Skocz do zawartości

Słuchawki douszne dla totalnego amatora


Recommended Posts

Jestem totalnym amatorem i laikiem. Nigdy nie miałem żadnego związku z muzyką, nie jestem nawet pasjonatem. Przez lata słuchałem wyłącznie radia. Od ponad pół roku słucham muzyki klasycznej, szczególnie z instrumentami smyczkowymi. Słucham także muzyki relaksacyjnej, np. podczas wieczornego spaceru. Używam smartfona i laptopa. Obecnie używam słuchawek, które dostałem ze smartfonem, nowe kosztują na Allegro  około 30 zł.

Chciałbym mieć możliwość słuchania muzyki poprzez smartfona lub laptopa na lepszym poziomie. Czytałem nieco na forach o słuchawkach za 500 zł i więcej, o kartach dźwiękowych do laptopów. Kompletnie nie wiem czy potrzebuję wydać 700-800 zł, aby poczuć muzykę w lepszy sposób. Czy potrzebuję słuchawek za 100 zł czy muszę wydać minimum 500 zł i jeszcze kupić kartę dźwiękową.  Potrzebuję porady, wyznaczenia linii startu z przygodą z dźwiękiem, by powoli odkrywać dźwięk i lepiej się relaksować.

Szukam słuchawek dousznych (dokanałowych?). Z góry dzięki za wszelki odzew.

Edytowano przez ynex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio fajnie jest rozpoczynać od małych kroczków, żeby lepiej zauważać każdą różnicę w dźwięku w miarę zamiany komponentów. Na sam początek, kiedy jeszcze nie wiesz jakiego brzmienia tak naprawdę szukasz, nie warto pchać się w pełne zestawy słuchawkowe. Ja polecałabym Ci rozpocząć od samych słuchawek, które - jeśli rzeczywiście załapiesz audiofilskiego bakcyla - wzbogacisz potem o wzmacniacz słuchawkowy, przetwornik DAC i tak pomału pomału rozbudujesz system. 

Jeśli chodzi o słuchawki, to tak naprawdę w każdym przedziale cenowym możesz znaleźć coś fajnego, ale dokanałówki za 100zł nie dadzą Ci możliwości rozwoju systemu o nowe komponenty w przyszłości - po prostu nic to w ich brzmieniu nie zmieni. Są ok na krótkie posłuchanie, ale nie dopatrywałabym się na nich niuansów brzmieniowych.

Na sam początek, mogłabym polecić Ci MEE Audio M6PRO - to takie brzmienie, które pozwoli Ci w przyszłości ukierunkować się w stronę własnych preferencji. Jest dość liniowe, dobrze oddaje wszystkie części pasma, fajnie pokazuje szczegóły, eksponuje średnicę i wysokie tony.

Jeśli chcesz wskoczyć trochę wyżej (również z ceną), to fajną propozycja może być MEE Audio Pinnacle P2 - to już taki mały wstęp w stronę audiofilizmu :) Ten model oferuje bardziej ocieplone brzmienie, basy są mocniej podkreślone, ja osobiście używam ich z telefonem i z komputerem. Są podatne na zmiany sygnału od wzmacniacza/DACa, także tu już będziesz mógł eksperymentować więcej.

Oczywiście można jechać wyżej i wyżej, ale ja sama tak zaczynałam i wszystkim polecam - małe kroczki. To zapewnia najwięcej radości z odkrywania audio :D

Dla szybkiego wyjaśnienia różnicy między dokanałowymi a dousznymi - pierwsze to te, które posiadają wymienne, najczęściej silikonowe (choć nie tylko) gumki. Słuchawki douszne to tzw. "młoteczki", kiedyś bardzo często dołączane do smartfonów, teraz wyparte przez dokanałówki.

Monika

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość słuchawek dokanałowych nie wymaga użycia dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego. Przez to że są w kanale słuchowym mogą zapewnić dużą głośność z bardzo niewielkiej dostarczonej do nich mocy. Druga rzecz to kwestia jakości samej elektroniki. W stosunku do słuchawek za 30 zł z kompletu z telefonem nawet słuchawki za 2 razy większa kwotę mogą przynieść wyraźny postęp jakości dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...