człowiek się starzeje i postanawia słuchać muzyki w ludzkich warunkach. 

Planuję kupić kolumny ze wzmacniaczem - będzie toto podłączone pod telewizor (i możliwe, że komputer).

Pomieszczenie: 18 metrów kwadratowych (kolumny stałyby na dłuższej ścianie, prostopadle do drzwi)

Preferowane gatunki muzyczne: rock/lekki metal/muzyka filmowa. Brzmienie raczej ciepłe, spokojne. Na jakimś mega basie mi nie zależy.

Zestaw będzie wykorzystywany 60% do filmów, 40% muzyka.

Mój budżet to 3000 złotych (z możliwością delikatnego przekroczenia) - rozważam tylko zakup sprzętu nowego (rzeczy używane kupuję tylko wtedy, gdy się na nich znam - może to dziwne, ale tak jest mi łatwiej żyć). 
Nie jestem audiofilem, ale przejrzałem forum i tyle opinii, ilu ludzi - dlatego chciałem uściślić - budżet do 3000, sprzęt nowy.

Myślałem wstępnie nad wzmacniaczem  i dwiema kolumnami - CD pojawi się potem. 

Na podstawie różnych postów, porad itp. biorę pod uwagę kolumny Pylon Pearl 25 oraz wzmacniacz Yamaha AS-501. Alternatywnie NAD 326BEE lub jakaś inna Yamaha/Pioneer.

Jeśli chodzi o głośni to myślałem o jakichś STX / Indiana / Melodika/Polk (T50?).

Czy rozłożenie budżetu mniej więcej po równo to dobry pomysł?

PS - docelowo pomieszczenie będzie większe, ale myślę, że przez 5 lat wyrobię sobie gust i wtedy zmienię zestaw (ew. rozbuduję istniejący).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18m2 i ustawienie na dłuższej ścianie, czyli powierzchnia odsłuchowa będzie mniejsza. Spokojnie możesz oprzeć się na duzych podstawkach. Widzę, że jesteś z Poznania, zapraszam Cię do mnie na ul. Woźną (przy starym rynku), porozmawiamy i posłuchamy, w gratisie kawa i dobra muzyka :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W takim pomieszczeniu musisz iść w małe podłogowki albo większe monitory.

Chodź  w 18 metrach zdarzało nam się wchodzić w duże paczki. Zależy to sporo od akustyki pomieszczenia a nie samej wielkości.

W tej cenie monitory dadzą ci bezpieczny dźwięk. Ale podłogowe na pewno więcej basu i więcej doznań. Zależy od obecnych upodobań. 

 

Wracając do rzeczy do as501 polecam elac b6 lub indiana linę nota 550x. Do Pioneera a30 polecam melodike bl40mkIII, możesz też iść w marantza pm6006 który będzie z nich najlepszy i do tego magnat quantum 723.

Pozostaje do dyspozycji.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie myślałem, że opcja Marantz PM6006 + Magnat 723 przekroczy mocno budżet, ale faktycznie nie jest tak źle (3500 za całość - w opcji, którą podałem jako pierwotną mam całość za 2900). Ciężko mi porównywać, bo testowałem u siebie tylko kollumny DIY, jednak ja nie mam tyle umiejetności manualnych, by coś takiego spłodzić.

Czy do Marantza PM6006 pasowałyby Indiany lub Pylony?

Czy potrzebuję jakieś adaptery/inne cuda, by na przykład podłączyć to pod PC/komórkę? bo kojarzę z wizyty w sklepie, że Yamaha ma podłączenie BT. Przepraszam za banalne pytania, ale boję się, że kupię coś, co fajnie brzmi, ale jednocześnie nie będę mógł wykorzystać połowy możliwości, bo na przykład nie będzie się tego dało podłączyć pod komputer (a nie wiem, czy będę miał możliwość, by podłączyć to kablem optycznym (komputer z pewnych względów musi być w innym pokoju - czy zewnętrzna karta dźwiękowa na USB załatwi sprawę jeśli chodzi o źródło?

Im dalej w las, tym mam więcej pytań i wątpliwości, a chcę całość domknąć do 31go sierpnia.

