Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

47 minut temu, Kubakk napisał:

W/w przez Tomka wzmacniacze cenowo zależnie od sklepu 3500-5000zł , i jak widać fezz audio silver luna ~4400zł zapewne zagrał "inaczej" ;) 

Mam nadzieję iż ten wątek pozwoli Nam na ciekawą wymianę poglądów , właśnie po to byśmy mogli dobrać sobie coś odpowiedniego.

tomaz75 - jakbyś ocenił granie EL34-ek , z tego co zaczerpnąłem wiedzy wielu producentów , czy też początkujących melomanów zaczyna od lamp EL34 , KT88 , chyba dosyć uniwersalne , wg opinii EL34 bardziej "lampowe" , KT88 bardziej "tranzystorowe" brzmienie + dają więcej mocy.

Fezz silver luna działa push-pullowo dając ów moc większą ,acz podobno trochę mniejszy posmak lampowy.

Na jutubie widziałem filmik z Rosji , wzmacniacz 2x 1W , grało dosyć głośno , a właściciel krzyczał "adin wat" , tak więc chyba nie ma co się obawiać niższymi wartościami W w single endach, ale to musieliby potwierdzić posiadacze takich sprzętów ;)

Sam zastanawiam się czy zaczynać przygodę z lampą od podstaw czyli na takich typowych lampach , inaczej pisząc co byłoby lepsze jakieś topowe lampy EL34 , czy np. podstawowe 2A3 , 300B , i z biegiem czasu upgrejdować lepszymi lampami , mając fajniejszą podstawę. Ewentualnie czy są jeszcze jakieś typu lamp warte rozważenia.

Podobno 2A3 grają bardziej detalicznie , 300B dają więcej basu

PS: nie wiem czy się nie mylę ,ale wydaje mi się iż do 10tysi można nabyć fajną nową lampę , która stworzy klimacik , tranzystor to być może cenowo x2/3 , zależnie od producenta ;) + podepnę którąś z gitar i przypomnę sobie jak się grało 15-20 lat temu na peaveyu

Gitarki to na Veromonie jakies 25 lat temu ?.To moja 1 przesłuchana lampa dobrze ze we własnym domu.Slyszalem opinie zeEL34 niby bardziej muzykalne,prosze mnie nie ganić za to to nie moje zdanie.Nie wiem jak to opisać słowami ale te Kef r300 jeszcze nigdy tak nie grały.Audiowit co jeszcze warto posłuchać?

Edytowano przez tomaz75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Tomek, duzo tego.

Myslalbym o serwisie czyli bralbym pod uwagę uzywane polskie wyroby. Np Amplifona wt40. 1 i 2 sa w okolicach 4kzł. Za 7-8 kzl mozna poszukać Lebena 300. Ja zawsze polecam lampy od WBA bo wiem, ze to pożadna robota. Sam mam od nich w tej chwili 4xpre w tym 2 moje no i monobloki na 211. Haiku jako wzor designu i pożadnej firmy itd....

Musicie sluchać. Konkretny model juz jak bedziecie wiedzieli ktora sciezka isć.

20180508_220006.jpg

Acha z Chinczyków przejrzyjcie sobie ofertę Line magnetic. To stosunkowo mloda firma. W Polsce juz jest kilka egzemplazy z eksportu prywatnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca polecam Cayin od Grzegorza Rogali.

Facet na audio zna się jak mało kto możesz się z nim umówić na spotkanie odsłuchy.

Mówiąc krótko dusza facet.

W Audio nie brakuje buraków którzy działają na zasadzie dawaj kasę i spadaj. Grzegorz zawsze służy pomocą i doradztwem . Polecam bo nie zostaniesz naciągnięty na kasę.

Są na tę chwilę mam pożyczonego od niego Cayina 845 który urzeka mnie swoją barwą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

venom200 - jest coś w tym o czym piszesz ("dawaj kasę i spadaj") , mnie tak już 1 salon audio odpadł z mapy ;) 

Pan Grzegorz to rozumiem dystrybutor Cayina podatny na negocjacje $$$ ? , http://studio16hz.pl/

Tylko jak to z tymi cayin-ami , PP chyba nie do końca jest pełną lampą ? Sam się zastanawiam w co celować , czy na zamówienie wg moich preferencji zamówić (wada , zakup bez odsłuchu , wiadomo)

Btw fajna choinka na zdjęciu , musi to mieć lekki wpływ na odbiór podczas słuchania

 

PS: jaka różnica cayin cs-55a vs cayin a-55tp ? 1000zł w cenie , a w brzmieniu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, prosiłem zebys sobie poczytal o se i pp. Pull push to uklad w ktorym tak w wielkim skrócie sygnał ze wzmacniacza pcha i ciągnie membrane w przetworniku. Tak jest to 100% lampa.

