Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

Kazde podbarwienie niesie za sobą maskowanie. Czyli masz na dzien dobry znieksztalcony dźwięk. Na plytach powinno być ciepło i milusio jesli tak chcial realizator.

Wzmacniacze lampowe z racji swojej ...specyfiki wprowadzają znieksztalcenia parzyste harmoniczne. To zupelnie inny przekaz niz z tranzystora. Nie masz tego nalotu...technicznego.

Dobrą lampą jest el84. Jest bardzo neutralna i mocna. Jeszcze ciekawiej wypadają triody. Np 211 lub 845. Ale to już droższa zabawa. Trudno zbudować wzmacniacz gdzie masz prady powyzej 1000V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiowit-cie : doinformowałem się iż właśnie SE daje milsze odczucia dzięki tym parzystym harmonicznym , które ponoć PP obcina ;)  stąd chyba główna różnica w brzmieniu.

845-ki wyglądają ciekawie , ponoć to takie mocniejsze 300-ki (cenowo x2 ?) , tylko dostępność w rozsądnych $$$ to już problem i nie wiem czy ogólnie drożej taki sprzęt nie wychodzi w budowie ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, duzo drozej. Moj jeden monoblok waży 30kg. 

Se w pelnej klasieA to cos co tygrysy lubią najbardziej. 845 jest bardziej ,,muzykalna'' od 211. Ale nie bez powodu Kondo robi Ongaku na 211. Jedyne 450-480kzł ;)

No i jest to prawdziwe audio. Tu wszystko slychać. Stąd trafa głosnikowe muszą być najwyższej proby.

30531262_10215640809363596_1427438818981576704_o.jpg

IMG_0158.JPG

Porownaj je teraz z trafami w pierwszym lepszym wzmacniaczu lampowym. Te mają bez zalania ponad 10kg. Są oczywiscie robione na zamowienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu być mądrym , o jakie lampy mocy oprzeć wzmacniacz ...

Może GM70 ? dadzą dużo mocy , świecą jak normalna żarówka  :D 

Problemem z 845 / 211 jest chyba kiepski dostęp do jako takich lamp w rozsądnych pieniądzach, sporo widziałem nowych Chińskich , więc nie wiem czy nie skończy się u mnie z jakimiś 300B , choć 2A3 też ciekawe , lecz dają mało mocy...

Czytałem ,że na tych mocniejszych lampach niekiedy obniżają napięcie (wg specyfikacji widywałem moce dla 800 / 1000 / 1200 V) i daje to radę z około 15W na kanał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, dam Ci radę. Nie patrz na moc.W lampie moc naprawdę jest rzeczą umowną. Był weekend. Byłes w Nomosie posluchać czegokolwiek?

Jesli nie masz funduszy to nie myśl o 845/211. To drogie zabawki choc Cayin na 845 jest naprawde dobrze wyceniony.

Na Gm70 slyszałem kilka wzmacniaczy. Zarowno na lampach grafitowych jak i miedzianych. Nie moje brzmienie. Zresztą byla moda na 70 i się skonczyła.

Moje swiecą tak samo jak 70 tylko mocy mają wiecej :).

Mam 17W pp i gra to wspaniale, dajac radę rownież trudnym kolumnom. Dobrze sprawdzajac sie w rocku, metalu.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,że nie sprawdziłem ,że Nomos jest nad Drwiną , bo byłem w sobotę w tamtym rejonie z autem porobić. Ale widzę iż do 19ej pon-czw mają czynne to może podbiję.

Tylko ja z tych co jak idą do sklepu do kupują niż dupę zawracają , a raczej na haiku się nie skuszę , choć zapewne cena po negocjacji była by atrakcyjna.

aduiowit-cie byłeś tam , trzeba się umawiać na odsłuchy czy można podjechać tak randomowo ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, ze nie przepadam za ich cenami :) ale obslugę majà miłą i rzeczową. Sam od nich nic nie kupiłem.

