Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

3 godziny temu, audiowit napisał:

Spójż jak wyglada taki wzmak w srodku i pomyśl za co płacicie kupując cos w salonie.

Komplet tych zóltych kondensatorkow jest wart wiecej niż niezlej klasy wzmacniacz.

 

Czytając blog / wspominki jakiegoś japońskiego speca o transformatorach , mówił o owijaniu srebrem , ponoć była spora poprawa brzmienia ;) 

Mnie zastanawia czemu niektórzy producenci stosują więcej transformatorów (2x na kanał + 1x dławik) , inni połowę tego. Dodatkowo widziałem zastępowanie dławików TubeCap-ami , chodzi o $$$ ?

Jak tak czytam o monitorach pod lampę , to jednak będę pytać o wyjście na subwoofer :D

Poczytałem o Lorelai , sporo lamp tam , i widać jak cenowo poszło x3 względem początków , ciekawe czy materiały lepsze czy podatek audiofilski ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc miec dobrą lampę, Trzeba na nią poczekać. Oczywiście mowa o calkowicie nowym urządzeniu. Wiesz, (@Audiowit) chyba coś na ten temat. Np ja na swoją czekałem ok pól roku. Ty na monosy chyba jeszcze dłuzej. Tu omawiana jest wiekszość spraw zawiązana z zastosowaniem odpowiedniej jakości elementow, oraz rozbudowanie, względnie rezygnacja z różnych dodatkowych elementów. Np zastosowanie lub nie potencjometrów barwy lub wskaźnikow wysterowania (co też wiąze sie z zastosowaniem dodatkowych układów elektronicznych) Na odpowiednie transformatory też czeka sie ok 6-8 tygodni od zlożenia zamowienia. A kupić coś co za chwile bedzie musialo być poprawiane to można w kazdej chwili.  A alle....nie brakuje propozycji, a jeszcze więcej na Aliexpres. Prosto z Chin. Za rownowartośc 100-200 dolarów.  Tylko, że po wnikliwszym zagłębieniu się w temat okazuje się ze najczęściej to są hybrydy. Bo SE lub PP to już inna (zupełnie) cena. No i nie wiadomo jak z serwisem. Kupując wzmacniacz z polskiej manufaktury najczęściej ten serwis jest dożywotni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powiadacie ,że warto już się terminami zainteresować ? Wydawało mi się ,że jak ktoś ma sprawdzony bazowy schemat , bazowe elementy , to potem jedynie to "poskładać" w 2-3 dni.

Tak jak piszecie i też o to mi chodzi by w razie możliwości móc sobie później wzmaka ulepszać , wyższej klasy komponentami ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam schemat to nie wszystko. Jeden będzie chcial potencjometry barwy, a drugi tego nie potrzebuje. Wiąże się to z zamówieniem odpowiedniej blachy na chassis, a konkretnie z otworami. Ilością i wielkością tych otworów. Poza tym jeszcze ksztalt lub nie otworów na wskaźniki. Okrągłe lub prostokątne. To samo z selektorem wejść. Jeden chce mieć jedno gniazdo a drugi preferuje sterowanie z plyty czolowej i kilka kompletów gniazd wyjściowych. Zamawianie samych elementow do budowy. Jeden chce kondensatory Nichikona a dugi Jantzen,trzeci zaś Mundorfy preferuje. To wszystko trzeba pozamawiac i czekac, niekiedy dosc dlugo, na dostawę. Bo bardzo wątpię, aby zajmujacy sie budową mieli od razu na zapas wszelkie podzespoly. To najcześciej są pasjonaci, zwykli ludzie , którzy robią to w domowych warunkach, a nie duże firmy z magazynami podzespołów i części zamiennych. Oprócz wspominanych tu AA oraz WBA jest na naszym forum Pan Janusz. Pasjonat z krwi i kości.  Niemłody już człowiek, zajmujący sie budową różnych wzmacniaczy. Jesli dobrze poszukasz to znajdziesz i zdjecia Jego produktów. Niejeden chcialby je mieć u siebie, bo niektóre  to prawdziwe perełki.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem temat z opisem wzmacniaczy p. Janusza , nie standardowo wyglądały , i nie wiem czemu się JBL-ów czepialiśmy , mam central i tylne z tej wersji NorthE ;) 