Tak, choinka ma wpływ. Jest ciepło... 2x 500-600W ciaglego poboru+ 2x100W + jeszcze jakieś mniejsze pobory. Wszystko łacznie z cd lampowe. No i w klasie A.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie podepnę pod temat - wybaczcie - co myślicie o takim połączeniu tannoy xt6F i unison research simply italy? ostatnio słyszałem tego lampowca z xt8F i miałem wrażenie że wszystko grało jak należy, co więcej byłem pod wrażeniem, i trochu się napaliłem.... albo mi sie wydaje albo to cieplejsze granie od cayina a55tp który był nieco konturowy, i jak sam Pan Grzegorz stwierdził brzmieniem nieco bliski tranzystorom ale to też pewnie kwestia połączenia z odpowiednimi kolumnami...

 

w temacie lamp jestem zielony, bo nawet nie wiem co znaczą oznaczenia tych lamp i rodzaje zasilania itp, i tak się zastanawiam czy taki unison 12w w klasie a to wystarczająco mocny zawodnik żeby napędzić takie xt6f, xt6.. no właśnie które łatwiej napędzić podłogówki czy podstawki.... do 15 m2 to raczej chyba te pierwsze? 

I jeszcze jedno pytanie czy takie coś zagra i po cichu i średnio głośno czy lepiej cicho lub też głośno? :) 

Wybaczcie za głupie pytania ale zupełnie się na lampach nie znam, a ten unison mi zrobił zamieszanie spore.... Widzę też że w ofercie mają stosunkowo niedrogie hybrydy ale tutaj już zagadka jakiego brzmienia się spodziewać.. :)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawas2001 , to o czym wspominasz potwierdzałoby to o czym poczytałem , czyli miększe granie lamp EL34 , względem KT88 (stosowanych w cayinie a55tp) , dodatkowo te 2 wzmaki inaczej działają Unison SE , a Cayin PP.

Zresztą w którymś poście wspominałem o tym brzmieniu bardziej lampowym , bardziej tranzystorowym i zapewne ma to potwierdzenie w realiach ;) 

Tak popatrzyłem na A55TP oraz CS55A , ten drugi ma dodatkowo DAC , i lekko lepsze parametry (może dali lepsze kondensatory czy cuś) , czy warte dodatkowych 1000zł nie wiem.

W testach były wspominki iż warto wymienić lampy  ,ew. w CS55A zmienić na EL34 jakieś porządne  by poprawić mocno brzmienie , no tylko wtedy to już możemy zbliżyć się finansowo w rejony ciekawszych PL konstrukcji , chociaż czy lepszych to nie wiem.

 

PS: coraz więcej osób na forum przegląda lampy , zastanawiające czemu tematu nikt nie założył ? zbyt niszowe lampy są ? eee

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest salonik lampowy na naszym forum.

Tylko jeden warunek. W nim rozmawiamy kulturalnie. To nie miejsce na przepychanki. Ten watek jest stary i ma swoją historię.

Unison research to zacna wloska firma. Mam ich najwyzszy cd. Produkują sprzety od dostepnych cenowo do absurdalnie niedostepnych ;). No to juz wysoka półka.

Slawas nie doradzę. Popatrze na parametry i recki ale tych tannoyow nie znam. Wrozenie z fusow.

Musicie posluchać. Nie ma czegoś takiego jak lampowy dźwięk. Tzn jest ale jest źle pojmowany i definiowany przez poczatkujacych użytkowników.

20180505_213004.jpg

20180420_205154.jpg

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kubakk napisał:

slawas2001 , to o czym wspominasz potwierdzałoby to o czym poczytałem , czyli miększe granie lamp EL34 , względem KT88 (stosowanych w cayinie a55tp) , dodatkowo te 2 wzmaki inaczej działają Unison SE , a Cayin PP.