Zadzwoń i zapytaj czy mają podlaczone ktoreś Haiku i zeby podlaczyli Ci coś bardziej retro pod kolumny do lampy. Powiedz, ze chcesz sie zorientować, ze szukasz. Domyslą się, ze nie bedziesz kupowal od razu.

Nomos w Krk jest mlody. Mają rok? Dbają o reklamę i dobry wizerunek.

Zobaczysz sobie trochę fajnych sprzetow :)

Bylem tam tylko raz mimo ze niedaleko od nich pracuję.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mi podepną jakieś "kozak" kolumny to nie będzie miarodajne do moich focali , więc to tak średni sens.

Przeglądam oferty PL konstruktorów : egg-shell, fezz , haiku , sinusaudio , cayin wiem ,że jest w miarę ,ale chyba wolałbym SE niż PP.

Mocno rozważam zlecenie budowy w sinusaudio , mógłbym sobie spersonalizować całość układu , ew. testowo wstępnie wypożyczyć do domu chociażby tego malucha 2x2,5W by sprawdzić jak to napędzi kolumny by wiedzieć na czym stoję ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiaj z Audio Autonomy. Naszym kolegą z forum. Może coś Ci zmontuje. Mnie zrobił SE w kl A własnego projektu. Ok 2x 9W. W porównaniu z Lebenem wypadł nieźle . Na lampach sterujących 6N23P lub Ecc88 oraz 6CA7 (w zastepstwie można zastosować EL 34 badź KT 77)w stopniu końcowym. Opis możesz przeczytać na forum Audiolub w dziale wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy. Myślę, ze Jego konstrukcje są konkurencyjne w stosunku do znanych firm. Właśnie ukończył też hybrydę swojego projektu. Na zdjęciu moja lampka w trakcie prób.IMG_20180611_201821.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Twoje ,,żelazne ptaki,, nie wymagają już wymiany na lepsze☺️. A swoją drogą to pewnie cieżko byloby coś znaleźć. A jak zabrzmiały w Kefami? Ja wiem , że Kefy nie są do lamp, ale chyba bym nie wytrzymał nie próbując. Z wiadomości, które posiadam to AA ma zamiar ,,puścic,, swoją hybryde na testy.  Kolejka już się ustawila. Ale na pewno by Ci nie odmowił pożyczki na testy. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega , spory "klocek" , tak trochę na jakieś przenośne coś do czołgu wygląda :) 

Jak bym się zdecydował na "custom" to wiesz ,lepiej mieć speca w mieście , by robić jakieś upgrejdy jeśli startowo budżet by lekko ograniczał , a jak przeglądałem to bawić się można nie tylko dobieraniem lamp ;) 

I jednak wysyłanie 20-30kg wzmacniaczy to nie jest coś co by mnie kręciło , ale dobrze iż się swoim pochwaliłeś , bo chyba mało kto tutaj na forum podejrzewał Audio Autonomy o takie projekty.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz, że dobry wzmacniacz lampowy będzie ważył 5 kg to jesteś w wielkim blędzie. Jakość zależy od transformatorów. A te,niestety ważą (i dobre kosztują). Im więcej ważą tym lepiej. Nawet tanie chińskie zamulacze też swoje ważą. Zapytaj Audiowita ile ważą Jego monobloki. Pewnie razem ponad 50 kg.  Jeśli chcesz lżejsze to może właśnie hybryda. Tu jest lżej bo stopień końcowy na tranzystorach. Ale już nie ma mowy o jakości SE w kl A. Zamieszczam jeszcze dodatkowe zdjęcia z budowy wzmacniacza. Byl on budowany systemem tzw ,,pająkiem,, czyli łącząc bezpośrednio elementy. Bez żadnej płytki montażowej. To sposób któryjest polecany do budowy takich wzmacniaczy. Pozdrawiam.