audiowit - po co w Lorelei 17 lamp ? Im więcej tym lepiej czy nie zawsze? :D 

PS: doczytałem jeszcze gdzieś iż ponoć oprócz srebro-transformatorów to kable głośnikowe ze srebrem ponoć wskazane dla lamp , ktoś coś w temacie słyszał ? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepialismy się bo miałem jbl e80 na frontach, ktore i tak z tej serii chyba najbardziej się nadają do stereo i rewelacji nie było. Trzeba spojzeć na to w ten sposób jak te wzmacniacze zagralyby z lepszymi kolumnami.

Srebro jest lepszym przewodnikiem od miedzi. Jesli masz system lampowy w, ktorym nie ma niedomagan tranzystora w postaci wyeksponowanych sybilantów to możesz sobie pozwolić na okablowanie z lepszego przewodnika. Dlatego mowi się, ze lampy lubią się ze srebrem. Troche takie uogólnienie.

Ja potwierdzam. Fajnie wzmak brzmi na kablach srebrnych .W lorce mam już od odczepów transformatorów poprowadzone srebro. Terminale głosnikowe i porty rca to cmc srebrzone.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się kończy taki chyba pierwszy  , fotki nie wrzucam bo nie wypada , ale jest tam 2x więcej lamp sterujących , podobno 6c33c potrzebuje więcej sygnału. Jak będzie gotowy może uda się posłuchać u Twórcy zanim do klienta pojedzie.

zalety 6c33c , 15W na kanał  , w miarę tanie lampy , wada słaba dostępność w PL , niby jest ebay ;) ciekawe jak z brzmieniem

Ogólnie zakres $$$ przy 1 typie wzmacniacza może być spokojnie na wstępie cena X , a na wyjściu 2X+ , są specyfikacje , ja się aż tak nie znam typu gniazda miedziane itd. (pewnie wyższa szkoła) , kondensatory foliowe itd.

Liczę iż nawet taki nie pro audiofilski wzmacniacz SE z klasą A wyrwie mnie z klapek względem tego co słyszę na ampli kd ;) 

PS: z zewn. wzmacniacz może wyglądać niepozornie , wnętrzności i ich jakość robią różnicę w brzmieniu jak i $$$

PS2: sądząc po kolejce to chętnych na custom wzmacniacze lampowe w PL jest spory , a podobno lampa to przeżytek :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór lampy to dość trudny i czasochłonny proces. Mi zajęło to jakieś pół roku i całkiem niedawno dokonałem ostatecznego wyboru. Warto pożyczać sprzęt za kaucją i odsłuchiwać w domowych warunkach - pokoje odsłuchowe w salonach niestety mocno się różnią od tego co mamy w domu. Także kilka tys pln wolnych w kieszeni i bierzemy do domu co chcemy :)

Ja zaczynałem od Ayonów (Orion, Scorpio i Spirit), odsłuchałem Octave V70, KR Audio, Audio Research i jeszcze kilka innych. Zatrzymałem się na Rogue Audio Cronus Magnum II i już go nie oddam :) Brzmienie bajeczne a cenowo z ebay'a zmieściłem się w 8 tys pln. Acha - Ayon też brzmiał dobrze ale dobry egzemplarz to u nich niestety loteria, także zalecam ostrożność (głównie z racji na dość słaby układ auto biasu).

Trzeba pamiętać jednak że wzmacniacz to jednak tylko fragment układanki i całego systemu. Znaczenie mają kable, zasilanie no i kolumny. U mnie Cronus gra z Dynaudio Special 40 i jest mega fajnie. Teraz jestem na etapie zabawy z doborem lamp sterujących i w przedwzmacniaczu, a różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są mocno inspirujące :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że wspomnieliście by wcześniej pytać o custom wzmaka , rzeczywiście niektóre podzespoły na zamówienie się ściąga , samo złożenie to ułamek tego co zebranie całości  
Padła propozycja SE dual mono na 6c33c (diabłach) , co myślicie o tych lampach mocy ?
Ja nie słyszałem ale z innej beczki napiszę że chyba bym diabełków unikał. Grają dobrze ale lamp jest coraz mniej na rynku. Za chwilę będą astronomiczne kwoty nie brak dostępnych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bartekk napisał:

 

Ja zaczynałem od Ayonów (Orion, Scorpio i Spirit), odsłuchałem Octave V70, KR Audio, Audio Research i jeszcze kilka innych. Zatrzymałem się na Rogue Audio Cronus Magnum II i już go nie oddam :) Brzmienie bajeczne a cenowo z ebay'a zmieściłem się w 8 tys pln. Acha - Ayon też brzmiał dobrze ale dobry egzemplarz to u nich niestety loteria, także zalecam ostrożność (głównie z racji na dość :)

 

Jak z tego wszystkiego wypadł Unison ? Który model słuchałes?  I jak to jest że Rogue na 100 w a taki unison simply italy zaledwie 12 nie jestem technikiem i trudno mi to zrozumieć.. 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, venom200 napisał:
14 godzin temu, Kubakk napisał:
Dobrze ,że wspomnieliście by wcześniej pytać o custom wzmaka , rzeczywiście niektóre podzespoły na zamówienie się ściąga , samo złożenie to ułamek tego co zebranie całości emoji6.png 
Padła propozycja SE dual mono na 6c33c (diabłach) , co myślicie o tych lampach mocy ?

Ja nie słyszałem ale z innej beczki napiszę że chyba bym diabełków unikał. Grają dobrze ale lamp jest coraz mniej na rynku. Za chwilę będą astronomiczne kwoty nie brak dostępnych

Bardziej obawiam się problemów z wysterowaniem , kiepskim doborem w pary itp. więc pewnie wybiorę opcję z 300B.

Choć wstępnie była dla mnie propozycja PP na KT88 2x40W , ale chyba jednak SE to lepsza opcja ?

Sprawdzałem ile dB z 1m wystarcza do słuchania w mieszkaniu , często koło 60 , a 75dB to już hałas , więc chyba nie trzeba się martwić niskimi mocami generowanymi lampiakami

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdybyś posłuchał kilku wzmacniaczy lampowych o różnych mocach i pracujących w różnych konfiguracjach lamp. Wtedy stwierdzilbyś czy wystarczy Ci np 2x10W w SE czy raczej potrzebujesz 2x20 lub więcej w PP. Z tą mocą we wzmacniaczach lampowych to jest trochę inaczej niż w tranzystorach. Tu bardziej trzeba zwrócić uwagę na efektywność kolumn. Najlepiej aby byla powyżej 90dB. I wtedy nawet wzmacniacz o niewielkiej mocy jest w stanie bez problemow naglośnić nawet dość duże pomieszczenie. Niektore wzmacniacze lampowe o tej samej budowie i na tych samych lampach mogą generować rożne moce w zależności od tego jak są połączone lampy. Np stosując lampy EL34 można je zastosowac jako triody albo też pentody. Zamiennie stosuje się też tetrody strumieniowe. I w każdym wypadku moc generowana przez wzmacniacz może być inna. Dużo zależy też od transformatorow glośnikowych i zastosowanego zasilacza. Natomiast na barwę dźwięku oraz wypełnienie różnych czestotliwosci wiekszy wpływ mają lampy sterujące ze stopnia wstepnego. Oczywiście lampy mocy ze stopnia końcowego też mają na to wpływ, ale już mniejszy.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slawas2001 napisał:

Jak z tego wszystkiego wypadł Unison ? Który model słuchałes?  I jak to jest że Rogue na 100 w a taki unison simply italy zaledwie 12 nie jestem technikiem i trudno mi to zrozumieć.. 

Unisona nie słuchałem, lecz Audio Research VSi60 - było całkiem nieźle ale cenowo drożej. Nie do końca odpowiadała mi również regulacja głośności. Trzeba samemu posłuchać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega , cenne porady.

Kolumny niby 91,5dB (wg testu przed liftowej wersji na audio.com.pl 87dB , ale grały sporo głośniej od 89dB sapphirów 25 od pylona).