 

Ciesze się że potwierdziłem teorię. Będąc szczery bardziej do gustu przypadł mi Unison niż Cayin, ale też na innych kolumnach je słuchałem inne pomieszczenie itp itd. W wolnej chwii poczytam o tym se-pp choć na ten moment nie wiem jeszcze co znaczy se ;) 

12 minut temu, audiowit napisał:

 

Slawas nie doradzę. Popatrze na parametry i recki ale tych tannoyow nie znam. Wrozenie z fusow.

 

A jak byś mógł zerknąć na tą lampę i stwierdzić czy wogóle jest z czym podchodzić do takich kolumn o parametrach skuteczność 90dB 8Ohm? Byłbym wdzięczny za każde info ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety parametry nie grają.

Znajac tannoya to pewnie to 90db jest więcej niż przyzwoitą wartością. Ale liczy się też przebieg impedancji. Jak znajdę wykres to powróżę :). Najlepiej gdybyś posluchał.

W 15m bez adaptacji bardziej monitory podstawkowe.

No bo UR to wogóle wyzsza pólka niż cayin. Ale tez inne ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fejsie wyskoczyło mi dziś (tak przypadkiem) Q21.pl z Unison Research Sinfonia za 19000zł , wzmak SE 25W , Lampy 4 x 6550/KT88, 2 x ECC82, 2 x ECC83 , niby lampy prawie jak w cayinie ale cena x2,5 , i chyba nie tylko dlatego jaka marka ,ale zapewne podzespoły z innej półki jak i konstrukcja z deka inna ;) co ciekawe ma wyjście na subwoofer , co jest w sferze mych pytań jakbym customa zamówił.

slawas2001 , innej klasy te 2 wzmaki których słuchałeś , w sumie w tych pieniądzach nie ma zbyt dużo wzmacniaczy SE do przesłuchania by mieć porównanie. Sporo push-pull , nie mam pojęcia czemu , ale chyba z uwagi na $$$ + klientela może patrzeć na Waty

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

venom200 - jest coś w tym o czym piszesz ("dawaj kasę i spadaj") , mnie tak już 1 salon audio odpadł z mapy   Pan Grzegorz to rozumiem dystrybutor Cayina podatny na negocjacje $$$ ? , http://studio16hz.pl/

Tylko jak to z tymi cayin-ami , PP chyba nie do końca jest pełną lampą ? Sam się zastanawiam w co celować , czy na zamówienie wg moich preferencji zamówić (wada , zakup bez odsłuchu , wiadomo)

Btw fajna choinka na zdjęciu , musi to mieć lekki wpływ na odbiór podczas słuchania

 

PS: jaka różnica cayin cs-55a vs cayin a-55tp ? 1000zł w cenie , a w brzmieniu ?

 

Najblizej pelnej lampy a moze inaczej jest w peni lampowym brzemiem jest A70, wiem bo sam mam.Tak jak Witek pisze mozesz umowic sie z Grzegorzem poznaj jakis jego firmowy set i juz bedsiesz wiedziec czego szukasz. A co najwazniejsze bez zadnej sciemy i naciagania. Sam chcialem kiedys zakupic cos innego z jego oferty i polecil mi set o polowe tanszy lepiej skonfigurowany w/ g niego. Po odsluchach okazalo sie ze zaoszczedzilem polowe kasy i mialem lepsze brzmienie

Co do 55TP one musza miec przejrzyste kolumny tak samo źrodlo z dobrym nasyceniem co do cs55 A to granie dynamiczne ale bardziej ostre przeznaczone do spokojnieszych kolumn z charakteru

 

Wysłane z mojego TbooK 16 Power(M5F8) przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na innym audio forum temat o yaqinie mc 13 s , brzmienie spoko , jednak problem z brumieniem itp...

W sumie nie wiem skąd zdziwienie jak ten wzmacniacz kosztuje ~2800zł , licząc cenę lamp , transformatorów , kondensatorów (jako takich) to możemy osiągnąć ów pułap cenowy , a gdzie zysk , jeśli zapewne sklepy mają na Nim 50-100% narzutu a koszt produkcji to pewnie 800-1000zł ;)

Podobny chińczyk wyższej klasy cayin kosztuje 2-2,5x więcej , to tak jako przestrogę pisze , być może yaqiny (wyższe modele) warto nabyć ,ale często trzeba oddać na "tuning" za 1500-3000zł , tak więc też warto zwrócić na to uwagę ,co tanie to finalnie drogie.