IMG_20180517_201009.thumb.jpg.7f212854fd6535f86d1155126411807a (1).jpg

2.thumb.jpg.fa89fb956ae68e9999a942c60cf23c1e (1).jpg

3.thumb.jpg.8ed40f03d134f391314969e38ffbfe25.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie niczego Ci nie insynuuję☺️.  Nie wiem też , ktore transformatory są lżejsze oraz które lepiej sprawdzają sie we wzmacniaczach lampowych. Wiem tylko, że np Audiowit swoje kupował za granica, gdyz znalezienie odpowiedniej jakości w Polsce było trudne. A On postawil na jakość. W kazdym razie ja już mam, a przed Tobą decyzja i zakup. Życze jak najtrafniejszego zkupu i miłych wrażeń z odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monosy ważą okolo 60kg. Do tego jeszcze pre jakieś 11.

Rdzenie do traf byly wyżarzane w Czechach. Same trafa byly juz nawijane w Polsce przez speca w tej dziedzinie. To jakość na poziomie Tamury czy Tango. Porownywalem przed zakupem z trafami bardziej znanej manufaktury nawijającej transformatory i wybor był prosty, choć finansowo...już nie taki łatwy.

Drugi wzmacniacz lampowy jaki posiadam to Lorelei Andrzeja Markowa. To też rodzynek, bo na swiecie są 41 lub 42 sztuki. Poczytajcie sobie o nim.

Kuba, nie balbym się Polskich wzmacniaczy. Wręcz Cię namawiam.

20170331_184016.jpg

Lorka jest na El84 lub zamiennikach 6p14p. Obecnie gra na 6p14p i mniej mi się podoba niż na 84 telefunkena.

Lampy w niej stosowane są z lat 40,50.

Spójrz jak wyglada taki wzmak w srodku i pomyśl za co płacicie kupując cos w salonie.

Komplet tych żółych kondensatorkow jest wart wiecej niż niezlej klasy wzmacniacz.

Rega, Tobie życzę juz niebawem wielu wspanialych chwil przy lampce.

Do tej pory nie podłaczylem monosow do Kef. I jeden i drugi element jest strasznie ciezki i gra w innych systemach. Szczerze mowiac nie chce mi się ustrojstwa przenosić. Ale kiedyś napewno.

Odłączylem kube od kef i grają teraz bezposrednio po xlr. System jest bardziej przejzysty i bezposredni, a basu wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem Ci, że polałeś trochę ,,miodu na moje serce,, jeśli chodzi o Kefy. Jak wiesz, do moich 107 nie mam KUBa. I będę musial używac na razie bez niego. Ale skoro jest ok bez niego to już jestem spokojny. To już, za około tydzień sprawdzę jak sie zachowają podłączone do lampy. Wiem,że nie rozwiną skrzydeł bo moc nie ta, ale może choć dadzą próbke swoich możliwości. A jeśli chodzi o lampkę to Mullardy już czekaja na wstawienie. Poważnie też myśle o Mullardach lub Amperexach Buggle Boy do stopnia końcowego. Na razie są Electro Harmonics, ktore też nie mają zlej opinii. Docelowym obciążeniem lampy będą Chario. Mam nadzieję, że sie dopasują.

PS. Wiem coś na temat ich wagi. Przed kilkoma miesiącami przenosilem Kefy i nieopatrznie oparlem sobie na nodze. Ślad mam do teraz☺️

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Kefy będę próbowal z Sansui alpha 607 XR. Troszkę później z Tandbergiem. A lampka to tylko na chwilę i na próbę. Myślę, że Sansui może sobie z Kefami poradzic, a jeśli jednak nie, to za jakis czas przyjdzie kolej na jakiś  mocniejszy piecyk. Do lampy już od dawna przeznaczyłem delikatne Chario. W ostateczności Coral 93dB.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To model 10SA-5A. Z 10 calowym glośnikiem niskotonowym z papierową membraną, 5 calowym średniotonowym i nie pamiętam wymiarów wysokotonowego. To duże monitory podstawkowe z zewnętrzną regulacją zwrotnic. O pojemności, o ile dobrze, pamiętam ponad 35 litrow. Z Tandbergiem zagrały wspaniale.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...