Z wątpliwości: Marantz PM 6006 czy Yamaha AS-501 (plus jakie ewentualne adaptery/dodatki)
oraz głośniki: Melodika BL40 / Pylon Pearl 25 / Indiana 550x. Co do Magnatów boję się ich wyglądu (a nie chcę wysłuchiwać narzekań żony, że takie "okrągłe z tyłu" - zdaję sobie sprawę, że nijak się to ma do jakości dźwięku, ale już w przypadku wzmacniacza żona powiedziała mi, że żadnego "czarnego paskudztwa" ona  w domu nie chce - na szczęście Marantz i Yamaha mają wersje srebrne.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli komputer i wzmacniacz są w różnych pokojach, może to być problematyczne. Tak długie przewody będą powodowały straty a łączność bluetooth ma pewne ograniczenia zasięgowe. Nie ma problemu z korzystania z urządzeń zewnętrznych w danym pomieszczeniu ale na większe odległości może być różnie. Zdecydowanie większy zasięg będzie miało połączenie wifi i tutaj można skorzystać z modułu Yamaha WXAD 10. Da to pełną funkcjonalność sieciową, pozwoli tez na korzystanie z zasobów komputera czy dysków sieciowych. Można to połączyć z dowolnym wzmacniaczem co daje duży komfort wyboru. Jeśli moduł bluetooth, godny polecenia jest np. Arcam rBlink.

Co do samego sprzętu, zgadzam się z propozycją Indiana Line 550X - w takim pomieszczeniu mogą dać bardzo fajne brzmienie. Są naprawdę niewielkie, mają lekko cieplejszy charakter brzmienia i znakomity, głęboki bas, który przyda się na pewno przy filmach. Są też tolerancyjne co do wzmacniaczy. Dobrze zabrzmią zarówno z Yamahą jak i z Marantzem. Pylon z kolei fajnie połączy się z kultowym Nadem 326. Magnata raczej bym w to nie mieszała jeśli już to również z Nadem. Marantz czy Yamaha mogą spotęgować styl brzmienia Magnata ale ostatecznie nic nie zastąpi odsłuchu. Pamiętaj, że to Tobie ma się brzmienie podobać :)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób Pylon nada się lepiej do NADa (zamiast Yamahy) - bo tak sobie liczę, że z WXAD 10 to Indiany za mocno przekroczą mi budżet (z pylonami to 1600 + 1600 + 650 - pewnie po jakichś zniżkach do 3400 bym zszedł - indiana to co najmniej 3900 - chyba, że to sieciowe ustrojstwo sobie odpuszczę) podobnie jak Melodika (o 500 droższe od indiany) - nie chcę za dużo dokładać, szczególnie, że to będzie mój pierwszy zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu chciałem podjąć decyzję i teraz się waham - czy łączyć as501 z WXAD10, czy może zamiast tego amplituner sieciowy RN 402D  - wtedy zamiast pylonów pearl za 1600 mógłbym wziąć indianę 550X za 2000.

Moje pytanie jest takie -  czy as501 jest aż tak dużo lepszy od RN, by warto było czekać dodatkowe półtora miesiąca, by dołożyć 500 zł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Różnica na korzyść A-S501 jest słyszalna, natomiast czy dla Ciebie będzie to warte 500zł.. musisz przekonać się sam. Podejdź do nas na Woźna w Poznaniu, przekonasz się na własne uszy :) 

A można na odsłuch podejść do Posnani (Waszej drugiej miejscówki)? - chyba, że jakąś przerwę w ciągu dnia uda mi się zrobić w trakcie pracy

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Leszu napisał:

A można na odsłuch podejść do Posnani (Waszej drugiej miejscówki)? - chyba, że jakąś przerwę w ciągu dnia uda mi się zrobić w trakcie pracy

 

 

Można, nie mniej jednak w galerii chłopaki mają bardzo mała salę odsłuchową i odsłuch kolumn podłogowych mija się tam z celem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja podjęta, zestaw stoi. Yamaha AS501 + WXAD10 + Pylon Pearl 25 - jestem w pełni zadowolony - jedynym cieniem kładzie się totalna nieintuicyjność TIDALa  (sam MusicCast też mógłby być bardziej "user friendly").

Miałem okazję słuchać jeszcze Melodiki, ale nie odczułem różnicy, a stwierdziłem, że ten tysiąc różnicy zostanie mi w kieszeni na kolejną zmianę za kilka lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...