To już lepiej chyba kupić prostszą konstrukcję fezza czy innego PL konstruktora za 2500-3500zł niż w/w yaqina ;)

Co do źródła to początkowo zapewne będzie gramofon pro-ject oraz cd player technicsa , ew. jakiś DAC ,ale to będzie inna historia :D 

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, audiowit napisał:

Sławas. UR SI bez problemu uciągnie Tannoye. Ja Ci radzę wziać co najwyzej 6. 

Dzieki Audiowit spróbuje umówić sie na testy w domu, moje dwa typy to będą:
1. URsi + tannoy xt6f;
2. dynaudio emit 20 + caspian m2;
jako rezerwowy spróbujemy odsłuchać UR Unico Primo bo dobra cena a firma jak na razie u mnie plusuje.

Zobaczymy ostatecznie czy lampa wygra, bo konkurencja spora - jak dla mnie obaj mocni zawodnicy ;) ale mocowo troche/bardzo/ inne zestawienia :) 

wykres impedancji nie wygląda zbyt dobrze? czy to nie jest jeszcze tak źle?
https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fhometheaterhifi.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F03%2Ftannoy-revolution-xt-8f-floor-standing-speaker-image13.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fhometheaterhifi.com%2Freviews%2Fspeaker%2Ffloor-standing%2Ftannoy-revolution-xt-8f-floor-standing-speakers-review%2F&docid=rjdQT_NduIm0rM&tbnid=B8X2bA_mns9hgM%3A&vet=10ahUKEwiGpYGR2pzdAhXEfywKHbELC2YQMwg-KAkwCQ..i&w=750&h=775&bih=736&biw=1422&q=tannoy xt impedance&ved=0ahUKEwiGpYGR2pzdAhXEfywKHbELC2YQMwg-KAkwCQ&iact=mrc&uact=8

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubakk.

Co do Twoich poszukiwań - warto szukać modeli używanych, już poprawionych/tuningowanych. Zaś wspominając o nowych to sytuację utrudnia też fakt, niektóre modele udanych wzmacniaczy lampowych mocno podrożały. Choćby udany i w miarę niedrogi (kiedyś) model Prima Luna Prologue One... a w nim nic nie brumiało.

Dnia 1.09.2018 o 19:38, Kubakk napisał:

PS: coraz więcej osób na forum przegląda lampy , zastanawiające czemu tematu nikt nie założył ? zbyt niszowe lampy są ? eee

Pewnie dlatego, że jest już bardzo dobry i obszerny wątek o wzmacniaczach lampowych xD - o czym już wspomniał Audiowit.

Oraz że osoby które ciągle zakładają wciąż nowe wątki nie zawsze mają doświadczenie w takim lampowym temacie (choć czasami to nie im przeszkadza, bo w Internecie można wiele znaleźć i tu skopiować).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UR. Będziesz miał bardziej naturalny dźwięk. Wzmacniacz lampowy wyciagnie Ci z tła wiecej niuansow. Jesli puscisz muzykę instrumentalną, instrumenty wydadzą Ci się bardziej realne. Będziesz miał w połaczeniu z Tannoyem zdecydowanie lepszą stereofonię. Myslę, ze wzmacniacz przy dynamicznej muzyce utrzyma rytm.

Caspian to wspanialy wzmacniacz. Ma tylko jedną wadę. Jest tranzystorowy. Metaliczny nalot dynki bedą staraly się ukryć barwnym przekazem. Ale to jest udawanie. Po dluzszym odsluchu uslyszysz o czym mowię.

Jedna rzecz mi się tylko nie podoba w URsi ze jest na El34 czyli bedzie ocieplony. W zwiazku z tym bedzie maskował niedoskonalosci nagrań.

Co jest u Ciebie źródłem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chce zeby maskowal niedoskonalosci nagran dla mnie to zaleta  ;)))) i chce zeby byl cieply milusi...slyszalem np skrzypce na ur brzmialy cudnie do teraz mam je w glowie byly takie inne trudno opisac..dla mnie minusem bylo to ze w pierwszej godzinie słuchania było slabo i anemicznie dopiero po godzinie sie rozhulal

Źródło na razie musi mi wystarczyc moj arcam rplay i tidal lub jakiś tani streamer np yamahy.. może to mezalians ale to i tak ogromny wydatek.. myślę że ten ur i tannoye narzuca swój charakter

 

Caspiana nawet jeszcze nie słyszałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...