Miałem też propozycję 2x monoblock na 300B , ale dla mnie za dużo miejsca by to zajmowało + po za budżetem ;) Lampy 211/845/GM70 startowo pewnie jak ów monoblocki 300B  , czyli ponad 10000zł

Też słyszałem iż lampy sterujące mają wpływ na dźwięk , lepsze kondensatory , lepsze transformatory , itd.

Dlatego właśnie chce customa z manufaktury , gdyż można się w przyszłości "bawić".

PS: fajnie iż jeden patent da radę zrobić , więc przyszłościowo też mogę myśleć o jakiś "pro" monitorach wysoko skutecznych jakby taka chęć się pojawiła ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest obowiązująca zasada, ale konstruktor i wykonawca mojej lampy stwierdził, że On wyobraża sobie najlepsze brzmienie tego wzmacniacza z dużymi monitorami podstawkowymi o mocy ok 50-60W, skuteczności ponad 92 dB i z dużymi (ponad 10 calowymi) glośnikami niskotonowymi o papierowych membranach. Tak się właśnie sklada, że mam takie. To Coral 10SA-5A. Audiowit przewiduje tu synergię. Co prawda do wzmacniacza już mam wcześniej kupione Chario Syntar 300 i myślę, że się powinny sprawdzić, ale te wcześniej wspomniane też czekają i na pewno będą wypróbowane. Te Chario grają w tej chwili z Tandbergiem. Mam wrażenie, że są bardzo delikatne i zwiewne w sposobie przekazywania dźwięku, pomimo to niskich częstotliwości im nie brakuje, a wręcz przeciwnie. To chyba domena wszystkich Chario.To są monitory podstawkowe, ale jak na monitory to bardzo ciężkie. 13 kg szt. Corale - 16 kg szt. Niektore podłogówki tyle ważą. No i tylko do wypróbowania Kef 107 Reference - 50 kg szt. Konkretne próby zaczynam w przyszlym tygodniu. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh jak widać masa gra rolę , choć przy kolumnach to masa obudowy , magnesy , zwrotnice. I tak jak mi się wydawało (na filmiku ze zlotu pan z Tonsila też wspominał) membrany papierowe robią robotę , lżejsze aczkolwiek wytrzymałe (oczywiście zależnie od konstrukcji). Zapewne łatwiej "rozbujać" kolumn.

Rega , kiedy planujesz "odpalenie" swego zestawu , by móc się z Nami podzielić wrażeniami ?

http://myhometheater.homestead.com/splcalculator.html

Kraft wrzucił w innym temacie , tak sobie podliczyłem dla 2x 9W to wychodzi ~90dB w miejscu skąd słucham ... jeśli to prawda to nie trzeba mega mocy , bo realnie max 75dB jest wystarczające by sąsiada obudzić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokladnie, ale urlop zaczyna mi sie w przyszly wtorek. Najpierw muszę dojechać do domu z Danii. Mam nadzieję, ze w tym samym czasie dotrze tam też moja lampa oraz preamp. Kolumny są na miejscu. Ze dwa dni przewiduję na aklimatyzację, a później muszę spełnić obietnicę daną najważniejszej osobie czyli mojemu wnuczkowi i wyjechać z nim na dwa-trzy dni. Myślę, że testy rozpocznę ok 17-18 wrzesnia. Napiszę coś na pewno. Poza tym na odpalenie czeka nie tylko zestaw z lampą. Czeka też ok 200 niesluchanych płyt CD oraz kilkadziesiat winyli. Wszystkiego na pewno nie zdążę. Urlop za krótki.  No ale o tym to może w innym dziale bo moderator może miec pretensje o offtop. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej obawiam się problemów z wysterowaniem , kiepskim doborem w pary itp. więc pewnie wybiorę opcję z 300B.
Choć wstępnie była dla mnie propozycja PP na KT88 2x40W , ale chyba jednak SE to lepsza opcja ?
Sprawdzałem ile dB z 1m wystarcza do słuchania w mieszkaniu , często koło 60 , a 75dB to już hałas , więc chyba nie trzeba się martwić niskimi mocami generowanymi lampiakami
 
Ja myślę że na początek PP ale taki z prawdziwego zdarzenia by się sprawdził u Ciebie. Co do SE to już musi być dobrany set.
Tak jak pisałem umów się z Grzegorzem Rogalą o wskaże ci właściwą drogę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...